Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System informacji finansowej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Aby ułatwić prowadzenie postępowań mających na celu wykrycie poważnych przestępstw karnych oraz zapobieganie ich skutkom, wprowadza się do polskiego porządku prawnego System Informacji Finansowej (SInF) będący bazą wszystkich zarejestrowanych rachunków bankowych. System ten będzie częściowo wykorzystywany przez organy Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywanych przez nich zadań na etapie postępowań karnych skarbowych. Zgodnie z projektem ustawy o SInF planowane jest uruchomienie Systemu Informacji Finansowej, będącego wspólną bazą wszystkich rachunków bankowych podmiotów gospodarczych oraz prywatnych, stworzoną w celu zwiększenia wykrywalności poważnych przestępstw wymienionych w projekcie ustawy. Jak wynika z informacji przekazanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, termin przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o SInF przypadnie na IV kwartał 2021 r. Obecnie Rada Legislacyjna wyraziła się bardzo przychylnie na temat tego projektu. W artykule omówiono przyczyny stworzenia SInF, organy uprawnione do korzystania z bazy oraz związane z tym procedury. Poddano analizie nowe kompetencje przekazane organom KAS. W konkluzji stwierdzono, że uruchomienie SInF nie spowoduje zwiększenia nadzoru nad podatnikami, gdyż uniemożliwi korzystanie z tej bazy organom KAS na etapie czynności sprawdzających, kontroli, postępowań podatkowych, celno-skarbowych oraz egzekucyjnych, ograniczając tę możliwość tylko do postępowań karnych skarbowych.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Rozwój rynku kapitałowego i gotowość spółek do pozyskiwania kapitału na zorganizowanych rynkach zwiększa rolę relacji inwestorskich i właściwego kształtowania kontaktów z uczestnikami rynku finansowego. Szczególną rolę w kształtowaniu efektywnych relacji inwestorskich odgrywa system informacji finansowych. Zwrócono uwagę, że chodzi nie tylko o okresowe publikowanie wyników finansowych dotyczących przeszłości, ale i wskazanie na potencjalne szanse i zagrożenia, czynniki decydujące o wartości i obszary ryzyka. Zgodnie z wyznaczonym celem w artykule przedstawiono główne zagadnienia dotyczące zakresu niezbędnych informacji dla inwestorów związanych z dotychczasową działalnością spółek jak i perspektywami jego rozwoju, z wyróżnieniem obszarów ryzyka i kierunków zmian w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Decyzje gospodarcze, podejmowane przez uczestników obrotu gospodarczego, posiadają najczęściej wymiar finansowy. Za uniwersalną podstawę dokonywania wyboru racjonalnych działań przyjmuje się sprawozdania finansowe, stanowiące informację o sytuacji finansowej i dokonaniach jednostek gospodarujących. W związku z postępującą globalizacją, w tym również w zakresie rynków finansowych, w skali międzynarodowej podejmowane są działania zmierzające do doskonalenia procesu tworzenia i prezentacji informacji oraz rewizji finansowej. Całokształt uregulowań w tej dziedzinie powinien służyć zabezpieczeniu interesów zróżnicowanej grupy użytkowników informacji finansowej oraz bezpieczeństwu obrotu gospodarczego. Celem artykułu jest wskazanie na cechy jakościowe, jakim powinny odpowiadać raporty finansowe, będące głównym źródłem informacji o dokonaniach i sytuacji finansowej jednostek gospodarczych. Ich przestrzeganie powinno w efekcie sprawić, iż dostarczane użytkownikom informacje finansowe będą w pełni zaspokajały ich oczekiwania. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule zaprezentowano znaczenie dwóch elementów sprawozdania finansowego, jakimi są bilans oraz rachunek zysków i strat, w generowaniu korzyści ekonomicznej w postaci zysku netto. Jest to bowiem miernik pomnażania kapitału właścicieli, a także źródło samofinansowania rozwoju przedsiębiorstwa. Podmiotem analizy była spółka Mieszko S.A.; w badaniu uwzględniono okres 2005-2007.(abstrakt oryginalny)
