Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Synthetic meter of consumption
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Praca ma na celu poszukiwanie najwłaściwszej metody normalizacji finalnego zestawu cech diagnostycznych do badań konsumpcji w ujęciu pośrednim z użyciem ocen syntetycznych. Analizie poddano wybrane formuły normalizacyjne (standaryzacja, unitaryzacja, przekształcenie ilorazowe) zarówno w ujęciu klasycznym i pozycyjnym z zastosowaniem różnych sposobów konstrukcji wielowymiarowego wektora medianowego (mediana brzegowa i Webera). Wykorzystanie pojęcia mediany wielowymiarowej jest bardzo istotne w przypadku uwzględnienia w analizie przestrzennej obiektów badania o nietypowych wartościach cech diagnostycznych (postulat oddzielnego traktowania Warszawy w analizach w ujęciu województw). Istnienie tego typu jednostek powoduje występowanie asymetrii rozkładu, co ma bardzo istotny wpływ na wynik porządkowania liniowego zbioru obiektów podanych analizie. Zastosowanie mediany Webera dodatkowo pozwala na uwzględnienie interakcji w zbiorze zmiennych diagnostycznych, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia prowadzonych analiz ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Obszar Polski jest silnie zróżnicowany ze względu na dysproporcje rozwoju społeczno-gospodarczego. Taki stan rzeczy znajduje odzwierciedlenie w warunkach, poziomie i jakości życia mieszkańców. Ocena rozwoju przez pryzmat stanu i struktury konsumpcji na przykładzie województw z wyłączeniem miast-stolic wykazała, że jest ona znacznie zawyżona, ponieważ obiekty te odgrywają rolę tzw. biegunów wzrostu. Skłoniło to do przeprowadzenia bardziej wnikliwej analizy mającej na celu ocenę poziomu życia gospodarstw domowych w poszczególnych województwach zamieszkujących tereny miejskie z wyłączeniem miast postrzeganych jako stolice województw określanych również mianem krajowych ośrodków rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano związki pomiędzy konsumpcją zbiorową w jej podstawowych dziedzinach a infrastrukturą dla 49 województw w latach 1975 i 1983.
Przeanalizowano i porównano poziom życia ludności w trzech krajach śródziemnomorskich: Grecji, Hiszpanii i Portugalii oraz wskazano przyczyny jego zróżnicowania. Do badań wykorzystano taksonomiczną metodę wzorca rozwoju, należącą do metod wielowymiarowej analizy porównawczej.
Omówiono wyniki badań spożycia żywności i dóbr trwałych w 49 województwach Polski w okresach 1980-1985, 1980-1987, 1985-1987.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.