Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Synthetic indicator of economic activity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Entrepreneurship of Rural Residents in Poland
100%
Przekształcenia zachodzące na obszarach wiejskich zmierzają do zwiększania różnorodności terenów wiejskich poprzez rozszerzenie dotychczas pełnionych funkcji, zarówno gospodarczych, jak i społecznych. Zwiększa to znaczenie przedsiębiorczości mieszkańców wsi. Jako cel pracy przyjęto ocenę przedsiębiorczości mieszkańców wsi w porównaniu z mieszkającymi w miastach. Uwzględniono przy tym zarówno postawy, jak i działania przedsiębiorcze. Istotny obszar analizy stanowiła ocena relacji między oboma aspektami przedsiębiorczości. Przeprowadzone badania wykazały, że potencjał przedsiębiorczy mieszkańców wsi w Polsce jest relatywnie duży. Zarówno z punktu widzenia postaw, jak i działań przedsiębiorczych mieszkańcy wsi nie pozostają przy tym w tyle za mieszkańcami miast. Jednocześnie, podejmowane przez nich działania przedsiębiorcze pozostają w związku z ich postawą przedsiębiorczą. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono ogólną koncepcję wskaźnika koniunktury dla gospodarki polskiej, przedstawiono wszystkie jego warianty i wyniki analizy porównawczej różnych jego formuł i odmian, prowadzonej przy wykorzystaniu metod X11-ARIMA oraz PAT, stosowanych w analizie wahań koniunkturalnych w krajach OECD. Autor uzasadnił wybór ostatecznej formuły wskaźnika i przedstawił wyniki empirycznej analizy cyklicznych wahań aktywności gospodarczej w Polsce w okresie od stycznia 1975 roku do lipca 1996 roku przeprowadzonej na podstawie tak skonstruowanego wskaźnika.
W artykule przedstawiono obraz struktury przestrzennej gospodarki województwa małopolskiego charakteryzujący się układem węzłowo-pasmowym. Składają się na niego trzy układy wyspowe, które tworzą miasta: Kraków, Tarnów i Nowy Sącz, posiadające najwyższe wskaźniki poziomu rozwoju gospodarczego.
4
Content available remote Statistical Modeling of the Evolution of Synthetic Indicators
100%
Jednymi z coraz częściej i powszechniej wykorzystywanych ogólnych wskaźników ekonomicznych są wskaźniki syntetyczne. Generalnie pozwalają one charakteryzować obiekt ekonomiczny jako całość jak również i jego sytuację ekonomiczną. W szczególności umożliwiają one charakteryzowanie sytuacji ekonomicznej w kraju nawet w przypadku występowania trudności z prognozowaniem ich wartości na kolejny rok. W pracy przedstawiono propozycję oszacowania prawdopodobieństwa zmiany wartości tych wskaźników w następnym roku kalkulacyjnym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki pomiaru postępów krajów w dziedzinie osiągania zrównoważonego rozwoju. Aby mierzyć postęp niezbędne jest uniwersalne i kompleksowe narzędzie pomiarowe. W artykule zaprezentowano, zatem trudności w zbudowaniu i doborze jednego wskaźnika obejmującego kwestie zarówno ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Celem artykułu jest prezentacja metod pomiaru zarówno wzrostu jak i rozwoju gospodarczego wraz z analizą ich wad i zalet. Zaprezentowano tradycyjne podejście w ocenie dobrobytu społeczeństwa utożsamianego jedynie ze wzrostem gospodarczym i mierzonym za pomocą wskaźnika Produktu Krajowego Brutto. Zaprezentowano również przykłady pomiarów alternatywnych opartych na zmodyfikowanych rachunkach narodowych w postaci HDI, GPI, ISEW, EF. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiona została koncepcja syntetycznego wskaźnika koniunktury, opartego na danych dotyczących aktywności głównych sektorów gospodarki w przedziałach miesięcznych, opracowanego w ramach badań nad barometrami koniunktury dla gospodarki Polski.
W artykule przedstawiono koncepcję konstrukcji wskaźnika koniunktury dla województw. Podjęto również próbę ekonometrycznego modelowania wartości tego wskaźnika dla wybranych 9 województw. Efektem procesu modelowania jest prognoza koniunktury dla tych województw.
