Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategic investor
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Na przykładzie Banku Częstochowa opisano działania nadzoru bankowego zmierzające do uchronienia polskiego banku przed upadłością. Przedstawiono sytuację częstochowskiego banku oraz problemy ze znalezieniem inwestora strategicznego zakończone zdecydowanymi działaniami Komisji Nadzoru Bankowego.
Pakiet zmian określany jako tzw. Polski Ład wprowadza jedną z największych reform polskiego systemu podatkowego w ostatnich latach. Niestety w debacie publicznej dotyczącej powyższego programu poświęca się stosunkowo mało uwagi korzystnym regulacjom przewidzianym dla strategicznych inwestorów. Tymczasem w wielu obszarach zostały zaprojektowane rozwiązania przewidujące nowatorskie traktowanie tej grupy przedsiębiorców wraz z licznymi preferencjami, jakie Polska może im zaoferować w kontrze do klimatu inwestycyjnego proponowanego przez konkurencyjne kraje regionu. Celami niniejszego artykułu są przybliżenie i analiza przedmiotowych korzyści. Wśród nich znalazły się m.in. ulgi na innowacje technologiczne (w tym ulgi na robotyzację, prototyp oraz innowacyjnych pracowników), ulgi rozwojowe (ulga konsolidacyjna i ulga na ekspansję), jak również tzw. Interpretacja 590 (inaczej porozumienie inwestycyjne), będąca kumulacją kilku rozstrzygnięć w ramach jednego dokumentu (interpretacja indywidualna, opinia zabezpieczająca, Wiążąca Informacja Stawkowa, Wiążąca Informacja Akcyzowa, uprzednie porozumienia cenowe - Advance Pricing Agreement - APA), oraz specjalnie powoływane Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (investor desk) umożliwiające szybką i sprawną obsługę dużych inwestorów w "jednym okienku". Z uwagi na obszerność prezentowanych zagadnień w publikacji nie omówiono wielu innych korzystnych rozwiązań dla biznesu wdrażanych w ramach Polskiego Ładu (m.in. grupy VAT, opcja opodatkowania VAT instytucji finansowych, zmiany w zakresie podatku u źródła, podatkowe grupy kapitałowe czy polska spółka holdingowa).(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawione zostały cechy i rodzaje inwestorów na rynku kapitałowym. Wnoszą oni na rynki kapitał finansowy w celu osiągnięcia zysku. Głównymi grupami inwestorów są osoby fizyczne (inwestorzy indywidualni) i inwestorzy instytucjonalni. Ilościowo dominują na rynkach inwestorzy indywidualni, natomiast pod względem masy kapitału inwestorzy instytucjonalni - banki, fundusze inwestycyjne, przedsiębiorstwa i inne podmioty. W literaturze finansowej jest stosowanych wiele kryteriów podziału inwestorów na rynkach finansowych. Jednym z ważnych kryteriów jest podział inwestorów według stosowanych strategii inwestycyjnych. Pod tym względem dzieli się ich na inwestorów krótkoterminowych (o cechach spekulacyjnych) oraz inwestorów długoterminowych, mających duży wpływ na stabilność danego rynku kapitałowego. W tym opracowaniu zwrócona też została uwaga na inwestorów pod względem pochodzenia kapitału, udział inwestorów krajowych oraz zagranicznych.(abstrakt oryginalny)
Giełda papierów wartościowych w Warszawie pod względem ilości debiutów zajmuje drugie miejsce w Europie, po giełdzie londyńskiej. Planuje przejęcia w regionie. Zanim to nastąpi musi przejść proces prywatyzacji, bowiem potencjalni partnerzy biznesowi podmioty państwowe traktują jako ryzykowne. Eksperci dostrzegają także konieczność zachęcenia do debiutu jak największej liczby spółek dobrej jakości, których akcje będą odznaczały się płynnością. Powinna też pomyśleć o obniżeniu kosztów transakcji oraz uproszczeniu systemu opłat, co sprawi, ze będzie bardziej konkurencyjna cenowo. Zagrożeniem dla GPW jest również możliwość marginalizacji. Na świecie trwa bowiem konsolidacja giełd.
W artykule została przedstawiona koncepcja outsourcingu kapitałowego jako forma restrukturyzacji prowadzącej do powstania grup kapitałowych. W dalszej części outsourcing kapitałowy opisany jest jako etap pośredni w drodze do pozyskania inwestorów strategicznych do spółek powstałych z wykorzystaniem tej formy restrukturyzacji. Przedstawione zostały aspekty formalnoprawne, a także specyfika grup kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa. W oparciu o ww. elementy zaprezentowano podstawowe etapy procesu pozyskania inwestorów strategicznych.(abstrakt oryginalny)
Utworzenie dużych rezerw w czwartym kwartale kończy czyszczenie portfela Kredyt Banku. Teraz bank musi zacząć funkcjonować w nowych warunkach, pod czujnym okiem belgijskiego inwestora grupy KBC.
