Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Structure of foreign trade
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W przypadku państw Europy Środkowo-Wschodniej, będących obecnie w fazie głębokiej transformacji gospodarczej, wydaje się, iż handel zagraniczny stanowi potencjalnie niezwykle ważną oś rozwoju. Patrząc przez taki pryzmat szczególnie interesująca jest analiza zjawisk zachodzących w handlu zagranicznym Federacji Rosyjskiej. Fakt, iż kraj ten stanowił podstawę gospodarczą i ideologiczną państw byłego obozu socjalistycznego oraz dominował w Europie Środkowo-Wschodniej przez całe dziesięciolecia po II wojnie światowej narzucając promowane przez siebie koncepcje i wizje rozwoju stanowi wystarczający argument do podjęcia badań. (fragment tekstu)
Kraje Unii Europejskiej należą do najważniejszych partnerów handlowych Polski. Głównym celem opracowania jest analiza wymiany handlowej Polski z "nowymi" krajami członkowskimi Unii Europejskiej zarówno przed akcesją, jak również po ich przystąpieniu do Wspólnoty. Opracowanie zawiera określenie znaczenia "nowych" krajów Unii Europejskiej w wymianie handlowej Polski, a także prezentację rozmiarów, struktury geograficznej i towarowej handlu Polski z "nowymi" krajami członkowskimi UE. Wyniki potwierdzają rosnącą rolę nowych członków UE w polskiej wymianie handlowej. Ponadto przeprowadzona analiza sugeruje ogromny potencjał rozwoju tejże wymiany, ze względu na udział Polski, jak również pozostałych państw w jednolitym rynku Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Streszczenie: W artykule skoncentrowano się na zmianach, jakie dokonały się w polskim handlu zagranicznym po wejściu do Unii Europejskiej. Z przeprowadzonej analizy wynika, że po akcesji do UE zwiększyły się obroty handlu zagranicznego. Wyższą dynamiką odznaczał się eksport. W efekcie zwiększył się stopień opłacania importu eksportem oraz stopień otwartości gospodarki mierzony relacją obrotów handlowych do PKB. W strukturze geograficznej nieco zmalało znaczenie krajów Unii Europejskiej. W strukturze towarowej nie doszło do zasadniczych zmian. (oryginalne streszczenie)
4
Content available remote Analiza struktury geograficznej handlu zagranicznego Białorusi
75%
Po uporaniu się z głębokim kryzysem okresu przejściowego i częściowym zreformowaniu handlu zagranicznego, Białoruś zaczęła zwiększać swój eksport na rynki zagraniczne. W latach 1996-2006 handel zagraniczny stał się najbardziej dynamicznie rozwijającą się formą współpracy gospodarczej, był ważnym instrumentem białoruskiej transformacji. Znacząca rola handlu zagranicznego w transformacji przejawiała się w tym, że wpływał on na wzrost gospodarczy, wielkość i strukturę dochodu narodowego, podniesienie efektywności gospodarowania, na bilans handlowy i płatniczy oraz przyczynił się do stopniowej modernizacji gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Skoncentrowano się na analizie i próbie oceny konkurencyjności handlu zagranicznego Republiki Czeskiej w zakresie produktów mleczarskich. Produkty mleczarskie są jedną z niewielu kategorii produktów rolno-żywnościowych, które generują nadwyżkę w czeskim handlu zagranicznym towarami rolno-spożywczymi. Z przeprowadzonej analizy wynika, że po akcesji do Unii Europejskiej zwiększyły się obroty czeskiego handlu zagranicznego produktami mleczarskimi. Nadwyżka w handlu produktami mleczarskimi uległa podwojeniu. Niekorzystna pozostała jednak struktura towarowa tych obrotów. W eksporcie dominują bowiem surowce, natomiast w imporcie produkty przetworzone. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono i omówiono dane dotyczące obrotów handlu zagranicznego Polski według głównych partnerów w latach 1992-2008 oraz dane odnośnie udziału państw RMB w polskim handlu towarowym w latach 2000-2008. Po pięciu latach od ostatniego rozszerzenia UE odnotowano szybki wzrost obrotów handlowych a analizy ekonomiczne efektów liberalizacji między Polską a unijnymi państwami RMB wskazują umiarkowane rozmiary efektu kreacji przesunięcia w warunkach obecnego spowolnienia rozwoju gospodarek krajów i kryzysu w skali globalnej.
