Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Studia europejskie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono istniejące od 1991 roku Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, jego strukturę, zbiory Ośrodka Informacji i Dokumentacji Rady Europy, zbiory Ośrodka Informacji i Dokumentacji Wspólnot Europejskich, a także informacje o Podyplomowym Studium Ekonomii i Prawa Europejskiego.
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o miejsce i znaczenie badań z zakresu najnowszej historii politycznej państw bloku wschodniego dla rozwoju studiów europejskich jako dyscypliny badań naukowych. Punktem wyjścia rozważań jest koncepcja studiów europejskich sensu largo przedstawiona przez Konstantego A. Wojtaszczyka i Wojciecha Jakubowskiego. Publikacja ma formę refleksji metodologiczno-źródłoznawczej, opartej o pracę doktorską autora, której temat stanowi analiza decyzyjna tzw. "sprawy "Radosława"" w latach 1949-1956. (abstrakt oryginalny)
Autor bada w niniejszym artykule wyobrażenia granic Europy zawarte w praktykach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Partnerstwa Wschodniego. W nawiązaniu do badań nad granicami oraz zastosowaniem konstruktywizmu w studiach europejskich, autor przekonuje, że owe wyobrażenia i praktyki ujawniają niejednoznaczne rozumienie wyobrażonej przestrzeni Europy i jej granicy między Europą a "nie-Europą" oraz Europą a Europą Wschodnią, bez określenia całkowitego wnętrza i zewnętrza. Nie-Europa oraz Europa Wschodnia są wyobrażane w praktykach i poszczególnych instrumentach polityki sąsiedztwa, jako geograficzna część kontynentu europejskiego lub jako "sąsiad Europy", ale będącymi zarazem w procesie stawania się bardziej "europejskimi". Artykuł pokazuje jak instrumenty polityki sąsiedztwa zmieniają rozumienie granic i tożsamości Europy.(abstrakt oryginalny)
Omówiono pracę doktorską Anny Skolimowskiej, w której dominowało ujęcie integracji europejskiej z perspektywy nauk o polityce. Materialnym punktem odniesienia uczyniono polityczny proces współpracy 27 państw w ramach dzisiejszej Unii Europejskiej. Zjawisko to poddano analizie z perspektywy teorii polityki. W pracy odwołano się również do teorii w subdyscyplinach nauk o polityce: nauce o stosunkach międzynarodowych oraz studiach europejskich. (fragment tekstu)
6
Content available remote Miejsce i rola przedmiotu polityki Unii Europejskiej w dydaktyce europeistyki
61%
W pierwszej części zarysuje problematykę związaną z pojęciem "polityki UE". W drugiej części uwagę poświęcę umiejscowieniu przedmiotów dotyczących polityk Unii Europejskiej w programach studiów w Polsce. (...) W trzeciej, ostatniej, części przedstawię elementy autorskiej koncepcji nauczania tego przedmiotu w ujęciu porównawczym, opartą na moich doświadczeniach wykładowcy Uniwersytetu warszawskiego i Uniwersytetu w Zurychu. (fragment tekstu)
7
Content available remote Świat wobec wyzwań współczesności - spojrzenie europeisty
61%
Zajmowanie się materią naukową zwaną hasłowo "studiami europejskimi" czy też badanie szeroko rozumianej integracji europejskiej wymaga, rzecz jasna, określonej wiedzy specjalistycznej z zakresu rozmaitych dyscyplin. Zbyt kurczowe trzymanie się instrumentarium badawczego właściwego dla określonych dziedzin może jednak grozić zawężeniem naszego spojrzenia i nadmiernym zasklepieniem się w getcie jednej dyscypliny. Konieczne jest zatem zastosowanie podejścia interdyscyplinarnego, lepiej oddającego specyfikę problematyki obejmującej przecież bardzo zróżnicowane obszary rozmaitych nauk społecznych; podejścia, jakie ambitnie chce stosować nowa, dopiero kształtująca się dyscyplina: europeistyka. (fragment tekstu)
