Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System informacyjny rachunkowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W obecnych czasach dla przedsiębiorstwa bardzo ważne jest jego pomyślne funkcjonowanie w środowisku konkurencyjnym. Poszczególne przedsiębiorstwa poszukują sposobów, aby znacznie i radykalnie poprawić efektywność procesów biznesowych i to do takiego stopnia, aby możliwe było maksymalne obniżenie kosztów przy zachowaniu wymaganej jakości wytwarzanych produktów lub usług. Jedną z możliwości potencjalnej redukcji kosztów jest także wdrożenie w firmie biznesowego systemu informatycznego. Aby podmiot mógł odnosić sukcesy, nie można polegać tylko na danym systemie informatycznym i wierzyć, że dzięki jego wdrożeniu poprawi się efektywność działalności wytwórczej przedsiębiorstwa. Jeżeli w danym podmiocie nie funkcjonują poszczególne kluczowe procesy lub zarządzanie, żaden system informatyczny nie zapewni mu sukcesu.(abstrakt oryginalny)
System informacyjny rachunkowości w każdej jednostce gospodarczej powinien funkcjonować w sposób efektywny. Oznacza to, że należy nim właściwie zarządzać, by realizował wszystkie postawione przed nim zadania, generując możliwe najniższe koszty. Z tego względu konieczne może okazać się podejmowanie decyzji o charakterze inwestycyjnym. W artykule zaprezentowano więc specyfikę tego rodzaju decyzji, opisano również metody, które mogą być wykorzystane do oceny przedsięwzięć inwestycyjnych odnoszących się do sfery rachunkowości(abstrakt oryginalny)
Zadaniem systemu informacyjnego rachunkowości jest przygotowywanie takich informacji, które będą mogły być wykorzystane przez kadrę kierowniczą do celów decyzyjnych. Aby skutki podjętych decyzji były zgodne z oczekiwaniami, generowane informacje muszą charakteryzować się odpowiednim poziomem jakości. W niniejszym artykule zaproponowano zarówno definicję terminu "jakość" odnoszącą się do systemu rachunkowości, jak i metody służące do jej pomiaru. Dzięki ich zastosowaniu możliwe staje się stałe podnoszenie poziomu jakości sfery rachunkowości, które powinno przyczynić się do powstawania lepszych informacji, a przez to do wzrostu ogólnej efektywności gospodarowania mierzonej w skali całego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Na rynku funkcjonuje wiele SIR, w związku z tym organizac je biznesowe stają przed problemem właściwego wyboru systemu. Można wskazać dwa podstawowe warianty takiego wyboru - pozyskanie pierwotnego systemu oraz wymiana dotychczasowego systemu. W artykule przedstawione są dwa problemy związane z wymianą SIR. Problemy te dotyczą przede wszystkim dwóch głównych własności systemu, tj. funkcjonalności, która zaprezentowana jest w punkcie 2 niniejszego artykułu, oraz elastyczności zaprezentowanej w punkcie 3.(abstrakt oryginalny)
Audyt prowadzony przez biegłego rewidenta stanowi istotną składową procesu informacyjnego rachunkowości w średnich i dużych jednostkach gospodarczych. Ze względu na dużą złożoność, pracochłonność i ryzyko niepowodzenia biegli rewidenci powinni posiadać narzędzia, które w znacznym stopniu ułatwią i przyspieszą ich pracę. W artykule przedstawiono, w jaki sposób składowe SIR, takie jak: zasoby informacyjne, dostępne procesy użytkowe, dostępne procesy pomocnicze, narzędzia realizacyjne, dobudowane procedury ewidencyjne i analityczne wykorzystywane są w ramach audytu (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Rozwój problematyki rachunkowości behawioralnej
100%
Celem artykułu jest prezentacja wybranych ustaleń z zakresu rachunkowości behawioralnej według podziału jej obszarów badawczych zaproponowanego przez Birnberga i Shieldsa [Birnberg, Shields 1989]. Dokonano jej przede wszystkim, opierając się na analizie literatury anglojęzycznej, zarówno pozycji zwartych, jak i artykułów w czasopismach naukowych. (fragment tekstu)
Przedstawiono rozważania dotyczące systemu informacyjnego rachunkowości, które stanowią ważne źródło informacji dostarczanych menedżerom do podejmowania optymalnych decyzji zarządczych.
