Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System of National Accounts (SNA)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W Polsce jest wiele opracowań z zakresu rynku pracy. Jednakże pomimo tego oraz pomimo dobrze działającego rozbudowanego systemu rachunków narodowych dotychczas nie wypracowano międzynarodowej, spójnej metodologii tworzenia rachunków pracy. Istnieją wytyczne, które nie obejmują wszystkich zagadnień zaproponowanych przez MOP i Eurostat. Celem artykułu jest zaprezentowanie definicji systemu rachunków pracy, omówienie jego roli i znaczenia dla nowoczesnego, zintegrowanego systemu prezentacji danych statystycznych, jak też porównanie systemu rachunków pracy z systemem rachunków narodowych oraz macierzą przepływów społecznych. (fragment tekstu)
Ten artykuł poświęcony jest analizie rozwoju sfery badawczo-rozwojowej od strony nakładów na działalność B+R, w latach 1994-1997, na podstawie badań w zakresie rachunku satelitarnego nauki dla lat 1994-1995 (...). (fragment tekstu)
3
Content available remote Metody bilansowe w analizie sektora sportowego w Polsce
100%
W artykule przedstawiono koncepcję zastosowania metod bilansowych do budowy satelitarnego rachunku sportu dla Polski. Jest to jedno z narzędzi, które umożliwia kompleksowe określenie ekonomicznego wymiaru sportu oraz jego wpływu na różne obszary funkcjonowania gospodarki (m.in. na zatrudnienie i produkcję). W artykule opisano metodologiczną koncepcję budowy rachunku satelitarnego sportu dla Polski, opartej głównie na zastosowaniu metod analizy input-output. Przedstawiono także wybrane wyniki badań empirycznych dotyczące udziału sportu w tworzeniu PKB Polski, a także oszacowanie wkładu bezpośredniego i pośredniego tej działalności w tworzenie wartości dodanej oraz w zatrudnienie. (abstrakt oryginalny)
W artykule naukowo uzasadniono metodyczne podejście do określenia możliwości wykorzystania danych z rachunkowości finansowej do celów związanych z systemem rachunków narodowych.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przestawienie wybranych możliwości analitycznych - w szczególności w zakresie polityki ekonomicznej - jakie stwarzają macierze rachunkowości społecznej (SAM). Macierze te są syntetycznym opisem cyrkulacji dochodów w gospodarce prezentowanym przez system międzynarodowej sprawozdawczości statystycznej - System Rachunków Narodowych. Przedstawiona w artykule analiza porównawcza opiera się na strukturach transakcji obserwowanych w SRN w trzech latach (2002, 2007, 2012) w wybranych krajach (w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i Bułgarii). Analiza zawiera badanie porównawcze struktury wydatków i dochodów poszczególnych sektorów instytucjonalnych oraz mnożników SAM jako ważnego narzędzia analitycznego, a także ocenę ważności transakcji w SRN poprzez badanie wpływu ich zmian na zmiany mnożników.
7
Content available remote Harmonizacja rachunkowości i systemy rachunków narodowych
75%
W artykule uzasadniono metodyczne podejście do harmonizacii rachunkowości i systemów rachunków narodowych (SRN). W szczególności w artykule zrealizowano następujące zadania: a) przedstawiono współzależność i związki wzajemne pomiędzy rachunkowością i metodami statystyki; b) przedstawiono przesłanki do harmonizacii rachunkowości i SRN; c) scharakteryzowano podejście do uzgodnienia aparatu rachunkowości i SRN w celach harmonizacii ewidencji zdarzeń gospodarczych; d) poddano systematyzacji bazowe elementy sprawozdawczości finansowej, podatkowej i SRN.(abstrakt oryginalny)
Bilans stanowi jeden z podstawowych rachunków makroekonomicznych. Na świecie, jak również w Polce, sprawozdanie to sporządzane jest zgodnie z wytycznymi Systemu Rachunków Narodowych (SRN 93) oraz Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych i Regionalnych (ESA 95). Zasadniczym powodem wysokiej rangi bilansu w ocenie sytuacji gospodarczej państwa, jest fakt, że stanowi on stosunkowo pełny obraz gospodarki narodowej i zmian jej struktury w czasie. Celem artykułu jest omówienie konstrukcji bilansu gospodarki państwa według wytycznych Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych i Regionalnych we Wspólnocie (ESA 95). (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono system rachunkowości narodowej powszechnie stosowany w Polsce, który charakteryzują trzy podstawowe czynniki: przystosowanie do warunków krajowej gospodarki, spójność wewnętrzna, zgodność międzynarodowymi standardami. Wprowadzenie tego systemu w polskiej praktyce statystycznej oznacza kreowanie oraz stosowanie w całym kraju sklasyfikowanej struktury metodologicznej w obszarze całej statystyki.