Rosyjska interwencja w Donbasie i zabór Krymu spowodowały zasadniczą zmianę polityki Unii Europejskiej wobec jej wschodnich sąsiadów, w tym samej Rosji. Głównym celem niniejszego artykułu jest wykazanie aktualności "Doktryny Giedroycia"2 w kontekście dyskusji nad nową strategią Unii Europejskiej (UE) wobec Federacji Rosyjskiej (FR). Zdaniem autorów, działania na rzecz wzrostu poziomu zamożności, stabilności i bezpieczeństwa w Europie Wschodniej tylko wtedy będą miały charakter trwały, kiedy w samej Rosji nastąpią przemiany demokratyczne. Autokratyczna i neo-imperialna Rosja będzie przeciwdziałać wszelkim pro-zachodnim zmianom w regionie. W tym kontekście, udana transformacja FR w kraj stabilny, zamożny i demokratyczny powinna być postrzegana jako długoterminowy cel Unii Europejskiej służący bezpieczeństwu kontynentu. Wskazane jest, aby ta wizja przyświecała wszystkim politycznym aktywnościom UE na obszarze wschodniego sąsiedztwa. Oznacza to, że pomoc gospodarcza dla Ukrainy i rozwój współpracy z tym państwem nie powinny być celem samym w sobie. Okcydentalizację Ukrainy należy bowiem postrzegać jako jedynie początek politycznej transformacji całego regionu.(abstrakt oryginalny)
Interdyscyplinarność, rzekomo tak pożądana, wręcz fetyszyzowana, jednocześnie w praktyce często uznawana za wadę, a wręcz chorobę współczesnej humanistyki i nauk społecznych, nie zaś ich atut, jest jednak wpisana w matrycę DNA studiów europejskich, sytuujących się od samego swego początku na pograniczach dziedzin, dyscyplin i nauk. I z pewnością książka temu zagadnieniu właśnie poświęcona jest najważniejszym punktem wyjścia do debaty nad tożsamością i przyszłością studiów europejskich. Punktem wyjścia, bo cały czas pozostają aktualne pytania, które stanowić mogą o podjęciu wysiłku ciągu dalszego recenzowanej publikacji: Czy metodę badań w przypadku studiów europejskich narzuca nam przedmiot i w jakim zakresie? Które ujęcia są użyteczne i w jakim zakresie są w stanie odpowiedzieć na postawione pytania? Co to jest "naukowość"? Jakie warunki powinna spełniać praca interdyscyplinarna, w tym traktująca o problemach i wyzwaniach interdyscyplinarności?(fragment tekstu)
Gwałtownie zmieniające się światowe otoczenie ekonomiczne, techniczne czy polityczne sektora edukacji, zwłaszcza szkolnictwa wyższego, zobowiązuje nas do wprowadzenia systematycznych zmian w obrębie merytorycznych treści kształcenia, szczególnie na trzecim poziomie, tzn. na studiach doktoranckich. Znaczenie tych studiów, wzrasta w szeroko rozumianej gospodarce międzynarodowej głównie dlatego, że XXI wiek nazwano wiekiem opartym na wiedzy, umiejętnościach ludzkich, a w konsekwencji na wartości kluczowych kompetencji tworzonych przez dobrze wykształconych ludzi. Co więcej, absolwenci studiów doktoranckich to cenni pracownicy dwóch stref gospodarowania zasobami rzeczowymi i ludzkimi. (...) Celem niniejszej pracy jest próba wyodrębnienia ważniejszych przesłanek niezbędnych do budowy modelu kształcenia doktorantów w zakresie nauk ekonomicznych. (fragment tekstu)
Artykuł jest analizą zmian pozycji studiów nad samorządami lokalnymi w Europie Środkowo-Wschodniej w głównych nurtach nauki europejskiej. Autorzy odwołują się do teorii rozwoju zależnego (Wallerstein, Prebish) zastosowanej do nauki, traktując Europę Środkowo--Wschodnią jako region półperyferyjny. Analiza empiryczna składa się z dwóch części. Pierwsza, o charakterze jakościowym, to przegląd najważniejszych badań porównawczych samorządów europejskich w ostatnim ćwierćwieczu wraz z określeniem miejsca Europy Środkowo-Wschodniej i badaczy z tego regionu. Druga - ilościowa - oparta jest na analizie artykułów publikowanych w renomowanych międzynarodowych czasopismach oraz ich cytowań notowanych w bazie Scopus. Wśród autorów opracowań poświęconych samorządom w Europie Środkowo-Wschodniej wyróżnieni zostali autorzy lokalni oraz "kolonizatorzy" - badacze pracujący w uniwersytetach krajów Europy Zachodniej i Ameryki. Analiza obejmuje 14 krajów Europy Środkowej i Wschodniej (wszystkie nowe kraje członkowskie UE oraz kraje bałkańskie - Albanię, Macedonię i Serbię). (abstrakt oryginalny)
