Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System celny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artyku zawiera próbę odpowiedzi na pytanie, czy w polskim systemie celnym wystąpiło zjawisko wpływu zorganizowanych grup interesu na kształt i funkcjonowanie tego systemu. Przedstawiona analiza zakresu i sposobu oddziaływania grup nacisku na strukturę polskiej taryfy celnej w okresie transformacji systemowej, pozwala na sformułowanie generalnego wniosku o istnieniu bezpośredniej zależności pomiędzy kształtem systemu celnego w Polsce a rolą poszczególnych grup interesu. Zarówno partie polityczne, związki zawodowe, środowiska biznesu, poszczególne branże i działy gospodarki, regiony oraz konkretne przedsiębiorstwa wywierały presję na państwo i jego agendy w procesie kształtowania polskiego systemu celnego.
2
Content available remote The European Union Customs System in the 21 st Century - Challenges and Trends
75%
System celny można sprowadzić do działań określonego państwa, a w przypadku Unii Europejskiej do działań UE i poszczególnych państw członkowskich, regulujących obrót towarowy z zagranicą, podejmowanych na podstawie prawa celnego przy zaangażowaniu administracji celnych. Celem artykułu jest ukazanie funkcjonowania systemu celnego Unii Europejskiej w świetle nowych wyzwań, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Oprócz wyzwań wynikających z rozwoju wewnętrznego unii celnej (kolejne rozszerzenia EWG/UE: z 6 do 28 państw członkowskich, a zwłaszcza wdrażania technologii informacyjnych), administracje celne państw członkowskich muszą sprostać również wyzwaniom zewnętrznym. W ostatnich dwóch dekadach nasiliły się bowiem zagrożenia w międzynarodowym obrocie towarowym, związane nie tylko z terroryzmem, ale też z napływem towarów nielegalnych czy stanowiących nieuczciwą konkurencję, obrotem towarami stanowiącymi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi (np. prekursory narkotyków), wreszcie zagrażających środowisku naturalnemu.(abstrakt oryginalny)
Wyzwania XXI w., tj. stały wzrost obrotu towarowego, dążenie przedsiębiorstw do osiągnięcia sukcesu gospodarczego w skali globalnej, postęp technologiczny i innowacyjne rozwiązania w każdym obszarze działalności gospodarczej, wyznaczają nowe kierunki rozwoju działalności usługowej organów celnych. Analiza innowacyjnych rozwiązań w systemie obsługi celnej oraz wskazanie na korzyści wynikające dla podmiotów gospodarczych z oferowanych w ramach tych innowacji uproszczeń ma dowieść ewolucji roli Służby Celnej, która z administracji o charakterze fiskalno-kontrolnym, przekształca się w administrację kontrolno-promocyjną. Wykorzystując nowoczesne rozwiązania w procesie obsługi celnej, Służba Celna w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu konkurencyjności podmiotów gospodarczych realizujących obrót towarowy na rynku międzynarodowym. Metoda badawcza wykorzystana w opracowaniu obejmuje analizę krajowych i zagranicznych źródeł literaturowych oraz analizę danych statystycznych.(abstrakt oryginalny)
Wyróżniono trzy zasadnicze etapy polityki celnej Polski w latach 90-tych: 1. od początku 1990 r. do połowy 1991 r. - okres panowania skrajnie liberalnej polityki handlowej, 2. od połowy 1991 r. do końca 1994 r. - okres aktywizacji polityki celnej (wzmożonej polityki handlowej), 3. rozpoczęty w styczniu 1995 r. i trwający nadal - okres intensywnej redukcji stawek celnych. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: jakie były przyczyny zmian, które w sposób zasadniczy wpłynęły na kształt i charakter poszczególnych systemów celnych w Polsce.
