Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 326

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System ochrony zdrowia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
W Polsce żyje około tysiąca osób z przeszczepionym sercem; w 2010 r. dokonano 79 przeszczepów tego narządu. Przebyty zabieg niejednokrotnie wiąże się z pogorszeniem sytuacji ekonomicznej rodziny biorcy. Głównym celem pracy jest ocena sytuacji materialnej osób, które przebyły zabieg transplantacji serca. Celem szczegółowym zaś - oszacowanie odsetka osób aktywnych zawodowo i pobierających świadczenia rentowe, emerytalne i inne. Dane uzyskano z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza ankiety, którą zrealizowano w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Respondentami byli pacjenci zgłaszający się na badania kontrolne do Poradni Transplantacyjnej. Otrzymane wyniki zestawiono z kosztami procedur transplantacyjnych ponoszonych przez publicznego płatnika oraz danymi GUS.(abstrakt oryginalny)
Nieczęsto zdarza się, aby globalna firma konsultingowa podejmowała próbę szeroko zakrojonej analizy polskiego systemu ochrony zdrowia, następnie dokonywała opakowania tej analizy w raport, a na końcu nawet pokusiła się o oficjalną rekomendację. Chwalebnym wyjątkiem jest Ernst & Young, które w ramach programu "Sprawne Państwo" zajęło się (nie po raz pierwszy) tematem ubezpieczeń. Najnowszym objawem aktywności tej firmy w powyższym zakresie jest raport pt. "Ocena możliwości poprawy działania polskiego systemu ochrony zdrowia. Współpłacenie i prywatne ubezpieczenia zdrowotne".(fragment tekstu)
Celem opracowania jest charakterystyka rozmieszczenia różnorodnych publicznych placówek ochrony zdrowia w układzie miejscowości (i powiatów) województwa wielkopolskiego. Przedstawiono konfigurację przestrzenną placówek podstawowej opieki zdrowotnej, szpitali oraz hospicjów i ośrodków medycyny paliatywnej. Wykorzystując model potencjału, także w jego zmodyfikowanych ujęciach różnic potencjału demograficznego i podstawowej opieki zdrowotnej i tzw. modelu Huffa, wyznaczono różnice w dostępności przestrzennej niektórych rodzajów placówek zarówno w skali województwa, jak i miasta Poznania.(abstrakt oryginalny)
4
100%
Współczesne systemy ochrony zdrowia doświadczają wyzwań, które pomimo różnic politycznych, społecznych, kulturowych i geograficznych, znajdują wspólny mianownik. Biorąc pod uwagę coraz większe potrzeby pacjentów, jak zreformować system zdrowia gwarantując jednocześnie jego stabilność? Jak zwalczyć nieefektywne podejście do zarządzania zasobami i podnieść jakość świadczonych usług przy istniejących ograniczeniach budżetowych? Jako że niewystarczająca i nieodpowiednia opieka zdrowotna może, w średnim i długim okresie, doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia społeczeństwa i w konsekwencji obniżyć jakość życia, dążenie do zrozumienia funkcjonowania systemu służby zdrowia w jego specyficznym dla danego kraju kontekście oraz stałe poszukiwanie lepszych rozwiązań w zakresie zarządzania jest wyraźnie uzasadnione. W zależności od modelu opieki zdrowotnej, wykorzystywane są różne podejścia do procesu podejmowania decyzji, organizacji i sposobu świadczenia usług zdrowotnych oraz finansowania systemu. Ponadto, rożne podmioty odgrywają aktywną rolę na rynku usług zdrowotnych i inne organy są odpowiedzialne za realizację strategii zdrowia. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę dostępności opieki zdrowotnej w ujęciu teoretycznym (przegląd podstawowych aktów prawnych i wybranych pozycji literatury w tym zakresie) i empirycznym w Polsce. Na pytanie na ile system opieki zdrowotnej zaspokaja indywidualne potrzeby zdrowotne obywateli odpowiada m.in. Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia; bardzo niskie noty w zakresie czasu oczekiwania na leczenie, które otrzymał system w badaniu w 2009 r. skłoniły autorkę do analizy dostępności wybranych świadczeń oraz placówek medycznych w poszczególnych województwach. Pozwoliło to na pokazanie zróżnicowania potencjału systemu opieki zdrowotnej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera omówienie reform systemów ochrony zdrowia w państwach nordyckich (Norwegia, Dania Finlandia, Szwecja), których charakterystyczną cechą była szeroko pojmowana recentralizacja. Pojęcie to obejmuje przede wszystkim przekształcenia prawo-instytucjonalne polegające na poszerzaniu kompetencji organów centralnej administracji rządowej kosztem organów samorządu lokalnego czy regionalnego. Odnosi się również do postępującej w tych państwach konsolidacji terytorialnej poprzez wzmacnianie samorządu regionalnego oraz ograniczanie liczebności jednostek samorządu terytorialnego na poziomie lokalnym i regionalnym. Autor zauważa, że zjawiska te doprowadziły do istotnego przeobrażenia systemów ochrony zdrowia w państwach nordyckich i mogą mieć wpływ również na kierunki reform w innych państwach europejskich. