Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Structural changes in agriculture
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule jest przedstawiona transformacja rolnictwa na Ukrainie pod koniec XX wieku, rozpoczętej jeszcze w ustroju sowieckim sowieckim, kiedy próby zmian podjął Michaił Gorbaczow. "Przebudowa" ZSRR nie dała oczekiwanych wyników w rolnictwie, ale przyczyniła się do liberalizacji w dziedzinie politycznej i społecznej. Kryzys gospodarczy oraz ruchy wolnościowe w Polsce, a następnie w innych krajach Europy spowodowały rozpad ZSRR. W wyniku tego w 1991 roku powstało niepodległe państwo ukraińskie o ustroju demokratycznym. W niepodległej Ukrainie została przeprowadzona znacząca reforma gospodarcza. W rolnictwie przeprowadzono denacjonalizację ziemi, przywrócono własność prywatną i wprowadzono wolny rynek. W ramach przeprowadzonej reformy rolnej rozdzielono ziemię kołchozową wśród pracowników, rencistów i pracowników sfery socjalnej. Przydziały ziemi, jaką otrzymali na własność wyniosły 2-5 ha. W moim przekonaniu decyzja ta była błędna. Tak drobne gospodarstwa wiejskie nie mają możliwości samodzielnego rozwoju, nie mają więc racji bytu ani z punktu widzenia zasad ekonomii, ani z punktu widzenia aktualnych tendencji w rolnictwie. (abstrakt autora)
2
Content available remote Development of Food Industry in Poland in the years 1998-2007
75%
The article presents processes of development in the Polish food industry which took place in the years 1998-2007. The aim of the paper is to investigate the impact of investments in food industry on structural transformations in two periods: that of pre-accession and the other of integration with the European Union. (original abstract)
W niniejszej pracy inwestycje będą rozumiane jako powiększanie potencjału wytwórczego poprzez zakup ziemi rolniczej, budowę lub rozbudowę budynków gospodarczych i budowli, zakup maszyn i urządzeń rolniczych, zwierząt do chowu, w celu stworzenia, powiększenia lub odnowy zużytego majątku trwałego w gospodarstwie. W związku z powyższym powstał zamysł analizy inwestycji w gospodarstwach rolnych oraz określenia ich roli w przemianach strukturalnych polskiego rolnictwa, koniecznych w związku z integracją Polski z Unią Europejską. W pracy odniesiono się przede wszystkim do inwestycji realizowanych w gospodarstw indywidualnych, ponieważ stanowią one dominującą część rolnictwa polskiego, a ich restrukturyzacja nie jest powiązana z procesem prywatyzacji. (fragment tekstu)
4
Content available remote Przemiany strukturalne w rolnictwie Grecji, Hiszpanii i Portugalii
75%
Przedstawiono ewolucję struktury zatrudnienia i produkcji w greckim, portugalskim i hiszpańskim rolnictwie w latach 1981-2010. Przemiany następujące w rolnictwie wybranych krajów regionu Morza Śródziemnego są szczególnie interesujące, gdyż to właśnie w tych krajach proces integracji z UE i rozwój w ramach wspólnego rynku rozpoczął przemiany strukturalne w pierwszym sektorze. Ewolucja, która tam się dokonała wskazuje na prawdopodobny kierunek zmian, które czekają także polskie rolnictwo w najbliższych latach. (abstrakt oryginalny)
W pracy naświetlono kwestię potrzeby przemian w organizacji i funkcjonowaniu gospodarstw rodzinnych w regionach rozdrobnionych agrarnie. Wskazano na potrzebę przełamania stagnacji rolnictwa, tkwiącej w strukturze agrarnej, niekorzystnym rozłogu gruntów, tradycjonalizmie gospodarowania, a także uzależnieniu gospodarstw od szybko zmieniającego się, lecz mało przyjaznego otoczenia rolnictwa. Rozważania odnoszące się do rolnictwa Małopolski mają jednak także szerszy wymiar. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych wśród rolników jednej z gmin położonej w północnej części województwa małopolskiego. Celem artykułu było zaprezentowanie działali jakie podejmują rolnicy w obliczu zmieniających się warunków ekonomicznych dla funkcjonowania gospodarstw rolnych. Poznanie zamierzeń rolników wobec sposobów pokonywania konkurencji, a także poznanie ich ocen. co do przyszłości gospodarstw rolnych w ich okolicy, może mieć szczególne znaczenie w programowaniu i prognozowaniu dalszego rozwoju obszarów wiejskich -zwłaszcza w regionie wysokiego przeludnienia agrarnego, jakim jest województwo małopolskie. (abstrakt oryginalny)