1 lipca 2018 roku przypada 50. rocznica powstania unii celnej w Unii Europejskiej, a tym samym rocznica funkcjonowania unijnego systemu celnego - składającego się z 28 administracji celnych. Administracje celne państw członkowskich, wykonując swoje zadania, muszą działać sprawnie i skutecznie, szybko reagować na wszelkie potrzeby wynikające ze zmiany otoczenia celnego i winny to robić tak, jakby tworzyły jeden podmiot - jedną administrację. Odpowiedź na pytanie, czy i na ile działania administracji celnych Unii Europejskiej zostały ujednolicone tak, aby można było mówić w praktyce o jednej, a nie o 28 różnych służbach celnych, jest celem artykułu. Przeprowadzone rozważania pozwoliły wysunąć wniosek, że w przyszłości nie będzie jednej administracji celnej na poziomie wyłącznie Unii Europejskiej - nadal będą funkcjonować służby celne poszczególnych państw członkowskich, z nieco różniącymi się strukturami organizacyjnymi, ale pełniącymi takie same funkcje i działającymi w oparciu o zharmonizowane prawo celne. Ważnym jest jednak, by różnice w ich funkcjonowaniu były jak najmniejsze i temu służą działania podejmowane w ostatnich latach przez Unię Europejską. (abstrakt oryginalny)
Zmieniony Protokół do umowy w sprawie ułatwień w handlu z 27 listopada 2014 r. nowelizujący Umowę z Marakeszu ustanawiającą Światową Organizację Handlu wprowadził znaczne ułatwienia w handlu międzynarodowym, które co do zasady dla środowiska celnego UE nie stanowią rewolucyjnych zmian. Większość proponowanych ułatwień funkcjonuje w UE już od dawna. Celem artykułu jest analiza proponowanych ułatwień w handlu międzynarodowym w kontekście Porozumienia TFA (Trade Facilitation Agreement) oraz ich wpływu na obsługę celną przedsiębiorstw w ramach świadczonych usług celnych. Wprowadzone zmiany mają ostatecznie przyczynić się do wzrostu konkurencyjności obsługi celnej na arenie międzynarodowej, w tym wzmocnić pozycję konkurencyjną UE oraz stworzyć szanse rozwojowe dla handlu międzynarodowego i poprawić jakość obsługi celnej przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Zmiany w systemie celnym Polski w okresie dostosowawczym do wymogów UE: przepisy celne, uproszczone procedury celne, konwencje międzynarodowe, strategia działania polskiej administracji celnej do 2002 r., współpraca administracji celnej z sektorem handlu i gospodarki, usprawnianie funkcjonowania służby celnej, informatyzacja działań administracji celnej i reforma jej struktury, zniesienie opłat manipulacyjnych.
Przyjęcie przez Polskę unijnego systemu celnego miało ważny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorców uczestniczących w obrocie międzynarodowym. Pierwszego maja 2004 roku polskie przedsiębiorstwa stały się częścią unijnego systemu celnego i europejskiej unii celnej. Akcesja wpłynęła na zmianę uwarunkowań prawnych i ekonomicznych prowadzenia działalności w Polsce. W wyniku przyjęcia unijnego systemu celnego polscy przedsiębiorcy działający w sferze handlu zagranicznego uzyskali wiele nowych praw, jak również zostali obciążeni nowymi obowiązkami. Należy jednak podkreślić, iż przyjęte w Polsce rozwiązania prawne w sferze celnej wpływają pozytywnie na prowadzenie działalności gospodarczej, ponieważ przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z wielu ułatwień oraz uproszczeń wynikających z liberalizacji przepisów. Szczególnym przykładem pakietu takich ułatwień dla przedsiębiorców, które wynikają z unijnego systemu celnego, jest możliwość uzyskania statusu Upoważnionego Przedsiębiorcy (Authorised Economic Operator, AEO).(abstrakt oryginalny)
Globalizacja handlu światowego, coraz silniejsza współzależność między społeczeństwami, państwami i przedsiębiorstwami oraz skala zagrożenia aktami terroryzmu i przestępczością zorganizowaną stanowią poważne wyzwania dla międzynarodowego obrotu towarowego i krajowych systemów celnych. Kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego łańcucha dostaw towarowych stały się jednym z najważniejszych problemów współczesnego celnictwa. Sprostanie nowym wyzwaniom wymaga większego skupienia służb celnych na funkcjach ochronnych i kontrolnych. Tradycyjna funkcja fiskalna ceł traci na znaczeniu, ponieważ wskutek liberalizacji handlu - wielostronnej, regionalnej i jednostronnej - obniżył się przeciętny poziom ochrony celnej i w konsekwencji udział wpływów z ceł w dochodach budżetowych państw. (fragment tekstu)
