Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Subwencje
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
The objective of this study is to identify differences between the afforestation subsidies from European Union (EU) obtained by beneficiaries from Podlaskie and Wielkopolskie Voivodships (918 and 618 beneficiaries respectively) as part of RDP 2007-2013. The survey results showed faster increase of forest rate growth in Podlaskie Voivodship, which is classified as a less economically developed region. When compared to Wielkopolskie Voivodship, Podlaskie Voivodship received higher subsidies; nevertheless, the average sum obtained (in thousand EURO) per beneficiary was lower in Podlaskie than in Wielkopolskie. (original abstract)
Wydatki związane z oświatą stanowią najważniejszą pozycję w budżecie jednostek samorządu terytorialnego szczebla lokalnego. Subwencja oświatowa przekazywana z budżetu centralnego gminom i powiatom wraz z upływem czasu jest coraz skromniejsza, dlatego gminy i powiaty zmuszone są pokrywać rosnące koszty oświaty z własnych środków. Większą subwencję oświatową w przeliczeniu na 1 mieszkańca otrzymują województwa słabiej rozwinięte gospodarczo, ale te województwa również w większym stopniu pokrywają wydatki na oświatę z własnych środków.(abstrakt oryginalny)
W przypadku bezrobotnych powyżej 50. roku życia status bezrobotnego w szczególnej sytuacji na rynku pracy spowodowany jest zwłaszcza z niską zatrudnialnością tych osób. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Po pierwsze, należy wskazać kwalifikacje niedostosowane do potrzeb szybko zmieniającego się rynku pracy i wykorzystywania w pracy nowych technologii. Zdobycie nowych umiejętność jest bardzo trudne i w zasadzie ogranicza się do możliwości skorzystania w tym zakresie z usług rynku pracy oferowanych przez powiatowe urzędy pracy. Po drugie, problemem jest także niski poziom wykształcenia w tej grupie wiekowej. W 2015 r. ponad 36% zarejestrowanych bezrobotnych powyżej 50. roku życia miało wykształcenie gimnazjalne lub niższe. (...) Kolejnym czynnikiem jest ochrona pracowników przewidziana w ustawie z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. Zgodnie z art. 39 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Jest to czynnik, który skutecznie odstrasza pracodawców od zatrudniania pracowników, którzy mogą zostać w najbliższym czasie objęci tą ochroną. Bezrobotnym w szczególnej sytuacji na rynku pracy zgodnie z art. 49 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przysługuje pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w programach specjalnych. Rozwiązania tego typu mają na celu wyrównanie szans na rynku pracy tych grup bezrobotnych przez poprawę ich zatrudnialności i stworzenie zachęt dla pracodawców do zatrudniania ich. (fragment tekstu)
Subwencjonowanie jednostek samorządu terytorialnego w Polsce stanowi istotny element systemu finansów publicznych. Subwencja ogólna dla gmin składa się z trzech części: wyrównawczej, równoważącej i oświatowej. Każda z tych części pełni funkcję wsparcia finansowego dla tych jednostek. Artykuł koncentruje uwagę na kwocie wyrównawczej subwencji ogólnej, której zadaniem jest zmniejszanie dysproporcji w poziomie dochodów gmin. Celem artykułu jest ocena skuteczności subwencji wyrównawczej w wyrównywaniu sytuacji dochodowej wybranych gmin województwa mazowieckiego w latach 2006-2008. W pierwszej części artykułu zostały przedstawione zasady naliczania kwot subwencji wyrównawczej dla gmin oraz zmiany, jakie zaszły w tej kwestii od 2004 r. Z kolei w drugiej części dokonano oceny sytuacji dochodowej wybranych gmin przed otrzymaniem i po otrzymaniu subwencji wyrównawczej oraz zbadano, jak jej kwoty wpłynęły na zmniejszenie zróżnicowania poziomu dochodów badanych gmin. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Subwencje jako instrument zarządzania w gospodarce Republiki Federalnej Niemiec
