Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System INTRASTAT
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
W systemie INTRASTAT zbierane są dane statystyczne dotyczące wymiany towarowej między krajami UE. Eurostat agreguje dane pochodzące z poszczególnych państw członkowskich. Specyfika procesu pozyskiwania danych różni się w poszczególnych krajach, w związku z czym dane lustrzane (dotyczące w założeniu tych samych transakcji, odnotowanych w statystyce kraju wywozu i kraju przywozu) często się nie pokrywają. Celem przeprowadzonych analiz była ocena jakości danych o wewnątrzunijnej wymianie towarowej krajów "starej" piętnastki i "nowych" członków UE ze wskazaniem, które kierunki w największym stopniu wpłynęły na występowanie obserwowanych różnic w danych lustrzanych. Artykuł jest kontynuacją badań jakości danych dotyczących handlu zagranicznego.(abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie w Polsce systemu INTRASTAT wraz z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej 1 kwietnia 2004 roku spowodowało nałożenie na podmioty prowadzące obrót towarowy z innymi państwami członkowskimi UE obowiązku przekazywania informacji o zrealizowanych przez nie obrotach. Dane o handlu wewnątrzwspólnotowym z poszczególnych krajów gromadzo ne są przez Eurostat i udostępniane w postaci bazy Comext. W celu określenia jakości danych o wewnątrzwspólnotowej wymianie towarowej zbadano różnice między deklarowanymi wartościami wywozu towarów z Polski i przywozu z Polski do pozostałych krajów unijnych. Celem artykułu jest analiza jakości danych o polskim handlu wewnątrzunijnym w podziale na działy nomenklatury scalonej CN oraz utworzenie rankingu działów pod względem jakości danych, rozumianej jako rozbieżność między danymi lustrzanymi. Pomiaru jakości danych dokonano z wykorzystaniem zagregowanych wskaźników rozbieżności. Zaprezentowano ranking działów według wyznaczonych wartości wskaźników, osobno dla wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT) i wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT). Wykorzystano dane z bazy Comext dotyczące transakcji wewnątrzwspólnotowych polskich eksporterów w 2017 roku. Efektem przeprowadzonego badania było wskazanie działów o największych względnych rozbieżnościach między danymi lustrzanymi (najniższej jakości danych). W działach o najniższej jakości wskazano wewnętrzną strukturę rozbieżności według krajów oraz pozycji klasyfikacji towarowej. Problem jakości danych dotyczących handlu wewnątrzwspólnotowego jest poruszany w Polsce jedynie w publikacjach GUS-u. Brak jest prac naukowych w tym zakresie. Dlatego też autorzy postanowili wypełnić tę lukę i prowadzić badania nad źródłami informacji, które są podstawą wielu analiz gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Celem przedstawionego w artykule badania jest ocena jakości danych dotyczących handlu zagranicznego wewnątrz Unii Europejskiej (UE). W badaniu wykorzystano dane za 2017 r. pochodzące z bazy Comext, udostępnianej przez Eurostat. Zbadano różnice między deklarowanymi wartościami wywozu towarów z danego kraju a danymi o przywozie z tego kraju do innych krajów UE. Różnice te częściowo wynikają z przyjętych progów statystycznych i odzwierciedlają jakość zgromadzonych danych. Kraje unijne porównano także pod względem zbieżności danych o wywozie i przywozie towarów z poszczególnych krajów. Wykorzystując miary rozbieżności danych, uszeregowano kraje pod względem poziomu jakości danych statystycznych, co stanowi element innowacyjny w badaniach handlu zagranicznego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia zmiany w systemie informatycznym statystyki handlu zagranicznego po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Pierwsza grupa zmian dotyczyła merytorycznych przekształceń i wdrożenia obok dotychczasowego dokumentu zgłoszenia celnego (Jednolity Dokument Administracyjny SAD) dwóch równolegle funkcjonujących systemów: EXTRASTAT i INTRASTAT. Druga grupa zmian była związana z przejęciem obowiązku gromadzenia, kontrolowania, korygowania danych oraz ich przetwarzania przez administrację celną (celny System Obsługi Deklaracji CELINA)
Systemem statystyki, który umożliwia zbieranie informacji o wewnątrzwspólnotowej wymianie towarowej jest INTRASTAT. Opiera się on na uzyskiwaniu informacji bezpośrednio od podmiotów realizujących wymianę handlową z krajami Unii i będących płatnikami podatku od towarów i usług (VAT). W Polsce obowiązuje dwustopniowy system progów statystycznych. Jego stosowanie powoduje, że dane o handlu wewnątrzwspólnotowym, pochodzące ze zgłoszeń INTRASTAT, składanych przez podmioty, nie są pełne i muszą być doszacowywane. W artykule podano główne założenia szacowania oraz w jakich przypadkach stosowana jest ta procedura. Opisano również trzy etapy algorytmu szacowania.
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowoduje konieczność m.in. podjęcia nowych obowiązków statystycznych. Istotnym zmianom ulegnie struktura prowadzonej w Polsce statystyki handlu zagranicznego oraz sposób jej realizacji. W artykule omówiono wprowadzenie systemu INTRASTAT w Unii Europejskiej, podstawy prawne systemu oraz podstawowe elementy koncepcyjne.
Prace związane z budową polskiej wersji INTRASTAT oficjalnie rozpoczęły się 30 kwietnia 2002 r. Nowy system statystyki międzynarodowego handlu towarami w państwach członkowskich Unii Europejskiej ma charakter dualny: - obrót towarowy realizowany przez państwa członkowskie Unii z tzw. krajami trzecimi (dokumenty celne SAD); - obrót towarowy dokonany między krajami członkowskimi (deklaracja INTRASTAT). W artykule przedstawiono ogólne informacje o tym systemie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.