Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 118

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Struktura konsumpcji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Artykuł zawiera analizę poziomu i struktury wydatków na wybrane dobra i usługi Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Zmiany, jakie dokonały się w strukturze konsumpcji w tych krajach w latach 1995-2012, wskazują na pozytywne tendencje zachodzące w gospodarstwach domowych oraz unowocześnianie zachowań konsumpcyjnych. Struktury konsumpcji mieszkańców tych krajów stają się podobne do struktur społeczeństw Europy Zachodniej i Północnej. (abstrakt oryginalny)
Członkostwo Polski w UE sprawia, że wielu Polaków porównuje swój poziom życia z poziomem życia obywateli krajów Wspólnoty. Jednym z mierników oceny funkcjonowania rynku jest struktura wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych. Struktura wydatków i jej ukierunkowanie na zakup określonych grup towarów pozwala uchwycić podobieństwa i różnice w poziomie życia ludności z różnych krajów. W artykule podjęto próbę, przy wykorzystaniu diagramu Czekanowskiego, wyodrębnienia podobnych struktur konsumpcji wybranych krajów Unii Europejskiej. Badanie przeprowadzono dla lat 1990, 1995 i 2001. Okazuje się, że kierunek zmian w polskiej strukturze konsumpcji jest zgodny ze znanymi prawidłowościami ewolucji konsumpcji pod wpływem wzrostu dochodów, obserwowanymi we wszystkich rozwiniętych krajach świata. Jednak struktura konsumpcji w Polsce różni się bardzo od struktur konsumpcji wielu krajów europejskich, szczególnie tych o wyższym poziomie rozwoju gospodarczego. Jak wynika z przeprowadzonych badań, najbardziej podobnymi strukturami wydatków konsumpcyjnych charakteryzowały się w badanym okresie: Szwecja i Dania; Belgia, Finlandia, Francja i Niemcy; oraz Austria i Wielka Brytania. (abstrakt oryginalny)
Identyfikacja przestrzennych struktur konsumpcji będąca złożonym i wieloetapowym procesem dochodzenia do faktycznych uwarunkowań i zróżnicowań konsumpcji ma w efekcie doprowadzić do wyznaczenia modeli strukturalnych konsumpcji i określenia na ich podstawie pożądanych stanów konsumpcji z punktu widzenia uwarunkowań zewnętrznych i powiązań wewnętrznych. Tak wyznaczone stany konsumpcji odniesione do uwarunkowań zewnętrznych mogą być traktowane jako stany równowagi. Stany te są bowiem zorientowane na wymuszenia otoczenia i określone zgodnie z przyjętą postacią analityczną modeli. W ten sposób w systemie przestrzennym konsumpcji funkcjonują dwa układy strukturalne: jeden rzeczywisty, wynikający z aktualnych warunków i czynników kształtujących struktury konsumpcji, a drugi zrównoważony, wynikający z pożądanych stanów konsumpcji. Różnice pomiędzy nimi mogą być traktowane jako zwykłe odchylenia od równowagi lub też jako stany nierównowagi, które z czasem mogą się powiększać. Zależy to od tego, czy modele strukturalne uwzględniają wszystkie istotne wymuszenia otoczenia, a wówczas wpływ zakłóceń reprezentowany jest przez składniki losowe, czy też modele te pomijają jakieś istotne wpływy, nie spełniając warunków rozkładu składników losowych. Wówczas modelowane struktury przestrzenne nie odpowiadają warunkom równowagi, a jeśli nawet odpowiadają, to odchylenia od równowagi nie są tylko czystym efektem zakłóceń lecz również wymuszeń zewnętrznych. Innymi słowy, modele strukturalne powinny w miarę dokładnie odwzorowywać przestrzenne struktury konsumpcji, stosownie do zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych i powiązań wewnętrznych. (fragment tekstu)
Artykuł niniejszy stanowi próbę zwrócenia uwagi na daleko idącą indywidualizację potrzeb i wzorów spożycia, jaka dokonała się w Polsce i europejskich krajach "socjalistycznych" /Bułgaria, Czechosłowacja, Węgry, NRD, Rumunia, ZSRR/. Jest to wtórna analiza danych, w której z uwagi na dostępność i porównywalność danych - koncentruję się w zasadzie na latach 1970-1984. Śledzenie zmian w strukturze spożycia w Polsce może wspomagać dwa typy badań. Po pierwsze poszerza obraz zjawisk składających się na warunki bytowania ludności. Po drugie, konsumenci polscy w obliczu zjawisk z jakimi mieli do czynienia w omawianym okresie /względna "prosperity", gwałtowny i bezprecedensowy kryzys, powolna odbudowa poziomu spożycia i standardu życiowego/ stanowią ciekawe pole do badań wiążących spożycie z procesami rozwoju, elementami cyklu gospodarczego itp.
