Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zaprezentowano podstawy prawne i zasady funkcjonowania Systemu Szybkiego Powiadamiania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych (RAPEX). Badania obejmowały notyfikacje zgłaszane w systemie RAPEX wobec produktów z Chin w okresie 2005-2016. Zbadano zależności pomiędzy kategoriami produktu a rokiem, poziomem ryzyka, użytkownikiem produktu, krajem zgłaszającym, rodzajem ryzyka i podmiotem podejmującym środki. Zastosowano analizę skupień, wykresy rozrzutu i tabele przestawne. Wskazano najbardziej istotne problemy, a także potrzebę dalszej współpracy między Komisją Europejską i Chinami. (abstrakt autora)
W pracy dokonano analizy i oceny problemu występowania zagrożeń fizycznych w żywności na podstawie raportów oraz danych z systemu RASFF z lat 2012 - 2015. Zanieczyszczenia fizyczne stanowiły od ok. 3,0% do 4,7% wszystkich zgłoszeń dotyczących niebezpiecznej żywności. Najczęściej odnotowywane były w grupie owoców i warzyw, grupie orzechów, produktów orzechowych i nasion oraz grupie zbóż i produktów piekarskich. Powiadomienia dotyczyły przede wszystkim obecności owadów (żywych, martwych i ich odchodów), szkła oraz metali w produktach spożywczych. Uwzględniając stwierdzony niski udział zanieczyszczeń fizycznych w ogólnej puli zagrożeń występujących w produktach spożywczych oraz skalę problemu, można wnioskować, iż żywność dostępna na rynku nie stanowi poważnego zagrożenia pod względem występowania w niej ciał obcych. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano założenia Reportable Food Registry (RFR), który został ustanowiony w Stanach Zjednoczonych przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Zbadano w jaki sposób najczęściej zgłaszane zagrożenia są związane z produktami, stosując analizę skupień (metodę aglomeracji). Relacje te zaprezentowano na diagramach drzewa. Wskazano na wady RFR, ale także na możliwości porównania zgłoszeń w RFR ze zgłoszeniami w europejskim Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF).(abstrakt oryginalny)
Celem badań była analiza zależności między typem żywności a rokiem, typem zaangażowania i typem zagrożenia (przyjętych jako zmienne) w ramach zdarzeń sieci INFOSAN (Międzynarodowej Sieci Organów ds. Bezpieczeństwa Żywności). Badania objęły 209 zdarzeń zawartych w raportach rocznych z lat 2011-2015. Najczęściej zgłaszane były następujące typy żywności: mięso i produkty mięsne (w 2014 roku), ryby i inna żywność pochodzenia morskiego (2015), a także warzywa i produkty z warzyw, orzechy i nasiona oleiste, owoce i produkty z owoców (2011) oraz mleko i produkty mleczarskie (2012 i 2013). W produktach tych najczęściej zgłaszano zagrożenia biologiczne, a sieć INFOSAN była bezpośrednio i znacząco zaangażowana w koordynację działań związanych z danym zdarzeniem. Podobne typy niebezpiecznych produktów żywnościowych zgłaszane w ramach sieci INFOSAN oraz europejskiego RASFF (Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach) i amerykańskiego RFR (Rejestru Zgłoszonej Żywności) mogą spowodować możliwość bliższej współpracy w ramach tych systemów. Międzynarodowy przepływ żywności wymaga odpowiednich warunków w łańcuchu żywnościowych. Uwaga konsumentów powinna być zatem zwrócona na żywność z rynków krajowych, regionalnych i lokalnych. (abstrakt oryginalny)
