Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Subject restructuring
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niniejszy artykuł jest próbą wielowymiarowego przedstawienia restrukturyzacji podmiotowej i jej warunków powodzenia (efektywności). Restrukturyzacja podmiotowa jest obecnie jednym z charakterystycznych procesów transformacji gospodarki polskiej zmierzającej do zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów - majątku i siły roboczej - oraz zbudowania gospodarki rynkowej o wiodącej roli sektora prywatnego. Mimo swej wagi zagadnienie restrukturyzacji podmiotowej doczekało się niewielu kompleksowych opracowań. Rozważania poprzedzono definicją pojęcia restrukturyzacji gospodarki - gdyż potocznie utożsamiane jest ono często z procesem zmian w ogóle - oraz umiejscowieniem w niej restrukturyzacji podmiotowej. Należy zauważyć, że rozmiary opracowania uniemożliwiają poparcie wszystkich rozważań danymi empirycznymi. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest interpretacji następujących pojęć: restrukturyzacja w makro i mikroskali, restrukturyzacja podmiotowa i przedmiotowa oraz restrukturyzacja naprawcza i rozwojowa.
Celem niniejszej pracy jest zaproponowanie koncepcji pomiaru efektów restrukturyzacji przedsiębiorstw. Spośród wielu definicji restrukturyzacji, na potrzeby niniejszego artykułu przyjęto następującą definicję: restrukturyzacja to "radykalna zmiana w niektórych lub we wszystkich obszarach działania przedsiębiorstwa, tzn. w zakresie działań, strukturze kapitałowej, w kierunkach dywersyfikacji lub organizacji wewnętrznej firmy, podejmowana w celu dostosowania się do zmiennych warunków otoczenia, w którym działa przedsiębiorstwo" [Grudzewski, Hejduk 1999, s. 186. (abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu utrwalił się pogląd, że współczesne przedsiębiorstwa muszą mieć świadomość, iż funkcjonują w pewnym środowisku, a ich relacje z określonymi grupami interesów mają wpływ na długoterminowe wyniki oraz ich pozycję. Zachowanie partnerów społecznych może odgrywać istotną rolę w budowaniu sukcesu organizacji. Może także skutecznie - m.in. poprzez wszczynanie sporów zbiorowych -sukces ten blokować i dążenie do niego osłabiać. Z punktu widzenia sprawności procesu zarządzania przedsiębiorstwem, najważniejszym celem dobrych relacji z partnerami społecznymi jest zapewnienie warunków dla harmonijnego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz uniknięcie potencjalnych konfliktów społecznych. Na tym tle, celem opracowania jest próba naświetlenia - w oparciu o metodę case research - przejawów zachowań grupy interesu w dążeniu do uzyskania konkretnych korzyści oraz pokazania potencjalnych konsekwencji tych zachowań dla praktyk organizacyjnych służących racjonalizacji procesu zarządzania we współczesnym przedsiębiorstwie w warunkach konfliktu. Tłem rozważań są przeobrażenia zachodzące w relacji pracodawca - związki zawodowe. Ci ostatni - w kontekście potencjalnego wpływu owych relacji na tworzenie lub nie warunków sprzyjających osiągnięciu przez przedsiębiorstwo sukcesu - potraktowani zostali jako główni, wewnętrzni partnerzy społeczni. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.