Podstawowym narzędziem stosowanym we wspomaganiu rachunkowości w przedsiębiorstwie jest system finansowo-księgowy. Duża różnorodność oprogramowania dostępnego na rynku (począwszy od stosunkowo prostych systemów F-K stworzonych dla niewielkich firm, aż po bardzo rozbudowane systemy wspomagania całokształtu działalności przedsiębiorstwa, w tym rachunkowości, takie jak SAP czy IFS) powoduje, iż bardzo ważną sprawą związaną z wyborem określonych rozwiązań jest przeanalizowanie wymagań stawianych przed oczekiwanym systemem informacyjnym rachunkowości, jak również znajomość wpływu określonych rozwiązań na sposób organizacji rachunkowości w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
W artykule scharakteryzowano potencjał informacyjny audytu wewnętrznego ze szczególnym uwzględnieniem informacji o charakterze poznawczym i decyzyjnym. Zidentyfikowano również warunki, które sprzyjają ich wykorzystaniu. Wśród nich wymieniono i obszernie opisano warunki: organizacyjne, psychologiczno-społeczne, kompetencyjne, komunikacyjne, formalno-prawne i finansowe.(abstrakt oryginalny)
W artykule została podjęta próba sklasyfikowania decyzji dotyczących sposobu funkcjonowania systemu informacyjnego rachunkowości w jednostkach gospodarczych. Dokonano tego ze względu na dwa kluczowe kryteria, za które uznano zakres czasowy oczekiwanych skutków podejmowanych decyzji oraz charakter efektów, jakie w wyniku określonej decyzji mają być osiągnięte. Poddając analizie literaturę przedmiotu, zdefiniowano również pojęcie decyzji o charakterze inwestycyjnym, odnoszącej się do sposobu prowadzenia rachunkowości. Znaczenie decyzji tego rodzaju wynika z faktu, że generując pewne koszty lub wydatki, mogą one wywierać istotny wpływ na efektywność mierzoną w skali całego przedsiębiorstwa. Scharakteryzowano także podstawowe kryteria rachunku ekonomicznego, jakie kadra zarządzająca powinna brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących sfery rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie ewolucji zakresu informacyjnego RZ, która stanowi system wspomagania zarządzania organizacją gospodarczą. Podjęto próbę określenia konsekwencji metodycznych, wynikających z interdyscyplinarności RZ i trudności w umiejscowieniu RZ w systemie nauk ekonomicznych, a także wyodrębnienia dalszych kierunków rozwoju teorii i praktyki RZ pod wpływem NoZ.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest identyfikacja zakresu działat1 związanych z ochroną środowiska w przedsiębiorstwie oraz wskazanie możliwości ich ujęcia w systemie informacyjnym rachunkowości ze szczególnym uwzględnieniem rachunku kosztów, aby w tym obszarze działalności człowieka urzeczywistniać konstytucyjną zasadę zrównoważonego i trwałego rozwoju.W opracowaniu przyjmuje się założenie, iż system informacyjny rachunkowości, a w szczególności rachunek kosztów powinien umożliwiać analizę realizacji zasad zrównoważonego i trwałego rozwoju w przedsiębiorstwie.(fragment tekstu)
Cel - Celem artykułu jest ocena metodyki wybranego projektu badawczego rachunkowości zarządczej przy wykorzystaniu określonej strategii podnoszenia jakości badań interpretatywnych. Metodologia badania - Artykuł napisano na podstawie szerokiego przeglądu literatury przedmiotu. Zastosowano metodę analizy źródeł. Wynik - W artykule przedstawiono czynniki i instrumenty zwiększające jakość badań interpretatywnych oraz dokonano oceny strategii badawczej wybranego projektu rachunkowości zarządczej. Oryginalność/wartość - W literaturze polskiej brak jest publikacji dotyczących opracowań w zakresie identyfikowania determinantów rzetelności i wiarygodności badań interpretatywnych oraz instrumentów podnoszenia ich jakości w rachunkowości zarządczej.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie ramowych założeń współczesnego systemu informacyjnego rachunkowości. Autor analizuje podstawowe jego elementy, jak m.in. granice systemu, jego wejście i wyjście informacyjne, bazę danych i procedury, układ kontrolny itd. Artykuł ma charakter dyskusyjny i został oparty głównie na badaniach oraz studiach literaturowych. (abstrakt oryginalny)
System informacyjny rachunkowości ma za zadanie dostarczać informacji dla potrzeb podejmowania decyzji, przy czym - zgodnie z zasadą racjonalnego gospodarowania - informacje te powinny być przygotowane po najniższym możliwym koszcie. Ewidencja księgowa, oparta na obowiązujących przepisach, nie dostarcza jednak precyzyjnych danych na temat kosztów związanych z prowadzeniem rachunkowości. Dlatego w tym celu można wykorzystać metodykę rachunku kosztów działań. W artykule scharakteryzowano możliwości zastosowania omawianego podejścia do ustalenia kosztów funkcjonowania systemu informacyjnego rachunkowości, zidentyfikowano i opisano również procesy oraz działania, które są wykonywane w badanym systemie. (abstrakt oryginalny)
