Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Subsydiarność
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza porównawcza zagadnienia wsparcia publicznego w Unii Europejskiej i Stanach zjednoczonych. Podczas gdy w Unii Europejskiej wypracowano w tym względzie rozbudowany zespół norm o charakterze kompleksowego systemu, w przypadku Stanów Zjednoczonych, jak się prima facie wydaje, nie można mówić o rozwiązaniach systemowych. Nie oznacza to jednak, iż brak jest jakichkolwiek ram prawnych w dziedzinie regulacji wsparcia publicznego na poziomie stanowym i lokalnym. Artykuł skupia się zatem na wypracowanej w amerykańskim orzecznictwie doktrynie Dormant Commerce Clause, jako potencjalnym punkcie oparcia dla ram prawnych w zakresie subsydiów i innych środków wspierających przedsiębiorstwa. Punkt odniesienia dla prowadzonej analizy stanowią jednak rozwiązania unijne - zapatrywania judykatury i doktryny amerykańskiej przedstawiane są na tle wypracowanych w Unii Europejskiej poglądów w zakresie poszczególnych elementów konstrukcyjnych pomocy państwa. Jak się wydaje zróżnicowany stopień złożoności i kompleksowości regulacji wsparcia publicznego w ramach obu analizowanych porządków prawnych jest wynikiem dostosowania do poziomu rozwoju danego rynku. Jednocześnie jednak zróżnicowany stopień regulacji nie pozostaje bez wpływu na pozycję konkurencyjną przedsiębiorstw amerykańskich i europejskich - system prawny w USA, poprzez słabszą kontrolę wsparcia publicznego, wydaje się potencjalnie wzmacnia pozycję konkurencyjną przedsiębiorstw amerykańskich na rynku globalnym.(abstrakt oryginalny)
Objective: This article illustrates how, on the subsidiary level, the mixture of management practices in Japanese manufacturing subsidiaries operating in Poland changes over time.Methodology: Study represents the first, rigorous, longitudinal replication of Japanese Multinational Enterprise Study Group hybridization studies conducted using the original methodology. Researchers visited eight original research sites and measured changes after fourteen years in six of them.Findings: The results indicate significant change in terms of manufacturing practices as well as in the localization of management. On the other hand, there has been practically no change in terms of equipment, organizational culture, and procurement methods.Value Added: Article contributes to the existing literature in two ways. First it confirms dynamic nature of hybridization trough a longitudinal exploration of changes that took place in management practices. Secondly, it combines JMNESG methodology with the most recent developments in research methods, increasing its clarity and replicability thus paving a way for future longitudinal studies of hybridization.Recommendations: Based on this research future studies could replicate JMNESG studies in various locations and contexts thus providing further insights into the nature of change in the hybrid factories operating around the world and the nature of Japanese management over the last 20 years. (original abstract)
Autorka porusza kilka kwestii związanych z adaptacją zasady pomocniczości w prawie traktatowym Unii Europejskiej, analizując kolejno: rolę pomocniczości w kształtowaniu stosunków między Unią a państwami członkowskimi, zwłaszcza w kontekście podziału kompetencji, sposób jej wyrażenia i gwarancji w traktatach, jej relacji z innymi zasadami, zwłaszcza zasadą proporcjonalności, oraz jej skuteczność w praktyce. Doceniając znaczenie i potencjał zasady pomocniczości w strukturze tak szczególnej jak Unia, gdzie zarazem osiągane muszą być interesy wspólnotowe, jak i respektowane interesy narodowe, autorka dostrzega pewną słabość jej rzeczywistego oddziaływania w wewnętrznych relacjach UE i państw członkowskich. Krytycznie zatem ocenia funkcjonowanie tej zasady w trybie ex ante (żółta kartka), jak i ex post (orzecznictwo TS UE), wskazując, iż warte przemyślenia byłoby wprzężenie oddziaływania zasady w toku procesu legislacyjnego, ale wymagałoby to uruchomienia odpowiednich mechanizmów proceduralnych i strukturalnych. Może więc ponownie porozmawiać o drugiej izbie PE lub innej analogicznej strukturze, która pozwoliłaby na pilnowanie zasady pomocniczości przez dedykowaną szczególnie tej kwestii instytucję parlamentarną? (abstrakt oryginalny)
