Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Syndykat
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Ważnym elementem w gospodarce rynkowej są przypadki upadłości przedsiębiorstw. Główną rolę w likwidacji przedsiębiorstw odgrywa syndyk masy upadłościowej, nadzorcy sądowi i zarządcy. W artykule podejmowany jest problem odpowiedzialności cywilnej tych instytucji. Autor podaje w artykule skalę upadłości przedsiębiorstw w Polsce, założenia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a także zastanawia się nad realnością minimalnej sumy gwarancyjnej i kalkulacji składki ubezpieczeniowej. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu jest prawny i społeczny problem dochodzenia przez syndyków masy upadłości spółdzielczych kas oszczędnościowo- kredytowych wobec ich członków takich roszczeń, które - jeśli w ogóle istnieją - są przedawnione. Do tej kategorii należą roszczenia związane z dopłatą do nowej wysokości udziału, podwyższonej uchwałą zebrania przedstawicieli członków w okresie, gdy spółdzielcza kasa prowadziła jeszcze działalność pod kierunkiem swoich władz statutowych. Druga kategoria to roszczenia o pokrycie udziału, kierowane do członków, którzy nigdy nie skorzystali z usług finansowych kasy, a jedynie ubiegali się o kredyt, którego nie uzyskali. Przedmiotem artykułu są rozważania na temat relacji sankcji określonej w statucie kasy na wypadek niedokonania wpłaty w terminie, czyli wykreślenia ze spółdzielni i sankcji w postaci zaskarżalnego roszczenia o zapłatę. W tym aspekcie szczególne znaczenie ma społeczno- gospodarczy cel stosunku członkostwa w kasie, polegający na uczestnictwie we wzajemnościowej działalności kredytowej i depozytowej oraz kwestia wpływu niemożności osiągnięcia takiego celu na istnienie zaskarżalnego roszczenia o pokrycie udziału w spółdzielni. Znaczenie dla prawnej oceny stanu faktycznego i wykładni zapisów jej statutu ma także utrwalone postępowanie statutowych organów spółdzielczej kasy. Z punktu widzenia dochodzenia przez syndyka zapłaty przed sądem największe znaczenie ma jednak okoliczność, że ogłoszenie upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej nie powoduje, że przedawnione roszczenia na nowo staną się wymagalne i zaskarżalne.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na zastosowanie badań syndykatowych w sferze kontroli marketingowej. Podano przykłady podstawowych badań syndykatowych, odnoszących się do zachowań konsumentów i przedsiębiorstw. Pokazano możliwości zastosowania badań syndykatowych do kontroli strategicznej w zarządzaniu marketingowym oraz do kontroli decyzji taktycznych.
Głównym celem artykułu było przedstawienie przeglądu uregulowań prawnych dotyczących postawienia przedsiębiorstwa w stan upadłości. Omówiono obowiązki przedstawicieli przedsiębiorstwa dotyczące aspektów prowadzonej rachunkowości oraz podatkowych, ze szczególnym uwzględnieniem podatku VAT. Zaprezentowano rolę biegłego rewidenta w ocenie kontynuacji działania jednostki oraz syndyka w zakresie prowadzonej rachunkowości przedsiębiorstwa postawionego w stan likwidacji. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy termin zawity z art. 534 k.c. znajduje zastosowanie do sytuacji objętych art. 133 ust. 1 zd. 1 Prawa upadłościowego, tj. czy uprawnienie syndyka do wstąpienia w miejsce powoda w sprawie wszczętej przez wierzyciela, który zaskarżył czynność upadłego, jest ograniczone zawitym terminem 5-letnim wynikającym z art. 534 k.c.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest analiza stanu wiedzy zarządzających przedsiębiorstwami w zakresie wybranych obszarów znowelizowanych przepisów prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. W pierwszej części dokonano charakterystyki prawa insolwencyjnego i jego funkcji, a także zaprezentowano wybrane zasady prawa upadłościowego. W ramach analizy empirycznej przeprowadzono badania pierwotne. Badania zrealizowano metodą wywiadów CATI na próbie 389 przedsiębiorców (właścicieli/członków zarządu) z segmentu dużych i średnich polskich przedsiębiorstw. Przedmiotem zainteresowania autorów były subiektywne oceny respondentów odnoszące się do zakresu i przesłanek odpowiedzialności członków zarządu oraz kompetencji i obowiązków podmiotów postępowania upadłościowego/restrukturyzacyjnego. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że ankietowani menedżerowie w większości posiadają wiedzę w zakresie przesłanek upadłości oraz uwarunkowań pozwalających uniknąć odpowiedzialności wobec wierzycieli za zobowiązania spółki. Równocześnie widoczne są istotne braki w wiedzy dotyczącej pozostałych obszarów badawczych. Badania dowodzą, iż mimo intencji ustawodawcy wskazującego na prymat restrukturyzacji wobec postępowania upadłościowego istnieje poważna przeszkoda szerokiej, praktycznej implementacji tej idei związana z niską świadomością samych zainteresowanych.(abstrakt oryginalny)
Upadłość podmiotów gospodarczych jest częścią konkurencyjnego rynku, w efekcie której następuje likwidacja majątku, przeprowadzana z mocy prawa. Syndyk zgodnie z prawem bilansowym zostaje kierownikiem podmiotu, niezwłocznie obejmuje majątek upadłego i nim zarządza. Dlatego też celem artykułu jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak powinien wyglądać rachunek kosztów w warunkach upadłości likwidacyjnej, aby spełniał potrzeby informacyjne syndyka w zakresie zarówno optymalizacji procesu wyprzedaży majątku, jak i realizacji przedsięwzięć gospodarczych, który umożliwiałby dodatkowo przygotowywanie sprawozdań organom kontrolnym? W artykule wykorzystano analizę literatury przedmiotu i regulacji prawnych, jak również obserwację praktyki gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Andora jest jednym z najmłodszych europejskich państw demokratycznych, które przez wiele stuleci pozostawało podmiotem niesuwerennym i niedemokratycznym o skomplikowanym statusie prawnomiędzynarodowym. Przedmiotem niniejszego artykułu jest pozycja ustrojowa przewodniczącego andorskiego parlamentu - Syndyka Rady Generalnej. Autor podejmuje próbę analizy, w jaki sposób zmieniła się ona po uchwaleniu konstytucji w 1993 r. i jakie miejsce w systemie organów państwa zajmuje obecnie przewodniczący andorskiego parlamentu.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono formy prawne podmiotów gospodarczych dzieląc je ze względu na strukturę i organizację wewnętrzną. W niektórych przypadkach za kryterium przyjęto też sposoby fuzji lub podziału oraz rodzaje powiązań jednostek tworzących określoną formę organizacyjną.
Raporty często wykorzystywane są do komunikacji i wspierania sprzedaży w relacjach z klientami B2B - nic bowiem tak jak one nie buduje eksperckiego wizerunku firmy oraz jej pracowników. I nie uwiarygodnia ich wiedzy, doświadczenia i posiadanych umiejętności. Jak zatem umiejętnie korzystać z raportów w działaniach komunikacyjno - sprzedażowych, a przede wszystkim je tworzyć? Dobry raport musi opierać się nie tylko na danych własnych lub starych raportach, ale też na informacjach pochodzących ze źródeł zewnętrznych. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.