75%
Gospodarka Polski charakteryzująca się występowaniem wielu negatywnych, kryzysowych zjawisk wymaga radykalnej naprawy. Celowi temu służy m. in. reforma gospodarcza, której podstawowymi cechami są: samorządność, samodzielność i samofinansowanie. Nie do pogodzenia z zasadą samofinansowania jest jednak coraz bardziej rozbudowywany system dotacji. Niekorzystny wpływ dotacji na gospodarkę przejawia się w braku bodźców do efektywnego gospodarowania, w zniekształceniu rachunku kosztów w gospodarce i obciążaniu przedsiębiorstw rentownych na rzecz przedsiębiorstw dotowanych. Negatywne cechy dotacji są argumentem przemawiającym za ich ograniczeniem, a co najmniej za odejściem w dotowaniu przedsiębiorstw od zasady automatyzmu i przejściem do systemu "dotacji sparametryzowanych". W tym kontekście warto poznać funkcjonowanie systemu dotacji (subwencji) w gospodarce RFN. W krajach kapitalistycznych subwencje stanowią bowiem istotny instrument zarządzania gospodarką przez państwo.(fragment tekstu)
W artykule poszukuje się odpowiedzi na pytanie, jaki zakres samodzielności zapewniają przepisy prawne organom gminy odnośnie do szkół i jakie kompetencje mają dyrektorzy szkół. Celem poszukiwań jest wskazanie najważniejszych, aktualnych kierunków badań empirycznych z wymienionego zakresu. Kluczowym zagadnieniem jest wystarczalność części oświatowej subwencji ogólnej na zadania oświatowe. Z przeprowadzonej analizy przepisów prawnych wynika, że zbadania wymaga m.in., czy część oświatowa powoduje zmniejszenie różnic w zaspokojeniu potrzeb oświatowych w przekroju gmin. Odnośnie do dyrektorów szkół problemem są sposoby ograniczania ich samodzielności przez organy gminne. Występują bowiem wyraźne dysproporcje między stosunkowo szerokimi kompetencjami organizacyjnymi szkół i ich samodzielnością finansową. Niezbędne jest poszukiwanie systemu finansowania szkół skłaniającego dyrektorów do efektywnego wykorzystywania środków budżetowych i pozyskiwania środków pozabudżetowych w okresach wieloletnich(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Subwencje jako instrument polityki innowacyjnej w Republice Federalnej Niemiec
75%
Gospodarka Polski charakteryzująca się występowaniem wielu negatywnych, kryzysowych zjawisk wymaga radykalnej poprawy. Wychodzenie z kryzysu gospodarczego stanie się możliwe m. in. w wyniku dopływu szerokiego strumienia innowacji techniczno-organizacyjnych, rozumianych jako doskonalenie procesów produkcyjnych i wyrobów, które wytrzymują próbę rachunku ekonomicznego i/lub społecznego. Innowacje są etapem zastosowania w produkcji wyników badań naukowych, będących pierwszym ogniwem łańcucha innowacyjnego, kończącego się ostatecznie przekazaniem doskonalszych metod produkcji, dóbr i usług do użytkowników. Proces innowacyjny jest zatem rezultatem nie określonej czasowo liczby procesów w fazach zarówno poprzedzających właściwe innowacje, jak i po nich,następujących.(fragment tekstu)
