Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Struktura rachunkowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rynkowy sposób gospodarowania, oparty na zasadach konkurencji podmiotów gospodarczych, uwidacznia olbrzymie znaczenie informacji o przedsiębiorstwie i jego otoczeniu. Ponadto ciągle zwiększa się zapotrzebowanie na różnego rodzaju informacje o sytuacji i wynikach działalności przedsiębiorstwa. Informacja we współczesnym świecie ma swoistą wartość, a źródła jej pochodzenia są niezwykle ważne dla jej wiarygodności. Od najdawniejszych czasów podmioty gospodarcze korzystają z systemu informacyjnego wszechstronnie opisującego ich działalność gospodarczą. Systemem tym jest rachunkowość, którą zarówno teoretycy, jak i praktycy określają mianem języka biznesu. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie zmian zachodzących w strukturze i funkcjach współczesnej rachunkowości. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie założeń koncepcji rachunkowości otwartych ksiąg jako sposobu na zapewnienie przepływu informacji zarządczej między podmiotami współpracującymi w ramach sieci biznesowych. W artykule zostały omówione: założenia koncepcji rachunkowości otwartych ksiąg i jej zastosowanie, korzyści z wymiany informacji między partnerami oraz bariery powodujące niepowodzenia w aplikacji tej koncepcji w praktyce gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest objaśnienie procesu ewoluowania elementów systemu rachunkowości organizacji gospodarczej pod wpływem zmian zachodzących w różnicach informacji oczekiwanych przez odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych. Dla zrealizowania tego celu przedstawiono zamęt regulacyjny w obszarze rachunkowości i jego skutki dla rozwoju systemów rachunkowości w praktyce w Polsce oraz przeanalizowano zmiany w potrzebach informacyjnych interesariuszy w kontekście wprowadzanych zmian w sprawozdaniach finansowych, zintegrowanych raportach biznesowych i zmian w stosowanych metodach rachunkowości zarządczej w organizacjach społecznie odpowiedzialnych. Następnie przedstawiona została autorska propozycja nowej struktury systemu rachunkowości odpowiadająca jego współczesnej funkcjonalności w warunkach obecnego poziomu rozwoju globalizacji, zmierzającego w kierunku zrównoważonej gospodarki oraz szereg wniosków ogólnych wynikających z przedstawionych rozważań. W propozycji nowej struktury przyjęto, że system rachunkowości organizacji społecznie odpowiedzialnej powinien być zbudowany z podsystemu rachunkowości biznesowej, emitującego zintegrowany raport biznesowy (sprawozdanie finansowe + raporty niefinansowe) i wewnętrzne raporty dla zarządu oraz podsystemu rachunkowości podatkowej, emitującego informacje dla agend podatkowych. W opracowaniu artykułu zastosowano analizę treści i opinii autorów wybranych publikacji, metodę analizy dokumentów oraz wiedzę uzyskaną metodą obserwacji bezpośredniej i wyniki badań empirycznych innych autorów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia historię oraz teoretyczne i praktyczne aspekty stosowania zasady ostrożności w rachunkowości - w myśl dyrektywy UE - polskiej ustawy oraz MSR/MSSF. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.