W artykule omówiono podstawowe cechy nowego systemu rachunków narodowych oraz przedstawiono metodę obliczania dochodu do dyspozycji z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie, polegającą na oszacowaniu rolniczej produkcji globalnej w indywidualnych gospodarstwach rolnych.
In the context of the last financial crisis, statistics from the financial account as a part of accumulation accounts in SNA become increasingly important for monitoring interconnected financial and real side of the economy. Basic relations in the economy surrounding investment processes, economic growth, structure of the final demand and the position of the financial system, are used to indicate major structural changes relating to the accumulation in the Polish economy in the time period 19952012 and to the sources of funding assets. Empirical analysis is based on Klein's flow of funds model (Klein, 2003) using Eurostat database for non-financial and financial annual sector accounts. Special attention is paid to the changes in capital formation and acquisition of financial assets associated with the development of entrepreneur-ship in Poland in the nineties of the twentieth century as well those connected with the worldwide financial crisis. (original abstract)
Rachunkowość społeczna nigdy naprawdę nie była częścią tradycyjnej ortodoksji zachodniej teorii i praktyki rachunkowości. Pozostaje zarówno żyznym obszarem intuicji i idei, jak również potencjalnie ważnym mechanizmem społecznym w procesach rozrachunku, kontroli i rozwoju demokracji. Niniejsza praca: daje przegląd zasadniczych tematów rachunkowości społecznej na bazie zachodniej literatury dotyczącej rachunkowości i zachodniej praktyki organizacji,stara się wyjaśnić, czym jest i czym może być rachunkowość społeczna,próbuje zilustrować kilka problemów, przeciwdziałających jej szerszej akceptacji. Następnie praca daje przegląd dwóch głównych i potencjalnie wpływowych tematów: po pierwsze, określenie rozrachunku i jego wykorzystania w rachunkowości, po drugie, nowych wymagań, jakie stawia procesowi rachunkowości rozszerzający się kryzys ekologiczny na świecie. Te dwa tematy są bowiem najważniejsze i najbardziej wymagające z tych, którym musi stawiać czoła rachunkowość. To ostatnie zjawisko - środowiskowości - ma najgłębsze implikacje, nie tylko dla rachunkowości, ale także dla przetrwania ludzkości. (abstrakt oryginalny)
In 2018, Statistics Netherlands carried out a general benchmark revision of their national accounts statistics. The base year was 2015. Special attention was paid to the exhaustiveness of the estimates. Among other, these include estimates for illegal activities and tax evasion. In the first step, the main (illegal and off the record) activities that were not included in the regular data sources underlying the national accounts were identified. In the second step, estimates were made for each identified activity, based on the scarce information data sources available, supplemented with assumptions. This paper describes the second step. The value added of illegal activities in 2015 was estimated at 4.8 billion euros, which is 0.7% of gross domestic product (GDP). The explicit adjustment for tax evasion was about 3.9 billion euros, which is slightly, (original abstract)
System rachunków narodowych jest międzynarodowym standardem stosowanym przez większość krajów do kompleksowej prezentacji gospodarki narodowej. Wypracowanie tego wzorca to efekt wielu badań i dyskusji podejmowanych przez naukowców. Teorie dotyczące dochodu narodowego i sposobu jego pomiaru były przedmiotem rozważań naukowych na kilka wieków przed tym, zanim w świadomości ekonomistów zagościł termin "rachunki narodowe". Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji, które można uznać za podwaliny obecnego światowego systemu rachunków narodowych. Pierwsza część opracowania prezentuje przegląd dorobku badaczy, którzy przyczynili się do powstania współczesnej metodologii rachunków narodowych. W drugiej części opisano ewolucję pomiaru dochodu narodowego w Polsce (przejście od systemu produkcji materialnej do europejskiego systemu rachunków narodowych). (abstrakt oryginalny)
