Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Struktura kosztów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
The aim of this paper was to determine whether the EU countries which vary in terms of their cost structure in agriculture, differ also with regard to the influence of capital-labour ratio and land supply per worker on labour profitability. It was assumed that data concerning the presence and character of those differences can contribute to better understanding of the nature of agricultural development in the EU countries. The main sources of data used in this paper were the Economic Accounts for Agriculture (Eurostat) and the FAOStat database. The study covered the period of 2004-2014. In the article it was shown that agriculture in the EU countries is varied in terms of coststructure, and in the cluster II, including mostly the countries of the so-called "new" EU, intermediate consumption is of relatively larger significance for their cost structure. In the countries of the "old" EU an important role is played by the depreciation of buildings and external services. Stronger influence of capital-labour ratio on the payment to the factor of labour was observed in the cluster II countries. In those countries, increasing capital expenditures was a more efficient strategy to increase income. (original abstract)
2
Content available remote Koszty i dochodowość produkcji mleka w wybranych krajach europejskich
75%
W opracowaniu określono koszty produkcji mleka w gospodarstwach mlecznych, które należą do sieci Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Mleka, położonych na terenie Niemiec, Holandii, Polski i Wielkiej Brytanii. Badania dotyczyły lat 2006-2011. Wyniki badań wykazały, że w gospodarstwach niemieckich i holenderskich całkowite koszty produkcji mleka są zdecydowanie wyższe od tych ponoszonych przez producentów mleka w Polsce i Wielkiej Brytanii. We wszystkich badanych gospodarstwach produkcja mleka była opłacalną. Obliczono ją jako różnicę pomiędzy przychodami z produkcji mleka oraz kosztami gotówkowymi. (abstrakt oryginalny)
Zanalizowano zjawisko inflacji w gospodarce polskiej w okresie 1950-1982. Na początku omówiono inflację w odczuciu konsumentów i w decyzjach praktyki gospodarczej. Później zaprezentowano ją jako funkcję niepełnej produkcji lub jako produkt uboczny nieekonomicznej struktury gospodarki narodowej. Na koniec przedstawiono genezę samoistnej inflacji kosztowej.
Ewidencja kosztów w przedsiębiorstwach prowadzona jest na kontach zespołu 4, a także w licznych przypadkach na kontach zespołu 5. Celem niniejszego opracowania jest weryfikacja modelu struktury kosztów jakości wykorzystywanego w układach rodzajowym i kalkulacyjnym kosztów. Udział sektora usługowego w tworzeniu PKB Polski wynosi ok. 65%, a dla gospodarek wysoko rozwiniętych jest to poziom 80%. Tak wysoki udział bardzo kontrastuje z ubogą literaturą w zakresie ewidencjonowania i ujmowania kosztów jakości w systemie rachunkowości przedsiębiorstw w układach kosztów. Pierwsza część pracy stanowi charakterystykę kosztów grupowanych według rodzaju oraz kosztów klasyfikowanych według typów działalności. W drugiej części przedstawiono model struktury kosztów jakości. Trzecia część zawiera próbę weryfikacji modelu na przykładzie przedsiębiorstwa XYZ. Obiektem badań są koszty jakości ujmowane w zespołach kont 4 i 5. Na potrzeby artykułu wykorzystano źródła literaturowe z rachunkowości i zarządzania jakością. Zastosowanym podejściem badawczym jest studium przypadku. Podsumowanie stanowią wnioski z przedstawionego przykładu.(abstrakt oryginalny)
