Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Structure of births
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Kto planuje mieć dzieci w Polsce do 2015 roku?
100%
W komunikacie omówiono krótko- i długoterminowe intencje prokreacyjne badanych respondentów. Następnie skoncentrowano się na zamierzeniach posiadania dziecka w ciągu najbliższych trzech lat u osób bezdzietnych oraz osób z jednym dzieckiem. Nadrzędnym celem analiz było znalezienie odpowiedzi na pytanie: kto planuje mieć dzieci do roku 2015, a zwłaszcza kto zamierza mieć pierwsze lub drugie dziecko?
W podręcznikach demografii można znaleźć informacje na temat nadwyżki urodzeń chłopców jako stałe prawidłowości. Celem artykułu jest sprawdzenie, na ile ta prawidłowość jest powszechna we współczesnym świecie i wyjaśnienie, jakie czynniki oddziałują ewentualnie na odchylenia i fluktuacje. W pracy przedstawiono najważniejsze metody badania relacji liczby urodzeń płci żeńskiej i męskiej w przeszłości oraz dokonano krótkiego rysu historycznego zainteresowania tym zagadnieniem.
3
100%
Standardowe analizy demograficzne koncentrują się na zmianach udziału urodzeń małżeńskich i pozamałżeńskich w ogóle urodzeń. Teoria drugiego przejścia demograficznego zakłada, że wzrost udziału urodzeń pozamałżeńskich wynika głównie ze spadku liczby urodzeń, które zostały poczęte pozamałżeńsko, a urodzone w małżeństwie. Artykuł ma na celu przeanalizowanie tego zagadnienia na podstawie dekompozycji danych GUS dotyczących rejestracji urodzeń w latach 1985-2016 na: urodzenia małżeńskie, pozamałżeńskie oraz poczęte pozamałżeńsko, a rozwiązane w małżeństwie. Wyniki badania wyraźnie pokazują stały spadek ostatniego typu urodzeń w obserwowanym okresie, przy znaczącym wzroście urodzeń pozamałżeńskich oraz nieznacznym - urodzeń małżeńskich. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawione zostaną, na podstawie bieżącej sprawozdawczości statystycznej, demograficzne uwarunkowania dwóch aspektów dotyczących urodzeń: pierwszych żywych urodzeń małżeńskich oraz urodzeń pozamałżeńskich w latach dziewięćdziesiątych. Zakres zachodzących zmian zostanie zilustrowany przez ukazanie sytuacji występującej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w odniesieniu do analizowanych tematów. (fragment tekstu)
Od 1970 r. Włosi doświadczają znaczących zmian demograficznych: silnego spadku urodzeń przy jednoczesnym starzeniu się społeczeństwa. Zmiany powodowane są czynnikami kulturowymi, a także trudnościami ekonomicznymi. Istniejący system podatkowy nie sprzyja wysiłkom tych rodzin, które wychowują dzieci. Zostało to wykazane zarówno przez analizę kosztów uwzględnianych przez system podatkowy, jak i przez analizę trzech aksjomatów Kakwaniego i Lamberta, które powinny być spełnione przez sprawiedliwy system podatkowy.(abstrakt oryginalny)
6
84%
Celem niniejszego artykułu jest przede wszystkim analiza przestrzennego zróżnicowania odsetka urodzeń pozamałżeńskich; jednostką analizy jest powiat. Podjęta została także próba weryfikacji trzech wstępnych hipotez badawczych dotyczących przyczyn tego zróżnicowania. Pierwsza z hipotez rozpatruje je z perspektywy teorii racjonalnego wyboru, a dokładnie kosztów utraconych możliwości (...). Według drugiej hipotezy przestrzenne zróżnicowanie poziomu urodzeń pozamałżeńskich to rezultat anomii (w rozumieniu Durkheimowskim) i traumy historycznej (...). Trzecia hipoteza głosi, że przestrzenne zróżnicowanie odsetka urodzeń pozamałżeńskich ma ścisły związek z wpływem społecznym. (fragment tekstu)
