Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 89

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Supervisory board of the company
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Ocena sytuacji spółki - nowe wyzwanie dla rady nadzorczej
100%
Artykuł omawia rolę rady nadzorczej w zarządzaniu spółką akcyjną. Ocena sytuacji spółki określona w dobrych praktykach giełdowych jest obowiązkiem nałożonym na rady nadzorcze, co wiąże się z jej większą odpowiedzialnością w sprawowaniu nadzoru. Oznacza to rzetelną realizację obowiązków wynikających z przepisów prawa, jak i wnikliwej oceny otoczenia spółki akcyjnej. Monitorowanie sytuacji gospodarczej i społecznej, realizacja celów strategicznych wpływają na podejmowanie decyzji przez radę nadzorczą i wyrażanie racjonalnych opinii. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma odpowiedzieć na pytanie, czy pełne rozdzielenie funkcji nadzorczych od zarządczych i wprowadzenie niezależnych członków do rad nadzorczych jest ekonomicznie efektywne. (fragment tekstu)
Przedmiotem analizy w opracowaniu jest problematyka sporządzania protokołów z posiedzeń rad nadzorczych. Omówiona została zarówno wymagana treść protokołu, jak i jego forma prawna. Wskazano także na planowane zmiany ustawodawcze dotyczące protokołów z posiedzeń organów spółek kapitałowych.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest kompleksowe omówienie wybranych problemów związanych z procesami decyzyjnymi w zakresie wyznaczania członków rad nadzorczych spółek prawa handlowego z udziałem kapitałowym jednostek samorządu terytorialnego, które mają nie tylko walory teoriopoznawcze, lecz są ważne z punktu widzenia praktyki zarządzania publicznego. Zaprezentowane rozważania stanowią kontynuację badań naukowych prowadzonych na gruncie nauk o zarządzaniu z jednoczesnym uwzględnieniem uwarunkowań prawnych, co znajduje swoje uzasadnienie ze względu na złożoność oraz interdyscyplinarny charakter analizowanych zagadnień. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest analizie przepisów prawnych regulujących funkcjonowanie spółek kapitałowych z udziałem gminy. Celem prowadzonych rozważań jest ustalenie, w jakiej formie gmina, działając przez swoich funkcjonariuszy, powinna wskazać osobę pełniącą funkcję publiczną do rady nadzorczej spółki. Zagadnienie to ma istotne znaczenie w kontekście przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy wskazanie przez gminę osoby pełniącej funkcję publiczną uwalnia osobę wskazaną od zakazu zajmowania stanowisk lub pełnienia funkcji w organach spółek wymienionych w ustawie antykorupcyjnej. W myśl przyjętej w tekście tezy badawczej wskazanie, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy antykorupcyjnej, nie wymaga szczególnej formy. Teza ta pozostaje aktualna także w odniesieniu do jednoosobowej spółki kapitałowej, czyli spółki, w której jedynym wspólnikiem jest gmina. W tym przypadku akt powołania do rady nadzorczej osoby pełniącej funkcję publiczną może być jednocześnie potraktowany jako wskazanie w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy antykorupcyjnej.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Problemy polityki personalnej w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa
75%
Przedmiotem artykułu jest polityka personalna w radach nadzorczych jednoosobowych spółek Skarbu Państwa (JSSP). Badania przeprowadzone przez autora mają na celu rozstrzygnięcie, czy polityka personalna gwarantuje, iż nadzór sprawowany przez rady nadzorcze JSSP zabezpiecza interesy tych spółek. Aby zrealizować główny cel badań, autor rozstrzygnął kilka problemów szczegółowych. W artykule wykazano, czy polityka personalna w radach nadzorczych JSSP sprzyja zabezpieczeniu interesów tylko Skarbu Państwa jako jedynego akcjonariusza, czy także innych interesariuszy spółek, tj. zwłaszcza ich pracowników. Kolejnym szczegółowym celem badawczym jest rozstrzygnięcie, czy obowiązujące regulacje prawne gwarantują, iż w skład rad nadzorczych JSSP wchodzą osoby posiadające kwalifikacje odpowiednie dla członka rady nadzorczej spółki kapitałowej. Autor rozstrzyga także kwestię, czy polityka personalna sprzyja realizacji przez JSSP obiektywnie rozumianego interesu publicznego, czy też generuje niebezpieczeństwo wpływów politycznych na spółki. Badania mają charakter interdyscyplinarny i składają się z analizy przepisów prawnych oraz badań ankietowych wśród członków zarządów i rad nadzorczych JSSP. (abstrakt oryginalny)
