Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Subwencjonowanie ochrony środowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Subwencjonowanie ochrony środowiska (ulgi, zwolnienia i obniżki podatkowe) są narzędziem pozwalającym na uproszczony obieg pieniądza. W pracy ukazano zakres oddziaływania preferencji podatkowych związanych z ochroną środowiska na dochody przedsiębiorców, a także ich udział w promowaniu proekologicznych zachowań podatników.
O efektywność kosztową nie trzeba się martwić w działaniach rynkowych. Powinna ona jednak być ważnym składnikiem analiz ekonomicznych w dwóch przypadkach: przy formułowaniu wymagań ochrony środowiska i przy subwencjonowaniu ochrony środowiska. W żadnym z tych przypadków nie można zakładać, że podmioty podejmujące decyzje czynią to w sposób najtańszy z możliwych. Dysponują bowiem nie swoimi pieniędzmi, tylko cudzymi. W pierwszym przypadku decydują o tym, co ma robić kto inny; w drugim zaś - wydają środki publiczne. Pierwszy przypadek był szczegółowo analizowany na tych łamach. Tym razem uwaga zostanie poświęcona subwencjonowaniu. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest próba sformułowania teoretycznych podstaw identyfikacji subsydiów w ochronie środowiska oraz wypracowania metodyki oceny zasadności subsydiowania tej dziedziny działalności gospodarczej w warunkach rynkowych. Monografia składa się z pięciu rozdziałów, podzielonych na podrozdziały, oraz z wprowadzenia i zakończenia. Pierwsze dwa rozdziały mają charakter teoretyczny. Dotyczą umiejscowienia subsydiów w teorii ekonomii i w nauce o finansach oraz przesłanek subsydiowania ochrony środowiska w warunkach gospodarki rynkowej. Rozdział trzeci ma charakter przeglądowy i zawiera identyfikację oraz systematyzację subsydiów związanych z ochroną środowiska rozproszonych w systemie finansowym gospodarki. Z kolei rozdział czwarty poświęcony został identyfikacji i charakterystyce funkcjonujących w Polsce subsydiów publicznych. Podjęto w nim próbę analizy empirycznej kształtowania się ich wielkości i struktury. Brak danych dotyczących wysokości niektórych rodzajów subsydiów przesądził o wykorzystaniu w analizie ich szacunkowych wartości. Rozdział piąty stanowi wartość dodaną pracy. Opracowano w nim zarys procesu subsydiowania ochrony środowiska i opisano powiązania między jego elementami. (fragment tekstu)
Wzrost świadomości ekologicznej to proces polegający na zwiększaniu wiedzy, zrozumienia i kształtowaniu postaw ludzi wobec zagadnień związanych z ochroną środowiska naturalnego. Jest to proces długotrwały, wymagający zaangażowania wielu instytucji i osób z różnych grup interesów lecz szczególnie istotny w obecnych czasach, gdy zmiany klimatyczne oraz degradacja ekosystemów są jednymi z największych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.