Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System informacji gospodarczej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest ogólne zaprezentowanie podstawowych kwalifikacji gospodarczych, będących standardami obowiązującymi w statystyce, ewidencji, dokumentacji, rachunkowości oraz w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.
Ponad 76 proc. Polaków uważa, że osoba niepłacąca swoich długów nie jest godna zaufania. Jeszcze większą nieufnością darzymy firmy niepłacące swoich zobowiązań. Pentor badał na zlecenie Krajowego Rejestru Długów BIG znajomość instytucji zajmujących się gromadzeniem informacji o dłużnikach oraz postaw społecznych wobec osób prywatnych i firm, które nie regulują swoich zobowiązań. W gronie instytucji gromadzących dane dłużników, podobnie jak w poprzednim roku, najbardziej znaną instytucją okazał się KRD BIG, którego markę rozpoznaje 52,1 proc. dorosłych Polaków. Na drugim miejscu uplasował się Krajowy Rejestr Sądowy (30,8 proc.), a na trzecim Biuro Informacji Kredytowej (27,2 proc.). (abstrakt oryginalny)
Rosnąca liczba raportów na temat konsumentów i przedsiębiorców udostępnianych przez BIG prowadzi do eliminowania z rynku nierzetelnych firm i nieuczciwych kontrahentów. Zapotrzebowanie na raporty BIG rośnie lawinowo. Jeśli w 2005 r. wszystkie działające w Polsce biura informacji gospodarczej udostępniły zaledwie 144 tys. raportów, to rok później było ich już 672 tys., zaś w ubiegłym roku przekroczono barierę 3 mln! Specjaliści twierdzą, iż w tym roku liczba udostępnionych raportów może się nawet potroić. To ważne, bo dzięki eliminowaniu nierzetelnych podmiotów zwiększa się szansa na rozwój rynku informacji pozytywnych, czyli takich, które zawierają dane o firmach terminowo wywiązujących się ze swoich zobowiązań. (abstrakt oryginalny)
Ustawa z 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych od dawna budziła wiele kontrowersji. Ministerstwo Gospodarki proponuje zmiany. 9 maja miało się oficjalnie zakończyć przekazywanie do Ministerstwa Gospodarki w ramach uzgodnień międzyresortowych uwag na temat projektu zmiany Ustawy z 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych (UoUIG), przygotowanego przez to ministerstwo. (abstrakt oryginalny)
5
75%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie systemu informacji gospodarczej, która stanowi ważny element w procesie ograniczania ryzyka. Założeniem pracy jest wykazanie, że informacja gospodarcza ma znaczenie dla finansowych aspektów zarządzania i jest coraz lepiej dostosowana do potrzeb różnych organizacji, zwłaszcza instytucji bankowych. Opracowanie będzie składało się z trzech części. Po to, aby zrozumieć znaczenie informacji gospodarczej, wskazane jest odniesienie tej problematyki do szerszego kontekstu ryzyka, jego pojęcia, istoty czy zróżnicowania - część pierwsza. Postawienie problemu ograniczania ryzyka i minimalizowania jego skutków skłania do osadzenia tej problematyki w kontekście specyfiki informacji gospodarczej i potrzeby jej wykorzystania - część druga. Konsekwencją przedstawienia zarysu informacji gospodarczej jest ukazanie specyfiki tego systemu w Polsce - część trzecia. 2. (fragment tekstu)
Obrót informacją gospodarczą pochłania zbyt wiele kosztów - w przypadku Polski można je ograniczyć nawet o 7,5 mld euro rocznie. Osoby zajmujące się prowadzeniem rejestrów kredytowych, jak i zainteresowane korzystaniem z nich, widzą konieczność weryfikacji obecnych regulacji prawnych. Prowadzone są konsultacje na temat pożądanego kierunku zmian legislacyjnych. Większość propozycji dotyczy nowelizacji istniejącej Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych oraz kilku ustaw towarzyszących. (abstrakt oryginalny)
Informacja jest ważnym elementem procesu podejmowania decyzji. Głównym narzędziem zdobywania informacji jest wywiad gospodarczy. W artykule omówiono istotę i funkcje systemu informacji gospodarczej. Przedstawiono projekt systemu informacji gospodarczej w aspekcie windykacji należności w Zakładzie Energetycznym Kraków SA.