W artykule określono kształtowanie się wybranych wskaźników kosztowych w zależności od wielkości przychodów i rodzaju prowadzonej działalności przedsiębiorstw z sektora artykułów spożywczych notowanych na GPW w Warszawie. Wskaźniki kosztowe analizowano w aspekcie strategii i polityk kosztowych wyznaczanych przez zarządzających przedsiębiorstwami. Powiązano kształtowanie się wskaźników kosztów ogółem i operacyjnych z istotnymi zmianami priorytetów zarządzających. Analiza funkcji trendów wskaźników kosztowych wskazała na wzrost poziomu kosztów ogółem, pomimo trendu zmniejszania się wielkości kosztów materiałów i energii, usług obcych oraz pracy. Przedstawiono tendencję kształtowania segmentacji rynku według poziomu kosztów ogólnych i operacyjnych. Przewagi konkurencyjne uzyskiwały przedsiębiorstwa o najwyższej i niskiej wielkości przychodów, mające jednoznaczne różniące się strategie cenowo-kosztowe i strukturę kosztów rodzajowych. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Analiza kosztów procesów logistycznych
75%
Prowadzenie działalności gospodarczej jest skorelowane z ponoszeniem kosztów. Są one związane z gospodarowaniem zasobami w przedsiębiorstwach, dlatego muszą być ciągle analizowane i kontrolowane. Na podstawie informacji dotyczących kosztów podejmowane są określone decyzje zarządcze. Celem artykułu jest próba identyfikacji pojęcia "analiza kosztów procesów logistycznych" oraz prezentacja i analiza kosztów procesów logistycznych w ujęciu rodzajowym w wybranym przedsiębiorstwie, którego przedmiotem działalności jest detaliczna i hurtowa sprzedaż paliw płynnych. Podjęta problematyka badawcza i postawiony cel zdeterminowały wybór metod badawczych, takich jak: przegląd literatury, analiza materiałów wewnętrznych wybranego przedsiębiorstwa i wywiad pogłębiony. Podmiotem badań jest przedsiębiorstwo z sektora paliwowego, prowadzące działalność dystrybucyjną paliw ropopochodnych na terenie województwa podkarpackiego(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest struktura kosztów pracy w przemyśle meblarskim Polski i Związku Radzieckiego. Jego głównym celem jest porównanie i ocena struktury kosztów pracy w badanym okresie w Wolsztyńskiej Fabryce Mebli i Charkowskiej Fabryce Mebli. Badania wykazały, że stosunek kosztów pracy do całkowitych kosztów własnych był znaczny, choć znacznie wyższy w Wolsztyńskiej Fabryce Mebli niż w Charkowskiej Fabryce Mebli, przy czym w obydwu przedsiębiorstwach wykazywał malejącą tendencje rozwojową. Zostało to spowodowane prawie czterokrotnie szybszym tempem wzrostu kosztów pracy w Wolsztyńskiej Fabryce Mebli niż w Charkowskiej Fabryce Mebli. Okazało się jednak, że różnica przeciętnego rocznego tempa wzrostu kosztów pracy w przeliczeniu na jednego pracownika między porównywanymi przedsiębiorstwami zmalała o połowę, co świadczy o korzystniejszym tempie zmian zatrudnienia w Charkowskiej Fabryce Mebli niż w Wolsztyńskiej Fabryce Mebli. Zróżnicowana intensywność wzrostu poszczególnych elementów kasztów pracy spowodowała istotne zmiany w strukturze tych kosztów w obydwu przedsiębiorstwach. Pozytywnym przejawem jest spadek udziału kosztów płac w kosztach pracy, przy czym jest on nadal za wysoki, zwłaszcza w Charkowskiej Fabryce Mebli. (abstrakt oryginalny)
W ostatnim okresie obserwuje się spadek cen surowców na tynkach światowych, w tym również cen węgla kamiennego. Stawia to krajowe spółki węglowe w trudnej sytuacji, która może zagrozić ich bezpiecznemu ekonomicznie funkcjonowaniu. Dodatkowe zagrożenie stanowi systematycznie rosnący import węgla kamiennego, a koszt importowanego węgla niebezpiecznie zbliża się do poziomu jednostkowego kosztu własnego produkcji i sprzedaży węgla krajowego. Z okoliczności tych, niesprzyjających górnictwu węgla kamiennego, wynika konieczność kontynuacji wysiłków na rzecz dalszej racjonalizacji w zakresie zarządzania kosztami. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono podstawowe zagadnienia kosztów jakości, wykorzystując strukturę kosztów zaproponowanych przez Quality Cost Technical Committee, który jest częścią American Society for Quality Control. Zasadnicza część analizy dotyczy zależności między poszczególnymi elementami ogólnych kosztów jakości i poziomu jakości pracy mierzonych stosunkiem wadliwości zasobu lub strumienia produktu. Celem wszelkiego rodzaju działań podejmowanych w sferze zarządzania jakością jest maksymalizacja produktywności systemów wytwórczych. Dlatego też ponoszone koszty powinny być okresowo porównywane z uzyskiwanymi efektami, a wnioski wynikające z tych analiz powinny dostarczać wskazówek co do dalszych działań.