W wyniku transformacji systemowej odnotowano w Polsce bardzo dynamiczny rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z 0,5 mln w 1991 roku do 2 mln w 1993 roku. Pomimo spowolnienia procesu tworzenia firm w połowie lat dziewięćdziesiątych, w 2000 roku działało w tym sektorze ok. 3,0 mln przedsiębiorstw, stanowiąc ponad 99% ogółu firm. Warto więc zadać pytanie, czy małe i średnie firmy spełniają w polskim handlu zagranicznym istotną rolę, czy też może jest to domena działalności zarezerwowana dla dużych firm. Czy MŚP potrafią sprostać konkurencji na międzynarodowym rynku, czy też są co najwyżej importerami dóbr konsumpcyjnych? Niniejsze opracowanie stanowi próbę odpowiedzi na te pytania. Ma na celu przedstawienie udziału małych i średnich przedsiębiorstw w handlu zagranicznym Polski oraz struktury geograficznej i towarowej wymiany zagranicznej tej grupy przedsiębiorstw. Ponadto poruszona zostanie problematyka wspierania eksportu oraz wciąż istniejących barier rozwoju handlu zagranicznego MSP w Polsce. (fragment tekstu)
The purpose of this paper is to analyze how European integration affects trade between new EU members and the EU countries. In particular, we ask the question whether European integration contributes to specialisation, and whether it stimulates convergence in the structure of foreign trade. This is important, since depending on the initial assumptions, integration theory would expect either convergence or divergence of the trade structure. The first section presents theories on how integration affects trade structure. The next section substantiates theoretical hypotheses based on an analysis of countries which joined the EU in the 1980s and 1990s. The paper ends with a summary and conclusions. (fragment of text)
W artykule przedstawiono wyniki badań udziału pracy i nakładów kapitałowych w konkurencyjnym imporcie i eksporcie pięciu krajów RWPG: Bułgarii, Czechosłowacji, Węgier, Polski i Rumunii.
Omówiono zmiany wolumenu i struktury obrotów handlu zagranicznego Polski w latach 1998-2007, kształtowanie się przewagi konkurencyjnej Polski w handlu z krajami UE oraz zmiany struktury handlu zagranicznego Polski z UE na tle pozostałych krajów członkowskich Europy Środkowo-Wschodniej.
11
75%
W pracy zanalizowano strukturę handlu pomiędzy Meksykiem i USA w okresie przed NAFTA, a także zmiany w dobie NAFTA. Zagadnienie to obejmuje lata 1981-2007. Źródłem danych była baza UB's Comtrade database.
W artykule przedstawiono wyniki badania, w którym podjęto próbę weryfikacji trzech hipotez, odnoszących się do handlu wewnątrzgałęziowego (NT) państw regionu Bałkanów Zachodnich w latach 2007 i 2013. Porównano udział I IT w handlu ogółem państw bałkańskich w relacjach wzajemnych oraz z Unią Europejską. Przeanalizowano zmiany tych udziałów między rokiem 2007, kiedy weszło w życie Porozumienie CEFTA-2006, a rokiem 2013. Przedstawiono także IIT krajów regionu w rozbiciu na wymianę typu horyzontalnego (HIIT) oraz typu wertykalnego towarami o niskiej jakości (VIIT-LQ) i typu wertykalnego towarami o wysokiej jakości (VIIT-HQ). Z badania wynika, że w przypadku połowy państw bałkańskich, IIT stanowił większą część handlu ogółem w relacjach wewnątrzregionalnych niż w relacjach z wysoko uprzemysłowionymi krajami UE. Między latami 2007 i 2013 udział IIT wykazał większą dynamikę wewnątrz regionu niż w relacji z UE, co potwierdza pozytywny wpływ porozumienia CEFTA-2006 na strukturę handlu. Ponadto w relacjach wewnątrzregionalnych wzrósł udział VIIT kosztem HIIT, co wskazuje na rosnące różnice cenowo-jakościowe towarów będących przedmiotem wymiany. (abstrakt oryginalny)
Procesy liberalizacji handlu mogą prowadzić do istotnych zmian w międzynarodowym podziale pracy, a co za tym idzie, także korzyści z niego wynikających. Celem prezentowanego badania było zweryfikowanie hipotezy mówiącej o tym, że liberalizacja handlu państw Bałkanów Zachodnich (BZ) przyczyniła się do istotnych zmian w jego wartości i strukturze geograficznej. Badane procesy liberalizacji obejmowały Proces Stabilizacji i Stowarzyszenia (PSS) Unii Europejskiej oraz porozumienie CEFTA-2006. W celu weryfikacji postawionej hipotezy zastosowano analizę porównawczą, wykorzystując wskaźniki dynamiki, odległości struktur oraz indeks Herfindahla-Hirschmana, jako miarę koncentracji. W wyniku przeprowadzonej analizy, stwierdzono wystąpienie efektu kreacji handlu, nie stwierdzono natomiast wystąpienia efektu jego przesunięcia. Zauważono, że struktury geograficzne eksportu zmieniły się w analizowanym okresie w większym stopniu, niż importu. Podobny wniosek wysnuto odnośnie handlu wzajemnego państw bałkańskich, który większą rolę odgrywał w eksporcie, niż w imporcie. Tylko w odniesieniu do PSS potwierdzono natomiast hipotezę o spadku koncentracji geograficznej handlu na skutek procesów jego liberalizacji. W przypadku porozumienia CEFTA- 2006 taki efekt nie wystąpił. (abstrakt oryginalny)
