Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Structure of revenue and expenditure of the rural population
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule podjęto próbę oceny skali zmienności dochodów rodzinnych gospodarstw rolnych w krajach Unii Europejskiej i jej przyczyn. Wykorzystano w tym celu dane FADN dla poszczególnych krajów w dłuższym okresie. Wykazano, że współczynnik zmienności dochodów gospodarstw rolnych był większy od współczynników zmienności wielkości ekonomicznych kreujących, m.in. wartości produkcji, wartości zużycia pośredniego i koszty czynników zewnętrznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę oceny dochodowej elastyczności wydatków na podstawowe artykuły żywnościowe dla grup gospodarstw domowych rolników wyodrębnionych według kryterium dochodowego. Współczynniki elastyczności wyznaczono na podstawie oszacowanych modeli Workinga, wykorzystując niepublikowane dane surowe, dotyczące pojedynczych gospodarstw domowych, pochodzące z badań "Budżetów gospodarstw domowych", prowadzonych przez GUS w 2006 roku. Na podstawie przeprowadzonej analizy współczynników elastyczności ustalono hierarchie ważności wydatków (ich pilności) na artykuły żywnościowe i napoje bezalkoholowe. Najpilniejsze zakupy, najmniej wrażliwe na zmianę dochodów, obejmowały przede wszystkim takie artykuły, jak: pieczywo, mleko i ziemniaki. Natomiast najdalej odsunięte w hierarchii zakupów były wydatki na soki owocowe, wędliny wysokogatunkowe i kiełbasy trwałe, ryby oraz owoce południowe. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem prezentowanego artykułu jest wydajność pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Celem przeprowadzonych badań było poszukiwanie zależności pomiędzy wydajnością pracy a strukturą czynników wytwórczych, strukturą majątkowo-kapitałową, technikami wytwórczymi oraz strukturą dochodową gospodarstw. Oznacza to, że rozwój wydajności pracy postrzegano w kontekście stanu i dynamiki zmian podstawowych wyznaczników struktury techniczno-ekonomicznej i społecznej rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
W toku powojennej historii wiejskich spółdzielni kredytowych zaszło w ich strukturze i funkcjonowaniu wiele zmian. Celem artykułu jest dokonanie przeglądu istotnych elementów ewolucji.(fragment tekstu)
Przedmiotem badań była ocena sytuacji dochodowej gospodarstw sadowniczych. Wykorzystano rachunek przepływów pieniężnych związanych z działalnością operacyjną, inwestycyjną, finansową i prywatną. Dodatnie saldo środków pieniężnych osiągano wyłącznie z działalności operacyjnej. Pozostałe sfery działalności wykazały przepływ ujemny. Analogiczną tendencję zaobserwowano we wszystkich grupach obszarowych. Stwierdzono, że badana zbiorowość jest sprawna finansowo, posiada płynność finansową i zdolność płatniczą. (abstrakt oryginalny)
6
84%
Celem niniejszego opracowania jest dokonanie diagnozy podstawowych struktur gospodarstw rolnych na terenie powiatu pilskiego, w tym struktury agrarnej, obszarowej, demograficznej, produkcji roślinnej oraz ekonomicznej, przez którą - ze względu na znacznie ograniczony dostęp do informacji - należy rozumieć wykorzystanie funduszy inwestycyjnych oraz struktur instytucjonalnych, przez które należy rozumieć liczbę rolników zarejestrowanych w urzędzie skarbowym jako płatnicy VAT czynni. Przemiany większości struktur obejmują okres wystarczający, aby mógł być uwzględniony moment wejścia Polski do Unii Europejskiej. W odniesieniu do struktury agrarnej zostaną prześledzone dane w długim okresie - od 1995 r., natomiast pozostałe dane - w zależności od okresu, w którym były dostępne. Informacje pochodzą z rejestrów Starostwa Powiatowego, danych Agencji i Modernizacji Rolnictwa, rejestrów urzędów poszczególnych gmin powiatu oraz rejestrów oddziału terenowego KRUS. Określono też zależności pomiędzy poszczególnymi strukturami. Na potrzeby niniejszego opracowania przyjęto hipotezę, że występują zależności pomiędzy poszczególnymi strukturami rolnymi, przy czym czynnikiem najbardziej istotnym jest wiek właścicieli. (fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie jest poświęcone przede wszystkim nierównościom warunków materialnych (bytowych) mieszkańców wsi. Omówiono zmiany sytuacji dochodowej polskich gospodarstw rolniczych na tle pozostałych grup gospodarstw zachodzące po transformacji ustrojowej. Przedstawiono również zróżnicowanie dochodów rolniczych oraz krótko scharakteryzowano poziom i strukturę dochodów w Polsce.