Informatyczny system budżetu państwa TREZOR, czyli skarbiec, zwłaszcza bankowy [fr. tresor - skarb(iec)] ma na celu usprawnienie zasad budżetowych dotyczących przejrzystości, jawności oraz płynności finansów publicznych. Głównym celem wdrożenia systemu jest szybka wymiana informacji pomiędzy dysponentami środków budżetowych oraz Ministerstwem Finansów w zakresie: - planowania budżetu państwa, - wykonywania budżetu państwa, - sprawozdawczości budżetowej, - opracowywania raportów dla kierownictwa. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie założeń koncepcji rachunkowości otwartych ksiąg jako sposobu na zapewnienie przepływu informacji zarządczej między podmiotami współpracującymi w ramach sieci biznesowych. W artykule zostały omówione: założenia koncepcji rachunkowości otwartych ksiąg i jej zastosowanie, korzyści z wymiany informacji między partnerami oraz bariery powodujące niepowodzenia w aplikacji tej koncepcji w praktyce gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
W artykule zanalizowano politykę informacyjną 10 banków komercyjnych o największej łącznej wartości aktywów w Polsce wobec akcjonariuszy. Analizy tej dokonano na podstawie zawartości ich stron internetowych oraz sprawozdania rocznego z 2005 r. i półrocznego raportu z 2006 roku. Skupiono się głównie na polityce informacyjnej wynikającej z tzw. logiki regulacyjnej, czyli postępowania wymaganego przez prawo i zasady postępowania narzucone przez parlament, rząd, nadzór bankowy i rynek kapitałowy oraz tzw. logiki rynkowej polegającej na rozbudowie bodźców do sprawowania dyscypliny rynkowej. W artykule omówiono również regulacje prawne dotyczące zakresu ujawnień przez banki istotnych informacji w porównaniu z tym, co zaleca III filar Nowej Umowy Kapitałowej i wprowadzają przepisy Dyrektywy w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe.
Globalizacja gospodarki przynosi nowe problemy i wyzwania dla zarządzających przedsiębiorstwami. Przede wszystkim trzeba coraz dalej szukać rynków zbytu. Nie wystarczy znajomość rynku lokalnego, ale należy znać również specyfikę rynków innych krajów, a często nawet kontynentów. Pojedyncze przedsiębiorstwo nie jest w stanie posiąść odpowiedniej wiedzy, dlatego podejmuje współpracę z innymi partnerami. W takim przypadku ważny jest odpowiedni dobór partnerów, a konfiguracja organizacji może się zmieniać szybko. Niezależnie od formy współpracy wraz ze wzrostem liczby partnerów rośnie liczba informacji, którą pojedyncza organizacja musi przetwarzać. Powyższe problemy globalizacji rodzą określone potrzeby. Na pierwszy plan wysuwa się problem dostępu do aktualnej, wiarygodnej i relewantnej informacji. Potrzebujemy informacji o zagranicznych rynkach zbytu, o koniunkturze, o partnerach, o produktach. Ważne jest również współdzielenie się informacjami z organizacjami partnerskimi w celu osiągnięcia synergii. Warunkiem koniecznym osiągnięcia konkurencyjności jest szybkie podejmowanie właściwych decyzji. Zaspokajanie przedstawionych potrzeb jest możliwe dzięki stosowaniu systemów informacyjnych. To one, a ściślej wykorzystywane w nich nowe technologie, umożliwiają coraz szybszy przepływ informacji. Sprawiają, że oprócz globalizacji możemy również obserwować wzrost szybkości obrotu gospodarczego. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj systemy zarządzania wiedzą. (fragment tekstu)