Objective: The purpose of this paper is to analyze selected international trade indicators, and then to verify, if assumption of growing importance of middle income economies (according to the World Bank classification) can be justified. Research Design & Methods: Article consists of two main parts. In the former some shifts in international merchandise trade in 1995-2018 have been analyzed. In the latter the assessment of selected trade indicators has been included, with particular regard to those, which could be utilized as a basis for verification of growing importance of middle income countries in international trade. Findings: Between 1995 and 2018 there was a noticeable improvement of middle income countries' share in global merchandise trade, and their competitive advantage improved dramatically. As confirmed by RCA index analysis, middle income economies improved significantly in all manufactures, and was particularly high in labour-intensive and resource-intensive manufactures, as well as in low-skill and technology-intensive manufactures. Contribution & Value Added: Analyses concerning economy groupings are still relatively rare, especially in Polish economic literature. Therefore the presented research can be perceived as a quite fresh approach in this field. Finally, usage of wide collection of trade indicators for verification of middle income economies' international significance should also be treated as a strength of presented paper. (original abstract)
Po kilku latach od akcesji krajów Europy Środkowej do Unii Europejskiej badacze stale analizują skutki tego wschodniego rozszerzenia. Podjęto więc próbę wyjaśnienia, czy w latach 2004 i 2007 rynki krajów UE-10 i UE-15 są traktowane przez importerów i eksporterów z tych krajów jako jednolity rynek. Wyniki analizy potwierdzają tendencje zbliżania się struktur wymiany handlowej nowych państw członkowskich (UE-10) w ich wymianie wzajemnej do analogicznych struktur z krajami UE-15. Eksporterzy i importerzy krajów UE-10 już co najmniej od kilkunastu lat upodabniają strukturę wymiany swoich państw do wzorców unijnych kształtowanych w głównej mierze przez kraje UE-15. Z punktu widzenia państw UE-10 jest to przejawem ujednolicania systemu handlu zagranicznego i jego uporządkowania w celu utworzenia jednolitego rynku.(abstrakt oryginalny)
Mimo dużego zainteresowania naszym krajem ze strony firm zagranicznych rosnącemu napływowi kapitału w formie inwestycji bezpośrednich nie towarzyszyły w latach 1995-2007 znaczące zmiany w strukturze polskiego handlu zagranicznego. Do najbardziej niepokojących zjawisk należy zaliczyć utrzymujące się uzależnienie eksportowe od rynków Europy Zachodniej, jeden z najniższych wśród krajów UE wskaźnik udziału towarów wysokiej techniki w eksporcie, a także strukturę towarową zdominowaną przed produkty tradycyjne, o niskim poziomie techniki. Wydaje się, że w dobie obecnego kryzysu światowego nie będzie możliwa zmiana tych tendencji, a tym samym zwiększenie roli Polski we współczesnym międzynarodowym podziale pracy. (fragment artykułu)
W artykule przedstawiono powiązania handlowe między Unią Europejską a Japonią. Dokonano analizy obrotów handlowych w latach 1990-2002. Omówiono strukturę oraz uwarunkowania wymiany handlowej.
18
Content available remote Znaczenie Niemiec w łańcuchach wartości dodanej państw Grupy Wyszehradzkiej
63%
Celem referatu jest przedstawienie znaczenia Niemiec w łańcuchach wartości dodanej czterech państw Grupy Wyszehradzkiej (GW), tj. Czech, Polski, Słowacji i Węgier w latach 1995-2011. Analizy dokonano na podstawie bazy danych WIOD (World Input-Output Database), zawierającej światowe tablice przepływów międzygałęziowych. Przeprowadzone badanie wykazało, przede wszystkim, że w analizowanym okresie zaszły wyraźne zmiany w strukturze handlu zagranicznego państw GW z Niemcami. Zmalało znaczenie krajowej wartości dodanej w eksporcie państw GW do Niemiec oraz niemieckiej wartości dodanej w imporcie tych państw z Niemiec. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Rosja jako partner handlowy Unii Europejskiej
63%
W artykule przedstawiono kształtowanie się powiązań handlowych między UE-28 a Rosją w okresie 2000-2013. Zwrócono przy tym uwagę na najważniejsze mankamenty tej współpracy, m.in. asymetrię udziałów w handlu zagranicznym i dochodzie narodowym oraz asymetrię w strukturze towarowej i rodzajowej tego handlu, a także na duży deficyt handlowy UE-28 w stosunkach z Federacją Rosyjską. (abstrakt oryginalny)
Celem mojego artykułu jest próba zbadania charakteru wymiany handlowej Polski z zagranicą oraz zmian w jej strukturze w latach dziewięćdziesiątych w świetle teorii relatywnego wyposażenia w zasoby. Obecne badanie pozwoli na określenie ujawnionej przewagi komparatywnej, a także umożliwi weryfikację często wyrażanych obaw, wynikających z geograficznej reorientacji handlu z rynków b. RWPG na rynki zachodnie, a dotyczących uzależnienia Polski od eksportu surowców oraz artykułów spożywczych, charakteryzujących się niskim stopniem przetworzenia. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.