Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 500

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategiczna Karta Wyników
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Samorząd województwa określa strategię rozwoju województwa, która zawiera diagnozę sytuacji społeczno-gospodarczej województwa, cele strategiczne polityki rozwoju województwa oraz kierunki działań podejmowanych przez samorząd województwa dla osiągnięcia celów strategicznych polityki rozwoju województwa. Organem wykonawczym jest Zarząd Województwa, który wykonuje zadania województwa przy pomocy Urzędu Marszałkowskiego. Doświadczenia ostatnich kilkunastu lat pokazują, że właściwym narzędziem pomiaru i realizacji strategii może być zrównoważona karta wyników (Balanced Scorecard). Głównym celem artykułu jest przedstawienie istoty zrównoważonej karty wyników zgodnej z wymaganiami jednostek sektora publicznego oraz omówienie zrównoważonej karty wyników funkcjonującej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Systemy pomiaru dokonań odgrywają coraz większą rolę w zarządzaniu współczesnym przedsiębiorstwem. Mapa strategii jest istotnym elementem procesu wdrożenia systemu pomiaru dokonań do przedsiębiorstwa. Mapa jest spójnym opisem strategii i jej najważniejszych celów z uwypukleniem hierarchii i związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy nimi. Mapa powinna przekładać na prosty, czytelny język misję, wizję, wartości oraz cele strategiczne przedsiębiorstwa, tak aby były czytelne dla kluczowych interesariuszy. W niniejszym artykule przedstawiono wykorzystanie map strategii w dwóch systemach pomiaru dokonań: zrównoważonej karcie wyników i pryzmacie dokonań.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostały wskazane przykładowe mierniki stosowane przez organizacje stosujące zrównoważoną kartę wyników. Dotyczyły one podstawowych (finansowej, klienta, procesów wewnętrznych i rozwoju) oraz dalszych perspektyw zrównoważonej karty wyników (konkurencyjnej, kooperacyjnej, koncernu, organizacyjnej, komunikacyjnej, wdrożeniowej, internetu, dostawcy, innowacji, urzędów i publicznej). Organizacja przy konstruowaniu własnej zrównoważonej karty wyników może czerpać inspiracje z mierników z innych kart wyników, jednak należy pamiętać o tym, że tworzy ją dla własnej strategii, która powinna powstać jako efekt wysiłków pracowników wszystkich szczebli, aby każdy z nich mógł czuć indywidualny wkład w jej realizację. (fragment tekstu)
4
Content available remote Enterprise Performance Measurement and Management
80%
Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej uwagi poświęca się kwestii oceny efektywności finansowej przedsiębiorstwa. Cechą charakterystyczną współczesnego środowiska ekonomicznego są nieustanne zmiany. Rozwój środowiska biznesowego umożliwia nowe spojrzenie na ocenę efektywności finansowej przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa w gospodarce zorientowanej rynkowo dążą przede wszystkim do wzrostu wartości firmy, co wynika ze strategii przedsiębiorstwa. Prosta i szybka ocena efektywności przedsiębiorstwa jest jednym z najważniejszych wymagań stawianych przez właścicieli i inwestorów. Wiedza z zakresu zarządzania wskazuje na to, że jeżeli przedsiębiorstwo chce odnosić sukcesy w perspektywie długoterminowej, sama ocena minionego rozwoju przy wykorzystaniu wskaźników finansowych jest niewystarczająca. Przedsiębiorstwo należy monitorować i oceniać systemowo, a zadaniem zarządzających jest wykorzystywanie nowych metod i narzędzi zarządzania. Jednym z modeli stosowanych w zarządzaniu efektywnością przedsiębiorstwa jest model Balanced Scorecard (Zrównoważona Karta Wyników). Model ten obejmuje, oprócz kryteriów finansowych, także kryteria niefinansowe.(abstrakt oryginalny)
Rosnące znaczenie strategicznej karty wyników (BSC - balanced scorecard), jest wynikiem ograniczeń dotychczas stosowanych systemów pomiaru materialnych i niematerialnych procesów pracy w nowoczesnym przedsiębiorstwie, a także zmiany organizacji funkcjonalnej na procesową, z konieczności zmian w samym systemie controllingu i poszukiwania adekwatnych instrumentów wspierających menadżerów w pełnieniu ich funkcji. Według autorki, narzędziem o szczególnym znaczeniu dla większości przedsiębiorstw, chcących zapewnić sobie efektywność, jest strategiczna karta wyników, obejmująca strategię całej organizacji i pozwalająca przełożyć ją na działania operatywne. Dzięki temu controlling procesów, odzwierciedlający wszystkie procesy łańcucha tworzenia wartości, zyskuje silne instrumentalne wsparcie.