Wielkopolska to obecnie znaczący region rolniczy w Polsce o dużych zasobach ziemi. Choć warunki naturalne nie odbiegają od przeciętnych w kraju, w dużej części poziom gospodarstw, mierzony wydajnością, wyposażeniem technicznym czy kulturą rolną dorównuje standardom europejskim. Zaawansowany stopień produkcji żywności ekologicznej i wysokie plony ziemiopłodów oraz optymalna wielkość pogłowia zwierząt hodowlanych, lokują region na czele województw. Zadaniem niniejszej pracy było prześledzenie zmian i przeobrażeń gospodarczych i administracyjnych w tej dziedzinie gospodarki na przestrzeni lat 1772-1989 oraz przedstawienie zmian zachodzących w rolnictwie tego regionu oraz w sposobie użytkowania ziemi w Wielkopolsce w okresie 1772-1989. (abstrakt oryginalny)
Mimo przemian zachodzących w strukturze agrarnej kraju po transformacji ustrojowej nadal dużą część gospodarstw rolnych w Polsce stanowią podmioty małe lub bardzo małe. W dobie gospodarki rynkowej takie podmioty nie są konkurencyjne i mają coraz większe problemy z utrzymaniem się na rynku. Celem opracowania było wskazanie, czy właściciele drobnych gospodarstw rolnych są zainteresowani przekazaniem ich na potrzeby powiększenia innych gospodarstw. Takie działanie jest wspierane finansowo w ramach nowej perspektywy finansowej (2014-2020) Unii Europejskiej. Przeprowadzone badania wskazują, że przedmiotowym działaniem bardziej zainteresowani są rolnicy posiadający bardzo małe gospodarstwa, którzy większość swoich dochodów czerpią spoza rolnictwa. Właściciele nieco większych gospodarstw, stanowiących ich główne źródło utrzymania, odnoszą się do tego działania sceptycznie. Z uwagi na ograniczone środki finansowe przeznaczone na realizację działania i niezbyt duże zainteresowanie ze strony potencjalnych beneficjentów należy uznać, że szanse na poprawę struktury agrarnej makroregionu Małopolska i Pogórze są raczej znikome. (abstrakt oryginalny)
Raport został opracowany zgodnie z wytycznymi zawartymi w piśmie MEN z 17 października 1990 r. Merytoryczne efekty badań podane są w dużym syntetycznym skrócie. Bardziej szczegółowe wyniki badań zawarte są w 7 raportach z poszczególnych grup badawczych. Szczegółowe usytuowanie programu wynikało z tego, że samowystarczalność żywnościowa pojawiła się u progu lat osiemdziesiątych jako hasło o wymowie społeczno-politycznej. Po klęskowym dla rolnictwa 1980 r. ujemne saldo obrotów handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi wyniosło z 1981 r. -1,8 mld amer. dolarów. Globalne zadłużenie kraju wzrosło w 1981 r. do 25 mld dol.a przy czym już wtedy przekroczyło ono czterokrotnie wartość całego eksportu polskiego do II obszaru płatniczego.(fragment tekstu)
Dyskusja na temat sposobu przeprowadzania zmian społeczno-gospodarczych w Polsce była i nadal jest żywiołowa, nie brakuje przeciwników, jak i zwolenników modelu szybkiej transformacji. Przykład Białegostoku pokazuje, że jednym z najbardziej negatywnych zjawisk, jakie towarzyszyły transformacji, był spadek liczby osób zawodowo czynnych oraz pojawienie się zjawiska bezrobocia. Porównując zmiany zachodzące w Białymstoku na tle kraju stwierdzono, że początek lat 90. przyniósł znaczną obniżkę liczby osób zawodowo czynnych, co nie było zgodne z kierunkiem zmian, jakie zachodziły w tym samym okresie w Polsce (w Białymstoku w latach 1988-1993 spadek o 26%, natomiast w Polsce wzrost o 21%). Liczba osób zawodowo czynnych w przemyśle oraz w budownictwie spadała w latach 1988-1993 zarówno w Białymstoku, jak i w Polsce, choć zauważono, że w białostockim przemyśle spadek ten był relatywnie mniejszy niż w Polsce (odpowiednio spadek o 2,9 pkt proc. i 10,1 pkt proc.) W budownictwie natomiast znacznie gorzej przedstawiała się sytuacja w Białymstoku, gdzie liczba pracujących spadła o 48% w stosunku do liczby zatrudnionych w 1988 roku. W tak ważnym dziale gospodarki, jak handel, zmiany w liczbie osób zawodowo czynnych w Białymstoku i Polsce miały w latach 1988-1993 rozbieżne kierunki. W Białymstoku wystąpiła tendencja spadkowa (spadek o 27,5% w stosunku do 1988 roku), natomiast w Polsce wzrostowa (wzrost o 53,9% w stosunku do 1988 roku). Zjawisko bezrobocia, jak napisano wcześniej, miało w latach 1994-2002 bardzo podobną