Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 248

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sustainable development of transport
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
1
100%
Celem badań przedstawionych w opracowaniu jest analiza przestrzennej jednorodności (niejednorodności) rozwoju Unii Europejskiej w obszarze zrównoważonego transportu. Badanie jednorodności rozwoju Unii w tym obszarze przeprowadzone zostało przy użyciu rachunku wektorowego na podstawie danych dotyczących zrównoważonego transportu prezentowanych w bazie Eurostat. Pomiar zrównoważonego rozwoju jest zagadnieniem dość często przywoływanym w literaturze przedmiotu. Nadal jednak otwartą kwestią pozostają problemy związane z identyfikowaniem i pomiarem różnych obszarów tego rozwoju, w tym także dotyczące zrównoważonego transportu. Wyniki przeprowadzonych analiz potwierdziły znaczne zróżnicowanie krajów Unii Europejskiej w tym obszarze, co oznacza między innymi brak spójności i małą integrację podejmowanych działań w tym obszarze.(abstrakt autora)
Analiza realizowanej polityki i planowanie powinny opierać się na właściwej bazie informacyjnej ułatwiającej podejmowanie strategicznych decyzji. Jest to szczególnie istotne w przypadku planowania zrównoważonego rozwoju, gdyż należy uwzględniać różnorodne, pośrednie i długookresowe efekty. Istnieje także potrzeba większej harmonizacji procesów rozwijania niezbędnej infrastruktury transportu z zasadą równoważenia rozwoju poprzez poszukiwanie selektywnych i optymalnych rozwiązań na poziomie regionalnym i lokalnym. Celem publikacji jest przedstawienie przesłanek zrównoważonego rozwoju transportu w świetle dostępnych dokumentów i danych statystycznych za lata 2004-2010 dotyczących wybranych pięciu polskich regionów reprezentujących następujące części kraju: północną (Pomorskie), wschodnią (Podlaskie), południową (Małopolskie), zachodnią (Wielkopolskie) i środkową (Mazowieckie).(abstrakt oryginalny)
Nowe uwarunkowania polityczne i gospodarcze w Europie XXI wieku pociągnęły za sobą szereg istotnych zmian w warunkach funkcjonowania europejskiego transportu. Zmiany te stworzyły potrzebę ponownego określenia miejsca poszczególnych gałęzi transportu w obsłudze potrzeb przewozowych gospodarki i społeczeństwa. Szczególny wpływ wywarły takie zjawiska, jak globalizacja i integracja oraz ograniczenia ekologiczne. Pod ich wpływem generowane są nowe potrzeby i nowe wymagania w stosunku do systemu transportowego. Generalne trendy globalizacji i integracji oznaczają potrzebę szybszych i bezpieczniejszych przemieszczeń dóbr oraz ludzi i to na dalekie odległości. Nowe technologie w procesach produkcyjnych, np. just in time, głównie w relacjach B2B oraz zmiany w strukturach łańcuchów dostaw (np. koncentracja międzynarodowego handlu w centrach logistycznych i terminalach) wymagają większej elastyczności i koordynacji poszczególnych gałęzi transportu. Producenci potrzebują systemów dostaw skorelowanych z wymaganiami klientów, które zapewnią im dostarczenie właściwych towarów do właściwych miejsc i w odpowiednim czasie.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zagadnienia realizacji zrównoważonego transportu w województwie śląskim ze szczególnym uwzględnieniem aglomeracji katowickiej. W artykule dokonano obszernej analizy połączeń autobusowych pomiędzy Chorzowem a Sosnowcem. W badaniach skupiono się na analizie ilości połączeń oraz możliwości racjonalnego i ekonomicznego (głównie czasowo) zaplanowania podróży wymagającej skorzystania z 2 środków transportu (autobusu). Przeprowadzone analizy zostały wykonane dla 5 linii autobusowych umożliwiających dotarcie m.in. z centrum Chorzowa do centrum Sosnowca. Połączenie możliwe jest dzięki realizacji przesiadki z autobusu linii 632 jadącego z Chorzowa do centrum Katowic na autobusy realizujące kursy z Katowic do Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Jako estymatory jakości zrównoważonego transportu posłużyły wyliczone czasy oczekiwania na przesiadkę oraz liczba możliwych przesiadek z autobusu linii 632 na autobusy linii 808, 811, 813 i 815.(abstrakt oryginalny)
