Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Surowce wtórne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Aluminium wyróżnia się wśród pozostałych metali - jest lekkie, plastyczne i posiada wiele cech, które decydują o jego wyjątkowości. Jeżeli do tego dodamy możliwość wszechstronnego wykorzystania w przemyśle i łatwość jego odzysku, otrzymamy surowiec, który mimo upływu czasu ma przed sobą świetlaną przyszłość. (abstrakt autora)
Wciąż rosnące zapotrzebowanie gospodarki na surowce oraz ich ograniczona ilość w środowisku powodują pojawianie się pytań o moment kulminacyjny, w którym dóbr naturalnych po prostu zabraknie. Koncepcją, która ma zapobiec wystąpieniu tego przypadku jest city mining. Ta nowatorska idea nawołuje do pozyskiwania surowców z różnego rodzaju odpadów. Celem artykułu jest zbadanie czynników wpływających na możliwość efektywnego wdrożenia koncepcji city mining w odniesieniu do polskich składowisk odpadów komunalnych, co umożliwiłoby zmniejszenie presji wywieranej na środowisko i przywrócenie do pętli łańcucha dostaw surowców zawartych w odpadach.(abstrakt autora)
Metale, zarówno żelazne, jak i nieżelazne, były historycznie związane z działalnością człowieka. Obecnie stały się podstawą rozwoju gospodarczego, a stale rosnące ich zużycie świadczy o roli, jaką odgrywają we współczesnym świecie. (abstrakt autora)
Konsekwencją uchwalenia przez Parlament ustaw wdrażających postanowienia dyrektywy 94/62/EC w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych jest konieczność utworzenia w Polsce, w okresie pięciu lat, czyli do końca 2007 roku, systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, który umożliwi osiągnięcie wymaganych przez dyrektywę poziomów odzysku i recyklingu opakowań.(fragment tekstu)
Problem zużytych lodówek, chłodziarek i zamrażarek jest szczególnie istotny w naszym kraju, bowiem w następnych 5 latach do wymiany będzie około 4 mln tych urządzeń. Co zrobić zatem ze starymi? Przy właściwej gospodarce stopień odzysku materiałów z tego typu sprzętu dochodzić może do 95 procent
One of the consequences of adoption by the Parliament of laws implementing the provisions of Directive 94/62/EC on packaging and packaging waste is the necessity to create in Poland within the period of five years i.e. by the end of the year 2007, a system of recovery and recycling of packaging waste will allow for achievement of the required level of packaging recovery and recycling.(fragment of text)
Brzozy są podstawowymi drzewami polskich lasów. Dostarczają drewna o dużej wartości mechanicznej i gospodarczej, drewna ozdobnego, wykorzystywanego w przemyśle chemicznym, drzewnym i meblarskim. Najbardziej rozpowszechnionymi kierunkami, w których stosuje się wytwory brzozy: korę, liście i sok, są farmacja, weterynaria i kosmetologia. Niektóre z nich są również wykorzystywane w medycynie. Znane są produkty termicznego rozkładu (pirolizy) drewna i kory brzozy brodawkowatej, między innymi dziegieć. Innym przykładem jest coraz bardziej potrzebny i wykorzystywany węgiel drzewny. W ostatnich latach wraz z rozwojem nowoczesnych technologii przetwórstwo brzozy odgrywa coraz większą rolę. Świadczy o tym wyodrębnianie z drewna brzozy ksylanu oraz suberyny, betuliny, kwasu betulinowego ze smoły brzozowej. Produkty te znacznie wpływają na wzrost przetwórstwa brzozy w odniesieniu do tradycyjnych metod przerobu. Celem pracy jest przedstawienie podstawowych informacji dotyczących brzozy: występowania, wpływu wytworów brzozy na organizm ludzki, ich właściwości fizycznych i chemicznych, zastosowań oraz termicznego rozkładu drewna i kory. (abstrakt oryginalny)
Jak co roku pragniemy przedstawić Państwu średnie ceny poszczególnych surowców opakowaniowych, jakie zaobserwowaliśmy na rynku. Tym razem poprosiliśmy ekspertów z branży o komentarz na temat odnotowanych tendencji. Sytuacja na rynku wydaje się stabilizować, a ceny surowców nieznacznie idą w górę. Rosnące ceny potwierdzają deficytowość danego dobra. Zgodnie ze strategią efektywności surowcowej UE tendencja ta będzie się rozwijać, zaś rynek ten czeka w Polsce jeszcze wiele burzliwych momentów. O ile łatwiej byłoby go kształtować bez niewidzialnej ręki gospodarki centralnie sterowanej...(abstrakt autora)