7
Content available remote Polityka bilansowa w kształtowaniu relacji inwestorskich
75%
System normatywny, którego najważniejszym elementem jest ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości1, obligujący spółki do przestrzegania określonych zasad stosowanych podczas sporządzania sprawozdań finansowych i ich publicznej prezentacji, zawiera określone nakazy zobowiązujące te podmioty do odpowiedniego sposobu postępowania, z drugiej zaś strony umożliwia dokonywanie w sposób autonomiczny wyboru określonych rozwiązań alternatywnych. Taka konstrukcja systemu sprawozdawczości finansowej spółek pozwala na podejmowanie działań wpływających na wielkości ekonomiczne wykazywane w sporządzanych przez nie sprawozdaniach. Działania tego rodzaju są istotą prowadzonej przez spółki polityki bilansowej. Oczywiste jest, że zarządy spółek możliwość prowadzenia takiej polityki skwapliwie wykorzystują. Skutkuje to zjawiskiem "asymetrii informacji" będących w posiadaniu zarządów spółek i ich akcjonariuszy. Jest to zjawisko niekorzystne dla inwestorów, posiadanie bowiem przez zarząd i ewentualnie wybranych inwestorów poufnej, wewnętrznej informacji rodzi zagrożenie wykorzystania jej w celu uzyskania własnych korzyści, ze szkodą dla pozostałych inwestorów. W tym kontekście powstaje pytanie: jaka powinna być polityka bilansowa spółek, aby przewaga, jaką - w zakresie wiedzy o sytuacji gospodarczej tych podmiotów - posiadają ich zarządy nad inwestorami nie spychała tych drugich do pozycji outsiderów.(fragment tekstu)
8
Content available remote Ewolucja trendów w rankingach nowych technologii
75%
Celem artykułu jest analiza roli, jaką odgrywają publikowane prognozy dotyczące dalszego kierunku rozwoju informatyki i najbardziej obiecujących technologii. Uzasadnia się, że mogą być one bardzo przydatne podczas realizacji procesu zarządzania strategicznego w większości organizacji, a w szczególności w działaniach CIO. Wskazuje się również, które z technologii z list z lat ubiegłych nie były efemerydami i okazały się na tyle trwałe, że w przekonaniu autora można je uznać za "megatrendy technologiczne".(fragment tekstu)
Omówiono sytuację spółki Polar, gdzie 21 maja 2001 r. kończy się okres ochronny. Wygasa 20-miesięczna gwarancja zatrudnienia, którą przewidywała umowa prywatyzacyjna z 1999 r. zawarta przy sprzedaży przez skarb państwa 36,9 procent pakietu akcji wrocławskiej spółki inwestorowi strategicznemu francusko-włoskiemu koncernowi Moulinex-Brandt. Przedstawiono takie zagadnienia jak redukcja zatrudnienia, mała produktywność Polaru, kłopoty inwestora strategicznego, przyczyny złych wyników Polaru oraz przewidywania co do przyszłości tej spółki.
Artykuł podejmuje problem prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Największym wyzwaniem jest znalezienie dla GPW poważnego inwestora strategicznego, jakim może być tylko zagraniczna giełda. Najczęściej wymienia się ośrodki: brytyjski, niemiecki oraz skupiony wokół giełdy Euronext.
Zwrócono uwagę na trudną sytuację wrocławskiego Polara. Firma przynosi straty i traci udziały w rynku. W pokonaniu kryzysu nie pomógł nawet inwestor strategiczny - francuska grupa Moulinex-Brandt.
Zmiana warunków funkcjonowania przedsiębiorstw, wynikająca z odejścia od gospodarki centralnie planowanej i przejścia do gospodarki rynkowej, spowodowała konieczność radykalnej restrukturyzacji organizacyjnej przedsiębiorstw. W warunkach polskich jedną z najczęściej stosowanych form restrukturyzacji organizacyjnej stał się outsourcing, definiowany jako rezygnacja z jednego lub więcej rodzajów wewnętrznej działalności przedsiębiorstwa na rzecz zlecania przez firmę całych etapów produkcji, operacji technologicznych, działalności pomocniczej wykonawcom z zewnątrz, w miarę możliwości najlepszym w danej dziedzinie. Outsourcing jest to długookresowa usługa, która umożliwia koncentrację przedsiębiorstwa wyłącznie na kluczowych obszarach działania (core competency) w celu zwiększenia jego konkurencyjności. (fragment tekstu)
Instytucja inwestora strategicznego nierozłącznie związana jest z procesami zachodzącymi w gospodarce. Decyzja o staniu się inwestorem strategicznym wynika z długoterminowej strategii działania. Artykuł omawia tą strategie i specyfikę kontraktów inwestorskich.
