Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Syntetyczny wskaźnik oceny Z. Hellwiga
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Zróżnicowanie sektora wysokich technologii w krajach Unii Europejskiej
100%
Celem artykułu jest identyfikacja dysproporcji w rozwoju sektora wysokich technologii pomiędzy dwudziestoma ośmioma krajami Unii Europejskiej w 2013 roku, poprzez zbudowanie wybranej miary syntetycznej i uszeregowanie ich zgodnie z oszacowanymi wartościami tejże miary. Operacjonalizacja badań uwzględnia szereg cech diagnostycznych opisujących sektor wysokich technologii w gospodarkach krajów członkowskich UE wraz z próbą wyjaśnienia determinant ich pozycji w utworzonym rankingu. W badaniu wykorzystano syntetyczną miarę rozwoju Hellwiga, będącą jedną z grupy metod wzorcowych porządkowania liniowego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest porównanie jakości grupowań powiatów województwa zachodniopomorskiego pod względem ich atrakcyjności turystycznej przy wykorzystaniu różnych metod doboru cech diagnostycznych (metoda parametryczna, metoda odwróconej macierzy) oraz klasycznych i pozycyjnych taksonomicznych mierników rozwoju. W anali-zie wykorzystano cechy diagnostyczne charakteryzujące walory przyrodnicze, stopień zago-spodarowania turystycznego, dostępność komunikacyjną oraz poziom zanieczyszczenia śro-dowiska naturalnego. Jakość grupowań sprawdzono, obliczając wskaźniki homogeniczności, heterogeniczności i poprawności skupień.(abstrakt oryginalny)
Analiza SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) jest jedną z najpopularniejszych analiz wykorzystywanych w planowaniu rozwoju społeczno-gospodarczego jednostek administracyjnych. Metoda ta porządkuje informacje na temat wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań rozwoju jednostek, jednak rzadko podejmowane są próby kwantyfikacji ważności poszczególnych uwarunkowań. W artykule, w celu oceny ważności zewnętrznych i wewnętrznych uwarunkowań rozwoju społeczno-gospodarczego powiatów, zastosowano jej zmodyfikowaną formę. Celem opracowania jest próba zastosowania metody Hellwiga w kwantyfikowalnej metodzie SWOT. Proponowaną metodę wykorzystano do oceny pozycji rozwojowej powiatów ziemskich woj. wielkopolskiego w latach 2005 i 2013. Na podstawie przeprowadzonych badań wyróżniono główne typy pozycji rozwojowych: agresywną, konkurencyjną, konserwatywną i defensywną. Zaprezentowana metoda ma charakter uniwersalny i może być stosowana w analizie SWOT również innych jednostek, np. przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Podregion bialski, położony w północno-wschodniej części województwa lubelskiego, należy do najsłabszej grupy regionów europejskich pod względem dostępności komunikacyjnej, tj. do wiejskich regionów oddalonych. Porównanie rankingów opracowanych przy zastosowaniu miernika syntetycznego Hellwiga oraz map dróg krajowych i wojewódzkich dowodzi, że relatywnie wyższym poziomem konkurencyjności socjalno-inwestycyjnej charakteryzują się gminy, przez które przebiegają główne szlaki komunikacyjne. Ponadto zauważono, że największe zróżnicowanie pod względem poziomu konkurencyjności socjalno-inwestycyjnej występuje w powiecie bialskim, trzecim co do wielkości w skali kraju. (abstrakt oryginalny)
Procesy innowacyjne stały się przedmiotem intensywnych badań naukowych na całym świecie. W Polsce również istnieje pilna potrzeba prowadzenia badań nad różnymi aspektami działalności innowacyjnej, które powinny rzetelnie diagnozować sytuację w tym względzie i wskazywać rozwój adekwatnych instrumentów polityki gospodarczej stymulujących wzrost innowacyjności. Należy pamiętać, że nie ma silnej, innowacyjnej gospodarki bez silnych przedsiębiorstw. Innowacyjność w skali makroekonomicznej jest efektem agregacji innowacyjności na niższych szczeblach. Celem autorek artykułu jest próba oceny innowacyjności przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego w Polsce i określenia, w którym z działów przetwórstwa przemysłowego przedsiębiorstwa są najbardziej innowacyjne oraz jakie zmienne