Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 218

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Supply
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Głównym celem artykułu jest pokazanie wpływu crusingu na poprawę wizerunku i marki Splitu oraz przedstawienie jego wpływu na wydłużenie sezonu turystycznego. Miasto Split wraz z kilkoma innymi portami w basenie Morza Śródziemnego ma szanse oprzeć swój rozwój na crusingu i stać się rozpoznawalne jako międzynarodowy cel wyjazdów tego typu. Wzrost liczby turystów, korzystających z tej współczesnej formy turystyki przyczynia się bowiem do rozwoju nowych form podaży turystycznej oraz wydłużania sezonu turystycznego.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote O pewnej interpretacji systemu Walrasa z zapasami
100%
Nawiązując do artykułu [3] zaproponowano odmienną jak się wydaje bliższą rzeczywistości ekonomicznej, interpretację modelu Walrasa z zapasami. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest charakterystyka elastycznych systemów transportu występujących w Luksemburgu. Wynika z niej, że rozwiązania te stanowią uzupełnienie przewozów regularnych. Dotyczy to obszarów charakteryzujących się niskim popytem na usługi transportowe oraz peryferyjną lokalizacją. Na niski popyt wpływają mała liczba ludności, a także jej zmieniająca się struktura demograficzna. W aspekcie praktycznym przedstawiono trzy różne rozwiązania elastycznych systemów transportu. Ich różnicowanie uwzględnia potrzeby mieszkańców. Kryterium różnicującym jest m.in. pora świadczenia usług. Jeden z przedstawionych systemów (Bummelbus) pokazuje, że mogą one pełnić ważną rolę w aktywizacji zawodowej mieszkańców.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Marketable Supply of Honey: Evidence from Farmers Households in Ethiopia.
75%
Identifying determinants of honey market sup- ply in smallholder producers were the objective of the study. Both primary and secondary data were collected. A total of 150 honey producer households were selected randomly from honey producer households and data were collected by individual interviews using a pre-tested structured questionnaire and a focus group discussion. Secondary data were collected from published and unpublished sources. The data was analyzed using descriptive statistics and multiple linear regression models. The model result revealed that beekeeping experience, training participation, colony number, frequency of extension contact and types of beehive owned significantly affect the volume of the honey marketed. The study highlights the importance of providing training, arranging field days and creating a forum for experience sharing, providing of a modern hive and giving good extension services.(original abstract)
Artykuł przedstawia analizę sektora deweloperskiego opartą na założeniu, że deweloper jest w stanie wykorzystać lokalny monopol i różnicować ceny poprzez asymetrię informacji. Pozwala mu to sprzedawać mieszkania o podobnych cechach po innej cenie, przez co maksymalizuje zyski. Jednak gdy deweloper przeceni popyt lub wzrośnie konkurencja, jego koszty wzrosną a możliwość różnicowania ceny zmaleje. Konsekwencją tego zjawiska jest bardziej elastyczna ex post krzywa podaży dewelopera. W rezultacie sektor deweloperski ma tendencje do nadprodukcji, co pogłębia cykliczność rynku mieszkaniowego. (abstrakt oryginalny)
W pracy wprowadzono układ równań różniczkowych, jaki spełniają funkcje gęstości, wykorzystano w tym celu znaczenia i wyniki podane w pracy bibliograficznej [1]. Tak jak w artykule [1] przyjęto, że podaż produktu do magazynu opisana jest dwoma procesami Markowa o skończonej ilości stanów.
8
Content available remote Bariery popytowe i podażowe rozwoju przedsiębiorstw sektora TSL w Polsce
75%
W warunkach zglobalizowanej gospodarki zmiany w otoczeniu przedsiębiorstw mają charakter coraz bardziej gwałtowny, nieregularny, a przy tym są trudniejsze do przewidzenia. Współcześnie wykształciła się nowa epoka zwana erą turbulencji, której konsekwencjami są chaos, niepewność i ryzyko. Dlatego też zgodnie ze współczesnym paradygmatem zarządzania strategicznego przedsiębiorstwo powinno dostosowywać swoje zasoby i działania do zmieniającego się otoczenia. Niezbędny jest więc stały monitoring zmian zachodzących w otoczeniu przedsiębiorstw. W zależności od charakteru oddziaływań na przedsiębiorstwo stosowany jest podział otoczenia na: - bezpośrednie (konkurencyjne), - pośrednie. Otoczenie pośrednie wyznacza szanse i zagrożenia dla wszystkich podmiotów funkcjonujących w danym regionie, natomiast otoczenie konkurencyjne określa warunki funkcjonowania przedsiębiorstwa na określanym rynku. W okresie słabej koniunktury gospodarczej szczególne