Krajowy Rejestr Długów BIG SA świętował 4 sierpnia 5-lecie swojej działalności. Jestnajstarszym i największym pod względem zasobów bazy danych biurem informacjigospodarczej w Polsce. Baza dłużników liczy w KRD aż 672 tys. rekordów, przy czym 61,5proc. z nich to rekordy przedsiębiorców, KRD a 38,5 proc. to rekordy konsumentów. Ci drudzy to prawie 260 tys. osób o łącznym zadłużeniu sięgającym sumy 683 mln zł (abstrakt oryginalny)
Wywiad gospodarczy to najlepszy biznes. Popyt na informacje będzie jeszcze przynajmniej przez dekadę ogromny. Do wywiadowni przychodzą przedstawiciele niemal wszystkich gałęzi przemysłu. Pomysł przyjrzenia się wywiadowi gospodarczemu nie wziął się oczywiście znikąd. Zaczęło się od publikacji dotyczącej właśnie przyszłości wywiadu gospodarczego w Polsce. Z początku miałem wątpliwości, czy wywiadownia per se współpracująca z sektorem finansowym w Polsce ma jakikolwiek sens, skoro za niewielkie w sumie pieniądze każda instytucja finansowa może kupić raporty z Biura Informacji Kredytowej, bądź sporządzić odpowiedni raport we własnym zakresie na podstawie opracowanych przez siebie ratingów. (abstrakt oryginalny)
Weryfikacja potencjalnego kontrahenta i ocena jego możliwości płatniczych zmniejsza niebezpieczeństwo powstawania długów i potrzeby ich windykacji. Jeszcze kilka lat temu nie wyobrażano sobie, że istnieje skuteczniejsza metoda odzyskania długów niż proces sądowy i egzekucja komornicza. Później nastąpił dynamiczny rozwój branży windykacyjnej, a odzyskiwanie należności na drodze polubownej wydawało się najlepszą metodą zarządzania zobowiązaniami. Teraz wyraźnie widać, że dbanie o kondycję finansową firmy należy zacząć jeszcze wcześniej – od prewencji. (abstrakt oryginalny)
W czasie kryzysu ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej wzrasta. Spadek liczby zamówień i opóźnienia w regulowaniu należności przez kontrahentów mogą spowodować kłopoty z płynnością. Sprawdzanie rzetelności partnerów biznesowych w zewnętrznych, wiarygodnych bazach danych informacji gospodarczej, może dostarczyć wiedzy o problemach finansowych partnera, a tym samym ochronić firmę jeszcze przed zawarciem kontraktu.
Informacja gospodarcza zaczyna być traktowana przez przedsiębiorców jako towar pierwszej potrzeby, a i konsumenci coraz częściej sięgają po raporty. Informacja jest wartością bezcenną, w gospodarce brak wiedzy o ogólnych tendencjach ekonomicznych i zapleczu finansowym oraz intelektualnym bezpośrednich kontrahentów skończyć się może olbrzymią stratą, albo wręcz bankructwem i wypadnięciem z obiegu. Zrozumienie tej prostej prawidłowości sprawia, że działalność biur informacji gospodarczej (BIG) cieszy się coraz większym wzięciem, czego niezbitym dowodem jest wręcz geometryczny przyrost liczby świadczonych przez nie usług. (abstrakt oryginalny)
Współczesne zmiany otoczenia przedsiębiorstw, jak również ich struktur i sposobów funkcjonowania, powodują, że zasoby informacyjne stały się głównym składnikiem procesu decyzyjnego, w wyniku którego przedsiębiorstwo, uwzględniając koszty alternatywne, decyduje się na konkretne rozwiązania i działania. Z tego też powodu mówi się, że informacja stała się czynnikiem o charakterze strategicznym, a właściwie podstawowym warunkiem trwałego sukcesu gospodarczego, pozwalającym określić własną sytuację przedsiębiorstwa i zapewnić mu prawidłowe funkcjonowanie w otoczeniu. Warto jednak wspomnieć, iż sama informacja, postrzegana jako zbiór danych i faktów w procesie zarządzania, jest niewystarczająca. Proces ten wymaga pewnego zaplecza, postrzeganego jako system informacji ekonomicznej, umożliwiającego dokonanie diagnozy i stworzenie właściwej strategii, indywidualnie w każdym przedsiębiorstwie. Szczególnym elementem tego systemu jest rachunkowość, która poprzez generowane sprawozdania gromadzi wszystkie niezbędne dane charakteryzujące działalność przedsiębiorstwa, jak również pełni rolę redystrybutora wewnątrz wszystkich komórek struktury organizacyjnej, dostarczając im niezbędnych informacji. W artykule przedstawiono rolę informacji w zarządzaniu przedsiębiorstwem, strukturę i funkcje systemu informacji ekonomicznej, jak również zadania rachunkowości, jako podstawowego elementu tego systemu. (abstrakt oryginalny)