W ostatnich latach diametralnie zwiększyła się liczba urodzeń przez nastolatki, np. w roku 2008 dziewczynki w wieku 14 lat lub mniej urodziły dwa razy więcej dzieci niż w roku 2004 (dane GUS). Celem artykułu jest zbadanie czy istnieje przestrzenne zróżnicowanie tego zjawiska. Analizie zostały poddane wszystkie urodzenia przez kobiety nie będące w wieku rozrodczym, które w latach 2002-2009 urodziły dzieci, przy czym skoncentrowano się głownie na dolnym przedziale wiekowym (14 lat i mniej). Jako narzędzie zostały wykorzystane cząstkowe współczynniki płodności. Natomiast grupowania województw dokonano za pomocą metody analizy skupień. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Sytuacja demograficzna w Federacji Rosyjskiej w latach 1990-2009
84%
W artykule omówiono sytuację demograficzną w Rosji w latach 1990-2009, wykazującą symptomy kryzysu demograficznego. Wyjście z kryzysu jest najważniejszym wyzwaniem polityki państwa. Analizie poddano zmiany liczby ludności, współczynnika urodzeń, współczynnika zgonów, przyrost naturalny oraz przewidywaną długość życia przy narodzeniu. Z badań wynika, że w 2009 r. zaobserwowano niewielką poprawę tych wskaźników. Nie przesądza to jednak o trwałych, pozytywnych tendencjach, jako że w przeszłości krótkookresowe skoki miały już miejsce. Badania przeprowadzono w przekroju okręgów federalnych. Wskazano także na duże różnice między regionami Federacji Rosyjskiej. (abstrakt oryginalny)
Nieoczekiwany wzrost liczby urodzeń jaki wystąpił w Polsce w początkach lat osiemdziesiątych. ponad wielkości wcześniej obliczona, wywołał uzasadnione zainteresowania. Przewidywano bowiem, że echo wyżu demograficznego z lat pięćdziesiątych osiągnie swój szczyt w 1980 r. i wyrazi się liczbą 684 tys. urodzeń. Tymczasem w roku 1980 zanotowano faktycznie 693 tys. urodzeń, w roku 1981 nieco mniej - bo 679 tys., ale z kolei w dwu następnych latach /tzn. w roku 1982 1 1983/ odpowiednio 702 tys. i 721 tys. urodzeń. To nowe zjawisko nieoczekiwanego, gwałtownego wzrostu urodzeń w początkach lat osiemdziesiątych stworzyło potrzebą wyjaśniania jego uwarunkowań zwłaszcza w związku z wyjątkowo złożoną i trudną sytuacją społeczno-ekonomiczną kraju w owym czasie. Uzasadniona zatem stało się przeprowadzanie odpowiednich badań empirycznych w celu rozpoznania motywacji decyzji o urodzeniu dziecka w warunkach trwającego kryzysu społeczno-ekonomicznego. Badania takie podjęto w Instytucie Statystyki i Demografii SGPiS, w ramach Problemu Węzłowego 11.5. pt.: "Kształtowanie procesów demograficznych a rozwój społeczno-gospodarczy Polski, temat 11.5.2.06. Badania i analiza przemian modelu dzietności kobiet w Polsce. (fragment tekstu)
Trudność w prognozowaniu w przekrojach regionalnych polega na tym, że dotyczą one małych liczebnie populacji ludzkich, gdzie rola błędów losowych jest odwrotnie proporcjonalna do ich wielkości. Im niższy poziom podziału administracyjnego kraju, tym gorsza jest źródłowa baza statystyczna oraz tym większa rola specyficznych czynników lokalnych i regionalnych. Bieżąca statystyka ludności dostarcza relatywnie mało informacji na poziomie gmin i powiatów. Nie są też one wystarczająco szczegółowe. Znacznie lepiej jest w dużych miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców, gdyż jednocześnie mają status podregionu. Ponadto w tych miastach jest też pewna, bardzo skąpa informacja statystyczna dla tradycyjnych dużych dzielnic. W przekroju jednostek urbanistycznych dotychczas nie mieliśmy żadnej informacji odnośnie do ruchu naturalnego i wędrówkowego ludności. W referacie podejmujemy dyskusję nad prognozami dla Poznania i powiatu poznańskiego do 2030 roku. Omówimy prognozy Głównego Urzędu Statystycznego 1998,2003, 2008, 2011 oraz własne, autorskie prognozy dla poznańskiego obszaru metropolitalnego 2000-2020 oraz miasta Poznania 2004-2035. Ostatnia z tych prognoz została wykonana z podziałem na 33 jednostki urbanistyczne. W artykule poruszyliśmy także problem jakości danych statystycznych po Narodowym Spisie Powszechnym 2002, które miały zasadniczy wpływ na jakość prognoz w przekroju regionalnym wykonanych w XXI wieku. Wnioski z powyższych analiz powinny mieć istotne znaczenie dla prognoz demograficznych dla metropolii poznańskiej wykonanych w najbliższych latach na jakościowo lepszych danych statystycznych pochodzących z NSP 2011. