Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategic partner
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł ten zainteresuje z pewnością wszystkich przedsiębiorców planujących inwestycje w Państwie Środka. Przedstawiono w nim ogólne informacje na temat chińskiej gospodarki, a ponadto omówiono zagadnienia: inwestycji zagranicznych, obrotów w handlu zagranicznym, tempa wzrostu gospodarki, wielkości rynku wewnętrznego Chin, potrzeb Chińczyków w zakresie rozwoju infrastruktury, zagrożeń dla zagranicznych inwestorów, wymiany handlowej Polska-Chiny i in.
Wybór partnera jest jednym z najczęściej poruszanych kwestii w literaturze dotyczącej sojuszy strategicznych. Większość badań koncentruje się głównie na ogólnych cechach partnera i prezentuje modele koncepcyjne jego wyboru, odnoszące się do obrazu klanu i ograniczonych fragmentów puzzli w wyborze partnera. Bazując na podejściu zasobowym, artykuł sugeruje, że wybór partnera zależy od przewidywanych ramami czasowymi strategicznych sojuszy i przedstawia nowe ramy pojęciowe, które sprawdzają odpowiednią zdolność partnera do strategicznych sojuszy w przypadku zarówno krótko- lub średnioterminowych sojuszy, jak również długoterminowych. Na podstawie empirycznych dowodów z 736 sojuszy w regionie CEE, ustalenia wskazują na różnice między różnymi kompetencjami partnera w krótko-, średnio- i długoterminowych sojuszach. W związku z tym znaczenie kompetencji technologicznych wzrasta wraz z liczbą sojuszy w danym roku. Co więcej, znaczenie kompetencji rynkowych znacznie spada, gdy alianse trwają dłużej. (abstrakt oryginalny)
Rosnąca liczba badań ankietowych z różnych dziedzin życia ekonomicznego i społecznego powoduje, że warto już na etapie projektowania nowego badania rozważyć możliwości wykorzystania istniejących informacji. Wykorzystanie informacji spoza próby (a priori) może nie tylko wzbogacić zasób informacji, będący podstawą wnioskowania, ale także spowodować obniżkę kosztów i skrócenie czasu jego realizacji. Wykorzystanie tych informacji nie ogranicza się jedynie do zastosowania odpowiednich formuł wnioskowania statystycznego. W artykule tym omówione zostało znaczenie informacji a priori na różnych etapach projektowania badania sondażowego. Zadaniem badacza, w szczególności statystyka, jest ukazanie możliwości wykorzystania wiedzy a priori, jej pomiaru (kwantyfikacji) oraz przedstawienie korzyści z jej wykorzystania w połączeniu z informacją próbkową. (abstrakt oryginalny)
Przybliżono pojęcie „partnerstwo strategiczne”. Omówiono etapy doboru partnera strategicznego. Przedstawiono korzyści i zagrożenia związane z partnerstwem strategicznym.
W 2007 rozpoczęły się rokowania dotyczące utworzenia strefy wolnego handlu (SWH) między Unią Europejską i Indiami. Dynamiczny rozwój indyjskiej gospodarki, jak również wysoki poziom ochrony krajowego rynku, sprawiają, że kraj ten jest jednym z priorytetowych partnerów handlowych, z którymi Unia chce zawrzeć dwustronną umowę SWH. Nowe porozumienie powinno regulować nie tylko zasady obrotu towarowego, ale także wzajemny dostęp do rynku usług, zasady przepływu inwestycji, politykę konkurencji oraz kwestie odnoszące się do prawnej ochrony własności intelektualnej. Mimo składanych już kilkukrotnie deklaracji, toczących się od ponad pięciu lat rokowań nie udało się jak dotychczas zakończyć. Wśród najważniejszych kwestii spornych, stojących na drodze do osiągnięcia ostatecznego porozumienia, znalazły się: dostęp europejskich samochodów do indyjskiego rynku, produkcja leków generycznych w Indiach, liberalizacja sektora usług czy dostęp dla europejskich firm do indyjskiego rynku zamówień publicznych. Wskazane trudności uniemożliwią zapewne osiągnięcie porozumienia przed końcem 2012 r., co deklarowały dotychczas obydwie strony. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ideę współczesnego partnerstwa między przedsiębiorstwami. Podjęto próbę wskazania czynników przyczyniających się do wzrostu znaczenia współpracy między przedsiębiorstwami oraz cech stosunków uznawanych za partnerskie. Przyjęto założenie, że partnerstwo między dostawcą a nabywcą jest środkiem służącym kreowaniu wartości.
