Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 82

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sugar market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Rynek cukru w UE po drugim roku reformy
100%
Praca przedstawia sytuację na rynku cukru w UE po drugim roku reformy. Główny cel reformy, czyli zmniejszenie produkcji cukru o 1/3, został praktycznie osiągnięty. W wypadku Polski oznacza to, że z eksportera nasz kraj zmieni się w importera netto cukru. (abstrakt oryginalny)
Objęcie gospodarki żywnościowej, w tym rynku cukru w Polsce, przepisami wspólnej polityki rolnej, a także planowane reformy WPR dotyczące tego sektora będą miały istotny wpływ na rozwój i zmiany w nim zachodzące.Celem niniejszego opracowania było przedstawienie zmian zachodzących na rynku cukru w Polsce, związanych z przyjęciem przez nasz kraj WPR, a także przewidywanego wpływu na rynek cukru wprowadzonych reform WPR. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest ukazanie organizacji i funkcjonowania podmiotów gospodarczych ze sfery produkcji surowca i jego przetwórstwa w intensywnie przekształcającym się cukrownictwie polskim. W opracowaniu wykorzystano pierwotne i wtórne źródła wiedzy faktorialnej, które zostały opracowane i zinterpretowane za pomocą metody analizy porównawczej w formach wertykalnej i horyzontalnej. Przedmiotem analizy były zmiany organizacji cukrownictwa, liczby pracujących cukrowni, organizacji bazy surowcowej, organizacji dostaw surowca i dystrybucji produktów cukrowni (podstawowych i towarzyszących, tzw. pozostałości). Zagadnienia te będą analizowane we wzajemnym związku. (fragment tekstu)
4
Content available remote Zmiany na rynku cukru w Polsce po integracji z UE
80%
Praca przedstawia wybrane efekty zmian na rynku cukru w Polsce po integracji z UE. Produkcja cukru w Polsce od roku 2003/4 do 2009/10 zmniejszyła się o 15,3%, a limity produkcyjne o 7,5%. Integracja Polski z UE i wprowadzenie reformy rynku cukru wymusiło czterokrotne ograniczenie liczby pracujących zakładów. Mimo to odznaczają się one zbyt małą wydajnością przerobu w stosunku do fabryk we Francji i w Niemczech. Reforma rynku cukru spowodowała niewielkie obniżenie cen cukru, ale nie spowodowała potanienia słodyczy. Zniesienie przez UE ceł na importowany cukier po roku 2014/2015 spowoduje, że jego produkcja z buraków cukrowych w Polsce stanie się nieopłacalna. (abstrakt oryginalny)
Na rynku cukru w Unii Europejskiej pod wpływem procesów globalizacyjnych na światowym rynku tego produktu została wprowadzona reforma, która ma przygotować unijnych producentów na całkowitą liberalizację wymiany handlowej oraz zredukować mechanizmy interwencjonizmu państwowego. W pracy przedstawiono zmiany zachodzące na światowym rynku cukru pod wpływem przeobrażeń rynkowych oraz ich wpływ na rynek cukru w Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono sytuację popytowo-podażową na rynku cukru oraz system regulacji rynku cukru w Unii Europejskiej i w Polsce.