System RASFF (The Rapid Alert System for Food and Feed, czyli System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Środkach Żywienia Zwierząt) jest narzędziem do szybkiej wymiany informacji na temat zagrożeń w żywności pomiędzy państwami Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii. Celem artykułu było zbadanie wpływu wybranych zmiennych niezależnych na ilość powiadomień alarmowych w systemie RASFF w krajach zachodniej UE, wschodniej UE i krajach UE. W początkowo przyjętych modelach regresji wielorakiej zastosowano osiem zmiennych niezależnych: czas, przeciętna populacja całkowita, wartość całkowitej produkcji żywności w rolnictwie, ilość urzędowych kontroli żywności na rynku, ilość auditów żywności, wartość importu żywności, napojów i tytoniu, ilość odrzuceń na granicy UE oraz ilość krajów zgłaszających powiadomienia alarmowe w systemie RASFF. Następnie ograniczono ilość zmiennych do trzech - czas, ilość urzędowych kontroli żywności na rynku oraz ilość odrzuceń na granicy UE, aby uzyskać istotność statystyczną każdej z tych zmiennych. Wartość skorygowanego współczynnika determinacji 2 R w przypadku każdej grupy krajów (zachodniej UE, wschodniej UE i krajów UE) przekroczyła 0,9. Prognoza wskazała na 30%-owy wzrost w roku 2015 ilości powiadomień alarmowych w systemie RASFF w krajach zachodniej UE i krajach UE i 15%-owy wzrost w krajach wschodniej UE. Dalsze badania w tym zakresie powinny być prowadzone oddzielnie dla każdego kraju UE oraz w ramach poszczególnych kategorii produktów i kategorii zagrożeń w systemie RASFF. (abstrakt oryginalny)
Do najistotniejszych zagrożeń zdrowotnych w produkcji drobiarskiej zalicza się m.in. zanieczyszczenia mikrobiologiczne, pozostałości zanieczyszczeń chemicznych oraz leków, jak również zanieczyszczenia fizyczne. Mięso drobiowe cenione jest głównie jako źródło pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego. Jego duża wartość odżywcza wynika ze zróżnicowanego i cennego składu aminokwasowego. Oprócz białka mięso to dostarcza lipidów, składników mineralnych oraz witamin. Wartość odżywcza mięsa drobiowego oraz jego przystępna cena przyczyniają się do wzrostu popytu na ten surowiec i jego przetwory wśród konsumentów. Konsekwencją wzrostu produkcji mięsa drobiowego może być niekiedy nieprzestrzeganie odpowiednich standardów produkcji, co generuje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia w nim zanieczyszczeń drobnoustrojami chorobotwórczymi lub ich toksynami. Celem pracy była ocena bezpieczeństwa mikrobiologicznego mięsa drobiowego oraz produktów z mięsa drobiowego dostępnych na rynku Unii Europejskiej na podstawie powiadomień wygenerowanych z RASFF-Portal, pochodzących z dwóch lat (2019 - 2020). W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, że dominująca część zgłoszeń (aż 95 %) dotyczyła wykrycia obecności bakterii z rodzaju Salmonella w mięsie drobiowym i stanowiła ona podstawowy, najczęściej odnotowywany problem mikrobiologiczny. W krajach UE opracowano nowe strategie i wprowadzono kompleksowe programy administracyjnego zwalczania salmonellozy. Podejmowane w kraju programy zwalczania salmonellozy już wywołują pozytywne zmiany, dzięki czemu problem ten z każdym rokiem jest w coraz większym stopniu niwelowany. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę przybliżenia i oceny systemu zapewniającego bezpieczeństwo żywności w Unii Europejskiej. Opisano przesłanki, które kierowały stworzeniem systemu, jego podstawy prawne oraz stopniową ewolucję - od systemu obejmującego stricte produkty spożywcze po cały łańcuch żywieniowy - "od pola do stołu". Opisano raport roczny RASFF z roku 2007 (w tym nowo pojawiające się zagrożenia) oraz oceniono możliwość porównywania danych z poszczególnych krajów w kolejnych latach. Stwierdzono, że jakiekolwiek porównywanie danych i ocena działalności systemu może prowadzić do mylnych wniosków. Wzrost ilości zgłoszeń świadczyć może zarówno o zwiększającej się sprawności RASFF, jak i o coraz większej ilości żywności niebezpiecznej. Zwrócono uwagę na pojawiające się nowe kategorie zagrożeń, a z drugiej strony do systemu dołączają kolejne kraje. Wszystko to powoduje, że analizując wyniki można dojść do błędnych wniosków, gdyż okazuje się, że największa ilość zgłoszeń pochodzi nie z krajów, które produkują najwięcej żywności, ale z tych, gdzie kultura produkcji żywności jest najwyższa. W artykule skierowano uwagę na źródła informacji, z których korzysta się w ramach systemu. Nie należy lekceważyć żadnego z tych źródeł, mimo iż zgłoszenia pochodzą głównie z kontroli na granicach i od urzędowych jednostek nadzoru. Zatem trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o skuteczność i efektywność działania systemu. Odpowiedź może być różna w zależności od przyjętych kryteriów. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Systemy wymiany informacji o oszustwach żywnościowych w Unii Europejskiej
51%
Celem pracy jest analiza i ocena funkcjonowania sieci EU Food Fraud Network i systemu AAC oraz zestawienie zasad funkcjonowania systemu RASFF i AAC & EU FFN. Artykuł powstał na podstawie pierwszego rocznego raportu z funkcjonowania systemu AAC & EU FFN opublikowanego pod koniec maja 2017 r. oraz krytycznego przeglądu literatury przedmiotu. (fragment tekstu)
9
Content available remote Risk Analysis as a Basis for Food Safety Strategy
51%
Food health safety is the most important characteristic of food quality for consumers. They expect food should be safe. Food safety is regulated by the UE food law and Polish food law. Based on legal requirements it can be concluded that the fundamental principles of the food safety strategy are: best practices, HACCP system, traceability, the European Food Safety Authority (EFSA), food safety inspections and authorities, and the Rapid Alert System for Food and Feed (RASFF). Procedures for food safety are based on the scientific food risk analysis. The main aim of this paper is to characterize the food risk analysis as the fundamental element of the strategy for food safety assurance in the UE. The scientific risk analysis is built of a three stage process: risk assessment, risk management, and risk information. EFSA actively participates in the whole process of the risk analysis. System HACCP and other systems of food safety management i.e. system according to ISO 22000 standard, are also based on risk analysis. (original abstract)
W artykule opisano badanie na temat tego, z jakich krajów Unii Europejskiej była najczęściej zgłaszana żywność niebezpieczna w ramach Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). Badaniu poddano 13 662 zgłoszeń z lat 2000-2015. Zastosowano analizę skupień metodą aglomeracji oraz metodą k-średnich, a także wykresy rozrzutu. Do niezbędnych obliczeń wykorzystano program Excel i Statistica 12. Wskazano zależność pomiędzy krajem pochodzenia niebezpiecznej żywności i następującymi zmiennymi (i wartościami, które wystąpiły najczęściej): kategorią produktu (ryby z Hiszpanii, mięso z Niemiec), typem produktu (żywność), typem zgłoszenia (alarmowe i informacyjne), rokiem (2011-2014), podstawą zgłoszenia (urzędowe kontrole na rynku), krajem zgłaszającym (odpowiednio do kategorii produktów: Włochy, Niemcy), statusem dystrybucji (możliwa dystrybucja na rynku), podjętymi działaniami (wycofanie z rynku, wycofanie od konsumentów) i decyzją o ryzyku (brak wskazania). (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Wybrane aspekty zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Unii Europejskiej
51%
Obserwując zmieniający się stosunek do bezpieczeństwa żywnościowego na przestrzeni XX i XXI wieku, od zapewnienia go na poziomie globalnym czy krajowym do poszczególnej jednostki w gospodarstwie domowym przy jednoczesnym uwzględnieniu jego wymiaru fizycznego, ekonomicznego, zdrowotnego i społecznego, można zauważyć, że analiza bezpieczeństwa żywnościowego wymaga wielowymiarowego podejścia. Obecnie zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego nie obejmuje tylko dostarczenie odpowiedniej ilości żywności (kcal) za odpowiednią cenę, ale także uwzględnia aspekty bezpieczeństwa