Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategie alternatywne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Koncepcja cyklu SAPE, czyli jak znaleźć to coś, czego nie dostrzegają inni
100%
Autor przedstawił koncepcję, która jego zdaniem może w znaczący sposób pomóc w umiejętnym wyszukiwaniu tych informacji, które mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania firmy. To cykl SAPE (sense-anticipate-prioritize-execute), który jest alternatywnym sposobom postępowania w zarządzaniu strategicznym. Autor omówił metodykę cyklu SAPE, czyli ocenił jego przydatności oraz przedstawił zastosowanie tej metody w praktyce na przykładzie firmy Korbank.
2
Content available remote Monetary-Fiscal Game Analyzed Using a Macroeconomic Model for Poland
100%
W pracy sformułowano i przeanalizowano grę monetarno-fiskalną opisującą interakcje między władzami monetarnymi i fiskalnymi. Każdy z graczy stara się osiągnąć założony cel: władze monetarne - pożądany poziom inflacji, władze fiskalne - pożądany wzrost gospodarczy. Zbudowano model makroekonomiczny oparty na koncepcji nowej syntezy neoklasycznej. Model ten, zawierający cztery podstawowe równania: luki popytowej, inflacji, inflacji oczekiwanej i regułę Taylora, został rozbudowany z uwzględnieniem wydatków budżetowych. Dokonano estymacji modelu na dla gospodarki polskiej na podstawie szeregów czasowych 2000-1014. Zbudowano system komputerowy wyznaczający wypłaty gry. Przeprowadzono szereg symulacji z wykorzystaniem zbudowanego modelu. Przedstawiono skutki polityk monetarnych i fiskalnych alternatywnych do realizowanych w przeszłości. Wyznaczono i przeanalizowano optymalne strategie odpowiedzi oraz strategie równowagi Nasha. Wskazano na przypadki, gdy równowagi Nasha są Pareto optymalne oraz takie, które prowadzą do wyboru skrajnie restrykcyjnych lub skrajnie ekspansywnych polityk, a uzyskiwana równowaga nie jest Pareto optymalna. Wskazana jest wtedy koordynacja polityk. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Alternative Use of Waste From Soilless Greenhouse Crop Production
100%
Soilless cultivation of tomatoes in the greenhouse is a source of waste in form of mineral wool and polyethylene. Utilisation of mineral wool waste originating from horticulture is still unresolved and rises a lot of controversy. The aim of the study is to evaluate the possibility of using mineral wool waste in the construction of a green roof. To find the answer, physical properties, i.e. water absorption, water capacity and leachability were assessed for fresh mat and mineral wool waste. Preliminary assessment of pollutants leaching from mineral wool waste was also performed. It was found that the physical properties of the used mats are different from those of the input material. The content of phosphorus in leachate from used mineral wool derived from greenhouse cultivation excludes its use as a material for green roofs construction, if the runoff is discharged into water bodies. (original abstract)
Artykuł jest próbą omówienia analizy SWOT (mocne/słabe strony, szanse/zagrożenia firmy), która jest podstawową czynnością procesu formułowania strategii firmy.
W ostatnich latach sposób postrzegania istoty decyzji strategicznych w przedsiębiorstwach ewoluował w kierunku uwzględniania w nich potrzeby godzenia przez decydentów zróżnicowanych paradoksów. Od menedżerów nie wymaga się już jednoznacznych, zero-jedynkowych wyborów, ale oczekuje się elastycznego poruszania się w przestrzeni definiowanej przez z pozoru sprzeczne cele, podejścia czy procedury. Godzenie paradoksów przynosi przedsiębiorstwu wyższe korzyści niż podejście tradycyjne dzięki uwalnianiu potencjału kreatywnych rozwiązań, wykorzystujących nowatorskie synergie opcji uważanych dotąd za pozostające w konflikcie. Celem artykułu jest identyfikacja paradoksów występujących w wyborach strategicznych podejmowanych w przedsiębiorstwach branży meblarskiej w Polsce. Badanie empiryczne ulokowano w jednej branży, dzięki czemu wiele uwarunkowań procesu decyzyjnego można było potraktować jako homogeniczne. Pomiar z zastosowaniem metody CATI przeprowadzono w okresie marzec - wrzesień 2018 r. Dla realizacji założonego celu zastosowano skalę pomiarową, której konstrukcję oparto na koncepcji paradoksów strategicznych de Wita i Meyera (2007). Na podstawie odpowiedzi udzielonych w 201 przedsiębiorstwach stwierdzono, że decydenci strategiczni w polskiej branży meblarskiej godzą przede wszystkim sprzeczności dotyczące formułowania strategii oraz współpracy zewnętrznej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zapoznanie z mało znanymi i w większości nie opisywanych do tej pory w polskiej literaturze koncepcji pomiaru wyników ekonomicznych. Stąd też zaprezentowano koncepcje pomiaru wyników opartą na systemie wielowskaźnikowym opracowaną w następujących przedsiębiorstwach: Ernst&Young, IBM Wielka Brytania, J.I. Case Agricultural Equipment Group, Caterpillar, Honeywell i na systemie jednowskaźnikowym opracowaną przez firmy Ernst&Young i Boston Consulting Group.