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wyodrębnienie wahań cyklicznych poprzez wskazanie punktów zwrotnych oraz wyznaczenie prognoz występowania punktów zwrotnych zmiennych demograficznych charakteryzujących proces urodzeń w Polsce. Wykorzystano dane dla 18 zmiennych z dwóch przedziałów czasowych: (1) lat 1951-2006 oraz (2) lat 1951- 2010. Punkty zwrotne jako cechy morfologiczne wahań cyklicznych identyfikowano korzystając ze zmodyfikowanej metody harwardzkiej. Metoda pozwala na dekompozycję szeregu i interpretowanie wahań w kategoriach odchyleń od trendu (cykl odchyleń). Wyznaczając prognozy występowania punktów zwrotnych posłużono się koncepcją zmiennych wyprzedzających i naśladujących. Ustalono zbiór zmiennych wyprzedzających dla zmiennej referencyjnej (liczba urodzeń) o długim i krótkim okresie wyprzedzenia. Wskazano daty występowania przyszłych punktów zwrotnych liczby urodzeń w Polsce.(abstrakt oryginalny)
As an extension of the traditional stage internationalization model of small and medium enterprises (SMEs), born global (BG) theories have become popular with the practitioners and academia of international management. As the post-stage internationalization approach, born global theories still need conceptual contributions from other branches of management studies. In this paper, the perspective of cultural ecology will be adopted to analyse the essential cultural value difference that prevails in BGs' trust-led social capital, which translates the BGs' network into the elements of trust and social capital. These elements inherit a significant ecological impact. (original abstract)
Małżeństwo jest ważną komórką społeczną, realizującą także najpełniej i najbardziej wszechstronnie indywidualne pragnienia ludzkie. Wśród różnorodnych oczekiwań nowożeńcy na Pierwszym miejscu wymieniali pragnienie miłości i w1erności małżeńskiej, a na drugim posiadanie i wychowywanie dzieci. Zaledwie Co 0,1% nowożeńców nie chce mieć dzieci. Część młodych par stała się rodzicami przed zawarciem związku małżeńskiego, znaczny odsetek przyspieszył datę ślubu ze względu na stwierdzoną Ciążę partnerki, a około 40% nowożeńców urodzenie pierwszego dziecka planowało w nieco późniejszy terminie - najczęściej w 12-17 miesięcy po ślubie. Badanie "Ankieta Nowżeńcow1985" przeprowadzono w 4-6 miesięcy po zawarciu związku małżeńskiego. Jest to okres dosyć krotki i dlatego sama konstatacja czy i jakie metody regulacji urodzeń są stosowane w, małżeństwie, nie miałaby. sensu. Wobec tego, po raz pierwszy w praktyce GUS, wprowadzono cały blok pytań dotyczących' regulacji urodzeń w celu poznania wiedzy nowożeńców na ten temat, oceny moralnej poszczególnych metod oraz postaw wobec ciąży nieplanowanej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja zróżnicowania przeciętnego trwania życia, współczynników płodności, umieralności niemowląt oraz ogólnych współczynników zgonów między państwami Unii Europejskiej (UE). Posłużą one do wyodrębnienia grup krajów podobnych ze względu na te zmienne. Badanie oparto na informacjach pochodzących z Eurostatu, dotyczących głównie roku 2011. (fragment tekstu)
15
Content available remote Urodzenia pozamałżeńskie w Polsce - problem polityki społecznej?