Pięć lat po wejściu w życie Ustawy z 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych (uouig) coraz głośniej mówi się o konieczności wprowadzenia do niej istotnych zmian. Ministerstwo Gospodarki przygotowuje wprawdzie nowelizację ustawy, jednak oczekiwania rynku idą znacznie dalej. 14 kwietnia 2008 do Ministerstwa Gospodarki przekazane zostało wspólne stanowisko banków spółdzielczych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz dwóch BIG-ów w sprawie ministerialnego projektu nowelizacji ustawy, ujęte w 30-stronicowym dokumencie. Jego autorzy mają nadzieję, że zostanie ono uwzględnione w procesie nowelizacji ustawy. (abstrakt oryginalny)
Rozwój środków informatyki, a także ogólna zmiana systemu zarządzania gospodarką narodową w Polsce spowodowały, iż na rynku informatycznym pojawia się popyt na coraz to nowsze dziedziny zastosowania systemów informatycznych zarządzania. Ostatnio zwiększyło się zainteresowanie swoistą klasą systemów informatycznych, które obsługują relacje informacyjne obiektów (mogą to być przedsiębiorstwa, różnego rodzaju instytucje, urzędy itp.) z ich otoczeniem (zob. [NSZB92]). Jedną z odpowiedzi na tego rodzaju popyt jest koncepcja regionalnych baz informacji gospodarczych (RBIG) (nazywanych także regionalnymi bazami gospodarczymi, por. [NOSTxx]). Zgodnie z tą koncepcją zadanie RBIG sprowadza się do zaspokajania potrzeb informacyjnych użytkowników, pochodzących z różnych obiektów, w zakresie szeroko rozumianych informacji ekonomicznych. Celem niniejszego artykułu jest analiza możliwości realizacji systemów tej klasy w naszym kraju. Punktem wyjścia tych rozważań jest interpretacja wyników badań przeprowadzonych w kilkudziesięciu przedsiębiorstwach, traktowanych jako przyszłych potencjalnych użytkowników tych systemów. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi próbę przedstawienia znaczenia diagnozy sytuacji społeczno-ekonomicznej w procesie planowania rozwoju lokalnego. Identyfikacja źródeł informacji oraz ocena stanu i monitorowania zmian zachodzących w lokalnej gospodarce wymaga stworzenia systemu funkcjonującego w sposób ciągły i z odpowiednią częstotliwością, odpowiednią do dynamiki poszczególnych procesów i rejestrującego istotne parametry. Rzetelnie przygotowana diagnoza sytuacji ekonomicznej daje w efekcie podstawy do identyfikacji kluczowych problemów oraz konstruowania realnych priorytetów lokalnego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Systemy wymiany informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce
63%
W artykule usystematyzowano wiedzę na temat informacji kredytowej oraz informacji gospodarczej. Przedstawiona zostanie historia powstania i zasady działania Biura Informacji Kredytowej oraz biur informacji gospodarczych. W dalszej części opracowania będą omówione różnice i podobieństwa między wymienionymi podmiotami. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę i zakres systemu informacji ekonomicznej w aspekcie celu diagnozowania. Zaprezentowano także cechy systemów informacyjnych oraz determinanty diagnozowania systemu informacyjnego.
W Polsce od kilku lat budowany jest system wymiany informacji gospodarczych według różnych źródeł informacji. Kluczową rolę w tym systemie odgrywają biura informacji gospodarczej. Są to rejestry, które działają na podstawie przepisów prawa. Biura są jedynymi instytucjami, które przechowują w swoich zbiorach dane informacje na temat rzetelności płatniczej przedsiębiorców i konsumentów. Z usług biur korzystają nieomal wszystkie podmioty na rynku. Informacje zawarte w bazach danych są podstawą przygotowywania analiz i raportów na temat rzetelności płatniczej przedsiębiorstw. W 2010 roku na mocy zmienionych przepisów prawa z usług biur informacji gospodarczej mogą korzystać konsumenci, gminy, jednostki samorządowe czyli nieomal wszystkie podmioty występujące w obrocie gospodarczym. Nie ma znaczenia, czy dług powstał 10 lat temu czy dwa lata temu. Ustawa wprowadza jasne przepisy, na mocy których wprowadzane są informacje negatywne, jak i pozytywne do baz danych biur. Źródeł informacji w Polsce jest wiele i niekiedy dostęp do bazy danych jest nadal ograniczony przez wysokie koszty lub bariery technologiczne. Rynek informacji kształtuje się w Polsce od killku lat i podlega ciągłym przobrażeniom. To popyt na informację i dostępność tej informacji w przyszłości będzie determinował, w jakim kierunku będą się rozwijały poszczególne źródła informacji.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.