żywności (brak zagrożeń fizycznych, chemicznych, biologicznych) i bezpieczeństwa żywieniowego (różnorodność produktów żywnościowych oraz mikro- i makroskładniki). Przedstawione w artykule takie aspekty bezpieczeństwa żywnościowego, jak samowystarczalność żywnościowa czy zapewnienie bezpieczeństwa żywności (działający system RASFF, wdrożony system HACCP), ukazują Unię Europejską, jako zapewniającą swym obywatelom bezpieczeństwo żywnościowe na poziomie wspólnotowym. Na unijnym rynku dostępna jest większość podstawowych produktów żywnościowych, które warunkują prawidłowe odżywianie się. Jednak z drugiej strony łatwo stwierdzić, że generowane straty i marnotrawstwo żywności w całym łańcuchu rolno-żywnościowym na terenie krajów Unii mogą być czynnikiem zagrażającym utrzymaniu tego bezpieczeństwa. Ponadto trzeba pamiętać, że na poziomie poszczególnych krajów wspólnotowych zarówno samowystarczalność żywnościowa dla poszczególnych produktów rolno-żywnościowych, jak i występowanie chorób odżywnościowych są zróżnicowane. Dlatego też wiele działań, w tym kampanii informacyjnych, musi być wciąż podejmowanych zarówno na poziomie poszczególnych krajów unijnych, jak i całej wspólnoty. Dodatkowo działania obejmujące wszystkich uczestników rynku żywnościowego przyczynią się do zapewnienia i utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego.(fragment tekstu)
Omówiono zagadnienie związane z działaniem systemów informatycznych związanych z bezpieczeństwem żywności. Jako przykładowe scharakteryzowano dwa systemy: system wczesnego ostrzegania RASFF (Rapid Alter System for Food and Feed - wykorzystywany przez instytucje państwowe) oraz system śledzenia partii produkcyjnych (używane przez przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowe).
13
Content available remote System wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach RASFF
51%
System wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed) służy ochronie konsumenta i zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego w Unii Europejskiej. System umożliwia szybką wymianę danych o zagrożeniach, a także o stosowanych działaniach zapobiegawczych. Każdego roku do RASFF trafiają tysiące powiadomień o wykrytych niebezpiecznych przypadkach skażeń produktów żywnościowych. (abstrakt oryginalny)
Etyka jest zasadniczą i integralną częścią społecznej odpowiedzialności. Społeczna odpowiedzialność biznesu (Corporate Social Responsibility - CSR) może być postrzegana jako odpowiedzialność przedsiębiorstw wobec społeczeństwa i środowiska naturalnego za konsekwencje podejmowanych decyzji i działań. Cechą charakterystyczną CSR jest to, że zachowania przedsiębiorstw są etyczne, zgodne z prawem i międzynarodowymi normami postępowania. Etyczne zachowanie w biznesie jest w rzeczywistości rezultatem rozwiązania konfliktu między interesami przedsiębiorstw a interesami innych uczestników rynku. Konsumenci są szczególną grupą, która jest zainteresowana etycznym zachowaniem przedsiębiorstw na rynku żywnościowym i realizacją przez nich biznesu społecznie odpowiedzialnego. Dążeniem każdego konsumenta jest przede wszystkim zaspokojenie jego podstawowych potrzeb życiowych związanych m.in. z konsumpcją żywności bezpiecznej, ale także o wysokiej wartości odżywczej. Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych pojęć dotyczących etyki i społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, głównych przyczyn naruszenia zasad etycznych przez producentów żywności i ich nieetycznych działań, najbardziej negatywnie wpływających na ich wizerunek z punktu widzenia konsumenta. Ponadto artykuł zawiera krótką analizę pięciu krajów Unii Europejskiej, które wysłały największą liczbę powiadomień do systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) w latach 2009-2013 ze względu na ryzyko spożycia przez konsumentów żywności zagrażającej ich zdrowiu i życiu.