Celem opracowania jest zaprezentowanie wyników analizy literatury dotyczącej ewolucji systemów pomiaru wyników w organizacjach. W opracowaniu przedstawiono m.in. kolejne etapy rozwoju systemów pomiaru wyników, ich cechy charakterystyczne oraz etapy ewolucji strategicznej karty wyników, jako przykładu zrównoważonego systemu pomiaru wyników organizacyjnych. Etapy te odzwierciedlają zmieniające się potrzeby w stosunku do projektowanych systemów pomiaru wyników. Na zakończenie przedstawiono zidentyfikowane luki poznawcze. Z literatury wynika, że systemy pomiaru wyników w organizacjach są coraz bardziej złożone i wielowymiarowe, a ich ostateczny kształt zmienia się pod wpływem zmieniających się potrzeb informacyjnych menedżerów oraz wraz ze wzrastającą zmiennością otoczenia.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie rozwiązań organizacyjnych controllingu strategicznego z uwzględnieniem strategicznej karty wyników. Dotyczą one wyodrębniania ośrodków odpowiedzialności w tym controllingu i zaprezentowania zasad koordynacji pracy między nimi. Koncepcyjne ujęcie tego zagadnienia stanowi warunek realizacji zadań należących do szeroko rozumianego procesu controllingu strategicznego z uwzględnieniem strategicznej karty wyników. Nie było ono dotychczas przedmiotem rozważań i z tego względu ma znaczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Pozwoli nie tylko poznać zagadnienie, ale i stosować w praktyce rozwiązania funkcjonalne i instrumentalne wspomnianego controllingu. Nabycie umiejętności generowania rozwiązań organizacyjnych controllingu strategicznego z uwzględnieniem strategicznej karty wyników w praktyce zarządzania organizacją rzutuje też na implikacje społeczne tego zagadnienia.(abstrakt oryginalny)
Rewolucja informatyczna przyczyniła się do powstania nowych warunków, w których przedsiębiorstwa prowadzą swoja działalność. Stąd też potrzeba poszukiwania metod zarządzania skutecznych w zaistniałej sytuacji. W artykule opisano projekt strategicznej karty wyników, jej historię oraz jej założenia koncepcyjne. Podjęto również próbę identyfikacji czynników istotnych dla skuteczności tej koncepcji.
W pracy przedstawiono klasyczną wersję strategicznej karty wyników oraz przykłady modyfikacji tej konstrukcji w zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Zaproponowano procedurę adaptacji strategicznej karty wyników na potrzeby zarządzania technologią informacyjną, a zwłaszcza wdrażania strategii IT w przedsiębiorstwie. Praktycznym efektem rozważań teoretycznych jest przegląd oprogramowania wykorzystywanego w implementacji strategicznej karty wyników oraz sformułowanie listy kryteriów pomocnych w wyborze najlepszego rozwiązania dla danego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaproponowano zastosowanie jednej z metod badań operacyjnych - programowania celowego - w Zrównoważonej Karcie Wyników i w Zrównoważonej Karcie Działania. Koncepcja modelu programowania celowego może okazać się pomocna w kontrolowaniu i mierzeniu zrównoważenia perspektyw, celów i mierników, które jest podstawą obu koncepcji zrównoważonej karty. (fragment tekstu)
Cel - Celem artykułu jest dokonanie analizy struktury zrównoważonej karty wyników ZUS w związku z wprowadzeniem nowych strategii w latach 2010, 2013 i 2016. Metodologia badania - Przegląd literatury, analiza dokumentów źródłowych i analiza porównawcza. Wynik - Na podstawie przeprowadzonych badań wskazano zmiany struktury zrównoważonej karty wyników ZUS na przestrzeni lat 2010-2020. Oryginalność/wartość - Oryginalną wartością jest wskazanie metodologii dostosowania zrównoważonej karty wyników ZUS do zmieniającego się prawodawstwa i uwarunkowań funkcjonowania ZUS.(abstrakt oryginalny)