Zmiany zachodzące w okresie transformacji społeczno-gospodarczej spowodowały zubożenie społeczeństwa polskiego. W artykule przedstawiono analizę dochodów rodzin rolniczych w latach 1988-2000. Omówiono źródła dochodów oraz ich zróżnicowanie w dwóch grupach ludności rolniczej – gospodarstwach rolników i gospodarstwach pracowników użytkujących gospodarstwa rolne. Zaprezentowano przestrzenne zróżnicowanie dochodów ludności rolniczej, ich poziom oraz dynamikę.
9
Content available remote Need Satisfaction in Rural Population With Uncertain Incomes
84%
W artykule został omówiony syntetyczny wskaźnik zaspokojenia potrzeb ludności wiejskiej o niepewnych dochodach. Zwrócono uwagę na jednostki oraz grupy szczególnie zagrożone niewystarczającym zaspokojeniem potrzeb, a w konsekwencji niskim poziomem życia. Zauważono, że znacznie częściej deprywacją potrzeb są zagrożeni mężczyźni zamieszkujący region centralny z wykształceniem zawodowym. Ponadto osoby zamieszkujące samotnie gospodarstwo domowe i w wieku przedemerytalnym częściej mają problemy z satysfakcjonującym stopniem zaspokojenia potrzeb niż osoby młode, czy też z gospodarstw liczniejszych. Jak można było się spodziewać trudności w zaspokojeniu potrzeb dotyczą przede wszystkim osób, których dochody przypadające na gospodarstwo domowe były nie wyższe niż 1000 zł, a ich praca miała charakter tymczasowy (na zastępstwo).(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była ocena budżetu rolnego na rok 2016 w odniesieniu do lat ubiegłych, a zwłaszcza do 2015 r. W związku z tym przeanalizowano szczegółowo dochody i wydatki na rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne, zawarte w projekcie Ustawy budżetowej na 2016 r. oraz budżet środków europejskich wraz z rozliczeniami z UE. Zjawiska te są intersujące, ponieważ np. w ostatnich dwóch latach (2015, 2016) budżet środków europejskich był większy niż krajowy budżet rolny wraz z KRUS, stanowiąc 105,4% w 2015 r. i 101,7% w 2016 r. puli środków wyasygnowanych z budżetu krajowego. Warto dodać, że przy szczegółowych porównaniach poszczególnych części budżetu rolnego na 2016 i 2015 r. wprowadzono jednak korektę, porównując tylko dynamikę wydatków kontynuowanych w 2015 i 2016 r. Tym samym nie uwzględniono w porównaniach wydatków z perspektywy lat 2007-2013, które były finalizowane w 2015 r. Oceniając dynamikę budżetu rolnego w 2016 r., nie można bowiem wypaczać porównań uwzględniających w 2015 r. pozycje budżetowe, które naturalnie wygasły w 2016 r., gdyż byłoby to sprzeczne z celami przeprowadzanej oceny.(fragment tekstu)
Celem badań było poznanie zmian i dokonanie oceny sytuacji dochodowej polskich rodzin zamieszkujących na wsi w latach 2005-2012. Badano zarówno przeobrażenia zachodzące w strukturze głównych źródeł utrzymania, jak również w poziomie uzyskiwanych dochodów. Analizowano zróżnicowanie sytuacji ekonomicznej ludności wiejskiej, tak ogólne, jak i w poszczególnych grupach społeczno-zawodowych, zwracając uwagę na polaryzację dochodową gospodarstw w badanym okresie. (fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszej pracy jest analiza kształtowania się poziomu i struktury dochodów gospodarstw rolnych w pierwszej dekadzie transformacji ustrojowej i gospodarczej. Badaniami objęto stałą (tzw. powtarzalną) zbiorowość 528 indywidualnych gospodarstw rolnych prowadzących w latach 1993-1997 ewidencję danych pod nadzorem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie (IERiGŻ). Zbiorowość tę poddano podziałowi na grupy według struktury dochodów określonej przez dochody z: gospodarstwa rolniczego, działalności pozarolniczej, zarobkowania poza gospodarstwem, świadczeń socjalnych, odsetek i innych źródeł. W wyniku wstępnej analizy materiału źródłowego badane gospodarstwa podzielono na sześć grup zróżnicowanych ze względu na strukturę dochodów: I - gospodarstwa