Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Structural unemployment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W ramach definicji "opisowo-przyczynowych" typu (1), bezrobocie strukturalne określane jest jako typ bezrobocia charakteryzujący się długotrwałością: jego przyczyn należy się doszukiwać w braku symetrii pomiędzy podażą siły roboczej i popytem na rynku pracy oraz w występowaniu czynników utrudniających i opóźniających procesy ekonomiczne prowadzące do osiągnięcia takiej równowagi. (fragment tekstu)
Współczesne badania rynku pracy powinny obejmować wnikliwą analizę strukturalną, ponieważ istota problemów rynku pracy tkwi nie w poziomie bezrobocia, lecz w jego strukturach, na przykład kwalifikacyjnych. Dziś już nie chodzi o znalezienie jakiegokolwiek miejsca pracy, ale odpowiadającego z jednej strony kwalifikacjom pracownika, a z drugiej strony również pracodawca nie zawsze jest zainteresowany przyjęciem dowolnego bezrobotnego. Równie ważne z punktu widzenia społecznego są struktury wiekowe bezrobotnych. Z jednej strony chodzi o redukowanie bezrobocia wśród młodzieży, ale powstaje również problem zatrudniania ludzi w wieku przedemerytalnym, szczególnie w warunkach koniecznego i powszechnego w Europie podwyższania wieku emerytalnego. Niezmiernie ważny z punktu widzenia ekonomicznego, a przede wszystkim społecznego jest problem trwania bezrobocia, szczególnie długotrwałego, ze względu na jego patogenny i deprecjonujący kapitał ludzki charakter. Obecnie podjęte badania były skoncentrowane wyłącznie na strukturach bezrobocia w województwie śląskim. Celem pracy była dynamiczna analiza struktur bezrobocia według następujących cech: płeć, wiek, wykształcenie, czas pozostawania bez pracy. Analizę przeprowadzono na podstawie danych kwartalnych za okres od I kwartału 2005 roku do IV kwartału 2011 roku. Ponadto wyznaczone zostały prognozy wskaźników struktury bezrobocia według wymienionych cech na rok 2012. Do weryfikacji obliczonych prognoz wykorzystano dane z I kwartału 2012 roku. (fragment tekstu)
3
75%
Celem artykułu jest zobrazowanie bezrobocia strukturalnego w kontekście przemysłów odzieżowego i tekstylnego w Łodzi. Opracowanie prezentuje przemiany zagłębia mody masowej w wąski sektor modowy oraz rolę, jaką pełnią w tych przemianach zasoby ludzkie. Przejście od centralnie planowanego zarządzania tym sektorem przemysłu do wolnorynkowej wąskiej branży nacechowane było ogromnymi trudnościami spowodowanymi zaszłościami historycznymi. Skuteczność dążeń do dywersyfikacji ekonomicznej bazy miasta będzie podstawą jego przyszłego rozwoju gospodarczego. Niniejsze opracowanie powstało w oparciu o formułowanie praktycznych wniosków opartych o dane gospodarcze. Zostały zastosowane rozwiązania badawcze, które w sposób logiczny łączą wiedzę ukazującą perspektywę rozwoju Łodzi. Realistyczne podejście badawcze jest realizowane za pomocą analiz przypadków dobrych praktyk. (skrócony abstrakt oryginalny)
Opracowanie ma na celu przedstawienie procesów restrukturyzacji rolnictwa państwowego w regionie zachodniopomorskim w okresie transformacji, ze szczególnym uwzględnieniem skutków ekonomicznych i społecznych. Materiał badawczy stanowią wyniki projektów naukowych realizowanych przez autora w latach 1999-2004. Ich podstawą były kwestionariusze ankietowe wypełniane przez właścicieli nowych podmiotów gospodarczych, rolników indywidualnych i byłych pracowników państwowych gospodarstw rolnych. Uzupełniająco wykorzystano materiały sprawozdawcze Agencji Nieruchomości Rolnych. (fragment tekstu)