Unia Europejska musi nieustannie, i wciąż na nowo, rozstrzygać gdzie - w systemie ładu społecznego - powinno być umiejscowione decydowanie o kwestiach politycznych i gospodarczych. Wyzwanie to wymaga osiągania konsensu, co do decyzji, które mają pozostawać w gestii Unii Europejskiej i tych, do których prawo zachowują państwa członkowskie. Decyzje te często dotyczą kwestii lokowania pewnych uprawnień już to w sektorze publicznym, już to prywatnym. W sprawach tych pouczająca jest kwestia zasady subsydiarności, która pierwszeństwa udziela władaniu prywatnemu. Z doświadczeń Stanów Zjednoczonych państwa członkowskie UE mogą wyciągnąć jedną lekcję. Przekazanie uprawnień decyzyjnych Brukseli może z czasem osłabić zdecydowanie i zdolność państw członkowskich do odzyskania wpływu na pewne sfery decyzji w zakresie kwestii politycznych i gospodarczych, skoro zostały im one odebrane w takim stopniu, że zasada subsydiarności straciła jakiekolwiek praktyczne zastosowanie. Ład społeczny załamie się, gdy zabraknie skutecznie działających ciał pośredniczących, które chroniłyby wolność gospodarczą organizacji i osób prywatnych przed coraz potężniejszą i bardziej agresywną UE.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było określenie wpływu instrumentów wspólnej polityki rolnej UE (WPR) na zrównoważenie ekonomiczne i środowiskowe gospodarstw rolnych w Polsce. Zastosowano analizę panelową, bazując na danych rachunkowych gospodarstw rolnych FADN. Wykazano, że instrumentem, który korzystnie wpływa na zrównoważenie zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe gospodarstw rolnych w Polsce, są dopłaty rolno- -środowiskowe. Poza tym dowiedziono, że zastępowanie dopłat do produkcji rolnej jednolitymi płatnościami obszarowymi nie wpływa korzystnie na wzrost zrównoważenia rolnictwa w Polsce. W związku z tym dopłaty rolno-środowiskowe stanowią instrument o największym korzystnym znaczeniu w dążeniu do zwiększenia zrównoważenia rolnictwa w Polsce. Z tego punktu widzenia ich znaczenie należy wzmocnić, przyczyniają się bowiem do realizacji postulatu zwiększania zrównoważenia rolnictwa w UE, który jest celem strategicznym tego ugrupowania.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia dorobek naukowy Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego na temat organizacji społecznych i ich zmieniającej się roli w realizacji zadań z zakresu polityki społecznej w Polsce. W tekście wskazano na potencjał polskich organizacji społecznych i dokonano wstępnej analizy urzeczywistnienia w praktyce życia społecznego i politycznego konstytucyjnych zapisów o modelu społecznej gospodarki rynkowej oraz zasadzie subsydiarności. Artykuł zawiera wnioski z prowadzonych w IPS badań wskazujących na dokonania dostawców usług społecznych jakimi są organizacje społeczne. W artykule wskazuje się na konieczność większej otwartości administracji publicznej na kontraktowanie usług organizacji społecznych w ramach umów wieloletnich. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba pokazania funkcjonowania zasady subsydiarności nie tylko w kontekście państwo-samorząd terytorialny, ale również jej realizacja w odniesieniu do działalności podmiotów finansowych, np. w sferze polityki licencyjnej i nadzorczej w sektorze bankowym. (fragment tekstu)
8
Content available remote Obowiązek ubezpieczenia społecznego rolników
75%