o wyraźnej przewadze dochodu z działalności rolniczej w dochodach ogółem (gospodarstwa rolnicze); II - gospodarstwa uzyskujące porównywalne dochody z działalności rolniczej oraz świadczeń socjalnych (gospodarstwa rolniczo-socjalne); III - gospodarstwa uzyskujące porównywalne dochody z działalności rolniczej oraz pracy zarobkowej poza rolnictwem (gospodarstwa rolniczo-zarobkowe); IV - gospodarstwa o wyraźnej przewadze dochodu z pracy zarobkowej poza rolnictwem (gospodarstwa zarobkowe); V - gospodarstwa o strukturze dochodów silnie zdeterminowanej przez świadczenia socjalne (gospodarstwa socjalne); VI - gospodarstwa, w których sytuację materialną wyznaczają świadczenia socjalne oraz pozarolnicze zarobkowanie (gospodarstwa socjalno-zarobkowe). (fragment tekstu)
Rozważania koncentrują się wokół identyfikacji i oceny wpływu najważniejszych czynników kształtujących dochody z pracy poza gospodarstwem rolnym. Wśród determinant dochodów uzyskiwanych poza gospodarstwem rolnym uwzględniono charakterystyki jakości kapitału ludzkiego, stanu gospodarstwa rolnego i sytuacji na lokalnym rynku pracy. Próba kwantyfikacji wpływu wyodrębnionych determinant na poziom dochodów pozarolniczych stanowi końcową część prac badawczych. (abstrakt oryginalny)
14
84%
Na obecny obraz warunków życia wiejskich gospodarstw domowych w Polsce złożyło się wiele czynników i uwarunkowań. Wśród nich szczególne znaczenie miały procesy transformacyjne, integracyjne oraz ogólnoświatowy kryzys gospodarczy panujący w Europie i w Polsce. Poszczególne uwarunkowania wpływały na sytuację panującą na polskiej wsi różnokierunkowo i z różnym natężeniem. Wywoływały one zmiany tak w poziomie, jak i w strukturze dochodów rozporządzalnych i wydatków konsumpcyjnych wiejskich gospodarstw domowych w Polsce. Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że w latach 2000-2011 zmniejszyły się różnice pomiędzy warunkami życia gospodarstw miejskich i wiejskich mierzonymi ich sytuacją dochodową oraz wydatkami konsumpcyjnymi. Nadal jednak gospodarstwa wiejskie dysponują niższym, w relacji do gospodarstw miejskich, dochodem rozporządzalnym przypadającym na jedną osobę. Mniej także wydają na cele konsumpcyjne. Różnice dotyczą także struktury wydatków konsumpcyjnych. Gospodarstwa wiejskie stosunkowo więcej wydają na dobra i usługi zaspokajające potrzeby podstawowe, mniej zaś na te, które zaspokajają potrzeby ponadpodstawowe. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest określenie wpływu poziomu wykształcenia osoby będącej głową rodziny na poziom i strukturę wydatków gospodarstw domowych w Polsce. W hipotezie badawczej założono, że wydatki na poszczególne dobra i usługi konsumpcyjne różnią się w zależności od poziomu wykształcenia osoby będącej głową gospodarstwa domowego. Dane empiryczne będące podstawą analizy pochodzą z badań budżetów gospodarstw domowych przeprowadzonych w 2006 r. przez GUS. (fragment tekstu)
W szkicu przedstawiona została struktura społeczna wsi. Skoncentrowano się na trzech wymiarach położenia społecznego: strukturze społeczno-zawodowej, strukturze wykształcenia wskazującego na poziom kwalifikacji oraz strukturze dochodów, które są jednym z najważniejszych czynników wyznaczających miejsce w hierarchii konsumpcyjnego społeczeństwa. Empiryczną podstawą analizy jest baza danych badań Diagnoza społeczna 2009. W tym roku badania przeprowadzone były na reprezentatywnej próbie 12 381 gospodarstw domowych, w których żyło 37 841 osób. Próba wiejska liczyła 4079 gospodarstw (33%), w których mieszkało 38,7% badanej populacji. Zróżnicowanie społeczne wsi przedstawione zostało w skali całego kraju oraz w dwóch przekrojach regionalnych: wg regionów administracyjno-politycznych, czyli województw, oraz ukształtowanych w XIX i XX wieku regionów historycznych, tj. ziem polskich znajdujących się w XIX wieku pod różnymi zaborami oraz ziem przyłączonych do Polski po II wojnie światowej (niegdyś nazywanych Ziemiami Odzyskanymi).(abstrakt oryginalny)