tendencję odnośnie kierunku zmian w Białymstoku, ale też w Polsce, jednakże w kraju negatywne zmiany przybrały większą siłę, co spowodowało, że liczba bezrobotnych na koniec 2002 roku w Polsce była wyższa od tej z 1994 roku o 13,4%. W Białymstoku liczba ta była o 12% niższa. Zmniejszenie się liczby zatrudnionych osób oraz pojawienie się zjawiska bezrobocia składają się na nieuchronny proces, który niestety, jak pokazuje praktyka innych krajów, towarzyszy procesom transformacji. Oprócz polityki rządu wpływ na wspomniane zjawiska miało przejście przedsiębiorstw na tzw. własny rachunek, procesy prywatyzacyjne, zewnętrzna konkurencja towarów i produktów. Skłoniło to zarządzających przedsiębiorstwami do liczenia kosztów. Wiadome jest, że przed procesem transformacji powszechnie występującym zjawiskiem było tzw. zatrudnienie socjalne, charakterystyczne dla przedsiębiorstw państwowych. Nowe warunki rynkowe wymuszały wręcz redukcję kosztów wytwarzania, a więc m.in. zwrócenie uwagi na wydajność pracy i restrukturyzację zatrudnienia. Transformacja przyniosła lokalnej gospodarce Białegostoku znaczące zmiany w strukturze własnościowej. (fragment tekstu)
11
Content available remote The Perspectives of Family Farms in Poland
75%
Poland's accession to the European Union resulted in acceleration of the transformation of agriculture which followed the path of agriculture development of economically developed countries. This transformation consists in a decrease in the number of farms, a drop in the share of agriculture in the social farm structure, but also a growth in the potential and production, land productivity, in particular farm labour productivity, while maintaining huge differentiation between farms. Analysis of the farm structure survey data carried out by the Statistics Poland between 2005 and 2016 points to speeding up the transformation of agriculture in Poland in the indicated direction. The analysis also enables to prepare a scenario of changes on family farms in the period up to 2030. When the scenario deviates from the desired direction - also under the influence of new circumstances - it is possible to take up policy actions to correct the scenario to some extent. The essence of these changes comes down not to the EU Common Agricultural Policy, but rather to national policies and also goes beyond the traditional scope of agricultural policy. (original abstract)
W artykule przedstawiono zmiany społeczno-gospodarcze, jakie dokonały się w latach 1918-2018 we wsi Przybyszew położonej nad Pilicą w gminie Promna. Analiza obejmuje zarówno wiejską społeczność, jak i wiejską gospodarkę (rolniczą i pozarolniczą). Ważnym elementem analizy jest opis roli wiejskiej infrastruktury instytucjonalnej zarówno tej sprzed II wojny światowej, jak i obecnie istniejącej. Przemiany we wsi Przybyszew ukazują jak "w pigułce" wiele różnorodnych procesów zachodzących na obszarach wiejskich całego kraju. Można tu wymienić np. starzenie i zmniejszanie się liczby mieszkańców wsi, koncentrację ziemi w nielicznych dobrze rozwijających się gospodarstwach rolnych, rosnącą skalę nieformalnych dzierżaw, zmiany w strukturze społeczeństwa wiejskiego na rzecz przewagi liczebnej ludności niepracującej w rolnictwie, rosnące postawy roszczeniowe mieszkańców itd. W artykule ukazano też zmieniający się charakter wielofunkcyjnego rozwoju wsi od wielofunkcyjności wymuszonej przez konieczność samowystarczalności podyktowanej ówczesnymi warunkami gospodarczymi po obecną wielofunkcyjność racjonalną. Przyspieszony rozwój zarówno całej gminy Promna, jak i samej wsi Przybyszew dokonał się w ostatnim dwudziestoleciu dzięki środkom unijnym i przedakcesyjnym. Należy jednak zaznaczyć, że obecny poziom rozwoju wsi Przybyszew i wzrastający dobrobyt mieszkańców nie jest dany na zawsze. Środków unijnych będzie coraz mniej. Dlatego od wiejskiej społeczności, jej aktywności, chęci do współpracy, poziomu wzajemnego zaufania będzie zależeć dalszy poziom rozwoju lokalnego.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Współczesne przemiany na obszarach wiejskich południowo-wschodniej polski
75%