znaczenie w procesie kształtowania warunków rozwoju i funkcjonowania przedsiębiorstw ma otoczenie konkurencyjne. Jest ono ważne przede wszystkim z punktu widzenia szans i zagrożeń rozwoju przedsiębiorstw nowo powstałych. Niesprzyjające otoczenie konkurencyjne przede wszystkim bowiem stwarza ryzyko bankructwa tej grupy przedsiębiorstw. Otoczenie konkurencyjne przedsiębiorstw wynika z określonych uwarunkowań popytowo-podażowych. W okresie dekoniunktury gospodarczej bariery rozwoju przedsiębiorstw postrzegane są przede wszystkim z perspektywy czynników popytowych. Stąd też celem artykułu jest identyfikacja aktualnych barier rozwoju przedsiębiorstw sektora TSL w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem barier popytowych.(abstrakt autora)
Analizę całkowitego popytu (AD) i całkowitej podaży (AS) zawierają prawie wszystkie nowsze podręczniki ekonomii. W analizie tej rozmiary realnej produkcji i poziom cen są ustalane jednocześnie. Przy opadającej krzywej popytu i wznoszącej się krzywej podaży, przecinających się na dobrze znanym wykresie cen i ilości, wiarygodne wydaje się twierdzenie, że odpowiadające równowadze poziomy produkcji i cen osiąga się jednocześnie dzięki działaniu mechanizmu cenowego. Czytelnik -w szczególności zaś, niczego nie podejrzewający student - wyciągnie zapewne z lektury pocieszający wniosek, że mechanizm cenowy działa równie efektywnie na poziomie zagregowanym, jak na poziomie mikroekonomicznym (gałęzi lub pojedynczego produktu). Celem tego artykułu jest wykazanie, że pogląd taki nie ma uzasadnienia. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono dwuetapowe zagadnienie rozdziału jego model i metodę rozwiązywania opartą na idei drzewa poprawy. (fragment tekstu)
Rynek turystyczny jest rozległy i wewnętrznie skomplikowany, a procesy na nim pozostają w ciągłym rozwoju. Współczesne trendy rozwojowe turystyki, występujące zarówno po stronie popytowej (motywy wyjazdów), jak i podażowej (oferty turystyczne), wpływają na strukturę rynku turystycznego, prowadząc do nietypowych zachowań turystycznych, tym samym przyczyniając się do zaistnienia tzw. turystyki kontrowersyjnej. Celem niniejszego opracowania jest identyfikacja kontrowersyjnych obszarów rynku turystycznego na podstawie elementów jego struktury przedmiotowej. W pracy przedstawiono zagadnienia struktury rynku turystycznego, dokonano próby interpretacji oraz zakresu jego kontrowersyjnych obszarów. Następnie przeprowadzono analizę miejsca turystyki kontrowersyjnej w aspekcie poszczególnych elementów rynku turystycznego, tj. w odniesieniu do popytu turystycznego, podaży turystycznej i polityki społeczno-gospodarczej w zakresie turystyki. Wskazano także na przenikanie się motywów uprawiania turystyki kontrowersyjnej z innymi formami i rodzajami turystyki.(abstrakt autora)
Głównym celem opracowania było określenie rozmiarów podaży surowca mięsnego, który mógłby stanowić bazę do wprowadzenia na rynek nowego produktu regionalnego "Wołowina Sudecka". Metodykę badań przygotowano dzięki studium literatury przedmiotu i metodzie eksperckiej. Obszar badań obejmował powiaty sudeckie. Dane empiryczne dotyczące pogłowia zwierząt uzyskano z zasobów informacyjnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Badania pozwoliły określić, że wołowina o najbardziej pożądanych walorach kulinarnych powinna pochodzić z bydła w typie użytkowym mięsnym i kombinowanym. W okresie badań na analizowanym obszarze utrzymywano 3946 sztuk bydła spełniającego kryteria badawcze, a możliwa do uzyskania potencjalna podaż wołowiny kulinarnej wyniosła 589 t. Pomysł wprowadzenia na rynek omawianego produktu regionalnego należy uznać za wart realizacji, ze względu na odpowiedni potencjał podażowy i możliwe korzyści dla lokalnej społeczności i turystów. (abstrakt oryginalny)
The publication describes two ways of shopping, taking into account the CPI (Consumer Price Index) inflation rate. In the first case, changes in the sales price are made in a continuous manner in accordance with the inflation rate, and therefore it is better to make larger purchases. In the second case, it is better to carry out smaller purchases, because it is characterized by one-time adjustment of sales prices to the entire purchased a lot of goods. Both cases were verified based on the Solver tool, using non-linear, integer-based optimization. The final result was to determine the optimal purchase quantities with the minimum inventory costs. (original abstract)