Economic security is an important factor in the economic development of a country. Though it relates to all countries, it plays a key role in relation to emerging economies in particular. Given this fact, the purpose of the study is to analyse the main indicators of Ukraine's development of foreign economic activity and to formulate the country's foreign trade partnership strategy in the context of strengthening its economic security. Based on the analysis of the country's potential in the sphere of foreign trade activity, the foreign trade strategic partnership matrix for Ukraine was formed. This helped to identify the countries with asymmetric interaction and relatively low potential of partnerships, as well as the most attractive strategic partner countries. The matrix shows that countries such as Hungary, Italy, China, Great Britain, and the Russian Federation are characterised by relatively lower potential for strengthening partnerships with Ukraine, whereas the USA, France, Canada, Austria, Germany, Poland, Slovakia, the Baltic States, Belarus, Georgia and the Czech Republic are among the priority countries in the context of strengthening foreign trade relations. The results achieved have wide practical implications for politicians and decision-makers. (original abstract)
Przy zawieraniu umów outsourcingowych, stale należy sobie zdawać sprawę, że do podpisania umowy może nie dojść, należy więc zachowywać ostrożność w informowaniu o strategicznych zasobach firmy.
Znalezienie odpowiedniego partnera strategicznego nie jest zadaniem łatwym. Artykuł przedstawia w sposób modelowy drogę, jaką powinny przebyć przedsiębiorstwa, aby w jak najlepszy sposób dopasować swoje potencjały organizacyjne.
11
63%
Globalny kryzys gospodarczy zakłócił pogłębianie się współpracy gospodarczej pomiędzy krajami, w tym również szczególnie dotknął wymianę handlową Unii Europejskiej. Celem artykułu jest próba przedstawienia zmian, jakie globalny kryzys gospodarczy wywołał w zagranicznej polityce handlowej Unii Europejskiej, szczególnie wobec wybranych krajów będących strategicznymi partnerami ugrupowania. Zostanie w nim zaprezentowana istota wspólnej polityki handlowej Unii Europejskiej w okresie globalnego kryzysu gospodarczego oraz przeprowadzona analiza wpływu globalnej recesji na uwarunkowania zagranicznej polityki handlowej Unii Europejskiej w stosunku do jej strategicznych partnerów. Ostatnia część stanowi próbę analizy i oceny skutków globalnej recesji gospodarczej dla wybranych aspektów polityki handlowej Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Polskie firmy teleinformatyczne powszechnie dążą do budowania układów kooperacyjnych, a o ich wartości rynkowej decydują zasoby niematerialne w postaci kompetencji i kapitału relacyjnego. W artykule omówiono specyfikę polskiego sektora IT oraz scharakteryzowano partnerstwo w tej branży. Przedstawiono również wyniki badań dotyczących doboru kooperanta w praktyce polskich przedsiębiorstw IT.
W artykule autor przedstawia własną propozycję rozwoju funkcji HR. Punktem wyjścia rozważań jest przedstawienie praktyk rynkowych w zakresie organizacji funkcji ZZL. Następnie autor prezentuje najnowsze koncepcje dotyczące organizacji tej funkcji. Te dwa elementy stanowią podstawę do określenia modelu rozwoju funkcji HR.(abstrakt oryginalny)
Dążenie do poprawy własnych wyników skłaniają firmy do współpracy z partnerami zewnętrznymi. Mimo wielu korzystnych efektów partnerstwa miedzy przedsiębiorstwami, istnieje również ryzyko, czego odzwierciedleniem jest znaczna ilość nieudanych relacji partnerskich. Strategiczna kooperacja wiąże się z częściową utratą kontroli nad własnymi zasobami przy częściowym uzyskaniu kontroli nad zasobami partnera. W związku z możliwością wystąpienia niezrównoważonej zależności, sytuacja ta generuje ryzyko związane z niepewnością zachowań partnera, a zwłaszcza z jego oportunizmem wpływającym negatywnie na wspólne interesy partnerów. W artykule podjęto problem zarządzania ryzykiem w relacji partnerskiej na rynku B2B. Pierwsza część poświęcona jest ogólnym rozważaniom na temat ryzyka w zarządzaniu, druga natomiast koncentruje się na identyfikacji obszarów ryzyka związanych z ustanowieniem partnerstwa strategicznego. W kolejnych częściach artykułu przedstawiono aspekty związane z istotą ryzyka w partnerstwie oraz podstawy konstruowania mechanizmów redukcji ryzyka w strategicznej relacji międzyorganizacyjnej, opartych na kontroli i zaufaniu. (abstrakt oryginalny)