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie inicjatyw z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w sektorze ochrony zdrowia. Koncepcja CSR jest szczególnie ważna w obliczu problemów współczesnej ekonomii. Dążenie do budowania pozytywnych relacji ze społeczeństwem, w tym zrównoważony rozwój, stało się ważnym celem nie tylko w ujęciu całej gospodarki, ale także istotnym elementem budowania długoterminowej strategii w poszczególnych jej sektorach, takich jak na przykład ochrona zdrowia. Dlatego w niniejszym opracowaniu, na podstawie przeglądu literatury przedmiotu, przedstawiono ideę CSR, charakterystykę sektora ochrony zdrowia oraz case study z przykładami działań w obszarze CSR w sektorze ochrony zdrowia. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote System ochrony resortowej MSW w systemie opieki zdrowotnej
100%
Obowiązujące uregulowania prawne, dotyczące funkcjonowania podmiotów leczniczych w Polsce, nie wyróżniają w sposób szczególny jednostek podległych ministrowi spraw wewnętrznych. Świadczy to o tym, że ustawodawca w sposób celowy i planowany stara się zrównywać status podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcami, niezależnie od tego, jaki podmiot jest ich podmiotem tworzącym. Podstawy prawne ich działania nie różnią się bowiem w jakikolwiek znaczący sposób od podstaw prawnych działania innych podmiotów, a co więcej, są w bardzo dużym zakresie ze sobą zbieżne(fragment tekstu)
Idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) is a rare disease characterised by age-dependent incidence, unclear aetiology and progressive course. Given the complexity of the diagnostic pathway and limited therapeutic options, and according to the fact that the Polish society is ageing, healthcare and social security expenditure are considerable and likely to rise. Until recently, there was no effective treatment for patients with IPF. After diagnosis only procedures that relieve the symptoms of the disease and treat its complications or lung transplantation were offered. In recent years a huge interest in this clinical entity has been seen. This resulted in the introduction of new drugs, whose efficacy has been confirmed in reliable clinical trials and whose slow the progression of the disease and improve survival of patients. The first such drug was pirfenidone; however such treatment is not available in Poland. Furthermore, due to the inadequacy of Polish legislative reimbursement solutions, which do not take into account the specific nature of rare disease, there are not used any favourable solution during the assessment of public funding of orphan drugs. This is contrary to European consensuses on an egalitarian approach to the use of orphan drugs. It is necessary to develop standards of care for IPF patients, including systemic solutions and the inclusion of the drugs used in the treatment of IPF on the reimbursement list. In long term this will reduce the financial burden associated with the disease, and thus reduce the direct and indirect costs resulting from its prevalence (original abstract)
Już z wejściem w życie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (1 stycznia 1999 r.) zaczęły się spory i dyskusje o charakter składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy kwota przekazywana na ubezpieczenie zdrowotne jest składką, podatkiem czy też może innym rodzajem daniny publiczno-prawnej? Aby wyjaśnić tę kwestię należy się odwołać zarówno do instytucji prawnej podatku, jak i przypomnieć cechy ubezpieczenia społecznego, a tym samym składki na to ubezpieczenie. Podatek jest jedną z podstawowych kategorii pojęciowych funkcjonujących we współczesnej świadomości społecznej. Wokół podatków buduje się programy ekonomiczne, a stosunek do polityki podatkowej łączy lub dzieli różne grupy społeczne. Projekty reform podatkowych są składnikiem programów partii politycznych, a obietnice obniżenia bądź likwidacji niektórych podatków są często elementem gry wyborczej w demokratycznych społeczeństwach. (...)Wymieszanie rozwiązań ubezpieczeniowych i podatkowych w rozwiązywaniu problemów dotyczących systemu ochrony zdrowia nie jest czymś niespotykanym. Warto jednak wiedzieć, gdzie kończy się zasada (metoda) zaopatrzeniowa (finansowana podatkowo), a zaczyna ubezpieczeniowa (finansowana składką), bo od sposobu przyjętego finansowania powinny zależeć uprawnienia korzystających z systemu. (fragment tekstu)