Artykuł zawiera wyniki analizy dotyczącej zależności pomiędzy wybranymi wskaźnikami ocen koniunktury w przemyśle polskim pochodzącymi z testu IRG SGH a wskaźnikiem produkcji przemysłowej opartym na danych statystycznych GUS.
W artykule dokonano porównania trzech wskaźników koniunktury: wskaźnik koniunktury w przemyśle według GUS, IRG SG oraz EU. Każdy z tych wskaźników opisuje inne cechy kondycji przedsiębiorstw przemysłowych, dzięki czemu generowane przez te wskaźniki informacje wzajemnie się uzupełniają.
Celem artykułu jest zbadanie, który z porównywanych wskaźników koniunktury (wariant obliczany z przemysłem według reguły przyjętej w IRG, czy z przemysłem według zasad przyjętych w krajach UE) wcześniej dostarcza informacji o kondycji polskiej gospodarki w badanym okresie.
W artykule przedstawione zostały niektóre doświadczenia z badań nad wskaźnikami równoległymi i wyprzedzającymi dla polskiej gospodarki prowadzone wspólnie przez autorkę oraz Foundation for International Business and Economic Research w Nowym Jorku.
W artykule przedstawiono teoretyczne podstawy wyboru wag wskaźników cząstkowych w konstrukcji syntetycznego wskaźnika koniunktury IRG SGH. Omówiono trzy nowe koncepcje systemu ważenia wpływu wskaźników cząstkowych na wartości wskaźnika syntetycznego: koncepcję linii środkowej, koncepcję adaptacyjnego dostosowania wag do dynamiki PKB oraz koncepcję wag ilorazowych.
Celem artykułu jest prezentacja zauktualizowanych danych liczbowych o wartościach syntetycznego wskaźnika koniunktury dla gospodarki polskiej, opartego na wynikach badań ankietowych IRG SGH. Omówiono zagadnienie wygenerowania wartości syntetycznego wskaźnika koniunktury według formuły OECD i porównano jego wartość z wartościami liczonego w IRG. Podano aktualne wartości syntetycznego wskaźnika koniunktury zgodnie z koncepcją wag ilorazowych oraz wyznaczono miesięczne tempa narastania strumienia PKB w 1995 r. na podstawie danych o wartościach obliczonych wskaźników syntetycznych.
Celem artykułu jest ukazanie zastosowania zbadanych danych w oszacowaniu makroekonomicznym i przewidywaniu typowych zjawisk dla ogólnego kursu gospodarczego w polskiej gospodarce narodowej. Część druga opisuje zastosowanie konkretnych danych do wskaźnika CLI (Composite Leading Indicator) bazującego na ilościowych i jakościowych danych. Część trzecia przedstawia alternatywne warianty wskaźnika ESI (Economic Sentiment Indicator) dla polskiej gospodarki. Część czwarta stanowi podsumowanie (M.P.)
Artykuł przedstawia wstępne rezultaty badań przeprowadzonych przez SGH w ramach projektu CSR Nr 1 P110 023 06 "Syntetyczne wskaźniki działalności gospodarczej w Polsce". Celem projektu jest rozwój systemu operacyjnego wskaźników złożonych bazujących na danych ilościowych i jakościowych, które mogą być wykorzystane dla monitorowania obecnych i nadchodzących tendencji w zagregowanej działalności gospodarczej. Artykuł zawiera podsumowanie raportu z badań. (M.P.)