9
Content available remote Logistyka w usługach publicznych. Analiza wartości rynku surowców wtórnych
61%
Organizacja i realizacja usług logistycznych w sektorze usług publicznych w warunkach ograniczeń budżetowych należy do jednych z najtrudniejszych zadań. Szczególnie w sytuacji kiedy wymaga to zmiany dotychczas realizowanych przepływów fizycznych, przeszkolenia odbiorców i wykonawców usług na temat nowych procedur, a następnie doskonalenia nowych procesów. Taka sytuacja miała miejsce w momencie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU 2011, nr 152, poz. 897), która spowodowała tak zwaną rewolucję w gospodarce odpadami. Rewolucja ta była przyczyną całkowitej zmiany podziału rynku i cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Przedmiotem przeprowadzonych badań jest diagnoza i analiza sytuacji w obszarze usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, który stanowi część sektora publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem nowego podziału ról i organizacji procesów i obszarów, gdzie wymagana jest pilna modyfikacja. Jak wynika z badań, które zostały do tej pory przeprowadzone, znacząco zmalała wartość rynku usług odbioru i zagospodarowania odpadów. Jednocześnie inne badania wskazują, że każde województwo traci od kilkudziesięciu do kilkuset milionów złotych rocznie, nie sprzedając odpadów jako surowców - co jest sprzeczne z przepisami unijnymi i częściowo wynika z błędnej organizacji wywozu odpadów komunalnych od mieszkańców - i deponuje je na składowiskach. Celem artykułu jest konfrontacja występujących dysfunkcji w obszarze gospodarowania odpadami komunalnymi z dynamiką i bieżącą wartością cen surowców wtórnych oraz wykazanie, czy sektor wywozu odpadów komunalnych jest sektorem ograniczonych możliwości budżetowych, czy wręcz przeciwnie - może stanowić źródło wpływów do kasy publicznej(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Ekonomiczne skutki wykorzystania surowców wtórnych
61%
W pracy przedstawiono przedsięwzięcia zmierzające do minimalizacji powstawania i gromadzenia odpadów w środowisku. Wykorzystanie odpadów jako surowców wtórnych zapewnia różnego rodzaju efekty gospodarcze: rozszerzenia bazy surowcowej gospodarki narodowej, obniżenie kapitałochłonności i energochłonności w pozyskiwaniu i przetwarzaniu surowców, zmniejszenie zużycia surowców i materiałów oraz kosztów produkcji, m.in. w wyniku wyeliminowania skutków zanieczyszczenia odpadami środowiska naturalnego. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono metodykę postępowania ukierunkowaną na dwa cele: racjonalne wykorzystanie materiałów, pobranych ze środowiska - i chronienie tego środowiska zarówno przed nadmierną eksploatacją zasobów, jak i szkodzeniem temu środowisku. Metoda postępowania narzuca potrzebę przestudiowania modelu ruchu materiałów w gospodarce (model taki pokazano w artykule). Pozwala to prześledzić sytuacje, w których mogą lub muszą powstawać odpady, oraz jak ich unikać. Dalszy tok postępowania (opisany w artykule) przewiduje kolejne kroki, poczynając od uściślenia terminologii, sklasyfikowania poszczególnych materiałów (odpadów) - poprzez szacowanie wielkości ich zasobów, poszukiwanie dróg ich najwłaściwszego spożytkowania - a na problemach edukacyjnych i etycznych kończąc. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach obserwuje się w Polsce następujące tendencje w sferze gospodarki materiałowej: wzrasta zużycie surowców i materiałów, zwłaszcza tych importowanych, przy czym rośnie import nawet tych grup wyrobów, które mogłyby być produkowane przez przemysł krajowy. Zwiększa się też rola sektora prywatnego jako "konsumenta" materiałów.
W artykule dokonano analizy technologicznych możliwości wykorzystania w charakterze substytutów surowców naturalnych, żelazonośnych odpadów metalurgicznych, powstających w Kombinacie Metalurgicznym Huta im. Sendzimira, który jest głównym zakładem metalurgicznym w aglomeracji krakowskiej. Prezentowana w pracy tematyka badawcza była realizowana w ramach Programu Resortowego Ministerstwa Edukacji Narodowej RPBP III. 43 - "Ekologiczne bariery wzrostu gospodarczego".