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki analizy problemu fałszowania żywności w Polsce. W pracy sporządzono zestawienie przepisów prawa żywnościowego oraz przewodnika PAS 96:2014 w celu przedstawienia istoty pojęcia zafałszowanego środka spożywczego. Podstawą do dyskusji nad problemem fałszowania żywności w Polsce były badania własne autorki polegające na analizie danych upublicznianych na stronie internetowej IJHAR-S, objętych modułem wyszukiwania oraz raportu Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznych Produktach Żywnościowych i Środkach Żywienia Zwierząt RASFF, sporządzonego na podstawie zgłoszeń poszczególnych krajów o pojawieniu się produktu zagrażającego bezpieczeństwu żywności. Przeprowadzone badania pozwoliły na gruntowną analizę problemu fałszowania żywności w Polsce, z uwzględnieniem przyczyn (głównie o charakterze ekonomicznym), skali problemu fałszowania żywności w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej, obszarów i kategorii produktów, w których najczęściej dochodu do zafałszowań oraz działań podejmowanych na rzecz ochrony konsumenta przed zafałszowywaniem żywności. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przybliżono podstawy prawne oraz schemat funkcjonowania systemu RASFF. Zaprezentowano istotę europejskiego systemu RASFF w latach 2002-2007. Zawarto ocenę roli omawianego systemu.
17
Content available remote System RASFF a bezpieczeństwo żywności i żywienia w Unii Europejskiej
51%
W pracy zaprezentowano europejski system szybkiego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach - RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed). Przedstawiono jego strukturę wraz z procedurami i mechanizmami jego działania. Opisano zasadę działania punktów kontaktowych w poszczególnych krajach UE na przykładzie Polski. Następnie przeanalizowano skuteczność działania systemu RASFF w okresie 6 lat. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Co w RASFF-IE piszczy? Przegląd powiadomień z 2016 roku
51%
System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed) służy przekazywaniu informacji o zagrożeniach występujących w żywności i paszach na terenie Unii Europejskiej oraz krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Został stworzony w 2002 r. przez Parlament Europejski i Radę. Informacje trafiające do systemu są niezwłocznie przekazywane wszystkim członkom sieci. System RASFF jest narzędziem umożliwiającym wdrożenie natychmiastowych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności i zdrowia konsumentów. W ciągu ostatnich 6 miesięcy (od 1 stycznia do 30 czerwca 2016) zanotowano 1445 powiadomień, z czego 391 stanowią powiadomienia alarmowe, 607 to powiadomienia o odrzuceniu na granicy, 266 to informacje zwracające uwagę oraz 181 informacji w celu działań następczych. 360 powiadomieniom alarmowym nadano status poważnego zagrożenia. Najwięcej alertów pochodziło z Włoch, Holandii, Francji i Niemiec. Celem pracy była analiza powiadomień alarmowych systemu RASFF z okresu od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 r. pod kątem pochodzenia i charakteru zagrożeń(abstrakt oryginalny)
Wstęp: System RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed) , czyli System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach służy do szybkiego wzajemnego informowania się krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) o zagrożeniach w żywności. Podobny przebieg linii trendu powiadomień alarmowych w systemie RASFF w czasie wobec żywności z krajów spoza EOG i z krajów EOG, a tak ż e bardzo wysoka wartość współczynnika korelacji Pearsona r (0,96) wskazały na współzależność powiadomień alarmowych z tych dwóch grup krajów. W związku z tym celem artykułu było zbadanie siły korelacji