System ubezpieczenia społecznego rolników od początku został ukształtowany jako system szczególny i odrębny w stosunku do powszechnego ubezpieczenia społecznego. Zasadę tę utrzymuje także obecnie obowiązująca ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, która w art. 5 stanowi, iż ubezpieczenie społeczne rolników, jeżeli nie podlegają oni ubezpieczeniu na podstawie jej przepisów, regulują odrębne przepisy. Podmiotowy zasięg ubezpieczenia społecznego rolników (zwanego dalej ubezpieczeniem rolniczym) zależy od zakresu pojęć: rolnika, działalności rolniczej oraz gospodarstwa rolnego. Ubezpieczeniem rolniczym jest objęty także małżonek rolnika (z wyjątkami) oraz domownicy, czyli osoby bliskie rolnikowi (niekoniecznie spokrewnione), które stale pracują w gospodarstwie rolnym, lecz nie są związane z rolnikiem stosunkiem pracy. W opracowaniu powołano orzeczenia sądowe precyzujące poszczególne elementy wskazanych pojęć. Ubezpieczeniu rolniczemu obowiązkowo (w odniesieniu do obu jego rodzajów) podlega rolnik oraz jego domownik, którego gospodarstwo rolne obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny, jeżeli osoby te nie podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie mają ustalonego prawa do emerytury, renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Ustawa dopuszcza jednak możliwość objęcia takim ubezpieczeniem (na wniosek) w pełnym zakresie także rolnika posiadającego użytki rolne poniżej tego progu pod warunkiem, że działalność rolnicza stanowi stałe źródło jego utrzymania, co budzi zastrzeżenia. Zasady podlegania rolników ubezpieczeniu społecznemu wymagają nadal dyskusji, co wynika przede wszystkim z potrzeby zmniejszenia bardzo dużej obecnie dotacji z budżetu państwa na rzecz rolniczego funduszu emerytalno-rentowego. W opracowaniu przedstawiono zgłaszane w związku z tym propozycje dotyczące zakresu podmiotowego omawianego systemu oraz wysokości i konstrukcji składek na to ubezpieczenie. (abstrakt oryginalny)
Wyrażona w Konstytucji RFN klauzula państwa socjalnego (Sozialstaatsklausel) jest jedną z najważniejszych zasad ustrojowych współczesnych Niemiec. Nakłada ona na instytucje państwa nie tylko troskę o dobrobyt swych obywateli, ale - co równie ważne - wyznacza też zakres ingerencji państwowej w ich życie. Celem niniejszego artykułu jest wykazanie, iż niemiecka klauzula państwa socjalnego kieruje się zasadą subsydiarności. Aby tego dokonać, zostanie przedstawiony rys historyczny zasady subsydiarności wywodzącej się z Katolickiej Nauki Społecznej. Następnie będzie opisany proces wprowadzenia klauzuli państwa socjalnego do ustroju Niemiec oraz jej wykładnia doktrynalna. Wreszcie zostaną wskazane, łączące się z ideą państwa socjalnego, subsydiarne uregulowania w Konstytucji RFN i aktach niższego rzędu. Tak przeprowadzony wywód udowodni, iż państwo socjalne, działając wobec obywateli, powinno dla swej efektywności kierować się zasadą subsydiarności. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanym opracowaniu autor podejmuje próbę przedstawienia koncepcji ustanowienia Rzecznika Samorządu Lokalnego. W szczególności skupia się w nim na możliwej roli ustrojowej i pozycji prawnej Rzecznika Samorządu Lokalnego, w tym trybie obsady personalnej, jego funkcjach, zadaniach i kompetencjach oraz aparacie pomocniczym (urzędzie Rzecznika). Zdaniem autora ustanowienie takiego podmiotu ma być odpowiedzią na potrzebę wspólnej reprezentacji interesów regionalnych i lokalnych wspólnot samorządowych, jak również może wzmocnić ochronę ich samodzielności przede wszystkim względem centralnej administracji rządowej. (abstrakt oryginalny)
Wyjaśniono pojęcie i genezę subsydiarności. Przedstawiono związek zasady subsydiarności z zasadą suwerenności państwa. Stwierdzono, że rozpatrując integrację europejską przez pryzmat zasady subsydiarności można uznać, że integracja ta jest wynikiem niewystarczalności współczesnego państwa narodowego w Europie.