Transport odgrywa jedną z ważniejszych ról we współczesnym świecie i jest częścią niemal każdej działalności człowieka. Zrównoważony rozwój transportu musi być traktowany jako kolejny, logiczny krok w kierunku kompleksowego rozumienia zrównoważonego rozwoju. Syntetyczne wskaźniki stają się powszechnie akceptowalnym narzędziem stosowanym w porównywaniu wydajności, analizy przyjętych polityk oraz w komunikacji społecznej. W referacie przedstawiono założenia metodologii konstruowania syntetycznych wskaźników zrównoważonego rozwoju transportu. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest przedstawienie przesłanek rozwoju transportu w województwie śląskim na tle innych polskich regionów w aspekcie realizacji koncepcji rozwoju zrównoważonego w kontekście założeń zawartych w dokumentach strategicznych na poziomie UE, kraju oraz regionu. Do osiągnięcia celu opracowania posłużono się źródłowymi dokumentami strategicznymi i programowymi, informacjami dostępnymi na oficjalnych stronach internetowych, a także publikacjami i artykułami naukowymi dotyczącymi analizowanej problematyki, jak również danymi statystycznymi za lata 2009 i 2010 oraz wywiadem bezpośrednim, przeprowadzonym w Urzędzie Marszałkowskim województwa śląskiego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę planowania zrównoważonego transportu miejskiego na etapie opracowywania strategii transportowych miast. (abstrakt oryginalny)
Wraz z rozwojem gospodarczym w Polsce nieustannie od lat 90. XX w. rośnie wskaźnik motoryzacji, powodując równocześnie wzrost miejskich podróży samochodowych. Zjawisko to wpłynęło na utrudnienia w przemieszczaniu się w obrębie miast, a dla obiektów generujących duży ruch wywołało szereg konsekwencji, takich jak: brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych, zatłoczenie w obrębie danego obiektu, zwiększenie niebezpieczeństwa dla pieszych itp. By sprostać tym problemom, na początku XXI w. powstała inicjatywa tworzenia i wdrażania planów mobilności (planów podróży). Celem publikacji jest przedstawienie planu mobilności jako narzędzia równoważenia rozwoju transportu na obszarach zurbanizowanych. Dokonano tego na podstawie analizy literatury źródłowej oraz przeprowadzonych badań ankietowych wśród pracowników, pacjentów i studentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Pozwoliło to ustalić, w jaki sposób pracownicy/studenci docierają do miejsca docelowego, jakie są ich preferencje przy wyborze środka transportu, jaką pokonują odległość i w jakim czasie, a także wskazać bariery ograniczające zmiany obecnych przyzwyczajeń. Do przeprowadzenia badania posłużono się narzędziem pomiarowym w postaci anonimowego kwestionariusza ankietowego zawierającego szereg pytań. Przyjęto hipotezę badawczą, iż zachowania i preferencje transportowe użytkowników tej instytucji są niespójne z paradygmatem zrównoważonej mobilności miejskiej.(abstrakt oryginalny)
Transport jest sektorem gospodarki, który w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu globalnego zanieczyszczenia. Zdecydowana większość szkodliwych substancji emitowanych w wyniku działalności transportowej pochodzi ze środków transportu drogowego. Jednakże za emisję tlenków siarki jest odpowiedzialny głównie transport morski. W styczniu 2015 roku Unia Europejska na mocy dyrektywy 2012/33 / UE wprowadziła przepisy ograniczające zawartość siarki w paliwie żeglugowym, które przyczyniły się do wzrostu kosztów operacyjnych armatorów. W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu dyrektywy siarkowej na rynek promowy. Badania zostały oparte na analizie kosztów i wielkości przewozów ładunków na linii promowej Świnoujście-Ystad/Trelleborg w I połowie 2015 r. Przeprowadzone badania wykazały, że wprowadzenie Dyrektywy Siarkowej nie przełożyło się na obniżenie konkurencyjności połączenia promowego.(abstrakt autora)
