Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Symulacja wzrostu gospodarczego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule rozpatrzono będący rozwinięciem modeli typu Leontiewa oraz Neumanna-Gale'a model wzrostu, w którym obok założeń charakterystycznych dla tej klasy modelu uwzględniono nie brane explicite pod uwagę ani w modelach Leontiewa, ani w modelach typu Neumanna-Gale'a warunki wzrostu majątku produkcyjnego i zatrudnienia a także pewne dodatkowe warunki wzrostu konsumpcji (produkcji dóbr konsumpcyjnych). Jako kryterium wzrostu przyjęto użyteczność konsumpcji w danym (skończonym) horyzoncie czasu {0,1,..., T}. Nawiązując do wspomnianej pracy W. L. Markowa w artykule scharakteryzowano ważniejsze własności przekształcenia technologicznego, a także dopuszczalnych, efektywnych i optymalnych procesów wzrostu oraz dowiedziono asymptotycznej zbieżności procesów optymalnych do wiązki procesów "zbliżonych" do efektywnych (zawierającej procesy efektywne oraz ewentualnie ich punkty skupienia w przestrzeni, do której należą). Prezentowany model różni się w sensie matematycznym od modelu rozpatrywanego przez W. L. Markowa (zarówno postacią kryterium wzrostu jak i niektórymi własnościami przekształcenia technologicznego) co niestety sprawia, iż przy dowodzeniu twierdzeń o istnieniu dopuszczalnych procesów wzrostu (twierdzenie 1) i asymptotyce optymalnych procesów wzrostu (twierdzenie 2) nie można bezpośrednio posłużyć się rezultatami W. L. Markowa. Można było wykorzystać idee dowodów, co uczyniono dowodząc zwłaszcza twierdzenia 2. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia sprostowanie oraz uzupełnienie cyklu artykułów wymienionych w spisie literatury oraz proponuje metodę obliczania proporcjonalnego wzrostu gospodarczo-społecznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono i omówiono podobieństwa i różnice w określaniu dopuszczalnych granic wzrostu podstawowych wielkości makro, zwłaszcza PKB, w średnim i długim okresie dla gospodarki polskiej w XXI w. Jako punkt odniesienia przyjęto makroekonometryczny model symulacyjny IEiS UŁ W8-2000 i symulacje wykonane na jego podstawie.
Artykuł prezentuje dwa scenariusze możliwego wpływu średniookresowej polityki makroekonomicznej na perspektywy rozwoju gospodarczego. Pierwszy stara się w najbliższych latach nadal forsować wzrost, poświęcając mu wskaźniki stabilizacyjne. Drugi, w trosce o stabilizację, stara się w najbliższych latach studzić "przegrzaną" gospodarkę. Oba scenariusze opracowane są za pomocą modelu MORS-W.
W pracy przedstawiono sformułowanie oraz własności symulacyjnego modelu postępu technicznego z dyfuzją technologii. Postęp techniczny wynika z własnej działalności badawczo-rozwojowej agentów oraz z imitacji wynalazków innych agentów (dyfuzja technologii). Dynamiką modelu rządzi jeden parametr zwany prawdopodobieństwem imitacji. Analizujemy dwie skrajne i jedną pośrednią jego wartość i pokazujemy, że przy 50% prawdopodobieństwie imitacji osiągane tempo postępu technicznego jest najwyższe. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono model umożliwiający badanie rozwoju gospodarki polskiej w warunkach procesu transformacji. Model ten składa się z sektora produkcji, gospodarstw domowych, rynku pracy, systemu bankowego, handlu zagranicznego i sektora publicznego. Następnie przeprowadzono obliczenia dla trzech scenariuszy różniących się polityką budżetową, w celu analizy wpływu alternatywnych polityk budżetowych na wzrost gospodarczy i dokonano oceny następstw wprowadzenia polityki keynesistowskiej i liberalno-monetarystycznej w porównaniu ze scenariuszem kontynuacji prowadzonej dotychczas polityki.
Autorzy, wykorzystując zmodyfikowany model WIR-1, dokonali analiz symulacyjnych infrastruktury i sektora wysokiej techniki jako obszarów, których rozwój warunkuje szanse gospodarki polskiej. Zanalizowali wariant wzrostu stacjonarnego, a następnie scenariusz realistyczny, opierający się na założeniu stworzenia preferencji dla inwestycji kosztem sfery konsumpcji i równowagi bilansu handlowego.
Celem pracy jest próba odpowiedzi na pytanie: jaki powinien być poziom redukcji zadłużenia zagranicznego, aby gospodarka zadłużona mogła wywiązać się z finansowych zobowiązań wobec wierzycieli w przyjętym horyzoncie czasu i jak w takim procesie przebiega rozwój głównych zmiennych makroekonomicznych. W tym celu autor konstruuje symulacyjny model wzrostu gospodarki polskiej przy założeniu, że gospodarka zadłużona korzysta z częściowej redukcji długu.
Autorzy przedstawili metodę kreślenia wizji gospodarczej polegającą na wyodrębnieniu obszaru selekcji (problem tempa rozwoju oraz wzorca zmian strukturalnych) i implementacji (możliwość zaprojektowania takiej polityki makroekonomicznej, która wspiera realizację wzorca rozwojowego). Zaprezentowali dwa modele: rozwoju sektorów (ROSE) i implikacji wizji rozwojowej dla polityki makroekonomicznej (VISIMP) oraz wyniki symulacji przeprowadzonej za pomocą tych modeli.
Autorzy zwracają uwagę na fakt, że dla długookresowej perspektywy rozwoju istotne są relacje i powiązania technologiczne oraz zmiany struktur rzeczowych. Konstruują zatem model akcentujący rzeczową stronę procesów gospodarczych. W modelu WIR rozpatrują procesy gospodarcze w ujęciu realnym w trzech sektorach: wysokiej techniki, infrastruktury i produkcji pozostałej. Ze względu na brak danych statystycznych oparli się na własnych, uproszczonych szacunkach. Przedstawiono i omówiono przykładowy scenariusz rozwoju.
W artykule przedstawiliśmy analizę symulacyjną rozwoju gospodarki Polski w oparciu o kwartalny model ekonometryczny. Model ten składa się z 22 równań stochastycznych, które opisują związki rynku finansowego z sektorem realnym gospodarki. Celem badania jest zaprezentowanie wpływu zmian krajowych i zagranicznych stóp procentowych oraz kursu walutowego EUR/USD na wzrost gospodarczy w Polsce w okresie Q2, 1993-Q2, 2003. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.