Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Struktura finansowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł zawiera wyniki analizy panelowej zmian zadłużenia polskich przedsiębiorstw w okresie 2004-2011 oraz ich porównanie z przedsiębiorstwami niemieckimi, francuskimi, włoskimi, brytyjskimi, hiszpańskimi, greckimi oraz fińskimi. Badanie pokazało, iż na poziomie mikroekonomicznym poziom zadłużenia wszystkich analizowanych przedsiębiorstw był stały w całym okresie, a więc nie reagował na drastyczne zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. Na poziomie krajowym jednak Polska wyróżnia się stałym wzrostem zadłużenia. Potwierdza to analiza na poziomie makroekonomicznym. W takim ujęciu uwidacznia się wpływ kryzysu, a zmiana poziomu zadłużenia przebiega podobnie jak we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. Uwzględniane dotychczas w literaturze czynniki wpływające na poziom i strukturę zadłużenia firm nie pozwalają jednak na wyjaśnienie przyczyn zaobserwowanych zmian i różnic między poziomem mikro- a makroekonomicznym.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowane zostaną dwie struktury finansowania, z jakimi można się spotkać w procesie sekurytyzacji aktywów. Będą to tzw. struktury dwuczłonowe i struktury syntetyczne. Celem niniejszego artykułu jest nie tylko krótka charakterystyka wymienionych struktur, ale także przedstawienie instrumentów finansowych powstających w wyniku zastosowania tych struktur. Zaprezentowane zostaną także cechy i możliwości papierów dłużnych związanych z daną strukturą finansowania. (fragment tekstu)
Polityka w zakresie kształtowania struktury kapitału wymaga znalezienia kompromisu między ryzykiem a stopą zwrotu, znalezienia optymalnej relacji między kapitałem obcym i kapitałem własnym. W artykule przedstawiono wyniki badań empirycznych związanych z wpływem wybranych czynników finansowych na strukturę finansową przedsiębiorstw branży budowlanej działających na rynku polskim (abstrakt oryginalny)
Out-of-pocket expenditures are a significant barrier in accessing health services. This paper aims to analyse the structure of financing system in the context of the performance indicators of healthcare systems. The study was conducted for the 28 countries of the former Eastern bloc in the years 2000 and 2013, based on data from the World Health Organization. In the DEA-CCR input-oriented model, inputs are the percentage share of private spending in the total expenditure on healthcare and the percentage share of out-of-pocket patient spending in total private spending. The outputs are life expectancy and mortality rate. A ranking of the countries was created and the differences between the two study periods, as well the desired directions of changes in the financing structure were pointed out.(original abstract)
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Jeleniogórskiej (ZIT AJ) są instrumentem rozwoju terytorialnego, realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 (RPO WD 2014-2020) przez Związek ZIT AJ, na podstawie Porozumienia z dnia 6 maja 2015 r. [Porozumienie w sprawie powierzenia Miastu...]. W skład AJ wchodzi łącznie 18 jednostek samorządu terytorialnego: Karpacz, Kowary, Piechowice, Szklarska Poręba, Wojcieszów, Złotoryja (gminy miejskie); Gryfów Śląski, Lubomierz, Mirsk, Wleń, Świerzawa (gminy miejsko-wiejskie); Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica, Pielgrzymka (gminy wiejskie) oraz Jelenia Góra (miasto na prawach powiatu). Dokumentem strategicznym, wyznaczającym i porządkującym działania rozwojowe AJ jest "Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Jeleniogórskiej na lata 2014-2023". Głównym celem strategii jest integracja obszaru AJ w spójny organizm wzmacniający swoją konkurencyjność, poprzez rozwój dostępności komunikacyjnej i innowacyjnej przedsiębiorczości oraz potencjału turystycznego, przyrodniczego, jak również kulturowego dla poprawy życia mieszkańców. (fragment tekstu)
6