W ostatnim czasie obserwujemy gwałtowny spadek zaufania Polaków do przedstawicieli zawodów medycznych. Dotyczy to zwłaszcza lekarzy a w mniejszym stopniu pozostałych pracowników ochrony zdrowia.Sytuacji nie poprawia przeprowadzona w wielkim chaosie kolejna reforma systemu ochrony zdrowia. Ogromna liczba ustaw i rozporządzeń regulujących funkcjonowanie tego systemu sprawia pracownikom tego sektora wielkie trudności. Pojawiają się przy tym liczne dylematy natury moralnej.(fragment tekstu)
Artykuł podejmuje problem efektywności organizacyjnej przy wykorzystaniu MSC (Mission Oriented Scorecard) w zarządzaniu organizacjami. Intencją autora było omówienie aspektu efektywności organizacyjnej z koncentracją na roli zaangażowania pracowników w sektorze ochrony zdrowia. Wagę podjętej problematyki potęguje fakt, że sektor ten znajduje się w procesie zmian, a jego ocena w odbiorze pacjentów nadal pozostaje daleka od oczekiwań i potrzeb, dlatego też ważne są próby określenia kierunków i sposobów poprawy efektywności. Zdaniem autora istotne jest uzyskanie zaangażowania i wzbudzanie zaufania pracowników do organizacji sektora zdrowia nie tylko w fazie wdrażania i monitoringu karty wyników, ale również w czasie przyszłego sprawnego zarządzania tymi podmiotami. Rzeczywiste zaangażowanie pracowników sektora zdrowia jest w stanie odbudować zaufanie pacjentów i jako takie wpływać pośrednio na jakość usługowego świadczenia.(abstrakt oryginalny)
Systemy ochrony zdrowia w krajach europejskich mają charakter dynamiczny. Zmiany o charakterze epidemiologiczno-demograficznym, postęp w medycynie i rozwój zaawansowanych technologii medycznych, a także rosnące oczekiwania beneficjentów opieki zdrowotnej czy zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne wymuszają wdrażanie reform w zakresie systemów ochrony zdrowia, w ramach których wprowadzane są coraz bardziej złożone mechanizmy finansowania świadczeń zdrowotnych i ich organizacji. (fragment tekstu)
W polskim systemie ochrony zdrowia samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (SPZOZ) zajmują bardzo istotne miejsce. Systematyczna kontrola i racjonalne planowanie zasobów są wyznacznikami ich rozwoju. Controlling oznacza proces kierowania organizacją oraz ponadfunkcyjne narzędzie zarządzania wspierające dyrekcję w podejmowaniu decyzji. Celem przeprowadzonych badań jest identyfikacja potrzeb i problemów badanego SPZOZ. Zasadniczym celem artykułu jest prezentacja opracowanego modelu controllingu jako narzędzia usprawniającego zarządzanie w wybranym podmiocie leczniczym. (abstrakt oryginalny)
Corruption is commonly defined as the abuse of entrusted power for private gain. It is estimated that over 500 USD billion are lost every year due to corruption and that a 1-point change in the control of corruption indicator measured by the World Bank increases life expectancy by 0.44 years and reduces under-five mortality by 4.6 per 1,000 infants. Despite its global prevalence and critical impact on public and private services, corruption in the healthcare sector remains understudied. The present report aims to expand the knowledge on the paramount need to tackle corruption in healthcare by identifying the actors in the health system at risk to involving in corrupt practices, followed by defining health corruption from the governmental, non-governmental organisations, and societal perspectives, together with describing relevant corruption indicators from countries from the WHO European region. To conclude, this report presents a set of proposals and recommendations to address corruption in the healthcare sector. (original abstract)