Bezrobocie jest jednym z najistotniejszych problemów każdej gospodarki, jednakże w przypadku Polski jest to problem najistotniejszy. Pomimo poprawy koniunktury, w ostatnich latach stopa bezrobocia zmniejszyła się nieznacznie, co może to wskazywać na utrzymywanie się wysokiego poziomu bezrobocia strukturalnego. Celem opracowania jest analiza skali niedopasowań strukturalnych na rynku pracy w Polsce w latach 1994-2004. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem opracowania jest zatem poszerzenie znajomości problematyki dotyczącej wybranych aspektów (problemów) bezrobocia w łódzkiej gospodarce w kontekście ilościowym i w pewnym stopniu jakościowym (z uwzględnieniem kwestii bezrobocia, jako przejawu niewykorzystania siły roboczej). Omówione będą m.in. różnorodne zagadnienia związane ze stanem i strukturą bezrobocia. W opracowaniu wykorzystano dane z roczników statystycznych i innych publikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy, a także Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie.(fragment tekstu)
Relacja pomiędzy liczbą wakatów a bezrobociem, przedstawiona na podstawie krzywej Beveridge'a, wykazała, iż na unijnym rynku pracy nastąpił wzrost nieefektywności funk- cjonowania mechanizmu dopasowań w porównaniu z okresem sprzed kryzysu. Krzywa Beveridge'a przesunęła się w prawo, co oznacza, że mógł się ukształtować nowy krótko- okresowy punkt równowagi rynkowej, charakterystyczny dla okresu spowolnienia gospo- darczego, determinowany w znacznej mierze przez czynniki realne o charakterze niecy- klicznym. Przyczynami występującego niedopasowania na rynku pracy UE są głównie niewłaściwe przygotowanie zawodowe pracowników, stosunkowo sztywne ramy prawne regulujące funkcjonowanie polityki rynku pracy, a także niska mobilność wewnątrzunijna mieszkańców. (abstrakt oryginalny)
Bezrobocie jest jednym z najistotniejszych problemów każdej gospodarki, jednakże w przypadku Polski jest to problem najistotniejszy. Pomimo poprawy koniunktury, w ostatnich latach stopa bezrobocia zmniejszyła się nieznacznie, co może to wskazywać na utrzymywanie się wysokiego poziomu bezrobocia strukturalnego. Celem opracowania jest analiza skali niedopasowań strukturalnych na rynku pracy w Polsce w latach 1994-2004 w oparciu o indeksy niedopasowań. Dorobek polskiej literatury w zakresie bezrobocia strukturalnego jest znaczący. Problem bezrobocia strukturalnego w Polsce był podejmowany m. in. przez M. Sochę i U Sztanderską (2000), M. Górę (1996), E. Kwiatkowskiego (2002) oraz B. Gawrońską i P. Kaczorowskiego (2000). W naszych analizach wykorzystujemy dane agregatowe pochodzące z badań aktywności ekonomicznej ludności oraz dane pochodzące z rejestracji. Struktura opracowania jest następująca. W punkcie 2 prezentujemy pojęcie i determinanty niedopasowań strukturalnych w świetle teorii. W punkcie 3 przedstawione zostały miary niedopasowań strukturalnych wykorzystywane w analizach empirycznych. W punkcie 4 prezentujemy wyniki oszacowań indeksów niedopasowań strukturalnych w różnych przekrojach. Punkt 5 opracowania zawiera wnioski z przeprowadzonych analiz. (fragment tekstu)
Autor analizuje nowe usytuowanie rolnictwa w gospodarce narodowej, zwracając szczególną uwagę na bezrobocie strukturalne w rolnictwie, pogłębianie się dysparytetów dochodowych, blokadę procesów inwestycyjnych oraz zmniejszanie się stopnia wykorzystania zasobów ziemi i pracy. Autor dowodzi, że główną przyczyną narastającego kryzysu w rolnictwie jest wadliwe jego usytuowanie w całej gospodarce. Opowiada się przy tym za aktywną polityką prodochodową w rolnictwie, która umożliwi rolnikom przejęcie większego ciężaru samofinansowania rozwoju.
Artykuł zawiera analizę zmian poziomu bezrobocia w gminach Zagłębia Dąbrowskiego w latach 1993-1998 przeprowadzoną dla dwóch grup demograficzno-społecznych: absolwentów oraz młodzieży poniżej 25 lat. Analizując przyczyny bezrobocia, autor dzieli je na dwie grupy: przyczyny obietywne, wiążące się z sytuacją społeczną i gospodarczą oraz przyczyny subiektywne, wiążące się z postawami i aktywnością młodzieży na rynku pracy.