84%
W ostatnim dziesięcioleciu jesteśmy świadkami szybkiego wzrostu odsetka urodzeń pozamałżeńskich w Polsce. Przez trzydzieści lat - od połowy lat 50. do połowy lat 80. jedynie 4-5% wszystkich rodzących się w naszym kraju dzieci było potomstwem nieślubnym. Obecnie jest to prawdą w przypadku już co ósmego noworodka. Celem niniejszego tekstu jest próba określenia przyczyn odnotowanego wzrostu, a zwłaszcza zaś stwierdzenie w jakim stopniu wzrost ów jest spowodowany występowaniem patologii, uniemożliwiających wychowywanie dziecka w pełnej rodzinie, a tym samym w jakim zakresie jest problemem interesującym specjalistów z zakresu polityki społecznej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza zmian w liczbie, natężeniu oraz strukturze urodzeń i wieku rozrodczego kobiet w niektórych krajach Unii Europejskiej (UE). Badaniem objęto Danię, Finlandię, Niemcy i Szwecję oraz kraje, które przystąpiły do Wspólnoty w 2004 r. - Estonię, Litwę, Łotwę i Polskę. Badanie przeprowadzono na podstawie danych z okresu 1996-2008. (fragment tekstu)
17
Content available remote Motherhood after the age of 35 in Poland
84%
Postponing motherhood is a widespread phenomenon across developed countries however only few studies look into late motherhood in post-socialist countries, especially on a micro-scale. In this study, I look at the context of the first childbirth in Poland in the midst of the political transformation of 1989. Employing sequence analysis I reconstructed life trajectories of women who experienced the transition to adulthood during the late 1980's and the early 1990's and have just recently completed their fertility histories. Individual data from the 2011 GGS-PL and the 2011 FAMWELL Survey were used. Comparing paths of their lives, I searched for differences in terms of educational, professional and conjugal careers between women who gave birth before the age of 30 and after the age of 35. The results show how various life careers crisscross over the life course leading women to late motherhood. (original abstract)
Celem artykułu jest rozpoznanie zróżnicowania zmian współczynników płodności i dzietności według powiatów oraz wyodrębnienie tendencji rozwojowej współczynników urodzeń żywych dla powiatów. Zakres czasowy opracowania obejmuje lata 1998-2009. Analizą objęto województwo wielkopolskie w ujęciu powiatów. Źródłem informacji były dane Głównego Urzędu Statystycznego ze strony internetowej http://demografia.stat.gov.pl/BazaDemografia/Tables.aspx oraz publikacja: Województwo wielkopolskie. Podregiony - powiaty - gminy 1998-2009 Urzędu Statystycznego w Poznaniu. Zróżnicowanie współczynników płodności i dzietności opisano na podstawie kształtujących się wielkości w badanych latach, stosując metodę grupowania wariancyjnego. Tendencje zmian współczynników urodzeń zobrazowano na podstawie oszacowanych modeli tendencji rozwojowej o różnej postaci analitycznej. Rezultaty badania ukazały zróżnicowanie średniej liczby urodzeń żywych na 1000 kobiet w wieku rozrodczym współczynnika dzietności w powiatach w badanych latach oraz zmiany wzorca płodności. Oszacowane modele trendu wielomianowego drugiego stopnia są w większości powiatów jednakowe, ale mają różny poziom parametrów i wartości współczynników determinacji krzywoliniowej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, które czynniki demograficzne i pozademograficzne wpływają na przestrzenne zróżnicowanie płodności kobiet w Polsce. Badanie zmian liczby urodzeń w niniejszej pracy zostało przedstawione w postaci ogólnego współczynnika płodności kobiet. W analizie regresji posłużono się modelami panelowymi z efektami ustalonymi, stosując do estymacji parametrów strukturalnych estymator międzygrupowy. Źródłem danych liczbowych współ-czynników płodności oraz zmiennych objaśniających za lata 1999-2007 były zasoby informacyjne ze strony internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. (abstrakt oryginalny)
Niezbędność znajomości danych dotyczących ludności i jej rozwoju spowodowane jest tym, że ludność nie jest jedynie zbiorowością istot biologicznych, a jej rozwój nie jest wyłącznie mechanizmem faktów i procesów biologicznych. Charakter prawidłowości demograficznych jest współzależny ze stosunkami społecznymi i poziomem rozwoju ekonomicznego, przy czym oddziaływanie to ma charakter wzajemny. Choć fazy demograficzne i fazy społeczno-ekonomiczne nie przylegają do siebie dokładnie, to jednak zbliżają się do siebie. Przy tym, oddziaływanie zjawisk demograficznych na kształtowanie się zjawisk społeczno-ekonomicznych ujawnia się wyraźniej aniżeli oddziaływanie odwrotne: zjawisk społeczno-ekonomicznych na zjawiska demograficzne. Jest to zrozumiałe i występuje w wielu krajach, a w literaturze przedmiotu nosi miano tzw. "cyklu Kuznetza". Fakty te powodują, że pełne zrozumienie procesów społeczno- ekonomicznych współczesnego świata nie jest możliwe bez znajomości demografii, w tym zwłaszcza aktualnego i przewidywanego stanu i struktury ludności według płci, wieku i rozmieszczenia przestrzennego. Jest to konieczne minimum informacji dla prowadzenia racjonalnej polityki społeczno-ekonomicznej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.