W artykule przeanalizowano sytuację polskiego transportu w aspekcie zmian zachodzących w jego strukturze gałęziowej oraz określono trendy i dynamikę rozwoju rynku. Przybliżono podstawowe tendencje cechujące poszczególne gałęzie, wskazując na ich korelację z założeniami idei zrównoważonego rozwoju transportu. Wyróżniono także potrzeby poszczególnych gałęzi transportu i główne trudności jakie spowalniają ich rozwój. Dla pełniejszego zobrazowania struktury polskiego transportu zamieszczono podział sektora transportu według Polskiej Klasyfikacji Działalności. Pozwoliło to na przybliżenie obszaru rynku pod względem zakresu działalności firm na nim funkcjonujących. Zasadnicza część artykułu poświęcona została analizie poszczególnych gałęzi transportu w aspekcie wielkości przewozów i dynamiki rozwoju. Scharakteryzowano przewozy na przestrzeni ostatniej dekady oraz wskazano trendy przewozowe, które są odzwierciedleniem udziału danej gałęzi w przewozach krajowych i międzynarodowych. Artykuł odnosi się także do przyczyn obiektywnych warunkujących zmiany w strukturze popytu rynkowego na usługi świadczone przez poszczególne gałęzie transportu. (abstrakt oryginalny)
Zapewnienie efektywnego funkcjonowania systemów transportowych obszarów peryferyjnych w miastach bywa niejednokrotnie trudne, na co składa się wiele przyczyn. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań dotyczących poziomu zrównoważenia, w tym funkcjonalności, transportu w peryferyjnej dzielnicy przemysłowej Opola Metalchem, jak też ocena planów władz miasta co do zmian w systemie transportowym dzielnicy. Zdiagnozowane zostały główne elementy systemu transportowego oraz problemy związane z funkcjami, jakie na badanym obszarze powinien on pełnić. Następnie omówiono plany władz miasta dotyczące zmian w zagospodarowaniu dzielnicy, w tym przekształceń systemu transportowego. Ostatnia część opracowania zawiera ocenę planowanych działań władz Opola. (abstrakt oryginalny)
12
80%
W artykule zaprezentowano możliwości analityczne modelu CCR-DEA w kontekście zrównoważonego transportu. Skonstruowano przy tym wskaźniki efektywności ekonomicznej, ekologicznej i społecznej transportu. Wskazano również metodologię obliczeń, wykorzystując programowanie liniowe, i stworzono przykładową matrycę danych. Rozwiązania problemów optymalizacyjnych otrzymano dzięki sprowadzeniu warunków ograniczających i funkcji celu z postaci ułamkowej do postaci liniowej. (abstrakt oryginalny)
Na terenie Pogórza Sudeckiego zauważalne jest występowanie znacznych dysproporcji pomiędzy potrzebami transportowymi a możliwością ich realizacji na zadowalającym poziomie jakości. Odnosi się to zarówno do transportu publicznego, jak i prywatnego. Efektem tych niedogodności jest dynamiczny wzrost zmotoryzowania społeczeństwa, co w konsekwencji przedkłada się na ograniczenie korzystania z przewozów środkami transportu publicznego. Dla odwrócenia negatywnego trendu wymagane jest podjęcie działań w celu opracowania i wdrożenia sieciowego systemu transportowego Pogórza Sudeckiego opierającego się na szkielecie istniejących linii kolejowych, które zostaną powiązane węzłowo z innymi systemami transportowymi. Rozwiązanie to pozwoli na wykorzystanie historycznego układu linii kolejowych na Pogórzu Sudeckim. Zwiększenie udziału transportu szynowego w ogólnym transporcie przełoży się na ograniczenie liczby pojazdów osobowych poruszających się po drogach. Pozytywnym skutkiem tej ewolucji będzie wymierny spadek emisji zanieczyszczeń generowanych przez silniki spalinowe do środowiska, poprawa jakości życia ludności poprzez ograniczanie liczby samochodów poruszających się po ulicach oraz eliminacja innych negatywnych czynników związanych z szeroko pojętą motoryzacją(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zarysowano problematykę dotyczącą zachowań transportowych oraz złożoności determinant, które warunkują wybór określonego sposobu przemieszczania się. Rozważania te posłużyły próbie oceny skuteczności i zasadności niektórych instrumentów na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu jako sektora, który z jednej strony jest niezbędnym czynnikiem rozwoju społeczno-gospodarczego, a z drugiej generuje liczne negatywne efekty zewnętrzne obniżające poziom dobrobytu społecznego. Celem artykułu było ukazanie pewnych kierunków rozwoju działań na rzecz budowy zrównoważonych zachowań transportowych.(abstrakt oryginalny)