Na podstawie analizy literatury przedmiotu pozytywnie zweryfikowano hipotezę badawczą: rozwój empirycznych badań nad problemem pracy dzieci pozwala na lepsze zrozumienie, dlaczego dzieci pracują, jakie mogą być konsekwencje tej pracy i w jaki sposób można zwalczać ten problem. W ciągu dwóch ostatnich dekad obserwuje się poważny rozwój empirycznych badań nad problemem pracy dzieci, co pozwala dodatkowo stwierdzić, że choć jest to negatywne zjawisko odbierające dzieciństwo milionom dzieci, ogółem całkowita liczba pracujących dzieci obniżyła w 2012 roku o jedną trzecią w stosunku do danych z 2000 roku (spadek zatrudnienia z 246 mln do 168 mln dzieci). Dziecięca aktywność gospodarcza dotyczy wielu różnorodnych zadań, zwykle jednak dzieli się ją na pracę w gospodarstwie domowym i pracę poza gospodarstwem. Badania pokazują, że stosunkowo rzadko jest ona wynagradzana pieniężnie. Dodatkowo praca w domu (rozumiana jako obowiązki domowe oraz pomoc przy produkcji na własne potrzeby) zbyt często jest ignorowana w badaniach naukowych. Nadal brakuje również opracowań dotykających problemu pracy niebezpiecznej. (fragment tekstu)
Przedstawiamy studium porównawcze przepływów pomiędzy sektorami instytucjonalnymi w gospodarkach Czech, Węgier, Polski i Słowacji, ze szczególnym uwzględnieniem roli sektora zagranicy. W naszym badaniu staramy się określić siłę i charakter powiązań międzysektorowych w analizowanych krajach oraz wskazać podobieństwa i różnice pomiędzy nimi. Badanie opiera się na sekwencji wszystkich transakcji zawartych w Systemie Rachunków Narodowych (SRN). Są to transakcje produktowe, tworzenie i alokacja dochodów pierwotnych, dystrybucja dochodów oraz transakcje w zakresie instrumentów finansowych. Badanie wyróżnia się spójnością i zbilansowaniem w ramach SRN. Zastosowana metoda transformacji danych do postaci macierzy płatnik-odbiorca gwarantuje zachowanie tych właściwości. Jest to pierwsze tego typu kompleksowe badanie porównawcze, dostarczające jednoznacznych i powtarzalnych wyników na podstawie ustandaryzowanego systemu rachunkowości, funkcjonującego we wszystkich krajach europejskich. Okres objęty badaniem (2000-2020) pozwala na wyciągnięcie ciekawych wniosków na temat procesów zachodzących w trakcie i po akcesji do UE. Uzyskane wyniki wskazują m.in. wzrost zaangażowania sektora zagranicy, przede wszystkim w procesy produkcyjne (import, eksport), a także inwestycyjne. Na szczególną uwagę zasługuje wysoki stopień finansjalizacji węgierskiej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
W artykule pokazano w sposób syntetyczny polski system rachunków narodowych, jego rolę w statystyce publicznej, a na tym tle - cele, możliwości i ograniczenia systemu rachunków narodowych. Przedstawiono w nim stan obecny oraz główne kierunki rozwoju badań w dziedzinie rachunków narodowych na najbliższe lata, wyznaczane przez wdrażanie i stosowanie nowych standardów i metodologii (System of National Accounts - SNA 2008, European System of Accounts - ESA 2010), stałe rozwijanie zaplecza informacyjnego na potrzeby analiz społeczno-gospodarczych oraz śledzenie rozwoju nowych inicjatyw badawczych i zjawisk, w kraju i na forum światowym. (fragment tekstu)
Istnieje wiele czynników wpływających na oszczędność. Ich współdziałanie z efektami transformacji gospodarczej sprawia, że wyjaśnienie przyczyn - nawet podstawowych - niskiego poziomu oszczędności w Polsce jest niezwykle trudne. W artykule analizuje się zasób "oszczędności", które silnie wpływają na efektywność decyzji gospodarstw domowych. Obserwacja zdolności do radzenia sobie z różnymi sytuacjami, a także dostosowanie się gospodarstw domowych do zmieniających się warunków, wydaje się właściwa w celu zbadania dynamiki zmian oszczędności z ich podziałem na różne grupy społeczne. Przeprowadzona analiza opiera się głównie na danych pochodzących z badań budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych.
The paper examines how indicators of the shadow economy correspond to the National Accounts values. More precisely, we focus on household accounts assuming that the shadow economy should be visible in the difference between household income and consumption, as household (disposable) income is grossly underreported. Household consumption seems therefore to be a more accurate indicator in this context, as most shadow economy income is eventually spent on consumption. This implies that household savings figures should be negatively related to the values of the shadow economy; consequently, if the values relating to the shadow economy are high, savings should be low, or even negative, and vice versa. We verify this hypothesis using European cross-country data covering the years 1991-2017 with the application of MIMIC model calculations as a point of reference. The estimation results lend very little support to the hypothesis assuming that the shadow economy depresses household savings, even though we can otherwise explain comparatively well the cross-country variation in household savings and consumption growth rates. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.