Przedmiotem opracowania są zmiany w dynamice i strukturze branżowej zatrudnienia w gospodarce polskiej. Kierunek i skalę zmian zilustrowano danymi o liczbie pracujących w całej gospodarce w latach 1989-2001, a w grupach o dużym zróżnicowaniu rodzajów działalności również według sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Celem artykułu było zbadanie charakteru bezrobocia występującego w Polsce ogółem i na wsi (dekompozycja zjawiska bezrobocia na część strukturalną i koniunkturalną), w przekroju województw, w latach 2006-2009. Aby to osiągnąć, przy użyciu metody opracowanej przez The Center for Economic Policy Research (CEPR) [Unemployment... 1995], oszacowano stopę bezrobocia równowagi w Polsce ogółem i na wsi w poszczególnych kwartałach objętego badaniem okresu oraz w poszczególnych województwach, a następnie obliczono relację bezrobocia równowagi do bezrobocia rzeczywistego. Badanie przeprowadzono na podstawie niepublikowanych, indywidualnych, surowych danych kwartalnych BAEL. Uzyskane wyniki zestawiono z obliczonymi wartościami współczynnika aktywności zawodowej, wskaźnika zatrudnienia i stopy bezrobocia rzeczywistego. Podjęto próbę sformułowania wniosków dotyczących przyczyn występowania bezrobocia. Przeprowadzone badanie wykazało, że bezrobocie w Polsce ogółem oraz na wsi miało w okresie obejmującym lata 2006-2009 charakter w przeważającej części strukturalny, przy czym występowało pewne zróżnicowanie sytuacji w tym zakresie między poszczególnymi województwami. Pomimo dominacji strukturalnego składnika w bezrobociu rzeczywistym zaobserwowane zjawisko równoczesnego zmniejszania się wartości stopy bezrobocia równowagi i rzeczywistego oraz występująca średnio w kraju, począwszy od 2009 roku, mniejsza wartość stopy bezrobocia równowagi niż rzeczywistego mogą skłaniać do przypuszczenia, że w warunkach szybkiego wzrostu gospodarczego poziom bezrobocia rzeczywistego mógłby ulec wyraźnemu zmniejszeniu. (abstrakt oryginalny)
Oszacowano stopę bezrobocia równowagi w Polsce, w poszczególnych klasach wielkości miejscowości zamieszkania, a następnie obliczono udział bezrobocia równowagi w bezrobociu rzeczywistym. Uzyskane wyniki zestawiono z obliczonymi wartościami współczynnika aktywności zawodowej, wskaźnika zatrudnienia i stopy bezrobocia. Dzięki temu było możliwe podjęcie próby sformułowania wniosków dotyczących kierunków działań zaradczych, które należy podjąć dla poprawy sytuacji na rynku pracy. Pomimo dominującego w Polsce znaczenia bezrobocia strukturalnego, możliwe jest zwiększenie zatrudnienia w niektórych badanych grupach ludności (mieszkańców wsi i najmniejszych miast), przez pobudzanie popytu na dobra i usługi oraz lokowanie nowych miejsc pracy na obszarach problemowych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Outsourcing i offshoring jako czynniki ryzyka
63%
Walka konkurencyjna przestała dotyczyć poszczególnych podmiotów gospodarczych. W warunkach globalizacji gospodarki konkurencja sięga już jednostek. Poszukiwanie przewag kosztowych ukształtowało nowe rozwiązania biznesowe - outsourcing i offshoring. W warunkach Jednolitego Rynku Europejskiego polskie podmioty gospodarcze stoją nie tylko przed wyzwaniami globalnymi, ale i europejskimi. W artykule podjęte będą zagadnienia związane z identyfikacją wymienionych kategorii jako czynników ryzyka działalności gospodarczej. Za efektami ekonomicznymi i organizacyjnymi kryją się istotne ryzyka utraty tożsamości biznesowej oraz zagrożeń o charakterze społecznym. Nie przedsiębiorstwom, nie podmiotom gospodarczym różnej kategorii przyjdzie wypracowywać rozwiązania przeciwdziałające: bezrobociu strukturalnemu kadr o wysokich kwalifikacjach, zaburzeniom społecznym skali nie znanej wcześniej. Dodatkowo, w warunkach zjawisk kryzysowych, outsourcing i offshoring muszą być rozpatrywane jako istotne czynniki zachowania ciągłości działania (bezpieczeństwa) podmiotów gospodarczych. (fragment tekstu)