Od początku transformacji systemu gospodarczego w Polsce mamy do czynienia ze zjawiskiem korupcji w systemie celnym. Jest to najpoważniejszy problem Służby Celnej. Korupcja nie tylko zakłóca aktywność gospodarczą w sferze handlu zagranicznego, ale także negatywnie wpływa na wizerunek Polski. Celem artykułu jest omówienie wybranych przepisów prawnych w dziedzinie prawa celnego, które poprzez brak precyzji lub niespójność sprzyjają działaniom korupcyjnym, oraz identyfikacja mechanizmów korupcjogennych w funkcjonowaniu administracji celnej Polski po wejściu do UE. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wybrane strategiczne działania Unii Europejskiej mają ce na celu ułatwienie procedur celnych z jednoczesnym zapewnieniem bezpieczeństwa w transgranicznym ruchu towarowym w postaci stworzenia elektronicznego systemu celnego. Szczególną uwagę poświęcono tym rozwiązaniom stosowanym w ramach elektronicznych usług celnych, które mają na celu ich ułatwienie i uproszczenie. Wykorzystana w opracowaniu metoda badawcza polega na analizie istniejących rozwiązań prawno-systemowych połączonej z praktyką gospodarczą. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza negatywnych aspektów związanych z funkcjonowaniem systemu celnego w Polsce po wejściu do UE. W sferze instytucjonalnej autor wskazuje kwestie związane z przekształceniami organizacyjnymi i kadrowymi w ramach służby celnej, które zrodziły wiele konfliktów w łonie środowiska funkcjonariuszy celnych. W sferze ekonomicznej niekorzystnymi zjawiskami, jakie uwidoczniły się po akcesji do UE, był zdaniem autora spadek ochrony celnej rynku krajowego, znaczny spadek wpływów z ceł do budżetu krajowego, pogorszenie się sytuacji sprzedawców nowych samochodów osobowych oraz likwidacja wielu agencji celnych i bezrobocie wśród ich pracowników. Autor przekonuje, że opisane zjawiska miały swoje źródło wynikające wprost z przyjętych unijnych regulacji celnych, które były niezależne od funkcjonowania krajowego systemu celnego (czynniki egzogeniczne), inne zaś były bezpośrednim efektem działania polskiej administracji celnej (czynniki endogeniczne).
The global environment, with its dynamic and varied changes, creates unstable and demanding conditions for the customs system of the European Union to cope with. The article aims to identify and describe the most pressing challenges to the EU customs system in the context of the customs handling of supply chain actors. The hypothesis for verification is that the EU system is not static in the face of the volatility, uncertainty and ambiguity of the environment; instead, it responds to all challenges arising, so as to ensure guarantee professional customs handling to participants in supply chains. The article is composed of two parts followed by a summary. The first part addresses the role of customs in supply chains; the second part presents the most important challenges to the EU's customs system directly related to the customs handling of participants in international supply chains. The summary concludes the issues raised in the investigation. The study relies on traditional research methods: deductive reasoning and comparative analysis. (original abstract)
Przedmiotem artykułu jest zagadnienie zmiany roli ceł w konsekwencji reform ekonomiczno-ustrojowych w Polsce z uwagi na perspektywę członkostwa Polski w UE. Najbardziej istotne dla Polski jest zbliżenie systemu handlu zagranicznego do zasad obowiązujących w Unii, której system celny ewoluuje w kierunku zgodnym z zasadami GATT/WTO. Autor omawia postanowienia polskiego Kodeksu Celnego, którego ostateczna wersja została przyjęta przez Sejm 9.01.1997 r.