Content available remote Struktura finansowania sektora przedsiębiorstw w Polsce w warunkach kryzysu
61%
Przedsiębiorstwa uczestniczą w tworzeniu i w podziale PKB, tym samym kształtują podstawowy miernik kryzysu, jakim jest relacja zadłużenia publicznego do PKB. Celem artykułu jest próba określenia roli sektora przedsiębiorstw w tworzeniu i podziale PKB oraz zbadania struktury finansowania tego sektora i jej powiązania z przyczynami i skutkami kryzysu. Autor dowodzi, że przedsiębiorstwa i relacje między nimi są czynnikiem zapobiegania i usuwania skutków kryzysu finansowego. (abstrakt oryginalny)
Stopy procentowe oddziałują na decyzje finansowe podmiotów gospodarczych. Ich bezpośredni wpływ na sytuację finansową przedsiębiorstw, a więc i stabilność gospodarki sprawiają, że należą do najuważniej obserwowanych zmiennych. W całym okresie transformacji polskiej gospodarki dyskusja o odpowiednim poziomie stóp procentowych, należała i nadal należy do jednych z najczęściej podejmowanych tematów. Najczęściej spotkać można było opinię, że poziom stóp procentowych był za wysoki, co przekładało się na ograniczenie wzrostu gospodarczego przez wysoki koszt kredytu, wpływający na znaczny wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw. W konsekwencji przedsiębiorstwa miały ograniczać swój rozwój przez odkładanie decyzji o zaciąganiu zobowiązań kredytowych. W niniejszym opracowaniu podjęto próbę identyfikacji wpływu stóp procentowych na strukturę finansowania polskich przedsiębiorstw w latach 1997-2007. Zawarte w pracy dane statystyczne dotyczące przedsiębiorstw zaczerpnięto z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego pt. Wyniki finansowe podmiotów gospodarczych za lata 1997-2007. Dane zaprezentowano według sekcji i wybranych działów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2004). Informacje o stopach procentowych pochodzą natomiast ze strony internetowej Narodowego Banku Polskiego - statystyki stóp procentowych (www.nbp.pl). (fragment tekstu)
Celem badań było przedstawienie statusu nieruchomości węgierskich spółek rolnych oraz prześledzenie głównych procesów finansowych. Badanie oparto w szczególności na bazie danych dotyczącej zwrotów podatku dochodowego, opracowanej przez NAV (Narodowa Organizacja ds. Opodatkowania i Cła), obejmującej okres lat 2002-2011. Nawiązując do literatury temetu przedstawiono charakterystyczne cechy rolnictwa i ich wpływ na zyski rolne. Przeanalizowano zainwestowane (stałe) środki pod kątem pozycji finansowej przedsiębiorstw, jak również środki bieżące, posiłkując się parametrami opisującymi ich strukturę. Opis pozycji finansowej stworzono za pomocą metody analizy płynności, a następnie zbadano podział zasobów, bezpośrednio z nim związany. (abstrakt oryginalny)
Zły stan techniczny dworców wpływa niekorzystnie na ich postrzeganie przez pasażerów, jak również na niekorzystne postrzeganie Polski przez turystów zagranicznych. Straty z tytułu degradacji dworców odbijają się również na wizerunku poszczególnych miast. Praktyka europejska i ogólnoświatowa dowodzi, że dworce mogą z powodzeniem pełnić rolę "serca miasta" i być nieruchomościami dochodowymi. Jednym z najbardziej zaawansowanych projektów inwestycji na terenach dworcowych i przydworcowych jest projekt Zagospodarowania terenów przydworcowych w Sopocie. Na jego przykładzie zidentyfikowano następujące kwantyfikowalne korzyści ekonomiczne: zmniejszenie bezrobocia w regionie, oszczędności związane z wyeliminowaniem konieczności dojazdu do centrów handlowych zlokalizowanych poza Sopotem, wpływy ze zwiększonych wydatków turystów odwiedzających Sopot, uzyskane przez Miasto podatki dochodowe, wzrost PKB regionu wskutek mobilizacji społeczności oraz wzrost gospodarczy podyktowany realizacją projektów. Zidentyfikowane korzyści społeczne dla Miasta Sopot w wyniku realizacji inwestycji to: wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Sopotu, pozytywne kształtowanie wizerunku Miasta poprzez nowo zagospodarowany obszar dworca kolejowego, wzrost atrakcyjności Miasta i podwyższenie jego oceny wśród