Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Swoboda przepływu osób prawnych w UE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autor pisze, że podstawowym celem regulacji odnoszących się do Controlled Foreign Company jest zapobieganie zmniejszaniu wpływów podatkowych w państwie, w którym siedzibę ma spółka kontrolująca, poprzez eliminowanie różnic w opodatkowaniu dochodu uzyskanego lub otrzymanego przez CFC . W większości krajów, które wprowadziły do swoich regulacji reżim CFC, kontrolowana spółka zagraniczna traktowana jest jako odrębnie opodatkowana jednostka z siedzibą w innej jurysdykcji podatkowej niż spółka kontrolująca i nie jest podmiotem bezpośrednio opodatkowanym w państwie siedziby spółki kontrolowanej.
Przedstawiono zasady Wspólnoty Europejskiej dotyczące swobody zakładania przedsiębiorstw. Przeanalizowano orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 9 marca 1999 roku dotyczące tego zagadnienia.
Omówiono zapisy Układu o Stowarzyszeniu RP ze Wspólnotami Europejskimi oraz Traktatu o Wspólnocie Europejskiej w zakresie okresów przejściowych na przepływ pracowników, swobody prowadzenia działalności gospodarczej oraz swobody świadczenia usług. Po 1 maja 2004 roku obywatele polsce nie bedą mogli poszukiwac pracy na terenie państw Unii, ale mogą tam założyć przedsiębiorstwo lub swiadczyć usługi.
W artykule poświęcono uwagę takim elementom wspólnego rynku jak swoboda prowadzenia działalności gospodarczej (w tym zakładania przedsiębiorstw) i swoboda świadczenia usług. Traktat o Wspólnocie Europejskiej stanowi, że przepisy o swobodzie świadczenia usług stosuje się tylko wtedy, gdy nie znajdują zastosowania przepisy o swobodzie zakładania przedsiębiorstw. Podkreślono, że rozróżnienie pomiędzy założeniem przedsiębiorstwa a świadczeniem usługi w innym państwie członkowskim ma podstawowe znaczenie dla sytuacji prawnej przedsiębiorcy. Kryteria oceny wynikają z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a nie z konkretnego tekstu prawnego.
Zdaniem autora, jedną z istotnych barier dla pełnej realizacji zasady swobody przedsiębiorczości w Unii Europejskiej jest kwestia regulacji państw członkowskich w zakresie opodatkowania niezrealizowanych zysków kapitałowych w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub siedziby przez przedsiębiorców lub osoby fizyczne. Dostrzegając ten problem Komisja Europejska opublikowała 19 grudnia 2006 r. komunikat skierowany do Rady, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego pt. "Opodatkowanie niezrealizowanych zysków kapitałowych w przypadku zmiany siedziby lub miejsca zamieszkania dla celów podatkowych oraz potrzeba koordynacji polityki podatkowej państw członkowskich". W artykule omówiono stanowisko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz propozycje Komisji w tej sprawie.
W artykule zostały przedstawione teoretyczne i prawne podstawy swobody przepływu osób na obszarze Unii Europejskiej oraz uregulowania przejściowe stosowane wobec Polski w tym zakresie. W części empirycznej artykułu zanalizowano wielkość oraz kierunki geograficzne migracji obywateli Polski po przystąpieniu kraju do UE. Autorka podjęła próbę oceny stopnia wykorzystania przez Polaków możliwości swobodnego przepływu osób w UE. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.