Tekst przedstawia szczególny charakter rad nadzorczych w spółkach kapitałowych, w których jednostki samorządu terytorialnego są udziałowcami, oraz wykazuje odrębności w uregulowaniach dotyczących tego organu w stosunku do rad nadzorczych spółek działających wyłącznie na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych. Autor skupia się na wymogach i ograniczeniach, którym podlegają kandydaci na członków rad nadzorczych w spółkach komunalnych, zawartych w wielu przepisach szczególnych, przy czym są one znacznie szersze niż wynikające z zasad ogólnych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Udział przedstawicielstwa załogi w nadzorze korporacyjnym : tendencje zmian
75%
Przedstawicielstwo pracownicze w organach nadzoru korporacyjnego posiada w krajach europejskich ugruntowaną pozycję. Znacznie częściej i w znacznie szerszym zakresie występuje w modelu dualistycznym nadzoru z radą nadzorczą i zarządem spółki, niż w modelu monistycznym z radą dyrektorów. Silna pozycja nie oznacza, że przedstawicielstwo takie nie ulega w poszczególnych krajach zmianom. Wskazać można zarówno zmiany o charakterze długookresowym, funkcjonujące od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, jak i zmiany doraźne, mające miejsce współcześnie. Te ostatnie stanowią rezultat uwarunkowań politycznych oraz sytuacji ekonomicznej w poszczególnych krajach. Na oba te czynniki wpłynął w znaczący sposób kryzys finansowy z 2008 r. Kryzys ten umocnił bowiem partie prawicowe, które są zwykle przeciwne takiej partycypacji. Przyniósł również pogorszenie sytuacji ekonomicznej w wielu krajach, co prowadzić może do redukcji zakresu pracowniczej partycypacji w ogóle, zaś udziału pracowników w nadzorze w szczególności. W opracowaniu pokazano zarówno zmiany przedstawicielstwa załogi w nadzorze o charakterze długookresowym (kraje skandynawskie, spółki europejskie), jak i zmiany o charakterze doraźnym (prywatyzacja, zmiana modelu nadzoru korporacyjnego itp.). (abstrakt oryginalny)
W wyroku z 18 lipca 2017 г., C-566/15, Konrad Erzberger przeciwko TUI AG, Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął, czy mając na uwadze krajowy model udziału pracowników w podejmowaniu decyzji, na podstawie art. 18 i 45 TFUE można zobowiązać państwa członkowskie do przyznania pracownikom zatrudnionym w spółkach zależnych z siedzibą w innych państwach członkowskich takiego samego czynnego i biernego prawa wyborczego jak to, z którego korzystają pracownicy krajowi. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie stanowi analizę zagadnienia prawnego wygaśnięcia mandatu członka organu spółki kapitałowej na przykładzie zarządu spółki akcyjnej wskutek upływu kadencji. Przyczyn trudności w jednolitym rozumieniu terminu wygaśnięcia mandatu należy upatrywać głównie w różnicach wnioskowań z normy prawnej dokonywanych przy użyciu poszczególnych metod wykładni prawa. W zależności od przyjętej metody wykładni otrzymujemy bowiem różne wyniki, co zważywszy na doniosłość prawną tego zdarzenia, bezwzględnie uzasadnia konieczność precyzyjnego określenia daty, w jakiej mandat wygaśnie. Nowelizacja przepisów Kodeksu spółek handlowych, jakkolwiek znajduje się już w zaawansowanym stadium ścieżki legislacyjnej, w ocenie autora nie jest potrzebna, bowiem wystarczającym i skutecznym sposobem wyeliminowania wszelkich wątpliwości mogłaby być tylko nieznaczna korekta kierunku wykładni dokonana na gruncie obowiązujących przepisów. Co istotne, niemalże identyczne normy prawne regulujące tę kwestię w sposób bezkonfliktowy obowiązują w Polsce od czasu Kodeksu handlowego, zatem proponowana zmiana koncepcji na obliczanie kadencji w latach obrotowych nie tyle będzie stanowić antidotum na impas interpretacyjny, ile bardziej ma stać się normatywnym usankcjonowaniem koncepcji prolongacyjnej, której największym - zaraz poza niecelowością - mankamentem był właśnie brak podstawy prawnej.(abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu krótko scharakteryzowano rolę Rady Nadzorczej ZUS. Następnie omówiono kreowanie składu Rady Nadzorczej: tryb zgłaszania kandydatów, zasady wynagradzania członków oraz jej aktualną sytuację prawną. Przedstawiono również problem braku sprecyzowania wymaganych kwalifikacji członków Rady. Na koniec zaprezentowano pozycję przewodniczącego i kompetencje Rady Nadzorczej.