mieszkańców, zwiększenie ilości miejsc parkingowych w centralnej części Miasta, w tym możliwość utworzenia parkingów typu park&ride, aktywizacja osób niepełnosprawnych, zwiększenie dostępności do usług rozrywkowych, wydłużenie okresu aktywności zawodowej społeczeństwa, zwiększenie stopnia wykorzystania obiektów znajdujących się w Sopocie w związku ze wzmożonym ruchem turystycznym; poprawa warunków dojazdu do dworca dla środków transportu kołowego, wzrost bezpieczeństwa turystów przebywających na terenie dworca, zwiększenie ilości obszarów zielonych na zagospodarowanym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza zakresu samodzielności finansowej gmin polskich i hiszpańskich przez pryzmat dochodów pochodzących z danin, przede wszystkim podatków. Daniny są podstawowym źródłem dochodów publicznych. Jednakże w każdym państwie są różne podatki i opłaty i różny zakres władztwa podatkowego, co decyduje o zakresie samodzielności finansowej. W tym celu zostały przeprowadzone badania obejmujące lata 2006-2014 (2015) źródeł zarówno polskich i hiszpańskich. W pracy zostały wykorzystane także akty prawne oraz literatura poświęcona gospodarce finansowej samorządu lokalnego, przede wszystkim gminnego. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Struktura finansowa podmiotów gospodarczych w Polsce w latach 2004-2009
61%
W opracowaniu przedstawiono pojęcie kapitału oraz źródła jego pochodzenia w przedsiębiorstwie. Wskazano różnice w rozumieniu terminu struktura kapitału i struktura finansowa w dostępnych pozycjach literaturowych przedmiotu. Zaprezentowano również czynniki kształtujące strukturę finansową w podmiotach gospodarczych. Następnie analizie poddano strukturę finansową przedsiębiorstw prywatnych działających w Polsce w latach 2004-2009, które zobowiązane były do prowadzenia ksiąg rachunkowych. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest analiza zmian w gospodarce finansowej austriackich gmin w latach 1989-1999, z punktu widzenia ich samodzielności finansowej, rozważanej zarówno w aspekcie dochodowym, jak i wydatkowym. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie i ocena struktury finansowej małych i średnich przedsiębiorstw Realizacja celu wymaga przeprowadzenia badań empirycznych. Wykorzystanych zostanie 8 wskaźników mierzących relacje między poszczególnymi elementami struktury finansowej tego sektora przedsiębiorstw. Wartości wskaźników prześledzone zostaną w okresie 16 lat (1989-2004), dla poszczególnych grup przemysłowych, przy wykorzystaniu bazy danych Komisji Europejskiej BACH. Do badań wybrano z bazy dane dla francuskich MSP. (fragment tekstu)
14
Content available remote Financial Structure of Local Government Projects in Poland and Global Trends
61%
The aim of the paper is to analyse and evaluate the financial structure of local infrastructure projects in Poland, divided into types of local governments, as compared with the financial structure of both global and European infrastructure projects. The research is based on secondary data from statistics published by specialised periodicals and agencies, as well as on data included in budget implementation reports published on the website of the Ministry of Finance. The analysis covers the financial structures of infrastructure projects on the global and European scale in the years 2015, and in Poland in the years 2015-2016. (original abstract)
Jest wiele czynników, które mają zasadniczy wpływ na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Pogrupować je można w zasadzie w dwie kategorie reprezentowane przez (1) czynniki osobowe i (2) czynniki środowiskowe. Pierwsze z nich są w pewnym sensie zależne od samej osoby pracującej, a więc od poziomu i kierunku wykształcenia, specjalizacji zawodowej, stażu pracy, doświadczenia zawodowego, dotychczasowego rozwoju zawodowego, zajmowanych uprzednio stanowisk, posiadanych referencji itp. Nie bez znaczenia jest też zespół cech osobowych, jakie potencjalny pracodawca może poznać podczas rozmowy wstępnej. Szczególną rolę odgrywają, jak się wydaje: miła powierzchowność, elokwencja, refleks, umiejętność podejmowania decyzji, elastyczność działania, kreatywność, asertywność, kultura osobista, a także wiek, płeć oraz w pewnym stopniu prezencja, z ubiorem włącznie(fragment tekstu)