Wstęp: We współczesnej, szybko się zmieniającej globalnej gospodarce, lotniska odgrywają ważną rolę w socjalnym, kulturalnym i ekonomicznym rozwoju społeczności oraz w budowaniu nowych mostów pomiędzy różnymi rynkami. Rozwój zrównoważony oznacza zachowanie balansu pomiędzy ekonomicznymi, społecznymi i środowiskowymi procesami oraz postępem we wszystkich tych trzech wymiarach na optymalnym poziomie. Dlatego też pomiar jak i zarządzanie zrównoważonej działalności odgrywa istotną funkcję w kontroli lotnisk. Zachowanie zasada zrównoważonego rozwoju w inwestycjach lotniskowych, będących odpowiedzią na zwiększający się popyt na ich usługi może być realizowany efektywnie w ramach zracjonalizowanej struktury. Struktura ta powinna odpowiadać zasadom rozwoju zrównoważonego, który to będzie odgrywał coraz istotniejszą rolę i zwiększał swoje znaczenie. Celem pracy jest opracowanie oprogramowania oceny rozwoju zrównoważonego lotnisk poprzez analizę działalności zrównoważonej obejmującą wiele zmiennych. Metody: Do przeprowadzenia analizy działalności zrównoważonej lotniska, istotne jest uwzględnienie ekonomicznych, społecznych oraz środowiskowych czynników, które są trzema podwymiarami rozwoju zrównoważonego we wszystkich strategicznych, taktycznych i operacyjnych procesach i mechanizmach decyzyjnych. W celu przeprowadzenia analizy, zastosowano metody DEMATEL oraz OMAX (Objectives Matrix), umożliwiające uwzględnienie tych wszystkich czynników równocześnie, poprzez zastosowanie wskaźników wagowych. Wyniki: Najważniejszym czynnikiem dla lotniska Antalya, jak również o największym znaczeniu, jest czynnik ekonomiczny. Współczynniki działalności zrównoważonych dla lotniska Antalya zostały obliczone dla lat 2018 oraz 2019. Działalność lotniska w 2019 była większa aniżeli w 2018. Wnioski: Największym osiągnięciem tej pracy jest opracowanie "aplikacji oceny działalności zrównoważonej" dla zarówno krajowych jak i międzynarodowych lotnisk. Praca ta przyczynia się również do pogłębienia prac badawczych nad działalnością innych lotnisk oraz porównania ich działania z poprzednimi ich osiągnięciami. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena jakości transportu szynowego (kolejowego) w województwie śląskim (na przestrzeni dłuższego okresu czasu) pod kątem mobilności mieszkańców, jako ważnego elementu działalności przewoźnika oraz realizacji zasad zrównoważonego transportu w województwie śląskim W artykule przedstawiono analizę ilości połączeń kolejowych oferowanych przez jedną ze spółek kolejowych, której głównym zadaniem jest realizacja lokalnych przewozów kolejowych na terenie aglomeracji śląskiej. Dokonano porównania obecnie obowiązującego rozkładu jazdy dla wybranej trasy przejazdu z dwoma rozkładami jazdy obowiązującym w okresie wcześniejszym. Uzyskane wyniki badań pozwoliły na ocenę obecnej sytuacji w obszarze lokalnego transportu kolejowego, jako ważnego elementu zarządzania i realizacji transportu zbiorowego w odniesieniu do analogicznych okresów występujących w poprzednich 2 latach.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Koszty i korzyści funkcjonowania miejskich wypożyczalni rowerów
80%