17
67%
Zwiększająca się ingerencja turystyki masowej w zasoby naturalne oraz społeczno-kulturo- we, w powiązaniu z dążeniem do nieustającego wzrostu gospodarczego, stała się podstawą do powstania koncepcji zrównoważonego rozwoju w działalności turystycznej. Istotnym elementem takiego rozwoju jest turystyka odbywająca się na obszarach wiejskich, stwarzająca warunki do osiągania efektów ekonomicznych przy wykorzystaniu istniejących zasobów gospodarstw i otoczenia. Opracowanie prezentuje wyniki badań mających na celu m.in. określenie struktury dochodu w badanych gospodarstwach, poznanie motywów podejmowania działalności turystycznej na obszarach wiejskich, prezentację pozytywnych aspektów rozwoju turystyki zrównoważonej oraz identyfikację barier w rozwoju takiej działalności na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. (abstrakt oryginalny)
Sytuacja ekonomiczno-społeczna rodzin wielodzietnych zaczyna być coraz wyraźniej dostrzegana w poruszanych ostatnio problemach polityki społecznej. Wokół rodzin wielodzietnych pojawiło się szereg opinii nierzadko w stosunku do siebie kontrowersyjnych zarówno w świecie nauki, jak i szerokich kręgach społecznych. Z szerokiej dyskusji społecznej bezsprzeczny pozostaje fakt mówiący o trudnej sytuacji ekonomicznej omawianych rodzin w istniejących warunkach społeczno-ekonomicznych. Jednocześnie wszyscy są zgodni, że problem rodzin wielodzietnych nie znalazł poczesnego miejsca w prezentowanych w przeszłości, jak i obecnie rozwiązaniach polityki społecznej. Dotyczy to zarówno ukształtowanych rozwiązań socjalnych, jak i postulowanych. Braki te wynikają z tego, że proponowane rozwiązania nigdy nie były wiązane w pełni z obiektywnie istniejącą kategorią społeczną za jaką można uważać minimum socjalne rodziny wielodzietnej. Ze społecznego punktu widzenia rodzina wielodzietna będzie w najbliższym okresie czasu odgrywała istotną rolę w procesie reprodukcji. Na podstawie danych statystycznych można zaobserwować ciągły wzrost liczby gospodarstw domowych w mieście i na wsi. W mieście proces ten odbywa się bardzo gwałtownie i dotyczy szczególnie gospodarstw (rodzin) z jednym dzieckiem lub dwoma. Ulegają natomiast zmniejszeniu w swej bezwzględnej ilości gospodarstwa o liczbie dzieci 3 i więcej. Na wsi natomiast, proces zwiększania ilości gospodarstw domowych jest bardzo powolny a wręcz znikomy i wynika z utrzymywania się dużej ilości rodzin wielodzietnych na nie zmienionym poziomie. Wynika z tego, że przy nieznacznej przewadze ludności miejskiej nad wiejską w warunkach Polski zdecydowana przewaga gospodarstw w mieście (o ok. 60%) jest wynikiem mniejszej ilości osób w gospodarstwie, a co za tym idzie - ilości dzieci. Jeszcze bardziej jest to widoczne, kiedy grupa gospodarstw o liczbie 5 i więcej osób ulega rozbiciu na gospodarstwa o liczbie 5, 6 i 7 a także więcej osób. W gospodarstwach domowych o liczbie 5 osób, gospodarstw wiejskich jest więcej o ok. 20%, o liczbie 6 osób ponad dwukrotnie więcej, a w gospodarstwach o liczbie osób 7 i więcej różnica ta wynosi niepełne cztery razy (92 wobec 334 tys. w 1976 r. i 78 wobec 261 w 1978 r.). Statystyka nie podaje, jak te różnice wyglądają w rozbiciu na większą liczbę osób w gospodarstwie, np. 8,9,10 itd. Przedstawione opracowanie ma udzielić odpowiedzi na pytania związane z ogólnymi warunkami bytu rodziny wielodzietnej chłopskiej na podstawie analizy otrzymywanych dochodów, ponoszonych wydatków, struktury spożycia artykułów żywnościowych i usług oraz poziomu wyposażenia gospodarstw domowych w dobra trwałego użytkowania. Przedstawione powyżej elementy są miernikami istniejącego w tych rodzinach modelu konsumpcji. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.