Przedstawiono różne formy, jakie może przyjmować subwecjonowanie regionów. Najważniejsze z nich to dotacje i kredyty preferencyjne.
Przedmiotem artykułu jest ukazanie głównych cech ustrojowych współczesnego samorządu terytorialnego i przedstawienie wniosków na przyszłość. Zasady decentralizacji i pomocniczości mające wymiar konstytucyjny w praktyce ewoluują. Celem artykułu jest wskazanie, że współczesny samorząd terytorialny, będący formą decentralizacji władzy publicznej, powinien być tworzony z uszanowaniem jego samodzielności i pomocniczości (subsydiarności) jako podstaw przy realizacji zadań. Koncepcja państwa unitarnego wiąże się m.in. z koniecznością zachowania sprawnych centralnych instytucji władzy publicznej. Tylko samodzielny - w granicach określonych prawnie - i silny samorząd terytorialny pozwali zapewnić odpowiedni jego współudział w realizacji zadań publicznych. Jednym z wyzwań na przyszłość jest powstrzymywanie zapędów w kierunku recentralizacji. (abstrakt oryginalny)
Kwestie dotyczące subsydiów na towary przemysłowe uregulowane zostały w Porozumieniu w sprawie subsydiów i środków wyrównawczych (ang. Agreement on Subsidies and Countervailing Measures - SCM). Porozumienie to stanowi załącznik do podpisanego w wyniku mającej miejsce w latach 1986-1994 rundy Urugwajskiej GATT Porozumienia Ustanawiającego Światową Organizację Handlu (WTO). Poza zakresem Porozumienia SCM pozostają kwestie dotyczące subsydiowania towarów rolnych, które uregulowane zostały w Agreement on Agriculture (AoA), również stanowiącym załącznik do Porozumienia Ustanawiającego Światową Organizację Handlu. Problematyka subsydiowania usług doczekała się jedynie lakonicznego uregulowana w Porozumieniu dotyczącym usług (ang. General Agreement on Trade in Services - GATS). Celem niniejszego artykułu jest omówienie najważniejszych kwestii związanych z subsydiowaniem towarów przemysłowych i usług, przedstawienie uregulowania subsydiów dotyczących towarów przemysłowych oraz subsydiowania usług, jak również ewentualne wskazanie rozwiązań na przyszłość. (abstrakt oryginalny)
Celem zasadniczym tekstu polskich i litewskich autorów jest porównanie dostępnych informacji o prospołecznej aktywności organizacji non profit na przykładzie wybranych polskich i litewskich jednostek administracyjnych. Zebrane informacje mogą posłużyć organizacjom pozarządowym do sieciowania współpracy i pogłębionej wymiany doświadczeń, zaś przedstawicielom administracji samorządowej mogą pomóc w diagnozowaniu obszarów aktywizacji społecznej.(fragment tekstu)
Dotacje do paliw w celu ograniczenia inflacji spowodowanej kosztami: studium przypadku Pakistanu badające wpływ nieukierunkowanych dotacji na przestrzeń fiskalną i rachunek bieżący inflacja, dotacje, analiza częstości dystrybucji, konsolidacja fiskalna, rachunek bieżący. Gwałtowny wzrost światowych cen ropy naftowej, spowodowany stłumionym popytem po COVID-19 i wojnie rosyjsko-ukraińskiej, znacząco przyczynił się do wzrostu inflacji oraz podwójnych deficytów, głównie w gospodarkach rozwijających się. Kierując się zamiarem ograniczenia inflacji, rządy kilku gospodarek zależnych od ropy naftowej wprowadziły środki fiskalne w celu zapewnienia natychmiastowej pomocy gospodarstwom domowym poprzez subsydiowanie składnika paliwowego koszyka konsumpcyjnego. W niniejszym artykule przedstawiono studium przypadku Pakistanu, w którym skuteczność nieukierunkowanych dotacji na benzynę i olej napędowy została porównana z alternatywnymi mechanizmami wypłat bezpośrednich. Z