Cel: Zasady podziału środków finansowych dla uczelni wyższych powinny uwzględniać efektywność ich funkcjonowania. To jeden z kluczowych postulatów zgłaszanych w kontekście finansowania uczelni wyższych, jak również wynikający z założeń New Public Management (NPM). Tym postulatom miała sprostać reforma szkolnictwa wyższego w Polsce przeprowadzona w 2018 roku, w której zakładano również zmianę zasad finansowania uczelni wyższych. Celem niniejszego opracowania jest analiza struktury subwencji uczelni ekonomicznych w kontekście możliwości maksymalizacji jej wysokości. Metodyka/podejście badawcze: Dla realizacji celu artykułu wykorzystano studium przypadku. Badanie obejmowało publiczne uczelnie ekonomiczne w Polsce. Ocenie poddano wysokość subwencji i jej strukturę w latach 2019-2021. Wyniki: Każda z badanych ekonomicznych uczelni publicznych wybrała inną politykę "kształtowania" wysokości otrzymywanej subwencji. Istotne jest również to, że uczelnie wyższe potrafią powiązać ocenę swojej działalności z realizowaną strategią. Oryginalność/wartość: Przeprowadzone badania stanowią wkład do oceny zmian w finansowaniu szkolnictwa wyższego, spowodowanych wprowadzeniem nowych zasad finansowania uczelni wyższych. (abstrakt oryginalny)
Analizując politykę ds. konkurencji UE, warto zastanowić się nad dwoma zasadniczymi pytaniami: 1) Czy polityka ta stanowi niezbędną składową unijnego rynku wewnętrznego? 2) Czy powinna ona w całości wchodzić w skład acquis communautaire i podlegać jurysdykcji instytucji unijnych? Argumenty potwierdzające słuszność pierwszego zagadnienia zostały zawarte już w traktatach założycielskich, czyli najważniejszym (pierwotnym) prawie UE. Zapisy Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą (1957 r.) jasno wskazały, że dla dobra europejskiego rynku zabrania się wszelkich działań, które mogłyby zakłócić stabilność rozwoju, równowagę w wymianie handlowej i uczciwość konkurencji. Ponadto wolnorynkowa gospodarka na poziomie unijnym gwarantuje ochronę przed nieuczciwymi praktykami w skali kraju, skutkującymi z reguły stworzeniem "barier wejścia" dla konkurencji z pozostałych państw członkowskich. W odniesieniu do drugiego pytania, międzynarodowa standaryzacja wprowadza jasne zasady gry dla wszystkich członków Unii. Oznacza to, że ewentualne konflikty, spowodowane różnorodnymi systemami prawnymi poszczególnych państw, zostają mocno ograniczone, a w perspektywie czasu (i skutecznego egzekwowania unijnego prawa) wykluczone. Dodatkowo, jeśli przyjąć założenie, że poszczególne rządy kierują się w swoim postępowaniu zasadą homo economicus, to ich sposób prowadzenia polityki ds. konkurencji na poziomie krajowym nie będzie uwzględniał potrzeb pozostałych "unijnych przedsiębiorstw", a nawet może je marginalizować. (abstrakt oryginalny)
10
75%
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie oddziaływania systemu redystrybucji poziomej na budżety beneficjentów. Redystrybucja pozioma polega na przekazywaniu środków finansowych z samorządów silniejszych do samorządów słabszych. W opracowaniu, za pomocą wprowadzonych wskaźników, zbadano udział części regionalnej subwencji ogólnej w dochodach ogółem, wydatkach majątkowych oraz udział samorządów w systemie redystrybucji poziomej. W toku przeprowadzonej analizy stwierdzono: rozdrobnienie środków z części regionalnej, dowolność przeznaczenia środków, niskie oddziaływanie środków na część beneficjentów oraz nieadekwatne kryteria doboru beneficjentów. W opracowaniu zaproponowano nowy podział środków z subwencji, zwiększający znaczenie PKB per capita oraz stopy bezrobocia. Wskazano preferowane obszary finansowane z subwencji regionalnej. Ponadto zaproponowano wskaźniki mierzące oddziaływanie sytemu oraz nowe kryteria doboru beneficjentów. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Antyekologiczne subwencjonowanie energii