w ramach poszczególnych kategorii produktów i kategorii zagrożeń.Metody: Dane do badań pochodziły z bazy danych systemu RASFF z lat 1979- 2013, obejmując 8175 powiadomień alarmowych, w tym 2540 powiadomień wobec żywności z krajów spoza EOG i 5635 powiadomień wobec żywności z krajów EOG. W ramach każdej kategorii produktów i kategorii zagrożeń badano, czy istniała korelacja (tzn. wartość statystyki obliczonej t przewyższyła wartość statystyki krytycznej t 0,05;n-2 ), a następnie obliczano wartość współczynnika korelacji Pearsona r.Wyniki: Wartość współczynnika korelacji Pearsona r wskazała na występowanie bardzo wysokiej korelacji w kategorii produktów "Zioła i przyprawy korzenne" (0,98), a wysokiej korelacji w następujących kategoriach: "Małże i produkty pochodne" (0,70), " Żywność dietetyczna, suplementy diety, żywność wzbogacona" (0,86), "Ryby i produkty rybne" (0,79), "Materiały do kontaktu żywnością " (0,89), "Owoce i warzywa" (0,88) oraz "Mięso i produkty mięsne (z wyjątkiem drobiu)" (0,72). Natomiast w przypadku kategorii zagrożeń korelacja bardzo wysoka wystąpiła w kategorii "Dodatki do żywności i środki aromatyzujące" (0,93) oraz "Promieniowanie" (0,94), a korelacja wysoka w przypadku "Składu" (0,89), "Ciał obcych" (0,88), "Metali ciężkich" (0,80), "Mykotoksyn" (0,81) oraz "Mikroorganizmów patogennych" (0,72).Wnioski: Wyniki badań wskazały na konieczność zwrócenia szczególnej uwagi przez organy kontroli granicznej EOG na m.in. importowaną żywność pochodzenia morskiego, zioła i przyprawy i owoce o raz obecne w nich metale ciężkie, mikroorganizmy patogenne i mykotoksyny. Należałoby także skrócić łańcuch dostaw i/lub ograniczyć import niektórych surowców i produktów, kierując uwagę konsumentów na żywność produkowaną przede wszystkim na terenie EOG. (abstrakt oryginalny)
Cel: zbudowanie modelu do przeprowadzenia prognozy liczby powiadomień alarmowych w roku 2014 dotyczących metali ciężkich w żywności pochodzącej ze wszystkich krajów, krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego i innych oraz stwierdzenie, czy istnieje zależność pomiędzy grupą krajów (EOG i innych), a rokiem, kategorią produktów i rodzajem metalu ciężkiego w zakresie liczby powiadomień alarmowych w systemie RASFF wobec produktów z tych grup krajów. Metodologia badawcza: materiał do badań, dotyczący liczby powiadomień alarmowych dotyczących metali ciężkich w systemie RASFF, uzyskano z bazy danych tego systemu, obejmując badaniem okres 1980-2013. Do przedstawienia zmienności w czasie liczby powiadomień alarmowych zastosowano modele regresji wielomianowej (od stopnia drugiego do ósmego), a od zbadania zależności pomiędzy grupą krajów (EOG i innych) a rokiem, kategorią produktów i rodzajem metalu ciężkiego - współczynniki zbieżności korelacyjnej: Czuprowa T, Cramera C i skorygowany Pearsona Pkor, oparte na statystyce χ2. Główne wyniki badań: przyjęty model funkcji wielomianowej wskazuje na wzrost w roku 2014 liczby powiadomień alarmowych w systemie RASFF dotyczących metali ciężkich, zgłaszanych wobec żywności pochodzącej ze wszystkich krajów, krajów EOG i innych. Wartości współczynników zbieżności korelacyjnej wskazują na słabą zależność pomiędzy pochodzeniem żywności z krajów EOG i innych, a rokiem, kategorią produktów i rodzajem metalu ciężkiego. Implikacje praktyczne: modele regresji wielomianowej dobrze przedstawiły zmienność powiadomień alarmowych w czasie, jednak z dużą ostrożnością należało podejść do prognoz przeprowadzanych na ich podstawie. Implikacje społeczne: na podstawie wcześniejszego trendu liczby powiadomień można przyjąć, iż organy kontrolne państw EOG powinny zwracać szczególną uwagę na żywność pochodzącą z innych krajów - przede wszystkim importowaną z Chin, Wietnamu, Indii i Tajlandii. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.