przyczyniły się do tego w największym stopniu. W konsekwencji opracowano ranking działów przetwórstwa przemysłowego dla lat 2013-2015 z wykorzystaniem syntetycznej miary rozwoju [Panek 2009], która umożliwia budowę wskaźnika innowacyjności dla każdego działu przetwórstwa przemysłowego oraz wyodrębnienie działów gospodarki o podobnym stopniu innowacyjności. W badaniu, z uwzględnieniem Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, podjęto próbę pomiaru innowacyjności przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego (sekcja C) na dwucyfrowym poziomie agregacji, czyli na poziomie działów tej sekcji. Taki poziom agregacji informacji uznano za wystarczająco szczegółowy i właściwy do oceny działalności innowacyjnej przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego. W badaniu wykorzystano publikowane przez GUS w 2016 roku wyniki badania działalności innowacyjnej przedsiębiorstw przemysłowych i usługowych w Polsce w latach 2013-2015, które są realizowane zgodnie z metodologią Oslo w ramach Wspólnotowego Badania Innowacji (CIS - Community Innovation Survey). Badania te przeprowadzono w ramach Programu badań statystyki publicznej w tematach 1.43.02 - Innowacje w przemyśle (PNT-02) oraz 1.43.13 - Innowacje w sektorze usług (PNT-02/u). Pełna wersja badań realizowana jest na podstawie formularza modelowego przez narodowe urzędy statystyczne krajów Unii Europejskiej i Norwegii dla lat parzystych, natomiast wersja skrócona - dla lat nieparzystych - jest węższa pod względem zakresu przedmiotowego. Zarówno w badaniu skróconym, jak i modelowym, badaniem pełnym objęto przedsiębiorstwa przemysłowe o liczbie pracujących 50 osób i więcej. Badaniem reprezentacyjnym objęte były przedsiębiorstwa przemysłowe, w których pracowało 10-49 osób oraz przedsiębiorstwa usługowe o liczbie pracujących 10 i więcej osób.(fragment tekstu)
6
Content available remote The Synthetic Measure of the Level of Smart Growth in the European Union Countries
75%
The issue of smart growth is a relatively new one, yet it has already been discussed by a few authors. According to the definition proposed by the European Commission, smart growth it is growth based on two pillars: knowledge and innovation. Smart growth is difficult to measure due to its complexity, multidimensionality, unobservability. The aim of the paper is construction of the synthetic measure of the level of smart growth. The research focuses on the 28 European Union countries in 2013. (original abstract)
Województwo mazowieckie jest obszarem o dużym zróżnicowaniu sytuacji społeczno-gospodarczej. Stanowi to ogromne wyzwanie dla polityki rozwoju regionalnego, w której do 2020 roku zaplanowano w Polsce zarówno wzmacnianie konkurencyjności, jak i osiąganie spójności. Zastosowanie wybranych miar taksonomicznych do porównania poziomu rozwoju gmin Mazowsza pozwoliło na próbę wskazania tych gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, które składają się na obszar funkcjonalny Warszawy. Ponadto wyniki analiz przy użyciu względnego poziomu rozwoju (BZW) oraz miary Hellwiga wskazują na ukształtowanie się relacji stabilnych w czasie, co udowodniło porównanie wyników dla lat 2002 i 2009.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zróżnicowanie stanu środowiska naturalnego w Polsce
75%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie stanu środowiska naturalnego Polski oraz działań podejmowanych w celu jego ochrony. Aby zbadać zróżnicowanie środowiska, posłużono się wskaźnikiem syntetycznym, zbudowanym z mierników cząstkowych, z wykorzystaniem taksonomicznej metody wzorca rozwoju Hellwiga. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę określenia poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego gmin województwa rzeszowskiego. Problem analizowano ogólnie oraz w trzech kategoriach szczegółowych: rolnictwo, gospodarka pozarolnicza i warunki bytu ludności. Na podstawie syntetycznego wskaźnika oceny Z. Hellwiga stwierdzono, że gminy miejsko-wiejskie i te położone blisko miast, charakteryzują się wysokim poziomem rozwoju.