7
Content available remote Zmiany we wspólnej organizacji rynku cukru a jego zasięg geograficzny
80%
Celem artykułu było określenie oddziaływania zmian we wspólnej organizacji rynku cukru na jego zasięg geograficzny przy wykorzystaniu metody Elzinga-Hogarty. Badania przeprowadzono przed wprowadzeniem reformy, tj. w 2006 r. oraz obecnie, tj. po jej wdrożeniu. W artykule wykorzystano dane wtórne dotyczące produkcji, konsumpcji, importu i eksportu cukru na poziomie państw oraz Unii Europejskiej (UE) gromadzone przez International Sugar Organization. Zdefiniowany zasięg geograficzny rynku cukru można określić jako niemal globalny - zarówno w 2006, jak i w 2013 r. Zatem reforma przeprowadzona w UE (powodująca zmianę UE z eksportera netto w importera netto) nie wpłynęła zasadniczo na charakter rynku cukru. Pewnym zmianom uległa struktura krajów tworzących ten rynek, a także wzrósł jego udział w światowych obrotach. (abstrakt oryginalny)
8
61%
W pracy przedstawiono zmiany w produkcji buraka cukrowego w województwie dolnośląskim w latach 2002-2011. W tym okresie powierzchnia uprawy buraka cukrowego zmniejszyła się o 63,1%, plony zwiększyły się o 53,7%, a zbiory zmalały o 3,0%. Od 2002 roku do 2010 roku areał buraka cukrowego został ograniczony w 26 powiatach, w tym w 11 o ponad 30%. Głównym powodem zmniejszenia areału buraka cukrowego była reforma rynku cukru w Unii Europejskiej w latach 2006-2009. (abstrakt oryginalny)
World sugar market has been oscillating between surplus and deficit states. After the long-term period of surpluses, we recorded several deficits during the last ten years development and the state of global sugar stocks decreased to about 85 mln. tonnes in 2019/2020. The volume of consumption (176 mln. tonnes) passed over the volume of production (167 mln. tonnes). The last years sugar market development put world sugar prices under bearish pressure. Brazil and Australia are the only ones with a rather liberal, unprotected sugar market, while in all other countries at least the domestic market is affected by regulations. The processed paper is interested to analyse the world sugar price development at the level of several markets/stock exchanges. The objective is to identify whether there are existing or not some common features and relations influencing global and regional sugar price development. Causality and direction of causal relationship (causality in statistical meaning, better said precedency) was investigated by using Granger causality test. Evidence of long run equilibrium and number of cointegration vectors between markets was investigated by Johansen test. In final, was estimated relationship between markets by vector error correction mechanism. Reaction of prices in key markets to external impulse was expressed using impulse-response function. Based on above mentioned analyses, the strong relations were confirmed among ISA, New York 11 and London No. 5. Granger Causality test confirmed strong position of London No.5 and New York 11, which influence other markets. There was confirmed also causality in direction from New Delhi to Sao Paulo and from Sao Paulo to Mexico. Results of the VECM confirmed Granger causality and strong position of New York 11 and emphasized also role of ISA: In comparison of results obtained by correlation, causality and error correction mechanism, was confirmed important role of New York 11 in all these analyses. (original abstract)
Na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego przedstawiono wstępne wyniki badań dotyczących oceny reformy rynku cukru UE, w odniesieniu do zmian zachodzących zarówno w uprawie buraków cukrowych (liczba gospodarstw, powierzchnia plantacji), jak i liczbie i strukturze organizacyjnej cukrowni (od 13 zakładów w 1990 roku do 3 cukrowni w 2013 roku). Badaniami objęto lata 2002-2010. Wykorzystano ujęcie według ekwidystant położenia plantacji względem lokalizacji cukrowni. Wykazano znaczący spadek powierzchni upraw buraków cukrowych, jednak w warunkach wyraźnego podniesienia przeciętnego areału plantacji. (abstrakt oryginalny)