Przybliżono proces transformacji systemowej i jej rodzaje. Omówiono sytuacje wyjściowe Polski i Węgier. Przedstawiono główne reformy przeprowadzone w okresie transformacji i po transformacji. Porównano dochód narodowy i konsumpcję w czasie i po transformacji w Polsce i na Węgrzech.
Przedstawiono najważniejsze pozycje w wydatkach konsumpcyjnych krajów UE oraz Polski oraz wynikające z nich różnice w wydatkach państw Unii na zdrowie i edukację spowodowane głównie stosowanym modelem polityki społecznej. W konkluzji autor stwierdza, iż rozwój gospodarczy powoduje wzrost wydatków związanych z komunikacją, co jest efektem promowania gospodarki opartej na wiedzy.
W pracy przedstawiono zróżnicowanie spożycia ziemniaka na tle dochodu osiąganego w różnych krajach, a także tendencje zmian w wielkości spożycia w kilku przykładowych regionach. Na przykładzie rynku polskiego, zwrócono uwagę na zróżnicowanie preferencji konsumentów na rynku ziemniaka. Jako podstawowy materiał źródłowy wykorzystano dane FAO oraz badania własne.
Celem rozważań jest opisanie struktury konsumpcji i jakości życia wielodzietnych gospodarstw domowych w Polsce. Autor bazuje na wynikach badania pilotażowego przeprowadzonego w 2014 roku metodą ankiety internetowej on-line wśród 34 tego typu gospodarstw. Dane skonfrontowano z podobnymi wynikami badań GUS z2012 roku. Wykorzystano także dostępną literaturę. Główne wyniki badań dotyczą następujących kwestii: dochody rozporządzalne i wydatki gospodarstw (dochody per capita okazały się niższe w gospodarstwach wielodzietnych niż w próbie polskich gospodarstw domowych), struktura wydatków (z niewielkimi wyjątkami jest zbliżona w obu typach gospodarstw), poziom zaspokojenia potrzeb (do najsłabiej zaspokojonych potrzeb należą: oszczędności, rekreacja i kultura oraz wyposażenie i prowadzenie gospodarstwa domowego), warunki bytowe i mieszkaniowe gospodarstw wielodzietnych są co najmniej tak dobre, jak innych gospodarstw w Polsce, subiektywne oceny aspektów życia są neutralne bądź umiarkowanie pozytywne. Wyniki badania pozwolą na lepsze zaplanowanie działań przedsiębiorstw (w tym marketingowych) kierowanych do segmentu gospodarstw wielodzietnych. Pozwolą też na lepsze poznanie specyfiki tego typu gospodarstw, również przez inne instytucje (rządowe, non profit). (abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest identyfikacja grup towarów i usług konsumpcyjnych, dla których grupa społeczno-zawodowa ma duży, niewielki lub typowy wpływ na zróżnicowanie wydatków na towary i usługi konsumpcyjne. W artykule dla 13 grup towarów i usług konsumpcyjnych oszacowano rozrzut wielkości wydatków na osobę w zależności od grupy społeczno-ekonomicznej gospodarstwa domowego. Wykorzystaną w tym celu miarą był klasyczny współczynnik zmienności międzygrupowej. Okres badawczy obejmował lata 2006-2012. W rezultacie wykonanych badań, towary i usługi konsumpcyjne podzielono na 3 kategorie, których: wydatki są bardzo wrażliwe na zmianę grupy społeczno-ekonomicznej, mało wrażliwe na tę zmianę oraz o typowej wrażliwości wydatków. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia zmiany w strukturze dochodów i wydatków społeczeństwa spowodowane transformacją gospodarki.