This study investigates the effects of foreign ownership on accounting conservatism adoption in Vietnam. Although foreign ownership is found to have a positive relationship with accounting conservatism in Korea (An, 2015), there is still no general agreement on it. In this regard, the purpose of this study is to shed more light on the association between foreign ownership and accounting conservatism. Using data from Vietnamese firms listed on stock exchanges, the study finds that in contrast to the findings of An, foreign ownership is negatively associated with accounting conservatism. This result supports the transient hypothesis of foreign ownership, indicating that foreign investors with the low level of ownership do not have significant incentives to oversee managers, thus not influencing financial reporting quality.(original abstract)
Goal - The aim of the paper is to identify research and development in the accounting information system, with particular emphasis laid on the role of the management accounting subsystem in creating information for external reporting purposes. Research methodology - In order to achieve the goal, a method of scientific description was used, consisting in the analysis of the subject literature in the field of management and accounting, while using inductive reasoning and comparative analysis of selected regulations of the balance sheet law. Score - The use of the accounting information potential in the area of research and development requires the integration of information in the accounting information system so that the created information will be useful both for management and for the needs of various external stakeholders of the entity. Many methods in the field of management accounting are characterized by the focus on research and development activities. On the basis of the information focused on management needs enterprises can distinguish the components of the innovation process, separate the costs of research works from the costs of development works, document the development of economic benefits in the future, differently recognize the costs associated with them in the financial statements and make balance sheet valuation of the development costs. Originality/value - The paper is of conceptual character, it presents the contribution to the discussion on accounting convergence in the area of research and development. As a consequence, this process may contribute to the implementation and development of management accounting methods for managing innovative projects in enterprises and improving the quality of information presented in financial statements. (original abstract)
Celem artykułu jest zaprezentowanie elektronicznego sprawozdania jako nowego wyzwania księgowego. Artykuł otwiera krótki wstęp dotyczący wiedzy oraz jej istotności w zawodzie buchaltera. Następnie przedstawiono główną funkcję rachunkowości jaką jest funkcja informacyjna oraz sprawozdanie finansowe, będące końcowym produktem księgowości. Zaprezentowano także nowe rozwiązanie technologiczne jakim jest JPK. W głównej części artykułu pokazano źródło wprowadzenia е-Sprawozdania, kontrowersje z nim związane, wady oraz zalety. Dzięki syntetycznej analizie najnowszych informacji ze strony Ministerstwa Finansów, Wielkiej Czwórki i firm sprzedających programy księgowe, udowodniono, że sprawozdanie w wersji JPK jest wyzwaniem księgowego XXI wieku.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono system informacyjny rachunkowości w świetle prawa bilansowego, zasady rachunkowości w kontroli wewnętrznej wiarygodności systemu informacyjnego oraz zewnętrzne uwarunkowania funkcjonowania systemu informacyjnego rachunkowości.
W artykule skupiono się na zagadnieniu kontroli wewnętrznych przeprowadzanych w systemie informatycznym rachunkowości. Autorzy zwrócili uwagę na to, żeby kontrole finansowo-księgowe, tradycyjnie przeprowadzane w ramach kontroli wewnętrznych, uzupełnić o tzw. kontrole ogólne i kontrole aplikacji charakterystyczne dla środowiska informatycznego. Te dwa dodatkowe rodzaje kontroli pozwoliłyby w szerszym zakresie nadzorować funkcjonowanie systemu rachunkowości prowadzonej przy użyciu komputera. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.