Z początkiem lat 90. ubiegłego wieku Polska weszła na drogę przemian z gospodarki nakazowo-rozliczeniowej w kierunku gospodarki rynkowej. Reformy gospodarcze przeprowadzono w okresie złej sytuacji ekonomicznej. Wysoka inflacja, załamanie rynków wschodnich oraz duże koszty wytwarzania spowodowały spadek produkcji i pogłębiającą się recesję. Dążono do usamodzielnienia dużych przedsiębiorstw przemysłowych, które nie były do tego przygotowane. W rezultacie znaczna ich część znalazła się w złej sytuacji ekonomiczno-finansowej. Przykładem jest branża górnictwa węgla kamiennego, którą w 1992 roku cechowało bardzo duże zadłużenie. W rezultacie głębokiego deficytu sektorów przemysłowych, zdecydowano się na rozpoczęcie reformy wprowadzając liczne programy restrukturyzacyjne. Każdy z programów powodował konflikt interesów wśród interesariuszy przedsiębiorstw, np. przy restrukturyzacji zatrudnienia, z jednej strony występowały władze państwowe pragnące zrealizować wprowadzany program, z drugiej pracownicy broniący swoje stanowiska pracy. Po dwudziestu latach przedsiębiorstwa działają w zupełnie innym otoczeniu. Postępujący proces globalizacji, rewolucja technologiczna, rosnąca konkurencja wpłynęły na funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw. Zwiększenie znaczenia otoczenia zewnętrznego w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz rozszerzenie odpowiedzialności, zapewnienie satysfakcji innym grupom zainteresowanym jego działalnością, może generować wartości, stanowiące źródło przewagi konkurencyjnej. Chcąc funkcjonować na rynku, osiągając trwały, długofalowy rozwój przedsiębiorstwa wprowadzające programy restrukturyzacyjne nie mogą zapomnieć o oczekiwaniach interesariuszy, a także o utrzymaniu z nimi właściwych relacji. Niewłaściwe relacje mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić realizację procesu restrukturyzacji przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest dokonanie przeglądu najważniejszych badań opublikowanych w ostatnich 20 latach, których przedmiotem były kryteria wyboru partnera do międzynarodowej spółki joint venture (MSJV). We wnioskach zostały wskazane te kryteria, które mimo różnic w zakresie czasowym i geograficznym można uznać za najważniejsze. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ograniczenia związane z procesem planowania strategicznego. W tym celu autor zastosował podejście trójczłonowe. Pierwsza część obejmuje wstępną prezentację omawianych ograniczeń. Druga część zawiera propozycje rozwiązań, trzecia zaś daje przegląd korzyści płynących z zastosowania zmodyfikowanego procesu planowania. Autor artykułu twierdzi, że monitorowanie i łączenie działań strategicznych w "kampanie strategiczne" pomoże organizacjom skoncentrować i rozwinąć system przekazywania informacji. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Rozwój marketingu relacji z klientem strategicznym w przedsiębiorstwie
63%
W opracowaniu zwrócono uwagę na zasadnicze kwestie dotyczące rozwoju marketingu relacji z klientami strategicznymi na przykładzie przedsiębiorstwa reprezentującego branżę chemiczną. Do analizy wykorzystano wyniki badania empirycznego przeprowadzonego metodą wywiadu bezpośredniego. Interpretacji danych dokonano metodą indukcyjno-dedukcyjną.(fragment tekstu)
Artykuł omawia wpływ zaufania na współpracę potencjalnych partnerów strategicznych oraz dobór kooperanta, jako przyszłego podwykonawcy w ramach outsourcingu.
Przedstawiono charakterystykę negocjacji w firmie jako istotnego elementu potencjału jej kompetencji. Wskazano miejsce i znaczenie negocjacji w przedsiębiorstwie. Zaprezentowano kompleksowy i wielowymiarowy model negocjacji traktowanych jako instrument zarządzania. Zwrócono także uwagę na kluczowe problemy zarządzania wiedzą dotyczącą negocjacji. Omówiono również role partnerstwa strategicznego w rozważanym obszarze. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.