Istotnym aspektem w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa powinno być dążenie zarządzających do wzrostu wartości firmy poprzez wykorzystanie optymalizacji struktury kapitału. Decyzja co do ukształtowania struktury kapitałów musi być zgodna z celami finansów przedsiębiorstwa i powinna być oparta na: - utrzymaniu płynności finansowej poprzez odpowiednie zarządzanie krótkoterminowymi źródłami finansowania przedsiębiorstwa, - maksymalizacji wartości rynkowej podmiotu gospodarczego, - minimalizacji kosztów finansowania firmy, - maksymalizacji zyskowności kapitału własnego.(fragment tekstu)
Artykuł przedstawia wyniki badań dotyczących źródeł finansowania działalności oraz ich dostępności dla małych i średnich przedsiębiorstw regionu bielsko-bialskiego. Materiał zebrany w opracowaniu stanowi szczegółową analizę wykorzystywanych źródeł kapitału ze wskazaniem preferencji w grupie małych przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja i ocena struktury finansowania działalności przedsiębiorstw deweloperskich w Trójmieście. Badaniem objęto 26 największych podmiotów gospodarczych, których głównym przedmiotem działalności jest realizacja inwestycji deweloperskich. Analizie poddano sprawozdania finansowe tych przedsiębiorstw i na tejże podstawie zidentyfikowano strukturę finansowania ich działalności w latach 2002-2012. W strukturze finansowania działalności przedsiębiorstw deweloperskich przeważają kapitały obce. W okresie hossy, trwającej w latach 2005-2007 na rynku nieruchomości, deweloperzy zrealizowali znaczne zyski, dzięki którym miał miejsce systematyczny wzrost relacji kapitałów własnych do obcych. Pomogło to złagodzić na pewien czas skutki zaostrzonej polityki kredytowej. Przedsiębiorstwa te były w stanie zwiększyć finansowanie kapitałem własnym. Jednakże dotychczas finansowanie procesu realizacji inwestycji deweloperskich oparte jest w znacznym stopniu na środkach dostarczonych przez nabywców. Sytuacja ta, ze względu na wprowadzenie nowych regulacji prawnych podlega systematycznym zmianom. Od 29 kwietnia 2012 roku, w związku z wejściem w życie ustawy o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego deweloperzy nie mogą swobodnie korzystać z przedpłat. Przypuszcza się, iż w dłuższym okresie doprowadzi to do istotnych przekształceń w strukturze finansowania projektów deweloperskich oraz ograniczenia ryzyka finansowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono m.in. dynamikę i strukturę budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej w latach dziewięćdziesiątych. Omówiono udział Polski w programie inwestycyjnym NATO.
Modelowanie krzywej dochodowości należy do kluczowych zadań w zarządzaniu nowoczesną gospodarką, jest również szczególnie istotne dla uczestników rynku finansowego, dlatego pozostaje przedmiotem szeroko zakrojonych badań naukowych. W artykule zaprezentowano modelowanie struktury terminowej stóp procentowych z wykorzystaniem modelu Nelsona-Siegla dla Polski, która została uznana za kraj wysoko rozwinięty. Studia krzywych dochodowości dla Polski są stosunkowo rzadko dostępne i zostały wykonane, kiedy Polskę zaliczano do grona krajów rozwijających się. W związku z tym, pożądane jest przeprowadzenie badań dotyczących konstrukcji krzywej dochodowości po trzech dekadach transformacji gospodarczej. W prezentowanym badaniu zaproponowano model, który - przy pewnych założeniach - szacuje zero-kuponowe krzywe dochodowości na podstawie cen rynkowych obligacji skarbowych. Przyjęte założenia upraszczają konstrukcję modelu i skracają czas jego budowy, przy czym dokładność oszacowanych krzywych jest na poziomie wyższym niż w przypadku wykorzystania krzywych dostępnych w płatnych serwisach informacyjnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.