Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Struktura pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest identyfikacja i ocena efektów strukturalnych zmian liczby pracujących w badanych regionach oraz klasyfikacja regionów europejskich ze względu na stopień natężenia zmian strukturalnych liczby pracujących według sektorów zaawansowania technologicznego. Analizie poddano poziom i strukturę pracujących w regionach europejskich NUTS 2 w latach 2008-2010.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest klasyfikacja regionów europejskich NUTS 2 ze względu na efekty strukturalne, konkurencyjne i alokacji zmian liczby pracujących oraz identyfikacja i charakterystyka inteligentnych struktur pracujących w odniesieniu do obszaru referencyjnego, za jaki przyjęto przestrzeń regionalną państw członkowskich Unii Europejskiej. Narzędziem badawczym zmian strukturalnych liczby pracujących w europejskiej przestrzeni regionalnej w okresie 2008-2010 jest shift-share analysis(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problematykę przemian zachodzących w trójsektorowej strukturze osób pracujących w Polsce z podziałem na województwa. Zgodnie z teorią trzech sektorów w procesie rozwoju gospodarczego zmniejsza się odsetek pracujących w sektorze rolniczym, a wzrasta udział pracujących w sektorze usług. Stwierdzono, że bezpośrednio po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej prawidłowość ta nie występowała w niektórych województwach. Dotyczyło to zwłaszcza obszarów, gdzie udział sektora rolniczego w strukturze osób pracujących jest wysoki. (abstrakt oryginalny)
Koszty pracy są jedną z podstawowych kategorii ekonomicznych. W pracy przedstawiono kształtowanie się kosztów pracy w Polsce w latach 1996-2000 z zastosowaniem podziału na sektory i sekcje.
Działowa struktura pracujących w sferze produkcji materialnej jest jednym z istotnych czynników przesądzających o tempie wzrostu i rozwoju gospodarki narodowej. Dlatego też celowe jest przedstawienie warunkującego tę strukturę tempa wzrostu jej elementów składowych i podstawowych tendencji zmian działowej struktury pracujących w sferze produkcji materialnej w Polsce, a także określenie intensywności i wpływu tych przemian na podniesienie efektywności gospodarowania, wyrażającego się między innymi we wzroście wydajności pracy. Tak sprecyzowany główny cel opracowania winna jednak poprzedzić krótka analiza dwóch zagadnień. Pierwsze, to wynikający z zasady pełnego zatrudnienia związek między dynamiką wzrostu ludności w wieku produkcyjnym a dynamiką wzrostu pracujących. Drugie - spowodowane faktem, iż sfera produkcji materialnej wiąże jedynie część pracujących (część zaś sfera nieprodukcyjna) - dotyczy relacji między pracującymi w sferze produkcji materialnej a ogólną liczbą ludności czynnej zawodowo. (fragment tekstu)
6
Content available remote Education of People Working in Poland Versus Other European Union Countries
84%
Wykształcenie odgrywa szczególną rolę w budowie nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy. Wzrost poziomu wykształcenia społeczeństwa jest szansą na szybszy rozwój społeczny i gospodarczy każdej gospodarki. Poziom wykształcenia decyduje także o jakości kapitału jednostki i ma znaczenie dla jej pozycji na rynku pracy. Celem opracowania jest ukazanie roli wykształcenia w kształtowaniu zatrudnienia w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej w latach 2005-2014. Przeprowadzone analizy pozwalają na pozytywną ocenę jakościowych zmian zachodzących w strukturze zasobu pracujących w Polsce. W badanych latach w sposób zasadniczy zmniejszył się udział pracujących o niskim poziomie wykształcenia oraz wzrósł udział pracujących z wykształceniem wyższym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zmian zachodzących na regionalnych rynkach pracy w Polsce pod wpływem kryzysu gospodarczego. Analiza statystyczna bazuje na danych publikowanych przez GUS i obejmuje zmiany poziomu zatrudnienia i bezrobocia w latach 2006-2009 w Polsce oraz poziomu i struktury sektorowej zatrudnienia na regionalnych rynkach pracy. Na podstawie danych statystycznych dotyczących zatrudnienia określono regiony, które wyróżniają się pozytywnie na tle kraju, jeśli chodzi o zaawansowanie procesów zmian struktury zatrudnienia w kierunku charakterystycznym dla okresu postindustrialnego. Potwierdza to tezę, że wyżej rozwinięte i bardziej zdywersyfikowane pod względem bazy gospodarczej regiony lepiej radzą sobie w warunkach kryzysu gospodarczego. W konsekwencji prowadzi to do pogłębienia zróżnicowania sytuacji na regionalnych rynkach pracy. (abstrakt oryginalny)
