Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Swap contracts
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wrażliwości kontraktów swap na zmiany stóp zwrotu. Określanie tej wrażliwości jest analogiczne przy swapach walutowych i swapach na stopę procentową. W swapach walutowych należy uwzględnić kursy walutowe. [...] W artykule szczegółowej analizie zostanie poddany kontrakt swap traktowany jako portfel obligacji. (fragment tekstu)
Omówiono problematykę swapów finansowych. Zwrócono uwagę na ich zastosowanie na rynkach kapitałowych oraz przedstawiono przykład ich zastosowania dla inwestorów giełdowych.
W artykule przedstawiono propozycję strategii inwestycyjnej polegającej na wykorzystaniu tzw. spreadów na rynku ropy naftowej. W rozważanym przypadku zajmowanie pozycji typu spread polega na otwarciu pozycji krótkiej na ropie w gatunku WTI i jednocześnie zajęciu pozycji długiej na ropie w gatunku Brent. Proponowana strategia inwestycyjna jest strategią długoterminową, wykorzystującą fakt, że contango na ropie WTI jest zwykle znacznie większe niż na ropie Brent, co pozwala na czerpanie dodatkowych zysków z naliczanych podczas rolowania kontraktów punktów swapowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zagadnienia odnośnie wyceny standardowej wymiany procentowej, osłony rynkowej przed zmianą stóp zerokuponowych oraz osłony dyskontowej standardowej wymiany procentowej. Analizę osłony przeprowadzono dla standardowych wymian procentowych. Ryzyko rynkowe standardowych wymian procentowych zostało odniesione do rynkowej wyceny obligacji o oprocentowaniu stałym i skorygowanym.
5
Content available remote Zastosowanie kontraktów swap w Polsce
75%
Swap stosowany jest w praktyce jako narzędzie wspomagające zarządzanie aktywami i pasywami przedsiębiorstwa, mogące zredukować ryzyko kontraktowe tj. zmiany stóp procentowych, kursów walut, cen towarów czy cen akcji. W dobie globalizacji rynku finansowego, gdzie czynnikiem sukcesu staje się możliwy dostęp do tańszego kapitału, kontrakty swap mogą optymalizować skutecznie to dążenie. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia jedną z metodologii wyceny instrumentów pochodnych na stopę procentową na przykładzie wyceny kontraktu swap o stałej długości w modelu Brace-Gątarek-Musiela (BGM).
Kontrakty swapowe oficjalnie pojawiły się na rynku w 1981 roku, gdy w "The Wall Street Journal" ukazał się artykuł na temat transakcji IBM z Bankiem Światowym, przeprowadzonej za pośrednictwem Salomon Brothers International, która polegała na zamianie dolarów amerykańskich na marki niemieckie i franki szwajcarskie. W tym samym roku również Deutsche Bank zawarł transakcje swapową, której drugiej strony umowy jednak nie ujawniono. Inne źródła podają z kolei, że pierwszy swap (walutowy) zawarto w 1976 roku za pośrednictwem londyńskiego banku należącego do Continental Illinois [zob. Henry T.C. Hu 1988, s. 333-435]. Szczegóły tej transakcji, podobnie jak tej przeprowadzonej przez Deutsche Bank, z uwagi na utrzymanie tajemnicy, a stąd przewagi konkurencyjnej, pozostały jednak niewiadome. Niezdradzanie szczegółów pierwszych transakcji wynika również z faktu, że w niektórych przypadkach swapy służyły obejściu różnych form kontroli. Opisując przyczyny innowacji finansowych Merton Miller wymieniając regulacje i deregulacje, za najlepszy przykład innowacji wywołanej przepisami podał właśnie swap. Artykuł ma celu przedstawienie opłacalności transakcji swapowych dokonanych przez Telekomunikację Polską S.A. Należy ona do firm, które w Polsce jako pierwsze zaczęły wykorzystywać swapy do zabezpieczania swoich pozycji. Pierwszy taki kontrakt zawarła w 1997 roku na okres 7 lat. (fragment tekstu)
8
Content available remote Walutowe i procentowe transakcje zamiany - podstawy mechanizmu działania
75%
Kontrakt swap jest umową odpłatną, na mocy której jedna i druga strona uzyskują korzystną zmianę majątkową w postaci prawa pochodnego. Strony kontraktu muszą mieć świadomość, że mechanizm i warunki zawierania tego typu transakcji sprawiają, iż świadczenie jednej strony nie będzie odpowiadało wartości świadczenia drugiej strony, zarówno wynikających z płatności końcowych, jak i płatności, które mogą się pojawiać w trakcie trwania umowy (np. dotyczące płatności odsetek). Stąd jest to umowa, którą trudno nazwać umową wzajemną. Kontrakty terminowe mogą być sprzedawane na rynku wtórnym, swap ze względu na ich indywidualizm są trudniej zbywalne. Warto podkreślić, iż rozwój rynku OTC w Polsce oraz struktura uczestników pokazują, że jest to rynek niezwykle atrakcyjny dla podmiotów finansowych i przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
9
Content available remote Charakter prawny kontraktu swap
75%
Podstawowym celem tego artykułu jest przedstawianie charakterystyki prawnej swapów na gruncie prawa polskiego, zarówno w ujęciu publiczo-, jak i prywatnoprawnym. Nie da się tego, moim zdaniem, zrobić bez przedstawienia praktycznej strony funkcjonowania swapów. Na zakończenie spróbuję także odnieść się do pewnych tendencji, które - jak się zdaje - mogą doprowadzić do przekształcenia pochodnych instrumentów finansowych w umowy nazwane. (fragment tekstu)
Omówiono rynek swapów walutowych, który ze względu na skalę obrotów stał się największym segmentem krajowego rynku finansowego. Podjęto próbę odpowiedzi na pytania: co sprawiło, że w ciągu krótkiego czasu (od 1999 r.) obroty na rynku swapów walutowych tak szybko wzrosły, dlaczego tendencja ta nie dotyczy rynku walutowego, na którym skala obrotów rośnie znacznie wolniej?