Cel - głównym celem artykułu jest odkrycie wzorów i modeli poznawczych, rozwiniętych w Stanach Zjednoczonych, w obszarze systemów informacji finansowej władz lokalnych, oraz skierowanie uwagi na ich potencjalną uniwersalność. Metodologia badania - przyjęta metoda ma zasadniczo charakter deskryptywno-analityczny. Jako specyficzny moment dla opisów przyjęto rok 2005, czyli pierwszy pełny rok uczestnictwa Polski w strukturach Unii Europejskiej, będący punktem startu współczesnej ewolucji polskiej rachunkowości w ramach świata zachodniego. Jako narzędzia badawcze wykorzystano kontyngencyjną teorię organizacji oraz konceptualną ramę kolektywnego władania (corporate governance). Cele i modele ogólnej informacji finansowej władz lokalnych ukazano przez pryzmat ich sprawozdawczości finansowej, wraz ze sposobami ich określania i regulacji, charakterystyczne dla danego obrazu świata. Wynik - można stwierdzić, że - w ramach amerykańskiego obrazu świata - ogólna sprawozdawczość władz lokalnych zorientowana jest na interesariuszy niemających indywidualnej mocy wyegzekwowania informacji o położeniu i wynikach owych władz, oraz że kierunkowana jest na wyliczanie się wobec tych interesariuszy (accountability) i na użyteczność przy formułowaniu przez nich decyzji (decision-making usefulness). Wskażmy, iż w ramach polskiego obrazu świata, sprawozdawczość ta pozostaje zorientowana głównie na interesariuszy zdolnych indywidualnie wyegzekwować informację o położeniu i wynikach jednostki sprawozdawczej, zaś wyliczanie się i użyteczność decyzyjna kierunkowane są z dwóch perspektyw, to jest z perspektywy politycznej i perspektywy ekonomicznej. Perspektywa polityczna obejmuje budżet władz lokalnych, a perspektywa ekonomiczna - zarządzanie ich podmiotami ekonomicznymi, w szczególności zarządzanie finansowe. Oryginalność/Wartość - generalnie, w świecie brakuje naukowych badań porównawczych podejmujących kwestię uniwersalności amerykańskich modeli sprawozdawczości finansowej. Artykuł przyczynia się do ograniczenia tego braku. Uzyskane rezultaty zdają się potwierdzać uniwersalność amerykańskich podejść i modeli sprawozdawczych, co ma szczególny wydźwięk w kontekście oczekiwanych ogólnounijnych europejskich standardów rachunkowości sekatora publicznego (EPSAS). (abstrakt oryginalny)
Banki jako instytucje zaufania publicznego, zobowiązane są do sporządzania sprawozdań ze stanu składników majątku i źródeł ich finansowania na podstawie obowiązujących przepisów. Na szczególną uwagę zasługuje sprawozdanie B0300, które ma na celu przedstawienie informacji o zaangażowaniu własnych środków banku z różnych tytułów. Zaangażowanie pozabilansowe wykazywane w tym sprawozdaniu obejmuje zobowiązania o charakterze finansowym i gwarancyjnym, w wyniku których mogą powstać należności obarczone ryzykiem kredytowym. W publikacji przedstawiono ogólną budowę sprawozdania oraz sposób wypełnienia, ze szczególnym uwzględnieniem problemów jakie mogą wystąpić w zakresie pozyskania danych przez bank. Sprawozdanie B0300 jest efektem końcowym odpowiednio zagregowanych i prezentowanych danych pozyskanych z systemu informatycznego oraz ksiąg rachunkowych banku i stanowi cenne narzędzie w zakresie informacji o podmiotach, które nie posiadają zdolności kredytowej, które utraciły lub odzyskały zdolność kredytową oraz wobec których wszczęto procesy naprawczo-likwidacyjne, co jest niezbędne w zakresie podejmowania decyzji ograniczających ryzyko bankowe. Mając na uwadze przeznaczenie danych, banki powinny dołożyć najwyższej staranności w zakresie analizy i oceny przekazywanych danych, wpływających na stabilność krajowego systemu finansowego oraz kształtowanie warunków niezbędnych do rozwoju systemu bankowego. Nie bez znaczenia jest również polityka informacyjna banku centralnego, która jest ważnym instrumentem zachowania stabilności systemu finansowego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.