Porównano zmiany, jakie zaszły na rynku cukru na Węgrzech i w Polsce w latach 1995-2014. Powierzchnia uprawy buraków cukrowych na Węgrzech zmniejszyła się o 87%, a w Polsce o 48%, zbiory buraków uległy zmniejszeniu odpowiednio o 25% w przypadku Węgier i nie uległy zmianie dla Polski. Z uprawy buraków cukrowych zrezygnowało lub zostało do tego zmuszonych 62% plantatorów na Węgrzech (w latach 2000-2014), a 87% w Polsce (w latach 1995-2014). W ciągu 20 lat produkcja cukru na Węgrzech zmniejszyła się o 73%, a w Polsce wzrosła o 29%. W latach 1995-2008 zamknięto na Węgrzech 11 z 12 cukrowni, a w Polsce z 76 pozostało czynnych w tym okresie 19, rok później 18 zakładów. W roku 2013 w stosunku do 1995 eksport cukru z Węgier zwiększył się 15-krotnie, a z Polski 253-krotnie. Import zaś wzrósł na Węgrzech 105-krotnie, a w Polsce zmalał o ponad 40%. Zniesienie limitów produkcji cukru w UE w 2017 roku może spowodować całkowite zaprzestanie produkcji cukru na Węgrzech, a jej wzrost w Polsce. Węgry umocnią jednak pozycję największego producenta izoglukozy w UE.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie sytuacji na rynku buraka cukrowego i rynku cukru w Polsce w warunkach zmian wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej i określenie przewidywanego rozwoju do 2030 roku. Autorzy dowodzą, że ze względu na wagę sektora w całym rolnictwie polityka interwencyjna w tym obszarze jest kluczowa, na co wskazują pozytywne ekonomiczne i środowiskowe efekty związane z funkcjonowaniem rynku. Konieczność wsparcia wynika także z obserwowanej zmienności produkcji, cen i dochodów. Zakres przestrzenny badań obejmuje Polskę wraz z odniesieniem do analizy regionalnej i porównaniem do innych krajów UE. Zakres czasowy to okres ponad 20 lat - od 1997/1998 do 2018/2019, a dla projekcji 2030 rok. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Delimitacja rynku na przykładzie sektora cukrowniczego
61%
Celem artykułu było: 1) przedyskutowanie problematyki delimitacji rynku geograficznego, w tym z uwzględnieniem metod wykorzystywanych w decyzjach podejmowanych przez organy antymonopolowe oraz 2) weryfikacja przy pomocy testu Elzinga-Hogarty geograficznego zakresu rynku cukru. Rynek ten jest definiowany jako rynek narodowy w decyzjach Komisji Europejskiej oraz polskich organów antymonopolowych. Przeprowadzone badania pełne (obejmujące ok. 80 krajów świata dostarczających ok. 98% globalnej podaży cukru) wykazały, że w świetle metody Elzinga-Hogarty zdecydowana większość krajów nie spełnia kryteriów testów LOFI/LIFO. Oznacza to, iż zakres geograficzny rynku cukru jest zwykle ponadnarodowy. Uzyskane wyniki wpisują się - w wymiarze ogólnym - w nurt krytyki europejskich organów antymonopolowych za zbyt wąskie definiowanie rynków, zaś w wymiarze szczegółowym - w opinię przedstawicieli branży oraz naukowców zajmujących się cukrownictwem o ponadnarodowym zakresie rynku cukru. Zaistniała kontrowersja wskazuje na potrzebę dalszych badań i dyskusji nad delimitacją geograficznego rynku cukru. Ponadto warto tę problematykę podejmować w odniesieniu do innych rynków rolno-spożywczych, wykorzystując przy tym zarówno metodykę wypracowaną z myślą o postępowaniach antytrustowych, jak również koncepcje wywodzące się z zarządzania strategicznego. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Procesy restrukturyzacyjne charakteryzujące rynek cukru w Unii Europejskiej
61%
Na rynku cukru występuje zjawisko silnej konkurencji międzynarodowej. W Unii Europejskiej przemysł cukrowniczy należy do podstawowych działów przetwórstwa rolnego. Od momentu powołania Wspólnoty do końca ubiegłego stulecia jej członkowie byli głównymi producentami cukru na świecie. W ciągu pierwszej dekady XXI wieku znaczenie unijnego cukru w międzynarodowej wymianie handlowej zmalało. To wymusiło zmiany na unijnym rynku cukru. Od 2006 roku Unia Europejska prowadzi reformę systemu regulacji rynku cukru, której celem jest przygotowanie unijnego rynku cukru na całkowitą liberalizację międzynarodowej wymiany handlowej oraz poprawa konkurencyjności unijnego rynku cukru. Powyższe zmiany będą miały znaczący wpływ na opłacalność produkcji oraz zmierzają do poprawy konkurencyjności produkcji cukru w Unii Europejskiej. Z tego powodu nie jest możliwe przeprowadzenie reformy bez jednoczesnej głębokiej restrukturyzacji i modernizacji sektora cukrowniczego. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano funkcjonowanie rynku cukru w Polsce. Przedstawiono uwarunkowania prawne rynku cukru w Polsce po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Przeprowadzono również statystyczną analizę zmian w zakresie produkcji i konsumpcji cukru w Polsce wraz z analizą bilansu cukru. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Opłacalność produkcji buraków cukrowych w warunkach reformy rynku cukru