11
Content available remote Changes in Consumption in Poland in the Period of Transformation
75%
This article presents and assesses transformations in the level and structure of consumption by Poles in the period of economy marketization, the period from 1990 to 2013. To meet the objective set, information originating from secondary sources was used. A research method employed may be referred to as a descriptive analysis involving some elements of a quantitative analysis. On the basis of analysis of macroeconomic data, it is possible to express an opinion that at the end of the period subject to this research, consumption in Poland-in the value and quantity perspective-reached a higher level than that during the period prior to economic transformations before 1989. Positive changes were also reported in the structure of consumption by Poles. A higher level of satisfied needs is mainly confirmed by a decrease in food indexes, an increase in free choice indexes, positive qualitative and quantitative changes in consumption of food, progress in equipping households with durable goods and as a result of general modernisation of the consumption model. (original abstract)
12
Content available remote Overrepresentation Maps as a Tool to Analysis of Expenditure Structure
75%
W pracy podjęto próbę wykorzystania narzędzi gradacyjnej analizy danych do analizy struktury wydatków konsumpcyjnych. Materiałem badawczym były dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące wydatków gospodarstw domowych w Polsce w latach 1999-2015. Gradacyjna analiza danych jest zaliczana do metod wielowymiarowej analizy danych i można ją wykorzystywać jako technikę wizualizacji danych umożliwiającą klarowne pokazanie ich współzależności. W tym celu wykorzystano tzw. mapy nadreprezentacji. Analizę przeprowadzono z uwzględnieniem czasu, klasy miejscowości zamieszkania oraz grupy społeczno- ekonomicznej. Przeprowadzone badania wskazały kierunek zmian w przeciętnej strukturze wydatków konsumpcyjnych. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu są rozważania teoretyczne o roli socjologii konsumpcji w wyjaśnianiu fenomenu współczesnej konsumpcji. Chodzi o wielostronne związki konsumpcji ze sferą gospodarczą, społeczną, kulturową i polityczną. Realizacja założonego celu była możliwa dzięki zastosowaniu metody analizy krytycznej źródeł literaturowych krajowych i zagranicznych, opisujących przedmiot badań socjologii konsumpcji. W wyniku teoretycznych badań zidentyfikowano najważniejsze obszary badawcze socjologii konsumpcji. Określono rolę socjologii konsumpcji w wyjaśnianiu złożoności zjawiska konsumpcji. Wskazano miejsce socjologii w badaniach interdyscyplinarnych konsumpcji, podkreślając konieczność współdziałania z innymi dyscyplinami w ich wyjaśnianiu. Implikacją praktyczną przeprowadzonych badań jest uwypuklenie konieczności podejmowania interdyscyplinarnych badań konsumpcji, natomiast implikacją społeczną jest wskazanie na potrzebę tworzenia zespołów badawczych złożonych z przedstawicieli wielu dyscyplin nauki w badaniach konsumpcji. (abstrakt oryginalny)
Synteza zawiera bliższą analizę konsumpcji dóbr trwałych w grupie ludności rolniczej. Zagadnienie to rozpatrywane jest w kontekście jego znaczenia dla motywacji poprodukcyjnych rolników. Jest to między innymi ciekawy materiał do przemyśleń nad zasadami polityki interwencyjnej państwa w sferze rolnictwa. (fragment tekstu)
Synteza wyników badań nad wydatkami i stanem posiadania dóbr trwałych wykazuje znaczne i pogłębiające się opóźnienie gospodarstw polskich w stosunku do państw Europy Zachodniej. Opóźnienie to w wyraźnie zaniżonych szacunkach wynosi od 10 do 15 lat. Pogłębia się również rozwarstwienie stanu posiadania między grupami społeczno-ekonomicznymi gospodarstw, a także wśród owych grup. Wyniki badań wskazują na rosnące w latach osiemdziesiątych znaczenie czynnika dochodów, który wyraźnie kształtował wydatki na dobra trwałe. Rosnące znaczenie tego czynnika obserwuje się również /o czym już wspomniano/ w analizach spożycia innych artykułów. (fragment tekstu)