Dochody ludności z agrobiznesu zmalały na skutek znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na produkty żywnościowe, co z kolei przyczyniło się do ograniczenia rozmiarów produkcji surowców do wytwarzania żywności oraz samych produktów żywnościowych. Zmniejsza się także zaangażowanie czynników produkcji w agrobiznesie (siły roboczej, ziemi i kapitał). Autor zastanawia się, jakie działania należy podjąć, aby odwrócić ten niekorzystny trend przemian.
Jedną z konsekwencji rozwoju rynków finansowych oraz pośrednio rynku ubezpieczeń było pojawienie się w ciągu ostatnich dwóch dekad ubezpieczeń na życie typu unit-linked. Umowy unit-linked są polisami na życie z komponentem inwestycyjnym. Ze względu na niestabilność finansową spowodowaną światowym kryzysem i wzmocnienie konkurencji rynkowej, ubezpieczyciele na rynkach międzynarodowych załączają gwarancje typu unit-linked do oferowanych produktów. Polisa unit-linked z gwarancją wkładu jest polisą, w której świadczenie na wypadek śmierci lub terminu zapadalności składa się z kwoty większej niż gwarantowana oraz wartości jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Kwestię problematyczną stanowi minimalna wysokość świadczenia gwarantowanego na wypadek śmierci lub terminu zapadalności oraz ustanowienie odpowiednich rezerw dla tych gwarancji. Chociaż rumuńskie ustawodawstwo umożliwia rumuńskim ubezpieczycielom oferowanie umów typu unit-linked bez gwarancji inwestycyjnych, niniejszy artykuł przedstawia propozycję wyceny polis ubezpieczeniowych unit-linked na gruncie teorii i badań empirycznych. Zaproponowany model uwzględnia ramy teoretyczne dla wyceny wartości gwarancji. Wyniki wskazują, że polityka inwestycyjna w zakresie tego rodzaju produktów jest zoptymalizowana i pozwala rumuńskim ubezpieczycielom na ograniczenie ryzyka inwestycyjnego związanego z gwarantowaniem świadczeń.(abstrakt oryginalny)
Autor zajął się problemem alternatywnych form działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, a dokładniej alternatywnym wykorzystaniem produktów rolniczych, w tym produkcją energii ekologicznej i biopaliw.
Alternatywne metody rozstrzygania sporów nie były jak dotąd powszechnie wykorzystywane w stosunku do sporów wynikłych na gruncie Prawa zamówień publicznych. Pomimo szerokiego wykorzystywania przez ustawodawcę cywilistycznej metody regulacji, przepisy PZP oraz aktów prawnych z zakresu finansów publicznych nie zachęcały zamawiających do zawierania ugód z wykonawcami. Wprowadzone niedawno zmiany mają w założeniu przyczynić się do wzrostu zainteresowania zmawiających alternatywnymi metodami rozstrzygania sporów. W poniższym artykule wskazuję potencjalny zakres zastosowania tych metod na różnych stadiach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Należy bowiem pamiętać, że nie wszystkie konflikty jakie powstają pomiędzy stronami umowy w sprawie zamówienia publicznego można w sposób swobodny rozstrzygać przy udziale mediatora.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane metody spekulacji, które są hybrydową formą strategii uznaniowych i mechanicznych, ponieważ mimo obiektywnie określonych zasad, czasem wymagają elastyczności ludzkiego osądu. (...) Do strategii tych zalicza się: zastosowanie obligacji strukturyzowanych, strategię "Kup i trzymaj" (Buy and Hold), arbitraż, emisję z prawem poboru, odroczenie opodatkowania. (fragm. tekstu)
12
Content available remote Sukuk - alternatywne źródło pozyskiwania kapitału
84%
Islamskie finanse są coraz ważniejszym elementem światowego systemu finansowego. Ograniczenia stawiane przez religię uniemożliwiają stosowanie tradycyjnych instrumentów finansowych, w tym obligacji. Fakt ten wpłynął na potrzebę opracowania instrumentu podobnego w konstrukcji do tradycyjnych obligacji, jednakże zgodnego z zasadami islamu. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie konstrukcji, mechanizmu działania oraz odmienności sukuk jako alternatywnego źródła pozyskiwania kapitału. W artykule pokazano, że sukuk oferują wiele korzyści zarówno inwestorom, jak i emitentom. Różnorodność struktur opracowana przez AAOIFI umożliwia konstrukcję i emisję certyfikatów nie tylko na rynkach lokalnych, lecz także na rynku globalnym, gdzie pod różnymi reżimami politycznymi i podatkowymi mogą również oferować stały lub zmienny dochód. Mimo niezaprzeczalnych zalet tej formy pozyskiwania kapitału oraz jego szybkiego rozwoju przez analizę rynku sukuk można pokazać kilka problemów, które muszą zostać rozwiązane, aby ten instrument zyskał popularność i wiarygodność. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest próba podziału strategii behawioralnych tj. ujmowanych w kategoriach zachowania się naczelnego kierownictwa w stosunku do otoczenia kierowanych przez siebie organizacji i w stosunku do niej samej.