61%
W artykule przedstawiono analizę kompleksową kosztów produkcji buraków cukrowych dla gospodarstw indywidualnych lubelskiego rejonu plantacyjnego przyłączonego do Oddziału KSC "Cukrownia Krasnystaw". (fragment tekstu)
17
Content available remote Następstwa trzech lat obowiązywania reformy rynku cukru w UE
61%
Praca przedstawia skutki trzech lat reformy rynku cukru. W sześciu krajach zaprzestano produkcji cukru, a w wielu, w tym Polsce, znacznie ją ograniczono. Jednocześnie wyodrębniła się grupa krajów o większej produkcji niż przed reformą. Mimo że zmalały ceny detaliczne cukru, to nie spowodowało to obniżenia cen wyrobów zawierających cukier. Aby utrzymać się na rynku, zarówno cukrownie jak i rolnicy, muszą maksymalnie ograniczać koszty produkcji. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem pracy jest przedstawienie perspektyw uprawy i produkcji buraków cukrowych w Polsce w krótkim okresie po zniesieniu istniejących regulacji rynku cukru w UE. W Polsce produkcja cukru buraczanego stanowi obecnie ostatnią gałąź w produkcji żywności w pełni regulowaną przez państwo. W 2017 roku regulowany od wielu lat rynek cukru zostanie uwolniony. Do określenia skali możliwych zmian zastosowano optymalizacyjny model gospodarstwa wykorzystujący technikę pozytywnego programowania matematycznego (PMP). Dla typów gospodarstw rolniczych wyodrębnionych z próby FADN określono bazową i alternatywną (po całkowitym uwolnieniu rynku) strukturę produkcji oraz odpowiadające jej wyniki finansowe. Wyniki wskazują, że zniesienie kwoty cukru będzie sprzyjało nieznacznemu zwiększeniu udziału buraków cukrowych w strukturze zasiewów, zwłaszcza w dużych gospodarstwach roślinnych. Jednocześnie można się spodziewać pogorszenia opłacalności tej uprawy, co w efekcie doprowadzi do niewielkiego obniżenia przeciętnego dochodu gospodarstw rolniczych, w szczególności w regionach ze znaczącym udziałem buraków w strukturze upraw.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są przeobrażenia przemysłu cukrowniczego w okresie dwudziestu lat transformacji polskiej gospodarki z uwzględnieniem sytuacji w punkcie wyjścia, przebiegu procesów dostosowawczych oraz ich efektów. Przekształcenia objęły ustawową regulację rynku cukru, zmiany strukturalno-podmiotowe oraz sferę wewnętrzną funkcjonowania cukrowni. Ustawowe regulacje wymusiły restrukturyzację podmiotową, a częściowo określiły również zakres zmian w pozostałych obszarach. Głównym rezultatem zmian własnościowo-kapitałowych jest aktualna struktura rynku cukru, na którym funkcjonuje pięć grup właścicielskich. Podjęte w ich ramach działania restrukturyzacyjne doprowadziły do istotnej poprawy większości parametrów charakteryzujących przemysł cukrowniczy.(abstrakt oryginalny)
Wprowadzona 1 lipca 2006 r. reforma unijnego rynku cukru zakłada ograniczenie produkcji we Wspólnocie o 6 mln t rocznie, z 18 do 12 mln w latach 2006/2007-2009/2010. Interesujące wydaje się dokonanie oceny wpływu tempa wdrażania reformy na jej półmetku na produkcję cukru i buraka cukrowego w UE, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, która jest 3. producentem cukru w Europie. Jest to o tyle cenne, że zmiany, jakie niesie reforma, niektórzy polscy eksperci oceniali jako krok w dobrym kierunku, gdyż miała ona spowodować zwiększenie roli rynku i czynników ekonomicznych w kształtowaniu pozycji krajowego cukrownictwa na wspólnym rynku [Smoleński i in. 2006, s. 27]. Tymczasem w 2008 r. okazuje się, że Polska być może będzie importerem netto cukru, bo produkcja krajowa będzie mniejsza od zapotrzebowania. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.