Pandemia COVID-19 wywołała bezprecedensowe i wielowymiarowe reperkusje dla systemów gospodarczych zarówno na poziomie krajowym, jak i globalnym. W prawodawstwie UE dostępne są wyjątkowe narzędzia mające na celu m.in. pomoc ofiarom klęsk żywiołowych (ale nie tylko), które można wykorzystać do stawienia czoła bezprecedensowemu kryzysowi zdrowotnemu spowodowanemu przez koronawirusa. Administracje celne mają tu do odegrania kluczową rolę. Kraje, które zminimalizowały czas i koszty odpraw celnych na granicy, zyskują przewagę nad tymi, które tego nie zrobiły. W wyniku kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 pojawiły się pytania dotyczące stosowania przepisów, procedur i formalności celnych. Odprawa celna powinna zostać potraktowana priorytetowo dla towarów "krytycznych" związanych z ochroną zdrowia czy życia ludzi, a niektóre towary importowane powinny być zwolnione z cła i (krajowego) podatku VAT, jeśli udowodni się, że zostały nieodpłatnie przekazane w formie darowizny. Celem artykułu jest charakterystyka działań i inicjatyw związanych z procedurami celnymi podjętych przez UE w ramach walki z pandemią. Środki dotyczące COVID-19, które odnoszą się do procedur celnych i handlu, dają jednocześnie przegląd wyzwań, przed którymi stoją zarówno poszczególne państwa członkowskie UE, jak i cała Unia Europejska, aby zapewnić dostępność towarów przy jednoczesnym ułatwieniu ich przepływu i zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu towarowego. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote The Contemporary Face of the Customs System in the European Union
63%
The EU customs system is currently a complex arrangement of customs institutions operating within the public and market space of the European Union, institutions which are strongly interlinked and perform multi-faceted tasks resulting from present challenges of the customs policy. The aim of the article is to analyze the definition of the customs system as well as to characterize the legal and organizational dimensions of the Union customs system against the background of challenges related to globalization, with a particular focus on customs administrations of Member States. The methodology employed in the paper consists in a descriptive analysis, preceded by a review of the subject literature and the EU secondary legislation as well as a comparative analysis. The research findings allowed a conclusion to be drawn that the customs system of the European Union efficiently and effectively adapts to new challenges and ever-increasing demands resulting from the changing conditions of the international trade, both in the legal aspect, i.e. regulations on trade in goods, as well as in the organizational dimension, i.e. activities of EU institutions shaping the customs system and customs administrations of Member States. (original abstract)
Celem rozważań jest ocena wpływu unijnych preferencji celnych na import Polski z Ukrainy. Analizą objęto okres 2010-2014 (pełne lata) i pierwsze miesiące 2015 roku (na ile było to możliwe). Na wstępie zaprezentowano unijne preferencje dla Ukrainy, a mianowicie system powszechnych preferencji celnych GSP i jednostronnych preferencji celnych wprowadzonych w kwietniu 2014 roku. Następnie przedstawiono wyniki analizy polskiego importu z Ukrainy ze szczególnym uwzględnieniem charakteru preferencji, z których korzystał. Szczegółową analizą objęto: 1) główne towary w polskim imporcie z Ukrainy, 2) towary o największej absolutnej zmianie wartości importu z Ukrainy oraz 3) towary, których import pojawił się po wprowadzeniu preferencji w kwietniu 2014 roku. W dalszej kolejności podjęto próbę oceny wykorzystania przez Ukrainę dostępnych preferencji. Artykuł ma charakter badawczy. Wykorzystano w nim metodę statystyczno-opisową. (abstrakt oryginalny)