10
Content available remote Poziom rozwoju społeczno-gospodarczego w powiatach województwa wielkopolskiego
75%
Celem niniejszego opracowania jest ocena poziomu rozwoju społeczno--gospodarczego powiatów województwa wielkopolskiego. Zakres czasowy obejmował lata 2005-2007 oraz lata 2015-2017, w ramach których uśredniono wartości przyjętych cech. Przeprowadzone badania przy pomocy syntetycznego miernika rozwoju Hellwiga pozwoliły na dokonanie analizy porównawczej powiatów i obserwacji zmian, jakie nastąpiły w badanych okresach. Poszerzony zakres obserwacji wskazał ich znaczenie pod kątem wyodrębnionych aspektów społeczno-gospodarczych. Ponadto zaobserwowano zależność potencjału demograficznego, gospodarczego, infrastrukturalnego oraz środowiskowego. Przykład stanowią powiaty wschodniej części Wielkopolski. Niekorzystne zmiany w sferze potencjału demograficznego przeniosły się na aspekt gospodarczy i zdecydowały o poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była identyfikacja powiatów charakteryzujących się najwyższym ryzykiem rozprzestrzeniania choroby COVID-19 oraz w konsekwencji obciążenia dla służby zdrowia. W badaniu oszacowano syntetyczny wskaźnik Hellwiga, który pozwolił na uporządkowanie regionów oraz wyszczególnienie tych z największym ryzkiem nadmiernego rozprzestrzeniania się epidemii. W artykule uwzględniono zestaw cech prostych charaktryzujących dany powiat, szczgólnie istotna okazała się zmienna określająca natężenie ruchu turystycznego. Ponadto wyniki wskazują na nierówności pomiędzy obszarami wiejskimi a miejskimi. (abstrakt oryginalny)
12
63%
The article presents results of a multidimensional comparative analysis of the level of demographic development of voivodeships in Poland in years 1999-2006. Hellwig's synthetic measure of a development pattern was applied and on its basis the classification of voivodeships into homogenous typological groups was carried out with regard to demographic development. The results of the research have pointed to a significant influence of socio-economic factors on the extent of advancement of given voivodeships in reaching a modern type of population reproduction. (original abstract)
Przedstawiono charakterystykę poziomu rozwoju gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, położonych w strefie nadgranicznej trzech województw zachodniej Polski (zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego) w roku 2012, przy zastosowaniu miary syntetycznej Hellwiga. Gminy o wysokim poziomie rozwoju były skoncentrowane głównie w województwie zachodniopomorskim, m.in. w strefie podmiejskiej Szczecina i w pasie nadmorskim. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie możliwości wykorzystania metody Hellwiga do konstrukcji miernika oceny kapitału intelektualnego w przedsiębiorstwie. Podstawy do budowy takich mierników dał "wzorzec rozwoju" Hellwiga. Obecnie w teorii znanych jest wiele zmodyfikowanych mierników syntetycznych. W ocenie kapitału intelektualnego poszukuje się mierników, które mogłyby stanowić podstawę diagnozy stanu przedsiębiorstwa i być wyznacznikiem jego strategii. (fragment tekstu)
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych (OZE) uwarunkowana jest m.in. czynnikami przyrodniczymi oraz ekonomicznymi, które mogą stwarzać dysproporcje między regionami. Celem badania jest ocena zróżnicowania poziomu rozwoju OZE w regionach w Polsce w latach 2008-2014. W badaniu wykorzystano metody wielowymiarowej analizy porównawczej, a w szczególności metody porządkowania liniowego obiektów opartych na zmiennych syntetycznych. Wyznaczenie bezwzorcowej miary rozwoju oraz taksonomicznej miary rozwoju pozwoliło stworzyć ranking obiektów według poziomu rozwoju badanego zjawiska oraz wyselekcjonować grupy regionów o podobnym poziomie rozwoju OZE. W przeprowadzonej analizie badanymi obiektami są regiony w Polsce, które zostały scharakteryzowane wybranymi cechami, opisującymi stopień wytwarzania energii z OZE.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Rozwój gospodarczy powiatów i podregionów województwa mazowieckiego
63%