Objective: The article aims to present the importance of swap transactions in the evolution of the Polish currency market and the OTC interest rate derivatives market.Research Design & Methods: The theoretical considerations in the article were based on a critical analysis of the literature on the subject. In turn, the empirical part of this article was developed using numerical parameters characterizing the studied phenomenon.Findings: It cannot be unequivocally confirmed that swaps, due to their universality and design, are the most frequently used instrument of the Polish currency market and the OTC interest rate derivatives market. This is because, although, on the currency market, the main share in transactions was achieved by currency swaps, in the case of the OTC interest rate market, interest rate swap (IRS) transactions no longer record the largest share.Contribution & Value Added: The issue of swap contracts, according to the authors of the thesis, is the subject of limited interest in the Polish research literature, and this article was to be a response to the need to systematize knowledge about these instruments and a synthetic presentation of their development. (original abstract)
Region Azji Wschodniej przez długi okres po zakończeniu II wojny światowej był marginalizowany pod względem swojej roli politycznej oraz gospodarczej na świecie. Specyfika państw tego obszaru, w tym przede wszystkim znaczne zróżnicowanie ekonomiczno-społeczne oraz polityczne, nierozwiązane konflikty oraz brak zbieżnej wizji współpracy powodowały, że kraje Azji Wschodniej przez wiele dekad nie były w stanie stworzyć wspólnej strategii rozwoju. W rezultacie państwa te stosowały się do zasad przyjętych przez inne podmioty gospodarki światowej, w tym w szczególności Światową Organizację Handlu (WTO - koncepcja multilateralizmu) oraz Radę Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC - idea otwartego regionalizmu). Celem opracowania jest ukazanie ewolucji zjawiska regionalizmu finansowego w Azji Wschodniej wraz z przedstawieniem projektów zainicjowanych w ramach tego procesu. (fragment tekstu)
Dynamiczny rozwój inżynierii finansowej, jaki miał miejsce na początku XXI wieku, zaowocował stworzeniem wielu nowych instrumentów, które miały znaczący wpływ na funkcjonowanie globalnych rynków finansowych. Do najważniejszych z nich możemy z pewnością zaliczyć derywaty kredytowe, które za sprawą kryzysu finansowego znalazły się w ostatnim czasie w centrum zainteresowania opinii publicznej. Ich powstanie wiązało się bezpośrednio z koniecznością opracowania nowych i skutecznych metod ograniczania ryzyka, które generowane było przez rosnącą liczbę różnego rodzaju instrumentów dłużnych. Pomimo że założenia dotyczące ich funkcjonowania były słuszne, przyniosły one również wiele zagrożeń, które zmaterializowały się podczas ostatniego kryzysu finansowego. Najważniejszymi instrumentami z tej grupy są kontrakty CDS (Credit Default Swaps), które stworzone zostały w celu ochrony nabywców obligacji przed bankructwem ich wierzycieli. Pełniąc funkcję swoistego rodzaju polisy ubezpieczeniowej, przyczyniły się one do rozwoju rynku obligacji korporacyjnych, obligacji hipotecznych (MBO - Mortgage Backed Obligations), a także obligacji narodowych (sovereign bonds). Niewątpliwe korzyści związane z ich istnieniem zostały zniwelowane tym, że wraz ze wzrostem popularności tych instrumentów zaczęły być wykorzystywane niezgodnie ze swoim przeznaczeniem. Było to bezpośrednim zagrożeniem dla stabilności całego systemu finansowego, czego przykładem były problemy największego światowego ubezpieczyciela (AIG - American International Group), który w celu uniknięcia niekontrolowanego bankructwa w 2008 r. został znacjonalizowany przez rząd Stanów Zjednoczonych. W następstwie tych wydarzeń zintensyfikowano działania mające na celu wprowadzenie nowych regulacji i ściślejszego nadzoru na rynku derywatów kredytowych, których obrót odbywał się najczęściej na rynkach pozagiełdowych (OTC - Over the Counter), bezpośrednio między zainteresowanymi stronami. Problem braku kontroli nad tego rodzaju instrumentami oraz nieefektywność narzędzi, które mogłyby ją zapewnić, został zdiagnozowany jako poważne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa rynków finansowych w przyszłości. Konsekwencją tych założeń są propozycje nowych regulacji, które jednak napotykają na poważny opór ze strony najważniejszych instytucji, które miałyby im podlegać. (original abstract)
W celu zmniejszenia ryzyka inwestycyjnego istnieje konieczność korzystania z instrumentów możliwie najlepiej zabezpieczających przed stratą finansową. Takimi aktywami są instrumenty pochodne od lat wykorzystywane w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Zastosowanie instrumentów pochodnych pozwala na modelowanie profilu wypłaty portfela inwestycyjnego zgodnie z indywidualnymi potrzebami inwestora; instrumenty pochodne pozwalają na efektywne zarządzanie ryzykiem finansowym. W dobie dużych zmian na rynku kapitałowym użyteczność instrumentów pochodnych z pewnością zostanie zweryfikowana. Celem pracy jest pokazanie efektywności instrumentów pochodnych w tworzeniu portfela inwestycyjnego oraz wykazanie, że rozważne oraz metodologicznie poprawne posługiwanie się narzędziem, jakim są pochodne instrumenty finansowe, może przynieść o wiele lepsze rezultaty aniżeli stosowanie jedynie narzędzi klasycznej teorii portfela.