W literaturze z zakresu zarządzania w ostatnich latach przedmiotem dyskusji jest koncepcja Strategicznej Karty Wyników (Balanced Scorecard, BSC), będąca narzędziem wspierającym zarządzanie miastem i proces wdrażania strategii. Stad zasadne wydaje się przedstawienie propozycji wykorzystania koncepcji BSC jako narzędzia wdrażania strategii dla miasta. W artykule zostanie zaprezentowana idea BSC oraz możliwości wdrożenia tego narzędzia w celu poprawy efektywności funkcjonowania polskich miast.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja sposobów badania strategicznej karty wyników, które zostały wykorzystane do sporządzenia kilkunastu raportów z badań poświęconych strategicznej karcie wyników (Balanced Scorecard), pochodzących z kilkunastu krajów, publikowanych w uznanych periodykach lub wydawnictwach monograficznych. Celem artykułu będzie ponadto prezentacja zidentyfikowanej różnorodności metodyki badań naukowych w zarządzaniu przedsiębiorstwem. (fragm. tekstu)
14
Content available remote Balanced Scorecard and Morgan's Organizational Metaphors
80%
Celem artykułu jest omówienie koncepcji ZKW z punktu widzenia wybranych metafor Morgana. Dominującą metaforą leżącą u podłoża głównego nurtu myślenia o organizacjach jest wizja organizacji jako maszyny. Jednakże dla współczesnych organizacji doświadczających turbulentnych zmian w otoczeniu, takie jednostronne wyobrażenie jest niewystarczające. ZKW oferuje zarządzającym znacznie bardziej wszechstronne i kompleksowe spojrzenie na organizację i umożliwia alternatywne wobec podejścia mechanistycznego podejścia do organizacji, w szczególności bazujące na obrazach: organizacji jako organizmu, procesu informacyjnego i kultury(abstrakt oryginalny)
Idea Zrównoważonej Karty Wyników. Zasada sekwencyjno-rekurencyjna w działaniach strategicznych w warunkach wykorzystania Zrównoważonej Karty Wyników. Wykorzystanie Zrównoważonej Karty Wyników w przedsiębiorstwie energetycznym. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie istoty zrównoważonej karty wyników oraz problematyki związanej z jej wykorzystaniem przez szpitale na świecie. Menedżerowie jednostek medycznych działających w Polsce mają poważne problemy z opracowaniem strategii rozwoju czy sformułowaniem misji, a następnie jej realizowaniem. Tworząc zrównoważoną kartę wyników, będą w stanie właściwie doprecyzować cele strategiczne oraz podstawowe czynniki wpływające na ich wykonanie. Wykorzystanie zrównoważonej karty wyników pozwoli pracownikom administracji, lekarzom oraz całemu personelowi medycznemu na poznanie i zrozumienie wspólnych, celów jednostki. (fragment tekstu)
Strategiczna karta wyników występująca pod angielskim określeniem, jako Balanced Scorecard, jest od niespełna kilku lat wykorzystywanym w Polsce narzędziem wspierającym zarządzanie przedsiębiorstwem. W języku polskim Balanced Scorecard definiuje się także, jako: zrównoważona karta wyników czy zbilansowana karta osiągnięć. Jednak najbardziej powszechnym określeniem stosowanym w literaturze tematu jest strategiczna karta wyników (SKW). Określenie strategiczna jest uzasadnione, gdyż wynika z głównego zastosowania tej metody, czyli komunikowania strategii pracownikom oraz przełożenia jej na konkretne zadania.
Na podstawie rozważań D. Otleya nad systemami wspomagającymi wdrażanie strategii oraz badań polskiego rynku przeprowadzonych przez Cap Gemini Ernest & Young jest rozpatrywane jest połączenie koncepcji Value Based Management oraz Balanced Scorecard. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest pokazanie roli mierników w całym procesie budowania zbilansowanej karty wyników w Inter Mind sp. z o.o., a szczególnie uzasadnienie stwierdzenia, że właściwy dobór tych mierników może pomóc w zarządzaniu za pomocą ZKW. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.