Koordynowana opieka nad pacjentem stała się jednym z głównych tematów rozważań nad zmianami w polskim systemie ochrony zdrowia. Doświadczenia zaczerpnięte z praktyk międzynarodowych pozwoliły na stworzenie pewnej podstawy zarządzania procesem leczenia, jednak w dalszym ciągu widoczna jest silna potrzeba wprowadzania zmian. W artykule został poddany analizie sposób zarządzania pacjentem onkologicznym w ramach istniejącego pakietu onkologicznego. Przedstawiono założenia rozwiązania systemu kolejkowego oraz poddano ocenie skutki rozwiązań w polskiej onkologii. Z przeprowadzonej analizy wynika, że trudno jest wnioskować o efektywności kosztowej i klinicznej pakietu onkologicznego w ramach koordynacji opieki nad pacjentem z powodu braku istotnych danych w momencie jego wdrożenia. Poddany konstruktywnej krytyce pakiet onkologiczny obecnie jest w fazie zmian. Pozostaje postawić pytanie, na ile kryteria nowelizacji reformy są istotne z punktu widzenia klinicznego, społecznego i płatnika. Nie zapominajmy o ukierunkowaniu opieki koordynowanej, której celem w przypadku chorób nowotworowych jest szybka diagnostyka i celowane leczenie. (abstrakt oryginalny)
Większość europejskich krajów ma problemy z integracją usług opieki zdrowotnej. To nieuchronnie prowadzi do fragmentaryzacji dostarczania opieki. W konsekwencji mamy do czynienia z długim czasem oczekiwania i zaangażowaniem wielu usługodawców, którzy oferują różne formy opieki. Brak integracji opieki zdrowotnej wydaje się jednym z największych wyzwań systemów zdrowotnych, jako że integracja wymaga holistycznego podejścia i wdrożenia zmian strukturalnych, które kosztują. Celem pracy jest ocena istoty i strategicznych form mechanizmów i narzędzi dedykowanych integracji opieki zdrowotnej w wybranych krajach europejskich. Dokonano przeglądu literatury przy użyciu baz Web of Science i Ebsco. Użyto kryteriów wyszukiwania w postaci następujących słów kluczowych: zintegrowana opieka zdrowotna, koordynacja opieki i programy opieki koordynowanej. Zakres czasowy analizy to ostatnich 20 lat (1998-2017). Ostatecznie zidentyfikowano 39 prac prezentujących, w oparciu o dowody naukowe, doświadczenia z koordynacją opieki. Przegląd dorobku pozwolił na identyfikację różnorodnych form integracji opieki zdrowotnej, w tym opartych na mechanizmach strukturalnych, funkcjonalnych i przedmiotowych. (abstrakt oryginalny)
Społeczeństwa Europy, w tym także Polski, starzeją się, a to zwiększa popyt na wydatki w sferze zdrowia. Wzrastać też będą ceny nowych leków i technologii medycznych. Fundusze na ubezpieczenia zdrowotne nie będą mogły w pełni pokryć rosnącego popytu na świadczenia medyczne. Państwa będą się wycofywały z ponoszenia odpowiedzialności za zdrowie obywateli. Będzie wzrastał udział pacjentów za płacenie za usługi medyczne. Zwiększy się zainteresowanie dbałością o własne zdrowie, także samoopieką. Zmieni się rola aptek na rynku. Jako placówki z sąsiedztwa będą służyły pomocą, opieką farmaceutyczną. Wsparciem dla pacjentów będzie wiedza dostępna w mediach społecznościowych, także w różnych aplikacjach na telefony. Pomocne będzie korzystanie z osiągnięć ekonomii behawioralnej dla wspierania zdrowia pacjentów. (abstrakt oryginalny)
Cel - Głównym celem opracowania jest opisanie kierunków zmian w polskim systemie ochrony zdrowia, które najlepiej ocenić poprzez triadę: gospodarność - skuteczność - efektywność, czyli koncepcję 3-E. Metodologia badania - Artykuł powstał na podstawie analizy literatury przedmiotu. Wynik - Efektem niniejszego opracowania jest opisanie zmian zachodzących w ochronie zdrowia, w tym zarządzanie w sektorze publicznym. Oryginalność/wartość - Podjęty temat opisuje zmiany w polskim systemie ochrony zdrowia, który finansowany jest ze środków publicznych.(abstrakt oryginalny)
Ochrona zdrowia i jej organizacja jest jednym z najważniejszych i najtrudniejszych sektorów w gospodarkach, zwłaszcza tych, w których mocno rozwinięta jest strefa opieki socjalnej państw. Kraje rozwinięte w ramach opieki nad chorymi indywidualizują programy terapeutyczne, uwzględniając w nich zarówno aspekty zdrowia fizycznego, psychicznego, jak i społecznego. Wiąże się to z sukcesywnym podnoszeniem wydatków na ochronę zdrowia, ale celem nadrzędnym jest przywrócenie pełnej sprawności chorego i jego powrót do pracy, zaś w dalszej perspektywie "zwrot" nakładów na jego powrót do zdrowia. Nakłady rosną także z tego powodu, iż państwa wzmacniają opiekę socjalną, przeciwdziałając wykluczeniu z powodów choroby lub przyczyn społecznych - biedy, bezrobocia itp.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.