W kontekście procesu bolońskiego studia doktoranckie jako trzeci stopień kształcenia wyższego i jednocześnie pierwszy stopień kariery młodych badaczy/naukowców stają się niezwykle ważnym elementem wspólnego Europejskiego Obszaru Edukacyjnego i Badawczego. Odczuwając potrzebę włączenia polskiego systemu kształcenia na trzecim stopniu w ten wspólny obszar edukacyjny należy przede wszystkim poznać, jakie systemy studiów doktoranckich obowiązują w krajach europejskich. W artykule skoncentrowano się na rekomendowanym przez instytucje europejskie modelu szkół doktoranckich/badawczych, będących niezależnymi jednostkami organizacyjnymi z wyodrębnionym zespołem naukowców, własną administracją i odrębnym systemem finansowania. Zaprezentowano także docelowy model kontraktowej opieki promotorskiej, bazujący na umowie zawieranej między doktorantem, uczelnią i promotorem, określającej szczegółowo obowiązki i odpowiedzialność każdej ze stron. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie źródeł stresu dla studentów zagranicznych studiujących w ramach programu Erazmus i innych tego typu programów we Francji, w Hiszpanii oraz Portugalii. Teza artykułu jest następująca: źródła stresu studentów studiujących za granicą zależą od kraju przyjmującego. Zagadnienia omówione w niniejszym artykule zostały przeanalizowane na podstawie przeprowadzonych badań empirycznych oraz literatury dotyczącej pojęcia dorosłości, pojęć bliskoznacznych oraz pojęcia stresu. Badania empiryczne przeprowadzono na przełomie lat 2011 i 2012 (w semestrze zimowym w roku akademickim 2011/2012) w 3 grupach studentów zagranicznych, którzy studiowali w kraju innym niż macierzysty, w ramach programów międzynarodowych, takich jak program Erazmus i inne (np. chiński program studiów zagranicznych). (fragment tekstu)
Omówiono znaczenie edukacji europejskiej w dyskusjach i działalności organizacji. Przedstawiono początki edukacji europejskiej na przykładzie studiów europejskich prowadzonych w polskich szkołach wyższych.
Aktualna forma organizacji studiów III stopnia ma ambiwalentne oceny w opiniach zainteresowanych środowisk. Zmiany, które są wprowadzane w szkolnictwie wyższym powodują, że aktualny stan studiów III stopnia można uznać za wstępną fazę instytucjonalizacji nowej formy organizacyjnej i strategii. Zdaniem Suddaby, Greenwood instytucjonalna teoria opracowała trzy fundamentalne elementy, które pozwalają wyjaśnić, jak nowe formy organizacyjne się wyłaniają. Tylko szerokie i zróżnicowane opinie pozwalają zidentyfikować wyłaniającą się: wiedzę, ramy logiki i wierzenia, język. Treść poniższego tekstu wpisuje się we wszystkie z podanych wyżej punktów. Jego celem jest ukazanie wiedzy, ramy logiki i języka, którym można opisywać studia III stopnia jako zjawisko o charakterze wspólnoty społecznej. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono doświadczenia wielu krajów europejskich na rzecz działań we wdrażaniu założeń strategii edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju wraz z przykładami dobrych praktyk służących wdrażaniu tej edukacji. Przedstawiono również działania edukacyjne w tym zakresie w polskim i niemieckim szkolnictwie wyższym w okresie wdrażania Dekady Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju UNESCO wraz z aktualnymi wyzwaniami, rekomendacjami i prognozami w zakresie rozwoju tego systemu edukacji. (fragment tekstu)
Autor omawia na konkretnych przykładach, o czym dowiadują się studenci we Francji, Niemczech i w Polsce na podstawie podręczników i wykładów. W szczególności, jakie tematy dotyczące Europy, poruszane są w tych źródłach nauczania. (abstrakt oryginalny)
The paper raises issues relating to individual effects of studying in the European Union with special reference to situation observed in Poland. A thesis has been formulated that it seems well-founded if one enters higher education to have higher earnings, reduce risk of unemployment, or provide oneself with greater number of employment opportunities. This thesis has been validated on the basis of data derived from Eurostat. Still, it should be highlighted that major differences may be found between particular countries with respect to earnings, unemployment rate or employment rate depending on education level. Furthermore, the paper also raises other issues such as non-monetary effects of increasing education level. They have been referred to on the basis of the literature of the subject.(original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.