Struktura konsumpcji jest nierozerwalnie związana z gospodarstwem domowym będącym głównym organizatorem zaspokajania potrzeb. Gospodarstwo domowe jest podmiotem konsumpcji, bazą ekonomiczną jednostki lub grupy osób połączonych ze sobą więzami rodzinnymi, a także wspólnymi mieszkaniem i wspólnym gospodarowaniem. Jako jednostka gospodarująca działa w sferze spożycia i dla celów spożycia. Działalność prowadzi opierając się na przychodach i zasobach pieniężnych, a także zasobach dóbr materialnych i pracy oraz kwalifikacjach i umiejętnościach członków gospodarstwa (samozaopatrzenie w usługi w ramach gospodarstwa domowego). Dysponując tymi przychodami i zasobami gospodarstwo decyduje o ich skumulowaniu i kierunkach wydatkowania - przy czym większość wydatków oraz praca własna wiążą się z zaspokojeniem bieżących potrzeb lub organizacją spożycia członków tworzących wspólne gospodarstwo domowe. W literaturze gospodarstwo domowe zostało również określone jako mikrojednostka gospodarująca, która wytwarza dochód, dokonuje jego podziału na różne cele, produkuje dobra, świadczy usługi, gromadzi zapasy. (fragment tekstu)
W artykule autorka dokonuje porównania struktury spożycia młodych małżeństw ze strukturą spożycia rodzin znajdujących się w okresie stabilizacji oraz rodzin starszych i wskazuje istniejące różnice. Autorka zwróciła także uwagę na fakt, że młode małżeństwa stanowią grupę bardzo zróżnicowaną pod względem uwarunkowań rodzinnych. Każda para ma inną hierarchię potrzeb, dlatego struktura spożycia młodych par bezdzietnych jest inna niż młodych par posiadających dzieci.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Kierunki oraz determinanty zmian struktury konsumpcji w krajach Unii Europejskiej
75%
W prezentowanym opracowaniu podjęto rozważania dotyczące identyfikacji najważniejszych determinant zmian struktury konsumpcji w krajach Unii Europejskiej wraz z próbą określenia kierunków zmian w tym zakresie. Wskazano najważniejsze uwarunkowania i przesłanki dla możliwej konwergencji struktur konsumpcji, wyodrębniono grupy krajów podobnych pod względem struktury spożycia oraz dokonano oceny zmian struktur konsumpcji w badanych krajach Unii Europejskiej pod kątem nowoczesności. (abstrakt oryginalny)
Changes in the political system after 1989 have led to the opening up of new areas of study in many fields of research, including socio - economic geography. One such example, undoubtedly, is the regional diversification of income and expenditure of the population, which was the subject of the ongoing studies, whose selected results are presented in this study. An analysis of the level of income and expenditure of the population was important, as it provided information on: the level of socio-economic development, the standard of living, the level of civilization and culture development, consumption structures, consumption patterns, changes in the structure of demand, etc. Therefore, it was significant for understanding the process of changes which have taken place in Poland. The analysis also provided new generic approaches (problems). This article presents, above all, the research results of the regional diversification of income and expenditure levels as well as the consumption structures of the Polish population in 2006 (in an elementary, complex and synthetic section). A further aim of the research, was to determine statistically significant factors which influence the income and consumption patterns - both factors which had a positive impact (the level of urbanization, the efficiency and productivity of the economy, agricultural produce) and a negative one (unemployment, age structure of the population, population growth and industrial production). This resulted from the conviction that, each description is valuable only if it is supplemented with an explanation of the reasons for such a state of affairs. (original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.