Współczesne problemy funkcjonowania transportu w miastach wskazują na potrzebę jego usprawniania. Realizacja zasad zrównoważonego rozwoju transportu (o czym mówi m.in. ustawa o publicznym transporcie zbiorowym) powinna być kierunkiem rozwoju transportu w miastach. W imię tych zasad dąży się do ograniczania wykorzystania w ruchu miejskim samochodów osobowych na rzecz innowacyjnych oraz przyjaznych środowisku rozwiązań. Jednym z nich jest coraz bardziej popularna miejska wypożyczalnia rowerów wspierana przez rozwój systemu dróg rowerowych oraz parkingów. Obecnie na świecie istnieje ponad 140 systemów wypożyczalni rowerów w 165 krajach świata, wśród nich m.in. Call-a-bike (system prowadzony przez Deutsche Bahn w wybranych miastach na terenie Niemiec) czy Nextbike (system działający w ponad 80 miastach w dziesięciu krajach). Wśród bardziej popularnych miejskich wypożyczalni rowerów w Polsce można wyróżnić te funkcjonujące w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy Gdańsku.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest ukazanie znaczenia kolejowej infrastruktury transportowej jako elementu zrównoważonego rozwoju kraju. W opracowaniu przedstawiono stan transportu kolejowego w Polsce oraz analizę założeń projektu Strategii zrównoważonego rozwoju transportu do 2030 roku, skierowanego do konsultacji przez Ministerstwo Infrastruktury 9 listopada 2018 roku. Badania, których wyniki przedstawiono w opracowaniu, prowadzone były metodą reprezentacyjną zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 70/2012 z dnia 18 stycznia 2012 roku w sprawie sprawozdań statystycznych. W 2017 roku transportem kolejowym przewieziono ogółem 239,5 mln ton ładunków, o 7,6% więcej niż w 2016 roku. Pomimo że wyniki badań z roku na rok są coraz lepsze dla transportu kolejowego, nie mogą być w pełni satysfakcjonujące. Udział przewozów ładunków w rynku kolejowym powinien być zdecydowanie większy. Projekt Strategii zrównoważonego rozwoju transportu zakłada w latach 2015-2030 wzrost transportu drogowego minimum o 196 mln ton, a transportu kolejowego o minimum 30 mln ton, czyli 6,5-krot- nie mniej niż transportu samochodowego. Zrównoważenie kosztów infrastruktury kolejowej z infrastrukturą samochodową jedynie w niedużym stopniu może poprawić konkurencyjność kolei. Nieodzowne jest więc podjęcie takich działań niezwiązanych z opłatami w transporcie kolejowym, które poprawią konkurencyjność transportu kolejowego względem transportu samochodowego.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przybliżenie tematyki Public Service Obligation oraz omówienie najważniejszych zagadnień. Dwoma podstawowymi aktami prawa w tym zakresie są: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1370/2007 z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70, a także ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. z 2011, nr 5, poz. 13). Te dwa akty prawa w miarę kompleksowo normują kwestie obowiązku świadczenia usług publicznych. Artykuł traktuje o ewentualnych wątpliwościach interpretacyjnych oraz instytucjach prawa, jakie obowiązują w tym zakresie. Jednocześnie poruszona została kwestia orzecznictwa sądownictwa unijnego oraz krajowego(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia realizacji zrównoważonego transportu w województwie śląskim ze szczególnym uwzględnieniem aglomeracji katowickiej. W artykule dokonano obszernej analizy połączeń autobusowych pomiędzy Sosnowcem a Chorzowem.. Skupiono się na analizie ilości połączeń oraz możliwości racjonalnego i ekonomicznego (głównie czasowo) zaplanowania podróży wymagającej skorzystania z 2 środków transportu (autobusu). Przeprowadzone analizy zostały wykonane dla 5 linii autobusowych umożliwiających dotarcie m.in. z centrum Sosnowca do centrum Chorzowa. Połączenie możliwe jest dzięki realizacji przesiadki z autobusów jadących z Dąbrowy Górniczej i Sosnowca do centrum Katowic na autobus realizujący kurs z Katowic do centrum Chorzowa. Jako estymatory jakości zrównoważonego transportu posłużyły wyliczone czasy oczekiwania na przesiadkę oraz liczba możliwych przesiadek z autobusów 808, 811, 813 i 815 na autobus linii 632.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.