Omówiono sytuację sektora bankowego w Polsce w kontekście przyszłego członkostwa w Unii Europejskiej. Wśród uwarunkowań zewnętrznych mających wpływ na sektor bankowy wymieniono napływ kapitału zagranicznego, zasoby oszczędności krajowych oraz wysokość stopy procentowej. Zwrócono uwagę na tendencje w sektorze bankowym w Unii Europejskiej. Na koniec zaakcentowano rolę podejścia funkjonalnego jako przydatnego narzędzia zarówno analizy opisowej, jaki normatywnej sektora bankowego.
Poniżej zaprezentowano wyciąg z dokumentu: "Wytyczne strategiczne w zakresie wyboru partnera - inwestora dla strefy I-C w ramach projektu Rondo-Rynek odnoszące się do identyfikacji oraz określenia wagi szczegółowych kryteriów wyboru na etapie selekcji inwestora strategicznego dla przedmiotowego projektu. Kryteria zostały zdekomponowane na kryteria odnoszące się do potencjału ekonomicznego i doświadczenia potencjalnego inwestora oraz szczegółowe kryteria wyboru inwestora na etapie oceny ofert. Zestaw kryteriów został dodatkowo zaprezentowany w ujęciu wariantowym, determinowanym sytuacją na rynkach międzynarodowych. Potencjalni inwestorzy projektu Rondo-Rynek - strefa I-C powinni ze względu za skalę i specyfikę przedsięwzięcia wykazać, że: - znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej realizację przedsięwzięcia w ramach strefy I-C, tj. przedstawią zaświadczenie wystawione przez bank, w którym mają rachunek bankowy, potwierdzające wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową - kształtującą się w wysokości co najmniej 150 min EUR, - mają umowy przedwstępne, listy intencyjne, które zawarli z najemcami instytucjonalnymi, którzy docelowo będą prowadzili działalność gospodarczą (lub inną) w obiekcie (obiektach) stworzonych przez potencjalnego inwestora/partnera, - mają dokumenty potwierdzające zrealizowanie co najmniej jednego obiektu kubaturowego, o funkcjach centrotwórczych21, o powierzchni użytkowej. (fragment tekstu)
Artykuł charakteryzuje działalność AmerBanku, sposób wyjścia z problemów finasoych (na koniec 2001 AmerBank posiadał w swym portfelu 47,5 procent "złych kredytów"). Możemy tu także znaleźć główne założenia strategii banku na najblisze lata, która jest nierozerwalnie związana z DZ BANK (inwestor strategiczny).
Artykuł jest krótką analizą sytuacji banków związanych z przemysłem cukrowniczym w Polsce. W latach 1997-1999 nastąpiło pogorszenie wyników finansowych cukrowni co uniemożliwiało dokapitalizowanie banków, których były współwłaścicielami.
18
Content available remote Investor Reaction to Strategic Emphasis on Earnings Numbers : an Empirical Study
63%
We analyze the earnings information and stock prices of S&P500 firms and find that investors following S&P500 stocks (i) respond more to pro forma earnings than to GAAP earnings, (ii) respond to an emphasis on pro forma earnings, and (iii) are fixated on pro forma earnings. We provide the first direct evidence that a strategic emphasis on earnings numbers may affect return volatility. Further, our results do not support the argument that a larger investor response to Street earnings might be driven by large differences between the Street numbers and GAAP numbers. (original abstract)
Po kilku latach walki o przetrwanie i pozyskanie inwestora strategicznego niemiecki Grundig złożył wniosek o upadłość. Postępowanie to jest prowadzone w celu restrukturyzacji zadłużenia firmy.
Celem artykułu jest przybliżenie problemu na płaszczyźnie prawa do nienaruszalności treści i formy utworu architektonicznego. Ze względu na brak szczegółowego zakresu możliwości wprowadzenia zmian do dzieła bez zgody twórcy, częstym zjawiskiem jest konflikt projektanta z inwestorem. Projektant powołując się na autorskie prawa osobiste może rościć sobie prawo do nienaruszalności formy dzieła. Zdarza się jednakże, że inwestor posiadający autorskie prawa majątkowe, chce z przyczyn ekonomicznych wprowadzić zmiany do projektu. W konsekwencji, powstaje spór, w którym istotna jest ocena jaki zakres zmian jest dozwolony. W artykule przytoczone zostały różne orzecznictwa sądu w tym zakresie, które nie stanowią jednakże wciąż jasnych reguł, pozostawiając szerokie pole do polemiki.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.