analizy wynika, że w ramach mechanizmu wydatkowania dopłat pośrednich opartych na kontroli cen tylko 11% ogółu dopłat krajowych kierowano do 40% najuboższych gospodarstw domowych, podczas gdy około 55% ogółu dopłat kierowano do 20% segmentu dobrze uposażonych gospodarstw domowych. Następnie w studium przypadku przeanalizowano działanie alternatywnego mechanizmu wypłaty dotacji bezpośrednich, co przekłada się na potencjalne oszczędności fiskalne w wysokości 74,63 mld PKR, przy zapewnieniu pokrycia 40% najniższego segmentu gospodarstw domowych. W tym badaniu oceniono również wpływ przeniesienia rzeczywistych cen na krajową konsumpcję benzyny i oleju napędowego w krótkim okresie, co uwidacznia się w znaczącym zmniejszeniu zużycia ropy naftowej w całkowitym rachunku z 37% do 23%, zapewniając w ten sposób duże odciążenie salda rachunku bieżącego. Ten wynik daje kluczowe wskazówki dla gospodarek, że w celu zinstytucjonalizowania niezbędnego systemu ochrony socjalnej trzeba stopniowo przejść do mechanizmu wypłat dotacji bezpośrednich, przy jednoczesnym dążeniu do powstrzymania inflacji wywołanej przez gwałtowne zmiany światowych cen ropy, poprzez powstrzymywanie wzrostu kosztów.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania są wybrane aspekty przemian rodziny, które identyfikowane są z procesem integracji międzynarodowej. Punktem wyjścia przedstawionych tu rozważań są kontrowersje wokół polisemantyczności pojęcia rodziny oraz uwarunkowania deinstytucjonalizacji tradycyjnej rodziny, składającej się z małżonków i dzieci, ukonstytuowanej jako podstawowa komórka społeczna. Dla zobrazowania wpływu międzynarodowej integracji na warunki funkcjonowania rodzin w Polsce przedstawione zostały podstawowe dylematy związane z implementacją zasady subsydiarności, stanowiącej podstawę organizacji polityki społecznej w państwach Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza działalności Zgromadzenia Regionów Europejskich (ZRE) jako międzynarodowej grupy interesów subpaństwowych jednostek terytorialnych szczebla regionalnego w Europie. Artykuł przedstawia genezę Zgromadzenia, ewolucję jego składu członkowskiego, stosowane narzędzia i wykorzystywane kanały lobbingu. W tekście dokonano pozytywnej weryfikacji hipotezy, że rozszerzenie Zgromadzenia o regiony administracyjne z Europy Środkowej i Wschodniej spowodowało osłabienie zainteresowania udziałem w pracach ZRE ze strony silnych regionów politycznych z Europy Zachodniej i w konsekwencji osłabienie jego europejskiej siły oddziaływania.(abstrakt oryginalny)
Dominujący pogląd zakłada, że możliwa jest odpowiedzialność karna osoby, która bez wiedzy współmałżonka zbywa rzecz ruchomą wchodzącą w skład małżeńskiej wspólności majątkowej. Pogląd ten jest nieprawidłowy. W rzeczywistości omawiana kategoria zachowań jest dopuszczalna przez regulacje prawa cywilnego, bowiem podstawy funkcjonowania zarządu majątkiem wspólnym oparte są na zasadzie samodzielności. Dlatego też zachowania takie nie powinny być uznawane za bezprawne. Co więcej, czyny takie nie realizują znamion typu przywłaszczenia, zarówno przedmiotowych, jak i podmiotowych. Jednak nawet gdyby przyjąć prawidłowość wyrażanego powszechnie poglądu, to nadal nie powinno dochodzić do skazywania działającego w określony sposób współmałżonka. Prawo karne oparte jest bowiem na zasadzie subsydiarności, a prawo cywilne zapewnia odpowiednie mechanizmy reagowania na nienależyte sprawowanie zarządu majątkiem wspólnym.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.