Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Structural adjustment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Ewolucje strukturalne w sektorze banków spółdzielczych w latach 1996-2011
100%
W latach 1996-2011 bankowość spółdzielcza podlegała silnym przeobrażeniom strukturalnym, zmieniając się z bankowości niszowej w bankowość uniwersalną. Procesy te były zbliżone ze zmianami zachodzących w krajach UE i pozaeuropejskich. Ponad dwukrotnie zmniejszyła się liczba banków (z 1.394 do 574), ale jednocześnie zwiększyła się liczebność sieci placówek (z 1.136 do 4.0201). Konsolidacja przyczyniła się do poprawy kapitalizacji banków, poziomu bezpieczeństwa ich działania. Średnia wartość wskaźnika adekwatności kapitałowej wzrosła z 8,8% do 13,4%. Wyższe kapitały własne umożliwiły im obsługę kredytową większych przedsiębiorstw. Wejście Polski do UE, poprawa koniunktury, a następnie światowy kryzys finansowy wpłynęły na reorganizację struktury portfela kredytowego banków spółdzielczych istotnie zwiększając w nim udział kredytów dla przedsiębiorstw i osób prywatnych oraz zmniejszając udział kredytów dla rolników indywidualnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje problem dostosowania strukturalnego Afryki. Odnajdziemy definicję strukturalnych programów dostosowawczych i dostosowania strukturalnego. Autorka zajmuje się również wewnętrznymi i zewnętrznymi przyczynami wprowadzenia strukturalnych programów dostosowawczych w Afryce. W podsumowaniu możemy odnaleźć wpływ strukturalnych programów dostosowawczych na gospodarkę na przykładzie Botswany. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w 2009 roku wśród rolników sześciu gmin położonych w regionie Małopolski. Celem artykułu jest zaprezentowanie opinii i postaw rolników wobec dokonujących się w ich otoczeniu przemian strukturalnych. Poznanie zamierzeń rolników co do dalszych losów ich gospodarstw, a także ocen przyszłości gospodarstw rolnych w ich okolicy, może mieć szczególne znaczenie w programowaniu i prognozowaniu dalszego rozwoju obszarów wiejskich, zwłaszcza w takim regionie wysokiego przeludnienia agrarnego, jakim jest Małopolska. (abstrakt oryginalny)
Obecna sytuacja polityczna w Polsce nie sprzyja uzyskaniu większości 2/3 głosów w Sejmie, która jest wymagana do zmiany konstytucji, niezbędnej do wprowadzenia euro. Polska nie spełnia także większości kryteriów konwergencji nominalnej. Jeśli nawet perspektywa członkostwa w strefie euro się wydłuży, co związane jest z tymi dwoma uwarunkowaniami, nie musi się to negatywnie odbić na przyszłości gospodarczej i politycznej Polski w Unii Europejskiej, pod warunkiem podjęcia odpowiednich działań na rzecz osiągnięcia wyższego stopnia konwergencji realnej i podniesienia konkurencyjności gospodarki. W Polsce, zamiast pytania o datę wejścia do strefy euro, ważniejsze powinno być pytanie o termin dokończenia procesu transformacji gospodarczej. Bez względu na to, czy Polska wejdzie do strefy euro, czy pozostanie poza nią jeszcze przez dłuższy czas (na co wszystko wskazuje), będzie musiała podjąć poważne reformy strukturalne w gospodarce i znaleźć rozwiązanie nasilającego się problemu demograficznego. Trzeba opracować i wdrożyć całościowy, wieloletni program modernizacji polskiej gospodarki. (fragment tekstu)
Badania porównawcze państw opiekuńczych pokazują, iż dobra publiczne wprowadzone przez dobrze zorganizowane i silne grupy interesu (pracodawcy, pracobiorcy) są lepiej chronione niż grupy niezorganizowane, nawet wówczas, gdy ilość niezorganizowanych klientów jest bardzo duża. Tam gdzie dobra finansowane są z podatków łatwiej ograniczać świadczenia, niż gdy udział w finansowaniu mają pracodawcy i pracobiorcy. Opierając się na tezie Piersona (1994) można zaobserwować, iż konstrukcja programów jest najistotniejszym czynnikiem kształtującym siłę lub słabość grup klientów określając tym samym trwałość lub podatność systemu na zmiany. W systemie, gdzie zgodnie z obowiązującym paradygmatem dostęp do dóbr publicznych kształtowany jest przez partnerów taryfowych, występuje silny opór przed ograniczaniem programów ubezpieczeniowych. (fragment tekstu)