16
Content available remote Wskaźnik syntetyczny w procesie oceny gospodarki finansowej gmin wiejskich
100%
Sektor publiczny został powołany do realizacji zadań z zakresu użyteczności publicznej. Zadania te z reguły mają charakter niedochodowy, co powoduje, że są finansowane ze środków publicznych. W takich okolicznościach istotną kwestią jest, aby wybór zadań przeznaczonych do realizacji odbywał się racjonalnie i po przeprowadzeniu wieloaspektowej analizy. Problematyka pomiaru efektywności nabiera szczególnego znaczenia w zarządzaniu finansami zarówno samorządowymi, jak i całego sektora publicznego - w związku z wdrożeniem koncepcji nowego zarządzania publicznego. Ocena gospodarki finansowej jest zadaniem trudnym. Wymaga uwzględnienia wielu różnych zmiennych. Wybrany zestaw cech opisujących gospodarkę finansową powinien w pełni i możliwie wszechstronnie charakteryzować badane zjawisko. Celem badania było sprawdzenie, czy ocenie efektywności działań finansowych samorządu może służyć wskaźnik syntetyczny, którego struktura zależy od przyjętych założeń metodycznych. Dobór zmiennych finalnych do struktury wskaźnika syntetycznego obejmuje zmienne opisujące gospodarkę finansową. Finalny zbiór zmiennych diagnostycznych ustalono, biorąc pod uwagę kryteria merytoryczne, formalne i statystyczne. Charakterystykę jednostek przestrzennych oparto na: średniej arytmetycznej, odchyleniu standardowym, współczynniku zmienności, współczynniku asymetrii, współczynniku korelacji. Uwzględniając przesłanki formalne, wybrano zmienne mierzalne, kompletne i dostępne. Metody porządkowania liniowego pozwalają na ustalenie hierarchii obiektów, czyli uporządkowanie ich od obiektu stojącego najwyżej w tej hierarchii do obiektu znajdującego się w niej najniżej. Porządkowanie liniowe umożliwia wielowymiarową analizę zjawiska. Syntetyczny miernik przyjmuje wartości z przedziału [0;1], przy czym wyższa wartość tego wskaźnika oznacza korzystniejszą sytuację obiektu. Przedmiotem przeprowadzonych badań były gminy wiejskie województwa świętokrzyskiego. Struktura wskaźnika syntetycznego składała się z następujących zmiennych: wartości dochodów własnych, wartości dochodów z PIT, wartości dochodów z CIT, wartości dochodów podatkowych, wartości środków pozyskanych ze źródeł zewnętrznych, wartości wydatków bieżących, wartości wydatków majątkowych, wartości wydatków na opiekę społeczną i wartości wydatków na administrację publiczną. Gminy województwa świętokrzyskiego charakteryzowały się dużym zróżnicowaniem pod względem kondycji finansowej. Z jednej strony można było wyróżnić grupę gmin o wysokim poziomie kondycji finansowej, z drugiej zaś - gminy o wskaźniku bardzo niskim. W przypadku gmin wiejskich województwa świętokrzyskiego wskaźnik syntetyczny jest niski i niestety musi być oceniony jako słaby - z uwzględnieniem granicznych wielkości (0,1). Problematyka pomiaru efektywności nabiera szczególnej wagi w zarządzaniu finansami zarówno samorządowymi, jak i całego sektora publicznego, w związku z wdrożeniem koncepcji nowego zarządzania publicznego. Duże wydatki w niektórych działach gospodarki budżetowej mogą być wyrazem i siły, i słabości danej gminy. Wnioskowanie zatem zawsze powinno być ostrożne, a ostateczne oceny poparte dodatkowymi badaniami.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono koncepcję wskaźnika koniunktury opartego na wykorzystaniu danych ankietowych. Przedstawiono ogólne założenia konstrukcji wskaźnika, zagadnienie syntetycznego wskaźnika koniunktury według formuły wstępnej oraz główne problemy poznawczo-prognostyczne w jego wykorzystaniu.
18
Content available remote The evolution of the balanced synthetic indicators
84%
Zbadana została ewolucja wskaźników syntetycznych. Obliczamy wartości wskaźników syntetycznych. W tym celu stworzona została macierz prawdopodobieństw przejścia. Celem niniejszej pracy jest przewidywanie wartości wskaźników syntetycznych na następny rok.(abstrakt oryginalny)
W IRG SGH od kilku lat prowadzone są badania koniunktury gospodarczej w różnych obszarach gospodarki (przemysł publiczny, przemysł prywatny, rolnictwo, gospodarstwa domowe, budownictwo, handel). Posiadana baza danych o wskaźnikach opisujących koniunkturę w wymienionych obszarach gospodarki stworzyła przesłanki do konstrukcji syntetycznego wskaźnika, wyrażającego ocenę sytuacji w całej gospodarce. W artykule omówiono sposób obliczania i interpretację syntetycznego wskaźnika koniunktury dla całej gospodarki.
Celem pracy jest przybliżenie metody testu koniunktury, będącego jedną z metod badania rzeczywistości gospodarczej, dającej również podstawy do prognozowania, oraz prezentacja badań przeprowadzonych metodą przemysłowego testu koniunktury w Instytucie Rozwoju Gospodarczego SGH. Autorka prezentuje sposób badania gospodarki za pomocą testu koniunktury przez główne ośrodki światowe (zwłaszcza europejskie) oraz na tym tle przedstawia własne doświadczenia.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.