W artykule wskazano na rolę powstałych w okresie socjalistycznym struktur wiejskich w kształtowaniu współczesnych kierunków rozwoju wsi. Wykonana analiza dotyczy Małopolski, będącej obszarem silnie zróżnicowanym tak pod względem czynników przyrodniczych, jak i społcczno-ekonomicznych i kulturowych. Wykorzystując dane z własnych badań, a także z dwóch ostatnich spisów powszechnych (1988 i 2002), przedstawiono główne tendencje w stosunkach społecznych, w aktywności ekonomicznej mieszkańców i w ich przedsiębiorczości, a także w kształtowaniu się nowych układów przestrzenno-strukturalnych społeczeństwa i gospodarki w różnych typach obszarów (podmiejskich, peryferyjnych, górskich itp.).(abstrakt oryginalny)
Oblicze obszarów wiejskich w Polsce w okresie transformacji systemowej w znacznej mierze kształtowane było poprzez zmiany zachodzące w liczbie gospodarstw rolnych. Z jednej strony, liczba ta, determinując stopień powiązania lokalnej gospodarki z rolnictwem, w istotnym zakresie decydowała o poziomie i stabilności wiejskich dochodów. Z drugiej strony, wpływała ona w dużej mierze na sposób patrzenia na obszary wiejskie przez politycznych decydentów i część społeczeństwa żyjącą w miastach. (...) Analiza została przeprowadzona w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego. Część opisowa bazuje na danych zagregowanych dla całego kraju i przedstawia ogólne tendencje obrazujące zmiany w liczbie gospodarstw rolnych w Polsce w okresie transformacji. W części empirycznej natomiast wykorzystano dane zagregowane na poziomie powiatów, które zebrane zostały podczas spisów powszechnych przeprowadzonych w latach 1996 i 2002. Opracowanie składa się z sześciu części. Część druga przedstawia zwięzły opis zmian, które zaszły w otoczeniu rolnictwa w ostatnim dwudziestoleciu i w znacznym stopniu kształtowały bodźce oraz motywacje wpływające na decyzje rolników odnośnie ewentualnego kontynuowania/zaprzestania produkcji rolnej. Część trzecia prezentuje analizę opisową zmian, jakie dokonały się w liczbie gospodarstw rolnych w Polsce w okresie transformacji systemowej. Zawiera ona również omówienie podstawowych czynników, które mogły przyczynić się do takiego, a nie innego kształtu tych przemian. Część czwarta opisuje dane i zmienne wykorzystane w analizie empirycznej. Część piąta prezentuje uzyskane wyniki natomiast część szósta zawiera krótkie zakończenie. (fragment tekstu)
15
Content available remote Wpływ polityki rolnej na zmiany strukturalne w rolnictwie
75%
Głównym celem prezentowanych badań jest przedstawienie charakteru i tempa zmian strukturalnych w rolnictwie na tle zachodzących przemian społeczno-gospodarczych w okresie członkostwa Polski w UE, związanych z realizacją WPR, oraz odniesienie tych zmian do zagadnień konkurencyjności i efektywności sektora rolnego. Wykorzystane w niniejszym artykule materiały statystyczne zostały zaczerpnięte z baz danych dotyczących wyników ekonomicznych gospodarstw rolnych objętych systemem rachunkowości FADN, makroekonomicznych danych z Rachunków Ekonomicznych dla Rolnictwa (RER), informacji z monitoringu na temat wyników wdrażania i realizacji WPR udostępnianych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także studiów literaturowych.(fragment tekstu)
Celem badań była próba oceny czy w wyniku korzystania przez rolników z programów strukturalnych UE o charakterze inwestycyjnym doszło do zwiększania dysproporcji rozwojowych pomiędzy gospodarstwami w Polsce. Porównano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród tej samej grupy rolników w dwóch okresach - w 2005 r. oraz w 2010 r. Badania wykazały, że w wyniku działania programów strukturalnych dysproporcje rozwoju ankietowanych gospodarstw rolnych pogłębiły się. (abstrakt oryginalny)
...rolnictwo alimentowało rozwój pozostałych gałęzi w badanym okresie, przy obniżeniu badanego parametru w latach 1995-2000. W konsekwencji zmuszone było pokrywać potrzeby swojego rozwoju kosztem marginalizacji opłaty własnej pracy, co skutkowało spadkiem dochodów rolniczych po 1990r. Można także zauważyć, że zmiany sytuacji dochodowej w rolnictwie korespondowały ze zmianami udziału akumulacyjnego tego sektora, co wskazuje na wrażliwość sytuacji dochodowej rolników na zmiany efektywności powiązań międzygałęziowych rolnictwa z otoczeniem. (fragment tekstu)