Autor zdefiniował pojęcie strategicznej kongruencji (E-V-R congruence) tj. związek trzech podstawowych klas zmiennych związanych z otoczeniem, zasobami i umiejętnościami oraz wartościami, przedstawił różne strategie adaptacji i sterowania otoczeniem oraz macierz strategicznych alternatyw rozwoju firmy.
15
Content available remote Mediacje rodzinne w polskim systemie prawnym
67%
Niniejszy artykuł podejmuje problematykę mediacji jako instrumentu rozwiązywania sporów okołorozwodowych. Współczesna rodzina podlega niewątpliwie wielu przemianom społecznym. Obserwujemy zmieniający się model rodziny- obok tradycyjnych małżeństw tzw. zalegalizowanych, z dziećmi lub bez, w kraju funkcjonują związki nieformalne, nierzadko jako rodziny po rozwodzie, funkcjonujące w separacji, które również wychowują dzieci. Współczesny okres charakteryzuje się tym, że role w mał- żeństwie stają się coraz bardziej elastyczne, wymagające wzajemnych uzgodnień pomię- dzy partnerami. Obecne warunki społecznoekonomiczne wpływają na fakt, że coraz więcej związków rozpada się i coraz większa liczba dzieci wychowuje się w rodzinach niepełnych, w rodzinach rekonstruowanych lub w dwóch domach równolegle. Na tle tradycyjnego wymiaru sprawiedliwości mediacja prezentuje się jako alternatywa oddająca odpowiedzialność za spór samym zainteresowanym, mniej sformalizowana, oferująca oszczędność czasu oraz kosztów ekonomicznych, oraz lepiej odpowiadająca na różnorodność problemów i potrzeb rodziny. W Polsce przepisy prawne dotyczące alternatywnego sposobu rozwiązywania konfliktów i sporów, stanowiące podstawę do pojednawczego działania poza sądem, w pełni akceptowanego przez Państwo, po raz pierwszy pojawiły się w prawie polskim w ustawie z 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Następnie w kodeksach karnych z 1997 roku, nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich w 2001 roku, w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w 2004 roku. Natomiast 10 grudnia 2005 roku weszła w życie mała nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzająca procedurę mediacji w sprawach cywilnych, w tym także w sprawach rodzinnych. Skonfliktowanym członkom rodzin dało to szanse na rezygnacje z procedury sądowej w zamian za polubowne rozwiązanie sporów, w mniej sformalizowanej atmosferze, poszukując rozstrzygnięć najlepszych dla danej rodziny. Wymiar Sprawiedliwości zyskał nadzieję na zmniejszenie obcią- żenia sądów przy jednoczesnym zabezpieczeniu stron korzystających z mediacji. Systematyczne wprowadzanie mediacji do polskiej rzeczywistości prawnej jest realizacją postulatu przystosowywania wymiaru sprawiedliwości do współczesnych przeobrażeń cywilizacyjnych. Coraz więcej rodzin decyduje się na skorzystanie z mediacji przed rozpoczęciem lub bez rozpoczynania postępowania sądowego, jak również coraz więcej spraw kierowanych jest do mediacji z sądów.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są niekonwencjonalne źródła energii i sposoby ich pozyskiwania w aspekcie różnych strategii rozwoju gospodarczego kraju.
Jednym z kluczowych czynników w przygotowywaniu propozycji wartości jest segmentacja klientów. Cennym źródłem informacji do dobrego ich wypracowania jest też analiza wszystkich alternatyw z których korzystają konsumenci, aby zrealizować swoje cele. Niebagatelną rolę odgrywa tutaj również obszar "digital" a rewolucja technologiczna w tej branży ma wpływ nie tylko na zachowania i nawyki nabywców, ale pozwala markom lepiej zrozumieć swoich klientów. (abstrakt autora)
Przewidywania co do trendów rozwoju branży i kierunków alokacji budżetów na marketing mają irytującą cechę: bardzo łatwo je się wypowiada, znacznie trudniej wprowadza w życie, zaś do ewentualnej pomyłki nie przyznaje się nikt. Organizatorzy spotkania Dmexo, największej tego typu konferencji w Europie poświęconej trendom digital marketingu udowodnili, iż dobrze zbudowana strategia native advertising zakładająca m. in. spójność kreacji z serwisem może stanowić istotny czynnik w złagodzeniu tych problemów i wyzwań. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.