W literaturze dotyczącej cykli na rynku nieruchomości wskazuje się na ich związki z cyklami gospodarczymi. Z tego powodu podjęto próbę przeprowadzenia wstępnej weryfikacji przydatności informacji o podaży mieszkań w badaniach koniunkturalnych. Metodologia badań opiera się na poszukiwaniu zgodności w przebiegu wskaźników dynamiki oraz punktów zwrotnych zmiennych charakteryzujących podaż na rynku nieruchomości na tle produkcji przemysłowej. Uzyskane wyniki wskazują na możliwość uznania podaży mieszkań jako predyktora koniunktury gospodarczej. Dają też podstawy do uznania istotności rynku nieruchomości w badaniach cykli koniunkturalnych.(abstrakt oryginalny)
W wyniku analizy dokonanej na podstawie danych GUS za lata 2000-2010 stwierdzono, że spośród rozpatrywanych czterech kategorii produkcji rolniczej (globalnej, końcowej, towarowej oraz wartości dodanej brutto) na podaż krajową ciągników w największym stopniu wpływa produkcja towarowa (wartość współczynnika determiancji R2 = 0,74). Wpływ na tę podaż mają też m.in.: dostępność środków wsparcia inwestycji mechanizacyjnych, zmiany uregulowań fiskalnych, mających wpływ na ceny maszyn, a także czynniki natury psychologicznej, warunkujące skłonność do inwestowania w zależności od koniunktury w rolnictwie. Podaż krajowa ciągników w Polsce była w 2010 r. o 218,3% większa niż w 2000 r. Zmieniła się struktura dostarczanych ciągników wg ich mocy (w 2000 r. największy udział w dostawach miały ciągniki o mocy 18-37 kW, podczas, gdy w 2010 r. - 59-75 kW) i pochodzenia (w 2000 r. dominowały ciągniki produkcji krajowej z udziałem 66,4%, a w 2010 r. a_ 90,3% w podaży stanowiły ciągniki nowe z importu). W okresie objętym analizą wartość produkcji rolniczej na ogół rosła. Największą dynamikę wzrostu (o 40,4%) odnotowano w przypadku wartości dodanej brutto. Wartość produkcji towarowej rolnictwa w Polsce była w 2010 r. o 26% większa niż w 2000 r. (abstrakt oryginalny)
W pracy rozpatrujemy statyczną i dynamiczną gospodarkę z indywidualną podażą wydatków na dobro publiczne. Celami pracy są: podanie warunków wystarczających do istnienia równowagi Nasha gry opisującej takie gospodarki oraz charakterystyka struktury zbioru tych równowag dla ogólnych funkcji produkcji dobra publicznego. Metody użyte w pracy opierają się na wynikach optymalizacji funkcji super- i submodularnych (Topkis 1995) i są uogólnieniem szerszej klasy agregatów metod użytych w pracach: Amir, Lambson (2000) oraz Sundaram (1989a). (abstrakt oryginalny)
W analizie zaprezentowano wybrane, zewnętrzne uwarunkowania rozwoju przemysłu cukrowniczego w Polsce. Duży nacisk położono na kształtowanie się wielkości zapotrzebowania na cukier, uwarunkowania podażowe oraz rozwiązania regulacyjne stosowane w Polsce i w Unii Europejskiej.
Przedstawiono możliwość wdrożenia produktu regionalnego, jakim jest wołowina sudecka. W tym celu dokonano analizy wielkości i struktury stad bydła utrzymywanego w powiatach sudeckich. Oszacowano wielkość i strukturę bazy hotelowo-gastronomicznej, w której można sprzedawać potrawy z wołowiny sudeckiej. Określono także wielkość popytu na ten produkt. Badania prowadzone były w latach 2010-2011 na terenie powiatów: kłodzkiego, jeleniogórskiego, lwóweckiego, lubańskiego, wałbrzyskiego, kamiennogórskiego, dzierżoniowskiego i ząbkowickiego. Z badań wynika, że 275 placówek hotelowo-gastronomicznych sprzedało w badanym okresie ponad 6 mln posiłków głównych, natomiast szacowaną sprzedaż posiłków z udziałem wołowiny sudeckiej wyliczono na 851 200, a szacowany roczny popyt gastronomii na wołowinę sudecką określono na 85,1 t. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Agricultural Supply Response and Price Risk of Maize and Sorghum in South Africa
75%
The study used the Autoregressive Distributed Lag-Error Correction Model (ARDL-ECM) approach to estimate the responsiveness of South African maize and sorghum producers to price risk, price incentives and non-price incentives. The price risk variable was incorporated in the supply models to examine its impact on maize and sorghum production decisions. The study used annual historical time series data of 49 observations for the period 1970 to 2018 was used in the analysis. The empirical results reveal that maize and sorghum producers' response to own price is reasonably low. The study further shows that both maize and sorghum crops demonstrate a high speed of adjustment to the long-run equilibrium, which means that in the event of a shock to the system, grain output will quickly re-establish itself at a faster rate. The findings underscore the relevance of price risk in determining production output in South Africa. (original abstract)
Opracowanie przedstawia strukturę podaży kredytu sektora bankowego w Niemczech w latach 1994-2003. Analizę przeprowadzono na podstawie aktualnych danych opublikowanych w styczniu i lutym 2004 roku przez Deutsche Bundesbank oraz Statistisches Bundesamt. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.