Reforma unijnego prawa celnego, rozpoczęta w 2004 r., była trudna ale zakończyła się pomyślnie. Przedstawienie jej przyczyn i przebiegu a także identyfikacja zmian wynikających z nowej "konstytucji prawa celnego", tj. Unijnego Kodeksu Celnego jest celem artykułu. Ze względu na rozległość i wielowątkowość tej problematyki analizą objęto rozwiązania najistotniejsze z punktu widzenia praktyki gospodarczej. W tym zakresie wykorzystano metodę analizy opisowej i porównawczej. Przeprowadzona analiza pozwoliła wysunąć wniosek, że mimo założeń, na pełen sukces reformy należy poczekać do czasu, kiedy wszystkie postanowienia nowego porządku będą stosowane, co w praktyce może oznaczać dopiero 2021 r. (abstrakt oryginalny)
Wspólna, zewnętrzna taryfa celna (Common Customs Tariff), obok wspólnotowego kodeksu celnego i przepisów wykonawczych do niego, odgrywa kluczową rolę w systemie celnym Wspólnoty Europejskiej. Stanowi podstawę prawną pobierania należności celnych w przywozie towarów z krajów trzecich (w handlu pomiędzy państwami członkowskimi należności celnych się nie pobiera, co wynika z istoty unii celnej); 3/4 pobranych należności zasila budżet UE, pozostała część trafia do państw członkowskich na pokrycie kosztów pobrania cła (Wspólnota nie posiada własnej służby celnej). Wspólna taryfa celna (WTC) została przyjęta w 1968 r. jednocześnie z zakończeniem realizacji unii celnej. Cła określa Rada kwalifikowaną większością głosów na wniosek Komisji Europejskiej (art. 26 TWE). Obecna taryfa została ustanowiona rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87, wielokrotnie modyfikowanym. Obejmuje ona regulacje taryfowe wprowadzone przez instytucje wspólnotowe autonomicznie oraz regulacje wynikające z zobowiązań międzynarodowych podjętych przez Wspólnotę i państwa członkowskie (regionalne umowy preferencyjne i członkostwo w Światowej Organizacji Handlu). Wspólna taryfa celna składa się z: nomenklatury towarowej, tj. klasyfikacji towarów, stawek celnych oraz innych przepisów prawnych, które mogą mieć wpływ na poziom stawek celnych (np. przepisy dotyczące kraju pochodzenia towaru). Unia Europejska klasyfikuje towary według Nomenklatury Scalonej (Combined Nomenclature - CN), która jest 8-znakowym rozwinięciem międzynarodowego Systemu Zharmonizowanego (Harmonised System - HS). Nomenklatura CN, stworzona specjalnie na potrzeby WE, jest zgodna z Systemem HS do poziomu sześciu znaków. Obejmuje ona ponad 10 tys. linii taryfowych, z czego około 8 tys. przypada na towary przemysłowe. (fragment tekstu)
Autor przypomina, że systemy informatyczne w administracji celnej mają na celu usprawnienie dokonywania odpraw celnych, zwalczanie oszustw, przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi, mają zapewniać ochronę własności intelektualnej i dziedzictwa kulturowego, zwiększać bezpieczeństwo towarów i handlu międzynarodowego, zapewniać poprawę ochrony zdrowia i środowiska, jak również pozwalać na płynny przepływ danych pomiędzy krajami UE. Autor zaznacza, że dzięki tym narzędziom administracje celne w UE będą działać jak jedna skonsolidowana administracja. Program "Elektroniczne Cło" ma zapewnić usługi w zakresie e-administracji celnej na szczeblu Unii Europejskiej dla skutecznej, bezpiecznej i efektywnej wymiany komunikacji pomiędzy administracjami celnymi w krajach członkowskich.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.