75%
Celem artykułu jest przegląd funkcjonujących w literaturze definicji subwencji szkodliwych z punktu widzenia ochrony środowiska, a także identyfikacja tego typu subwencji w konstrukcji podatku akcyzowego. W pierwszej części artykułu omówiono istotę subwencji szkodliwych z punktu widzenia ochrony środowiska. Takie subwencje zachęcają podmioty gospodarcze do podejmowania działań niekorzystnych dla środowiska, powodując powstawanie negatywnych efektów zewnętrznych. Na rynku energii szkodliwe subwencje prowadzą do nadmiernej konsumpcji energii i hamują rozwój energooszczędnych technologii. Druga część artykułu zawiera analizę szkodliwych subwencji, mających postać ulg i zwolnień ustanowionych w konstrukcji podatku akcyzowego. Stosowanie tych subwencji może przyczyniać się nie tylko do nadmiernego zużycia zasobów nieodnawialnych, ale również zasobów odnawialnych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki finansowania kształcenia uczniów-cudzoziemców w polskim systemie oświaty. Celem opracowania jest diagnoza zasad finansowania nauki podejmowanej przez osoby niebędące obywatelami polskimi, jak i skali tego finansowania. W pracy zastosowano podejście instytucjonalno-prawne. Podstawę źródłową stanowiły dane zastane: akty prawne, dokumentacja władz publicznych, dane z Systemu Informacji Oświatowej oraz źródła publicystyczne, przede wszystkim z portali i prasy branżowej. Przeprowadzona analiza pozwala stwierdzić, iż po 1989 roku stopniowo odchodzono od zasady odpłatności za naukę podejmowaną przez cudzoziemców w polskim systemie oświaty na kolejnych szczeblach kształcenia i dla coraz większego zakresu grup, określonych w ustawie o cudzoziemcach. Oprócz możliwości pobierania nauki nieodpłatnie wprowadzono również możliwość organizowania dodatkowej nauki języka polskiego czy zajęć wyrównawczych, które również wiązały się z koniecznością wydatkowania dodatkowych środków finansowych przez jednostki samorządu terytorialnego. Wprowadzono także możliwość zatrudnia tzw. asystentów międzykulturowych czy tworzenia oddziałów przygotowawczych. Podsumowując rozważania zawarte w opracowaniu, należy stwierdzić, iż w Polsce obowiązuje model finansowania oświaty w oparciu o część oświatową subwencji ogólnej i na tych samych zasadach finansowana jest nauka osób niebędących obywatelami polskimi, zaś środki z tytułu organizowania dodatkowej nauki języka polskiego czy zajęć wyrównawczych zwiększane są poprzez system tzw. wag na mocy wydawanego corocznie rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na kolejny rok budżetowy. Niestety tak skonstruowany system nie uwzględnia sytuacji nagłych, jak napływ uczniów w trakcie roku budżetowego i rekompensaty za poniesione nakłady dla jednostek samorządu terytorialnego z tego tytułu. Dlatego też napływ dzieci-uchodźców wojennych z Ukrainy wymagał wprowadzenia dodatkowych rozwiązań. Utworzony został Fundusz Pomocy, z którego finansowane są koszty nauki w szkołach. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono podział dochodów publicznych między państwo a samorząd terytorialny jako główny element kształtowania systemu finansów publicznych. Pierwszoplanowe znaczenie ma pionowy (wertykalny) podział dochodów, drugim podziałem jest poziomy (horyzontalny), który ma znaczenie uzupełniające. Omówiono alternatywne metody programów dotowania samorządu terytorialnego takie jak: proporcjonalnie do podatków zapłaconych w danej jednostce, algorytm, ogólne lub częściowe pokrycie kosztów, decyzje ad hoc.