Głównym celem niniejszego opracowania będzie analiza i ocena wpływu dobra, jako najwyżej w etyce ocenianej wartości, na zarządzanie organizacją przez przedsiębiorców w regionach strukturalnego bezrobocia na tle obszarów od niego wolnych. Jego realizacja skoncentrowana zostanie na analizie odpowiedzi na trzy skierowane do badanych pytania. (fragment wstępu)
17
Content available remote Mobilność zawodowa a sytuacja na rynku pracy
63%
Na wielu rynkach pracy w Unii Europejskiej utrzymują się problemy o charakterze strukturalnym. Redukcja tego typu problemów wymaga zwiększenia zdolności dostosowawczych pracowników do zmiany kwalifikacji zawodowych. Zwiększenie mobilności siły roboczej pomiędzy zawodami (mobilność zawodowa) potencjalnie przekłada się na wzrost zatrudnienia oraz stały rozwój gospodarczy i społeczny. Zgodnie ze strategią Europa 2020 osiągnięcie wysokiego poziomu rozwoju społeczno- -gospodarczego zależy m.in. od kreatywności i innowacyjności, które zapewnią odpowiednio wykształcone i mobilne zawodowo zasoby ludzkie. Celem opracowania jest zidentyfikowanie potencjału siły roboczej poszczególnych państw Unii Europejskiej w zakresie mobilności zawodowej oraz scharakteryzowanie działań ułatwiających osobom (pracującym i bezrobotnym) mobilność zawodową.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wyjaśnienie, jaką rolę we wzroście bezrobocia w Unii Europejskiej ogółem i największych krajach członkowskich odegrały zmiany struktury popytu na pracę. Analiza zmian sektorowej dynamiki zatrudnienia z wykorzystaniem indeksu niedopasowań strukturalnych oraz przesunięć krzywej Beveridge'a prowadzi do wniosku, że dominującym źródłem wzrostu bezrobocia w Unii Europejskiej latach 2008-2013 był szok agregatowy, a rosnące bezrobocie miało w przeważającej mierze charakter cykliczny. Spośród sześciu największych krajowych rynków pracy, znaczący wzrost stopy bezrobocia strukturalnego wydaje się mieć miejsce przede wszystkim w Hiszpanii, a w mniejszym stopniu również we Francji. Nie znaleziono natomiast dowodów świadczących o nasileniu tego zjawiska w Niemczech, Włoszech, Polsce i Wielkiej Brytanii. Należy jednak zaznaczyć, że tendencje na rynkach pracy nie wykluczają nasilenia procesów restrukturyzacji przedsiębiorstw w okresie niskiej koniunktury, które mogą oddziaływać w kierunku wzrostu bezrobocia strukturalnego. (abstrakt oryginalny)
Współczesny wymiar i struktura bezrobocia różnią się zasadniczo od tego zjawiska sprzed 30 lat. O ile wcześniej bezrobocie było skutkiem kolejnych kryzysów gospodarczych i cechowało się przejściowością, to obecnie na ono trwały i strukturalny charakter. Te zmiany zmuszają rządy poszczególnych państw do poszukiwania nowych form przeciwdziałania bezrobociu i nowej polityki zatrudnienia.
W klasycznej i neoklasycznej myśli ekonomicznej można się spotkać z poglądem, że wahania koniunktury mogą być jedną z przyczyn bezrobocia, które może mieć charakter jedynie przejściowy. W artykule została podjęta próba odpowiedzi na pytanie, czy wahania koniunkturalne mają wpływ na strukturalne niedopasowania na rynku pracy (i to w ich wymiarze kwalifikacyjno-zawodowym) traktowane często jako niewrażliwe na wahania koniunktury. W celu odpowiedzi na to pytanie przeprowadzono analizę teoretyczną (na gruncie neoklasycznej teorii przedsiębiorstwa) oraz analizę ekonometryczną (testy przyczynowości w sensie Grangera), wykorzystując dane rynku pracy w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych. Rynek Stanów Zjednoczonych został potraktowany jako układ odniesienia ze względu na jego dużą elastyczność, będącą konsekwencją ładu instytucjonalnego opartego na ideach liberalizmu i dorobku klasycznej myśli ekonomicznej. Rezultaty przeprowadzonych analiz skłaniają do wyprowadzenia wniosku o istotnym wpływie wahań koniunktury na strukturalne niedopasowania w wymiarze kwalifikacyjno-zawodowym na obu analizowanych rynkach pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.