10
Content available remote O potrzebie stosowania controlling personalnego w uczelni niepublicznej
75%
Zasoby ludzkie są jednym z cenniejszych zasobów, jakimi dysponują uczelnie niepubliczne w Polsce. Ciągły wzrost konkurencyjności na rynku edukacyjnym oraz oczekiwań ze strony klientów uczelni niepublicznych zmuszają je bowiem do zapewnienia dotychczasowej jakości świadczonych usług. Możliwe jest to m.in. poprzez optymalizację wykorzystania potencjału dostępnych uczelni zasobów ludzkich. Można bowiem powiedzieć, iż ukształtowanie przyszłej pozycji konkurencyjnej uczelni od jej wyników w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Te zaś pozwala osiągnąć koncepcja controllingu personalnego, którą autorka proponuje "przeszczepić" z innych sektorów gospodarki i wykorzystać na gruncie akademickim. (abstrakt oryginalny)
Tematem opracowania jest zbadanie rozkładu kosztów logistycznych w łańcuchach transportowomagazynowych łączących pierwotnych dostawców z docelowymi odbiorcami. W łańcuchach tych realizowane są przepływy strumieni ładunków i związanych z nimi informacji w obiektach liniowych (transport) i punktowych (buforowanie, rozdział, kompletacja, konsolidacja). W referacie przedstawiono pierwsze rezultaty badań oraz drogę dochodzenia do nich. Nawiązano przy tym do schematu blokowego krajowego systemu logistycznego (KSL) [1], lokalizując łańcuchy transportowo-magazynowe wśród wybranych obszarów funkcjonalnych KSL. Wyodrębniono w nich podsystemy logistyczne, a w nich procesy i czynności. Czynności, procesy i podsystemy są przedmiotem wymiarowania ze względu na wydajność i koszty. Koszty te dotyczą infrastruktury (tylko dla obiektów punktowych1), urządzeń i pracy ludzi). Wyniki dotychczasowych badań przedstawiono w postaci wykresu kosztów przejścia jednostki ładunku w procesie przepływu ładunków, lub ładunków i informacji w wybranym łańcuchu logistycznym, na tle postaci w jakiej ta jednostka występuje w różnych ogniwach łańcucha. Wyniki końcowe badań będą służyć do wskazania najkosztowniejszych ogniw istniejących łańcuchów transportowomagazynowych oraz do projektowania optymalnych (ze względu na koszty) nowych łańcuchów. Rozpatrywanie łączne kosztów obiektów punktowych i liniowych stwarza kryterium dla oceny efektów komodalnego transportu. (abstrakt oryginalny)
Wstęp: W pracy poruszane jest zagadnienie rozwoju kosztów oraz ich struktury w przedsiębiorstwach logistycznych. Wdrożenie Industry 4.0 pociąga za sobą istotne zmiany w technologiach, biznesie oraz środowisku dla wszystkich rodzajów firm, w tym również logistycznych. Niektóre obszary logistyki jak magazynowanie powinny być nawet pionierami we wdrażaniu Industry 4.0. Ma to bezpośredni wpływ na zmienne ekonomiczne i ich ogólną kondycję. Wyzwania, jakie stawia Industry 4.0 dotyczą nie tylko firm ale również dla rządu. Niezbędne jest monitorowanie środowiska oraz opis zachodzących zmian. Metody: Dane do analizy pochodzą z publikowanych zeznań finansowych korporacji. Sama analiza opiera się na analizie porównawczej tych sprawozdań, opisujących strukturę kosztów oraz rozwój kosztów na poziomie indywidualnych przedsiębiorstw działających w branży logistycznej. Szczególnej analizie poddano wskaźniki analitycznej wybranych pozycji kosztowych, jak również dokonano analizy całości kosztów i zyskowności. Wyniki: Uzyskana struktura kosztów została podsumowana i oszacowana statystyką opisową. Wnioski: Uzyskane wyniki wskazują czy i jak istotne są zmiany w poziomie i strukturze kosztów oraz zyskowności przedsiębiorstw logistycznych. Nadchodzący Industry 4.0 będzie miał poważny wpływ na biznes, zarówno na poziomie rządu jak i poszczególnych przedsiębiorstw. W pracy udowodniono, że inicjację Industry 4.0 można już zauważyć w wynikach firm. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ogół wydatków uznawanych za koszty pracy w polskim, wspólnotowym oraz międzynarodowym prawodawstwie. Szczególny nacisk został położony na określenie struktury kosztów, definicji poszczególnych kategorii wydatków oraz analizę różnic i podobieństw pomiędzy tymi trzema systemami prawa pracy. Autorzy omawiają akty prawne oraz orzecznictwo regulujące aspekty kosztów pracy, w tym konwencje i zalecenia Międzynarodowej Organizacji Pracy, dyrektywy i rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz przepisy polskiego kodeksu pracy i orzeczenia Sądu Najwyższego. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowani i porównano uregulowania dotyczące struktury kosztu wytworzenia jakie obowiązują w Polsce - zgodnie z ustawą o rachunkowości i jej nowelizacją, w Niemczech - zgodnie z Hnadelsgesetzbuch (HGB) i nienieckimi przepisami podatkowymi (Einkommenssteuergesetz Einkommenssteuer-Richtlinien - EstR), w Stanach Zjednoczonych - zgodnie z US (Generally Accepted Accounting Principles - US-GAAP) oraz zalecanych w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (MSR). (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę zbadania kosztów ochrony środowiska naturalnego zwłaszcza ich poziomu i struktury w wybranych przedsiębiorstwach i określenia tendencji zmian tych kosztów w okresie wdrażania reformy gospodarczej. (fragment tekstu)
The paper reviews the efficiency of food subsidy in Indonesia based on cost structure analysis. Using the comparison between cost of good of government and cost of good of National Logistics Board appointed to manage and channel the subsidy. The level of efficiency has decreased in the recent years because of increase in costs of exploitation, management cost and interest expense. It is suggested that government has to determine the cut-off point as a feasibility assessment of cost of subsidy.(original abstract)
Artykuł stanowi głos w dyskusji na temat kosztów wejścia na giełdę. Dostrzeżono konieczność znalezienia sposobów obniżenia tych kosztów. Znaczący udział w całkowitych kosztach organizacji emisji akcji mają takie elementy jak: doradztwo prawne, audyt, przygotowanie i druk prospektu emisyjnego oraz promocja oferty. Prześledzono na przykładzie średniej wielkości emisji poszczególne grupy kosztów.
18
Content available remote Analiza kosztów rodzajowych w sektorze paliwowym
75%
Analiza kosztów ma dostarczyć jednostce gospodarczej informacji, które są niezbędne do poznania i oceny poniesionych kosztów, ustalenia możliwości ich obniżania oraz opracowywania sposobów zwiększania efektywności gospodarowania. W artykule zaprezentowane zostały wyniki badań autorki w ramach współpracy z przedsiębiorstwem z sektora paliwowego. Przedstawiona analiza kosztów rodzajowych, szczególnie w zakresie ich dynamiki, struktury i odchyleń, stanowi bazę do kompleksowej oceny działalności przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest prezentacja i analiza kosztów rodzajowych działalności wybranego przedsiębiorstwa z sektora paliwowego w województwie podkarpackim. Podjęta problematyka badawcza zdeterminowała wybór metod badawczych, takich jak: przegląd literatury, analiza materiałów wewnętrznych wybranego przedsiębiorstwa i wywiad pogłębiony(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań z terenu województwa łódzkiego prowadzonych w latach 2004-2006, dotyczące zróżnicowania kosztów bezpośrednich pasz łąkowych i pastwiskowych w gospodarstwach mlecznych. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano metodę analizy wartości wykorzystywaną do optymalizacji i/lub minimalizacji kosztów produkcji. Opisaną analizę wartości zilustrowano praktycznym przykładem.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.