Struktura pracujących w przekroju sektorów ekonomicznych gospodarki świadczy o stopniu konkurencyjności i nowoczesności gospodarek poszczególnych państw i ich regionów. Badania i analizy dotyczące zarówno samej struktury pracujących w gospodarce regionalnej, jak i dokonujących się w tym zakresie przekształceń strukturalnych są ważnym elementem składowym strategicznej diagnozy gospodarki regionalnej. Wyniki takich badań dostarczają z kolei ważnych informacji, posiadających istotne znaczenie aplikacyjne w procesie kształtowania polityki rozwoju regionalnego kraju, a także informacji na temat luki istniejącej w zakresie zaawansowania rozwoju gospodarczego regionów Polski i regionów rozwiniętych krajów Unii Europejskiej. Daje ona również podstawę do oceny efektywności polityki regionalnej. Ocena siły nowych struktur gospodarki regionalnej ma kluczowe znaczenie dla pomiaru konkurencyjności polskich regionów. Celem niniejszego artykułu jest analiza zmian strukturalnych zachodzących w latach 2003-2006 w województwie podkarpackim na tle pozostałych regionów kraju pod względem struktury pracujących oraz wartości dodanej brutto w przekroju sektorów ekonomicznych. (fragment tekstu)
9
Content available remote Czynniki sukcesu struktur współpracy nauki z praktyką
84%
Współpraca nauki z praktyką jest faktem. W Polsce jej rezultaty i przebieg nie są zadawalające. W Europie prowadzone są badania na temat aktualnego po-ziomu współpracy między uczelniami wyższymi a środowiskiem pracodawców. Raport (2013) przygotowany przez trzy instytucje: Science to Business Marke-ting Research Centre, Apprimo oraz University Industry Innovation Network - których działalność koncentruje się na styku świata nauki i biznesu opraco-wany pod auspicjami Komisji Europejskiej nie jest dla Polski optymistyczny. Z badań wynika, że na 14 przebadanych krajów Polska najbardziej różni się od Europy w odniesieniu do współpracy w zakresie badań naukowych (średnia europejska jest wyższa o 30%) oraz komercjalizacji efektów badań (średnia europejska wyższa o 35%). Jednocześnie z opinii badanych wynika, że bariery dla takiej współpracy są w Polsce we wszystkich porównywanych obszarach nieznacznie wyższe niż wynosi średnia, a zdecydowanie większe różnice wy-stępują w ocenie czynników sprzyjających współpracy - w tym obszarze polscy ankietowani byli o 15-30% mniejszymi entuzjastami niż ich koledzy z pozosta-łych krajów.(fragment tekstu)
Rola małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w gospodarce narodowej jest istotna ze względu na wkład tego sektora w wytwarzanie PKB oraz dla rozwoju zatrudnienia. W pracy przedstawiono przestrzenną koncentrację małych i średnich przedsiębiorstw. Omówiono strukturę pracujących według sektorów własności oraz formę prawną MSP. Scharakteryzowano nakłady inwestycyjne i zakup nowych technologii przez MSP.
11
84%
Celem artykułu jest ocena kierunków zmian struktury pracujących w Polsce z punktu widzenia ich zgodności z prawidłowościami przemian strukturalnych charakterystycznych dla procesu budowy gospodarki innowacyjnej. W pracy podjęto próbę odpowiedzi na następujące pytania: Czy struktura pracujących w Polsce podlega przekształceniom? Czy w strukturze tej widoczne są zmiany wskazujące na jej dostosowywanie do potrzeb gospodarki opartej na wiedzy i innowacji? W celu odpowiedzi na powyższe pytania przeprowadzono szczegółową analizę struktury pracujących w Polsce w przekroju sektorów gospodarki oraz sekcji i działów, gdzie szczególną uwagę zwrócono na działalności charakteryzujące się wysokim poziomem zaawansowania techniki i zaangażowania wiedzy, a także w przekroju poziomów i dziedzin wykształcenia oraz zawodów i kwalifikacji. Dodatkowo zaprezentowano perspektywy przyszłych zmian struktury pracujących w przekroju sektorów i grup zawodów do 2022 r. Analizie poddano również zmiany w obrębie klasyfikacji zawodów i specjalności będące wyznacznikiem zmian zachodzących na polskim rynku pracy. W tekście odniesiono się do kierunków realizacji polityki państwa w różnych obszarach, mogących mieć potencjalny wpływ na przemiany struktury zatrudnienia zmierzające do jej dostosowania do potrzeb innowacyjnej gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia znaczenie nowego podejścia do budowania współpracy między działami przy zastosowaniu innowacyjnej koncepcji HPI. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie sposobów zapewniających ścisłą współpracę pomiędzy poszczególnymi, wyspecjalizowanymi działami w firmie po to aby możliwe było osiągnięcie wysokiej sprawności operacyjnej organizacji. W szczególności rozpatrzona zostanie przydatność koncepcji HPI. W tym celu przedstawia tradycyjne sposoby współpracy miedzy poszczególnymi działami w organizacji i istotę nowego podejścia do współpracy, jaki wynika z nowoczesnej wielopłaszczyznowej metody. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu dokonano analizy procesu przekształceń struktur pracujących w układzie trójsektorowym i ich konwergencji pomiędzy gospodarką polski i najwyżej rozwiniętych państw Unii Europejskiej. postawiono hipotezę, że wobec postępujących procesów globalizacji i regionalizacji, której wyrazem jest integracja polski z Unią Europejską, następuje stopniowe upodabnianie się struktur gospodarczych państw należących do ugrupowania. Oceny przekształceń dokonano na podstawie danych statystycznych udostępnianych przez Eurostat dla lat 1996-2003. Analizą objęto kraje "Piętnastki" (z wyjątkiem Portugalii, dla której Eurostat nie podaje wartości dotyczących struktury pracujących) jako państwa stanowiące wzorce rozwojowe dla polskiej gospodarki. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.