Głównym celem pracy było określenie poziomu rozwoju gospodarczego powiatów i podregionów województwa mazowieckiego w latach 2005 i 2014. W pracy zastosowano miernik rozwoju Hellwiga. Z uzyskanych danych wynika, że najbardziej rozwiniętymi powiatami były miasta na prawach powiatów, a najmniej rozwiniętymi powiaty ziemskie położone w południowej części województwa mazowieckiego. Najbardziej rozwinięte były podregiony warszawskie, a najmniej podregiony ciechanowski i radomski. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania było określenie warunków życia w województwie mazowieckim na tle kraju. Analizą objęto okres 12 lat (2005-2016), a wykorzystanie cechy dotyczyły następujących zagadnień: bezpieczeństwa, edukacji, uwarunkowań środowiskowych, mieszkalnictwa, rynku pracy oraz opieki zdrowotnej. Badanie warunków życia przeprowadzono przy użyciu syntetycznej miary rozwoju Hellwiga. Otrzymane wyniki potwierdziły wiodącą rolę województwa mazowieckiego w rankingu województw pod względem warunków życia, a także umożliwiły wytypowanie innych województw o najlepszych warunkach do życia. Były to również województwa z ośrodkami metropolitalnymi: śląskie i małopolskie. Natomiast, jako regiony o najsłabszych warunkach życia, określono województwa lubuskie i warmińsko-mazurskie. W tym przypadku oddziaływanie ośrodków regionalnych jest zauważalne głównie na obszarach z nimi sąsiadujących, co powoduje relatywnie gorsze warunki życia w strefach peryferyjnych województwa, a tym samym całego regionu. (abstrakt oryginalny)
The article contains the results of a multi-dimensional comparative analysis aimed at sequencing the Polish voivodships in terms of their investment attractiveness. The analysis was carried out using the synthetic measure of development, proposed by Z. Hellwig. The voivodships were compared in ten categories. The comparison focused on: region's level of internationalisation, situation on the labour market in the region, absorption of the regional market, social infrastructure, transport infrastructure and ICT infrastructure in place, the condition of natural environment, the level of economic development, research and development and innovative activities in the region, the education sector, the level of public safety in the region. All these categories were described using a number of variables. In total, a set of thirty-four variables were used in the analysis. The research was carried out in the years of 2006-2008 and in 2000. (fragment of text)
W artykule wskazano na celowość rozważania zrównoważonego rozwoju rolnictwa na poziomie regionalnym. Mając w tle założenia ekonomii agrarnej, ukazano podejście do koncepcji rozwoju zrównoważonego, odnosząc się do relacji spójności pomiędzy ładem ekonomicznym, społecznym i środowiskowym, rozwojem zrównoważonym oraz ładem zintegrowanym. Przegląd teoretyczny stał się jednocześnie bazą do operacjonalizacji pomiaru zrównoważonego rozwoju rolnictwa w regionach UE. Bazując na danych FADN dotyczących przeciętnego gospodarstwa rolnego w regionie UE (bądź też jego typie produkcyjnym czy sile ekonomicznej), zaproponowano skonstruowanie syntetycznego wskaźnika rozwoju rolnictwa na poziomie wspomnianych regionów, stosując metodę Hellwiga. Stworzenie wskaźnika syntetycznego wynika z przesłanek merytorycznych (nagromadzonej wiedzy) oraz ewentualnie z danych dostępnych w FADN. Następnie porządkowanie liniowe pozwoli na wyodrębnienie regionów europejskich, gdzie rolnictwo będzie można uznać za zrównoważone, średnio niezrównoważone bądź wysoko niezrównoważone. (abstrakt oryginalny)
Przy przechowywaniu współdzielonym wybór lokalizacji, z których należy pobrać produkty podczas procesu kompletacji, nie jest sprawą oczywistą. Każdą lokalizację, w której znajduje się produkt do skompletowania zamówienia, można opisać za pomocą wielu zmiennych, na przykład: czasu przechowywania produktu, odległości od punktu odkładczego, stopnia zaspokojenia zapotrzebowania czy liczby innych produktów w zleceniu, znajdujących się w sąsiedztwie badanej lokalizacji. Tak więc "atrakcyjność" każdej lokalizacji z punktu widzenia kompletacji badanego zlecenia można opisać za pomocą zmiennej syntetycznej, na podstawie której tworzymy ranking tych lokalizacji. Dla każdego produktu wybiera się lokalizacje będące najwyżej w rankingu, a następnie wyznacza się trasę, którą ma pokonać magazynier. W artykule zostały porównane wyniki uzyskane za pomocą kilku metod klasyfikacji: Taksonomicznej Miary Atrakcyjności Lokalizacji, opartej na Syntetycznym Mierniku Rozwoju Hellwiga, metody TOPSIS oraz Uogólnionej Miary Odległości.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.