artykule ukazano subwencję jako jedno z trzech głównych źródeł dochodu powiatu. Pierwsza część obejmuje teoretyczne ujęcie subwencji, mechanizmy i algorytmy poszczególnych części subwencji otrzymywanych przez powiat. W drugiej części artykułu zaprezentowano miejsce subwencji w ogólnej strukturze budżetów powiatów województwa świętokrzyskiego oraz w stosunku do dochodów własnych uzyskiwanych przez te jednostki. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza zasadności przyjmowania wskaźnika podstawowych dochodów podatkowych (PDP) per capita jako wyznacznika do naliczania kwoty podstawowej oraz kwoty uzupełniającej części wyrównawczej subwencji ogólnej. Do osiągnięcia tak zdefiniowanego celu w artykule na podstawie dostępnej literatury przedmiotu skonstruowano wskaźniki rozwoju gmin, które następnie zestawiono z wskaźnikami PDP per capita w poszczególnych gminach. W efekcie porównania wskaźników zaproponowano podział gmin na cztery kategorie wskazujące na zapotrzebowanie na subwencję o charakterze wyrównawczym.(abstrakt oryginalny)
Obiektem zainteresowania w tym artykule są zachodnioeuropejskie samorządy gminne, wywodzące się z tradycji samorządu anglosaskiego. Przedstawiono istotę samorządu lokalnego w państwach Unii Europejskiej oraz sposoby nadzorowania samorządów lokalnych.
Jednostki samorządu terytorialnego są w pełni odpowiedzialne za organizację i finansowanie systemu oświaty w Polsce. Zadania samorządu związane z prowadzeniem szkół i placówek oświatowych finansowane są przez jednolity system części oświatowej subwencji ogólnej. Celem artykułu jest przedstawienie algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej jako głównego instrumentu finansowania oświaty, a także analiza jej udziału w dochodach poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Aktualny algorytm podziału części oświatowej, przedstawiany w formie wzoru matematycznego, jest efektem złożonego procesu. Z przedstawionych danych wynika, że część oświatowa subwencji ogólnej ma bardzo duże znaczenie dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego i wyznacza ramy swobody i płynności finansowej samorządów.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł zawiera próbę odpowiedzi na kilka pytań mających kluczowe znaczenie dla oceny sposobu finansowania samorządów w Polsce, a dotyczących transferów z budżetu państwa. Jakie cele stawia teoria finansów lokalnych przed systemem dotacji i subwencji? W jaki sposób są one realizowane w praktyce krajów europejskich? Jak na tym tle można ocenić transfery dla samorządów w Polsce? Próbując odpowiedzieć na te pytania, rozpocznę od prezentacji zagadnień teoretycznych związanych z transferami. W drugiej części przedstawię pokrótce podstawy kilku - charakterystycznych dla krajów europejskich - systemów dotacji i subwencji. Trzecia część zawiera wstępną ocenę rozwiązań stosowanych w Polsce, z której wynikają postulaty dotyczące pożądanych zmian. Ze względu na ograniczoną objętość niniejszy artykuł pomija natomiast szczegółowy opis systemu dotacji i subwencji obowiązującego w tej chwili w naszym kraju - opis taki był przedmiotem wielu artykułów w prasie fachowej, jest zatem dobrze znany. (abstrakt oryginalny)
Poruszono problem budownictwa mieszkaniowego, zwracając uwagę na wprowadzone ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym od osób fizycznych, które stanowią jeden z czynników rozwoju sektora mieszkaniowego.
We "Wprowadzeniu" autor przedstawił zakres pojęciowy pojęcia "niedorozwój mieszkalnictwa", przedstawił jego cechy oraz informacje niezbędne dla jego charakterystyki i analizy. W drugiej części zawarto informacje o skali i dynamice ilościowego bezwzględnie niedorozwoju mieszkalnictwa w Polsce w dniach kolejnych spisów powszechnych oraz wskazano jego najważniejsze przyczyny; w trzeciej - zamieszczono syntetyczne informacje o istotnych, korzystnych zmianach standardu mieszkań w Polsce, a w kolejnej o również bardzo korzystnych zmianach przestrzennych rozmieszczenia naszych zasobów mieszkaniowych. Piątą, najobszerniejszą część artykułu, poświęcono licznym obiektywnym i subiektywnym determinantom niedorozwoju mieszkalnictwa w Polsce, a w ostatniej autor zaprezentował własny projekt zmian subwencjonowania polskiego budownictwa mieszkaniowego.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.