W opracowaniu omówiono spółki akcyjne zasługujące na specjalną uwagę ze względu na charakterystyczne cechy związane ze strukturą własnościową, odmiennością prawną i możliwością łatwej wyceny rynkowej. Zaprezentowano systemy nadzoru właścicielskiego w spółkach akcyjnych i omówiono model amerykański i niemiecki przyjęty również w Polsce.
Partycypacja pracownicza to zagadnienie, które w ostatnim czasie jest często dyskutowane zarówno wśród teoretyków, jak i praktyków efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem. Głównym przedmiotem analiz w niniejszej pracy jest sposób realizacji zasady partycypacji pracowniczej w zakresie udziału reprezentacji pracowników w radzie spółki, w poszczególnych krajach UE.(fragment tekstu)
14
75%
Głównym celem opracowania było przedstawienie wyników badań na temat związków pomiędzy liczebnością organów statutowych a wynikami finansowymi polskich spółek publicznych. Takie badania są unikalne w modelach dwupoziomowych. Autor weryfikował osobno hipotezy na temat związków pomiędzy liczebnością zarządu i liczebnością rady nadzorczej a wynikami spółek. Po ich przeprowadzeniu potwierdzono pozytywne relacje pomiędzy liczebnością zarządu i wynikami, ale negatywne pomiędzy liczebnością rady nadzorczej i wynikami księgowymi. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono najważniejsze funkcje rad nadzorczych i wskazano związki między ich prawidłową realizacją a jakością systemu naczelnego kierownictwa przedsiębiorstwa. Autor zwrócił uwagę na konieczność właściwego rozgraniczenia kompetencji i uprawnień między radami nadzorczymi a zarządami.
Opracowanie ma na celu przeprowadzenie badań teoretyczno-empirycznych dotyczących wybranych aspektów relacji zachodzących w kooperacyjnej sieci przedsiębiorstw powiązanych za pośrednictwem zarządów i rad nadzorczych. Zagadnienie to jest znane pod pojęciem interlocking directorates. Badania te były dotychczas prowadzone przede wszystkim z punktu widzenia perspektywy przedsiębiorstwa i korzyści przynoszonych spółkom. W literaturze przedmiotu można wskazać na nieliczne opracowania odnoszące się do pozostałych perspektyw interlocking directorates, takich jak destrukcyjność tych relacji, indywidualna perspektywa osoby zasiadającej w wielu organach zarządczo-kontrolnych czy też tworzące się w wyniku tych powiązań grupy interesów. Przeprowadzone badania empiryczne wykazały, że ankietowani w zdecydowanej większości uznali za istotne zaproponowane cechy przypisane tym perspektywom interlocking directorates.(abstrakt oryginalny)
Rada nadzorcza jest bezpośrednią formą sprawowania kontroli w spółce, a jej głównym obowiązkiem egzekwowanie odpowiedzialności menedżerów. W artykule omówiono ocenę działalności menedżerów oraz ich wynagradzanie i zwalnianie jako sposoby sprawowania funkcji nadzorczych. Następnie przedstawiono czynniki determinujące nieefektywność działania rad takie jak: relacje rada - menedżerowie spółki, ograniczenia czasowe i informacyjne oraz rozmiary rady nadzorczej.
Nadzór nad działalnością spółki leży w interesie kilku grup inwestycyjnych: właścicieli, kredytodawców, pracowników, dostawców i społeczności lokalnych. Kształt zewnętrznego systemu nadzoru nad działalnością spółek uzależniony jest od tego czyje interesy (której z wymienionych grup) uważane są w danej gospodarce za priorytetowe. Autor omawia następujące zewnętrzne mechanizmy nadzoru: rynek kapitałowy, rynek produktów i usług oraz rynek pracy.
W artykule przedstawiono znaczenie rady nadzorczej w polskiej spółce akcyjnej poprzez pryzmat zarządzania wartością. Badanie analizowało wpływ zmian wartości przedsiębiorstw na strukturę i skład rad nadzorczych spółek akcyjnych. W badaniu wykorzystano rynek kapitałowy w postaci Giełd Papierów Wartościowych w Warszawie jako źródło informacji o wartości przedsiębiorstwa.
Artykuł jest poświęcony ustaleniu charakteru prawnego kompetencji wspólników (akcjonariuszy) do odwołania członków organu zarządzającego w spółkach kapitałowych. Podejmuje on również zagadnienie swobody regulacyjnej i jej granic w zakresie unormowania kompetencji do odwoływania członków tego organu, zarówno w odniesieniu do swobody umownej i statutowej, jak i ustawowej. Sformułowane w nim wnioski dotyczą nie tylko spółek kapitałowych funkcjonujących w reżimie ogólnym Kodeksu spółek handlowych, lecz także spółek kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa oraz z udziałem jednostek samorządu terytorialnego, częściowo działających na podstawie przepisów szczególnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.