Gospodarka o obiegu zamkniętym jest jednym z kluczowych elementów europejskiej polityki gospodarczej, zmierzającej do racjonalnego wykorzystania zasobów i ograniczenia negatywnego oddziaływania produktów i procesów na środowisko w całym łańcuchu wartości. Efektem podejmowanych działań powinno być pozostawanie w gospodarce produktów, surowców i materiałów tak długo, jak to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być w możliwie największym zakresie zredukowane. W tym celu konieczne jest właściwe opracowanie i dobranie wskaźników do strategii działania w zakresie GOZ. Stąd też celem artykułu jest dokonanie przeglądu proponowanych wskaźników i priorytetowych obszarów GOZ w UE i w wybranych krajach oraz zidentyfikowanie pozycji Polski w wybranych obszarach GOZ. Na tej podstawie oraz uwzględniając specyficzne cele GOZ w Polsce, wyszczególnione w krajowych dokumentach, zaproponowano wskaźniki istotne dla monitorowania transformacji gospodarki polskiej w kierunku GOZ. (abstrakt oryginalny)
Negatywny wpływ procesów gospodarczych na środowisko naturalne spowodował wzmożoną działalność proekologiczną jednostek, które te procesy realizują. Skuteczne i efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, przede wszystkim w zakresie spełniania standardów ekologicznych, możliwe jest dzięki integralności problemów prawnych, technicznych i ekonomicznych, ale nie tyle na poziomie samego podmiotu gospodarczego, co na poziomie całej gospodarki. Integrację tę zapewnia logistyka. W artykule zwrócono uwagę na makroekonomiczny wymiar ekologicznie zorientowanej koncepcji logistyki, przede wszystkim w zakresie tworzenia logistycznych powiązań w krajowym systemie gospodarowania odpadami. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia możliwości wykorzystania techniki oceny cyklu życia (LCA) do oszacowania wpływu na środowisko naturalne trzech alternatywnych scenariuszy w zakresie ekologistyki surowców wtórnych. Pierwsza część artykułu poświęcona jest zagadnieniom ekologistyki surowców wtórnych oraz metodologicznym aspektom LCA. Druga część artykułu przedstawia natomiast analizę LCA dla studium przypadku gromadzenia, transportu i segregacji surowców wtórnych w Kielcach. Rozwiązanie obecnie stosowane jest konfrontowane z możliwymi dostępnymi rozwiązaniami dotyczącymi ekologistyki surowców wtórnych, które są stosowane w Unii Europejskiej. Analizę LCA przeprowadzono za pomocą oprogramowania EASETCH. (abstrakt oryginalny)
17
61%
Purpose: The main aims of the article are to analyse the waste electrical and electronical equipment management system and present a conceptual framework for evaluating the collection system for this group of waste. Design/methodology/approach: The research methods used in the article were desk research analysis of available source data on the structure and functioning of WEEE management systems. An additional approach to the research referred to the statistical data on waste collection of the following groups of waste Findings: WEEE management systems are widely described in the literature because this waste are source of significant and rare secondary raw materials. However, it is still a problem to create a fully efficient system for collecting this group of waste. Research limitations/implications: The main limitation in carrying out the research is the lack of current data on the quantity and quality of electrical and electronical waste which can be used for the production Practical implications: Further research will focus on using the approach presented to investigate the effectiveness of the different WEEE collection solutions and the possible improvement of these systems Originality/value: The analysis carried out indicates the need to reconstruct the WEEE management system. This approach to assessing the effectiveness of the system can be used to compare different WEEE collection options.(original abstract)
Celem publikacji jest przedstawienie funkcjonowania tak zwanego miejskiego systemu zbiórki selektywnej surowców wtórnych w Poznaniu w latach 2000-2008 poprzez wieloaspektowe zaprezentowanie wyników zrealizowanych działań(fragment tekstu)
W artykule autor przedstawił trzy grupy problemów, które wskazują na konieczność utylizacji odpadów przemysłowych. Są one następujące: - ograniczone zasoby surowców wymagają uwzględnienia odpadów jako potencjalnej bazy materiałów odzyskiwanych, - rosnąca ilość odpadów może powodować zaburzenia w systemie gospodarczym, - składowane odpady stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego. Autor zwrócił również uwagę na brak zainteresowania ze strony przedsiębiorstw inwestycjami w utylizację odpadów. Wynika to ze sposobu obliczania efektywności inwestycji w unieszkodliwianie odpadów. Uwzględnienie powyższych aspektów w rachunku efektywności może przyczynić się do wzrostu utylizacji odpadów przemysłowych.
W dążeniu do osiągania przewagi konkurencyjnej istotną rolę odgrywają obecnie rozwiązania przyjęte w obszarze działalności logistycznej przedsiębiorstwa. Jakkolwiek zrozumiałe wydaje się w tym zakresie projektowanie logistyki w sposób ułatwiający przepływ towarów w przedsiębiorstwie oraz pomiędzy przedsiębiorstwami w łańcuchu dostaw, to jednak coraz większą uwagę skupia się na organizacji logistyki zwrotów towarów, odpadów i surowców wtórnych. W systemowym ujęciu logistyki zwrotów odpadów i surowców wtórnych jako inspirację można potraktować system oraz propozycję opisu i analizy systemu zarządzania przedstawioną w pracy pod redakcją Adama Stabryły (2010, s. 21). W zaprezentowanym podejściu uwzględniono potrzebę ujęcia celów systemu, umiejscowienia stanowisk odpowiedzialnych za decyzje w badanym systemie w strukturze organizacyjnej, funkcji i procesów w systemie oraz narzędzi wykorzystywanych w realizacji wyróżnionych procesów. W niniejszym artykule przedłożono propozycję systemowego ujęcia działalności logistycznej w obszarze zwrotów towarów, wycofywania odpadów oraz zagospodarowania surowców wtórnych. Uwzględnione zostały cele takiego systemu, rozwiązania dotyczące stanowisk decyzyjnych w strukturze organizacyjnej, procesy oraz narzędzia wykorzystywane w zarządzaniu działaniami w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.