Kolejny artykuł dotyczący instrumentów pochodnych rynków akcyjnych. W tej części przedstawiono kontrakty swap oraz certyfikaty.
Omówiono możliwości wykorzystania złotówkowych kredytów preferencyjnych przez eksporterów, a następnie dokonania zamiany płatności złotówkowych na walutowe przy pomocy transakcji swap. Prześledzono jakie koszty finansowe wiązałyby się z zaciągnięciem w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kredytu preferencyjnego na inwestycje ekologiczne oprocentowanego na poziomie 3 proc. oraz jednoczesnym zawarciu rocznej transakcji swap.
17
Content available remote Swap - konstrukcja kontraktu, rynek i ryzyko
63%
Celem autora artykułu jest wskazanie możliwości wykorzystania kontraktów swap do aktywnego zarządzania ryzykiem finansowania w walutach obcych. W warunkach obecnego kryzysu kilka banków w Polsce poniosło znaczące straty w wyniku finansowania działalności kredytowej na rynkach wymiany walut. Warto w tym kontekście przyjrzeć się konstrukcji kontraktów swap oraz określić możliwości ich wykorzystania w aktywnym zarządzaniu finansowym. Mimo oczekiwanego w perspektywie kilku lat przyjęcia przez Polską euro, ryzyko walutowe będzie występowało w działalności instytucji finansowych i niefinansowych w Polsce. Jeśli kształt międzynarodowego systemu pieniężnego opierał się będzie na przykład na wielkiej trójce walut: dolarze amerykańskim, euro i jenie japońskim - problem stabilizacji kursów na światowym rynku dewizowym sprowadzi się do zapewnienia stabilizacji pomiędzy dolarem, euro i jenem. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia wyniki estymacji premii za ryzyko na rynkach międzybankowych: polskim i europejskim. Premia za ryzyko wyznaczana była na podstawie stóp międzybankowych i stóp kontraktów OIS. Badanie dotyczyło okresu kryzysu 2008-2009. Okazuje się, że premia za ryzyko na obu rynkach była wrażliwa na posunięcia polityki monetarnej banków centralnych. Wyniki badań dla rynku polskiego sugerują jednak, że rynek OIS w Polsce nie jest rynkiem dojrzałym. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki estymacji zmiennej w czasie premii za ryzyko na polskim rynku pieniężnym. Przeanalizowano rynek stóp międzybankowych o terminach bazowych trzy miesiące i tydzień. Premia za ryzyko zdefiniowana została jako nieobserwowalna wartość zależna od spreadu między badaną stopą procentową, a oczekiwaniami związanymi z jej kształtowaniem się oraz nierozerwalnie związanych ze zmiennością tego spreadu. Oczekiwania mierzone były za pomocą stóp kontraktów swap na POLONIĘ, zaś sama premia szacowana z wykorzystaniem modeli klasy GARCH-in-Mean. W wyniku przeprowadzonych badań, autorzy stwierdzają, że premia za ryzyko na rynku instrumentów' trzymiesięcznych zniechęca banki do podejmowania inwestycji o talom terminie zapadalności. Dodatnia, lecz niewielka, premia za ryzyko została wyznaczona na rynku instrumentów tygodniowych. W obu przypadkach premia za ryzyko nie reagowała na zmiany sytuacji międzynarodowej, ale na posunięcia polityki pieniężnej NBP. (abstrakt oryginalny)
Swap jest indywidualnie negocjowanym instrumentem pozagiełdowym i polega na jednoczesnym zakupie i sprzedaży podobnych aktywów bazowych lub zobowiązań o podobnej wysokości, przy założeniu, że operacja ta zapewni obu stronom korzystniejsze warunki finansowe. W związku z tym scharakteryzowano strony biorące udział w transakcji swap, magazynowanie swapów, korzyści komparatywne, ryzyko kredytowe oraz rynek wtórny swapów.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.