We analyse the efficiency in a labour market matching process. We contribute to the literature by comparing different spatial aggregation levels - NUTS-1 to NUTS-4 and analysing monthly and annual perspectives. We use data for Poland, a country with highly regionally diversified unemployment rate. We apply a stochastic matching frontier model for random, job queuing and stock-flow frameworks and test properties of the efficiency. Heterogeneity in the labour market in spatial and temporal perspectives and determinants of the matching inefficiency imply that different measures of economic policy should be applied to improve the efficiency of the labour market matching process. (original abstract)
Współczesna debata wokół polityki przemysłowej charakteryzuje się różnorodnością w odniesieniu do koncepcji tej polityki, jej znaczenia, treści i zastosowań. Można odnotować rosnące zróżnicowanie uczestników dyskusji, którzy generalnie są zwolennikami lub - przeciwnie - krytykami polityki przemysłowej. Przedstawiając koncepcję, instrumenty, jak również możliwe podejścia badawcze do wspomnianej polityki, autor artykułu stawia wyraźną tezę: polityka przemysłowa może okazać się użyteczna, lecz jej skuteczność zależy od rozstrzygnięcia, jaki typ polityki i w jakich uwarunkowaniach zostanie zastosowany. Analiza pozostaje w nurcie ekonomii normatywnej i dotyczy gospodarki wschodzącej na różnych etapach jej rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie ważniejszych dostosowań strukturalnych gospodarstw popegeerowskich w Wielkopolsce do sytuacji w kraju w okresie przemian własnościowych w polskim rolnictwie. Odnotowano, że adaptacja jednostek z regionu wielkopolskiego do warunków rynkowych przebiegała relatywnie odmiennie na tle sytuacji w kraju. Ponadto dostrzeżono, że aby dostosowania strukturalne tych jednostek zapewniły im rozwój, ważne są korzystne warunki dla opłacalności produkcji rolnej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie specyfiki gospodarstw korzystających z różnych form wsparcia w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej UE. W wyniku przeprowadzonych analiz ustalono, że wśród badanej populacji podmiotów towarowych, inwestycje dostosowujące do standardów unijnych przeprowadziły głównie gospodarstwa mniejsze, produkujące intensywnie, w których dużą rolę odgrywała produkcja zwierzęca. Natomiast przedsięwzięcia modernizacyjne były wykonywane natomiast w gospodarstwach większych, charakteryzujących się relatywnie niewielkimi zasobami pracy. Z innych form pomocy UE korzystały podmioty, które nie posiadały odpowiedniego potencjału produkcyjnego, lub wykorzystywały go w sposób mało efektywny. (abstrakt oryginalny)
Celem głównym rozważań jest zbadanie, jakie wyznaczniki oddziaływały najbardziej na procesy przemian i dostosowań zachodzących w gospodarstwach mleczarskich w 55 regionach Unii Europejskiej w latach 2005-2008. Przedstawiwszy uprzednio założenia i procedurę metody analizy czynnikowej, wyodrębniono 3 czynniki wyjaśniające ok. 70% zmienności wspólnej dla obu badanych lat, na których podstawie określono zależności, pozwalające na wysnucie wniosków. Za pomocą dynamicznej prezentacji czynników i określeniu przesunięć po uprzednim pogrupowaniu euroregionów, zbadano nie tylko jakie czynniki miały decydujący wpływ na procesy przemian i dostosowań, ale i które z regionów UE rozwinęły się w badanym okresie najbardziej. Określono również sytuację regionów polskich na tle unijnych, co pozwoliło na wyciągnięcie wniosków dotyczących możliwych kierunków ich rozwoju i szans na przyszłość. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.