W artykule dokonano analizy dynamiki oraz struktury zobowiązań kredytowych rolników wobec banków w Polsce w latach 1996-2018. Zadłużenie kredytowe rolników przedstawiono na tle przemian strukturalnych i koniunktury w rolnictwie. Założono, że korzystna koniunktura w rolnictwie stymuluje wzrost zadłużenia rolników w bankach. Podobnie założono, że proces koncentracji struktury agrarnej oraz wzrost technicznego uzbrojenia pracy i technicznego uzbrojenia ziemi będą czynnikami sprzyjającymi wzrostowi zadłużenia kredytowego rolników. Badania nie dały jednoznacznej odpowiedzi na postawione tezy badawcze. Ujawniono dodatnią współzmienność pomiędzy zadłużeniem kredytowym rolników a koniunkturą w rolnictwie, a także procesem substytucji nakładów pracy i ziemi przez nakłady kapitału. Analiza regresji wykazała, że stymulantą zadłużenia kredytowego są nakłady inwestycyjne w rolnictwie, natomiast koncentracja struktury agrarnej oraz poprawa relacji ziemia/praca prowadzi do zmniejszenia przyrostów zadłużenia. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto problem zastosowania metody analogii do poszukiwania adekwatności przeobrażeń strukturalnych w gospodarstwach rolnych i przemian w przyrodzie ożywionej. Przedstawiono istotę tej metody, określanej zwykle jako podobieństwo lub odpowiedniość przedmiotów, zjawisk, procesów i stanów. Wskazuje to na jej uniwersalizm i interdyscyplinarność w zakresie poznania, w tym procesów przyrodniczych i gospodarczych. Instrument analogii może być pomocny przy poszukiwaniu prawdy i prawidłowości o otaczającym nas świecie, a także być źródłem inspiracji do badań oraz dostarczać ożywczych myśli i twórczych efektów. Możliwość takiego zastosowania analogii jest tłumaczona także twierdzeniem, że w pewnym sensie ekonomia może mieć swoją genezę również w biologii, jako nauce której przedmiotem badań jest świat ożywiony, którego części składowe, a zatem różne gatunki stosują rozmaite strategie życiowe, sprzyjające przetrwaniu w stale zmieniającym się świecie zewnętrznym. Podobnie jest w rzeczywistości gospodarczej, w której rolnictwo i poszczególne gospodarstwa rolne są ważnymi elementami. Dlatego też założono, że możliwe jest wyróżnienie pewnych paralel w sferach pozornie tak odległych od siebie, jak ekonomika rolnictwa i świat zwierząt. Przykłady odniesiono do następujących desygnat: koegzystencja - strategia ewolucyjnie stabilna, współpraca - altruizm odwzajemniony oraz wrogie przejęcie - mimikra agresywna.(abstrakt oryginalny)
Poland is less urbanised and has a higher proportion of agricultural workers than the majority of European countries. These traits of Polish society have been formed over centuries and changing the face of rural Poland is a great challenge. However, it does not seem either possible or purposeful to pursue rural development strictly according to the recommendations of the commercial farm group. It should be understood that in today's post-modern society that "development through industrialisation is out of datę" [Halamska, 2001]. However, the setting up of strictly organie farms will be faced with various obstacles connected with their location, which will be considered later. In such a situation, a third way needs to be found, not ruling out the existence of either large, modern farms or organie farms. Such an approach would be a new option in the European Union's Common Agricultural Policy (CAP). Such an approach is based on the creation of ąuasi markets for agricultural products [Errington, 2002]. In 1998 the European Commission carried out a categorisation of such markets, which was adopted in a 1998 report. Two categories and many subcategories were defined. Activities directed towards agricultural production favourable to the natural environment, for example transforming conventionally run farms to organie farms, were assigned to the first category. The second category regarded activities in the field of the management of farmland, which is not used for agricultural production (land management of non-productive land). This article is an attempt to evaluate the possible evolution of the CAP in this direction and the opportunities that the realisation of such policies might give to Polish agriculture. (fragment of text)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.