Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 208

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System prawny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
W artykule omówiono problemy wynikające z multicentryczności regulacji umowy przewozu osób po wejściu w życie rozporządzeń wydanych przez instytucje Unii Europejskiej. W odniesieniu do jednej umowy przewozu zastosowanie mają przepisy różnych aktów prawnych, pochodzących z różnych ośrodków prawotwórczych, tworzonych w różnym czasie, podlegających różnym zasadom wykładni. Rozporządzenia unijne odwołują się do różnych i niejednoznacznych kryteriów ich obowiązywania, nie zawsze łatwych do weryfikacji. Ponadto rozporządzenia te przewidują możliwość czasowych zwolnień ich stosowania, które to zwolnienia wynikają już z przepisów prawa wewnętrznego, innych niż postanowienia regulujące umowę przewozu. Wskazano na konsekwencje przyjętego sposobu regulacji ochrony pasażerów. Zawarto także uwagi dotyczące perspektyw dalszego rozwoju systemu ochrony pasażerów w prawie Unii Europejskiej, w kierunku zapewnienia nie tylko wysokiego poziomu tej ochrony, ale także klarowności przyjętych rozwiązań i ich skuteczności.(abstrakt autora)
W artykule poddano ocenie motywowaną sumieniem rezygnację sędziego z urzędu. W pierwszej kolejności rezygnację zestawiono z innymi możliwymi formami reakcji sędziego stojącego w obliczu stosowania niemoralnego prawa, w szczególności z sędziowskim nieposłuszeństwem. Następnie zwrócono uwagę na sporadyczność przypadków sędziowskiej rezygnacji, podając kilka przykładów tytułem egzemplifikacji. Zasadniczą część artykułu poświęcono syntezie i analizie argumentów zwolenników i krytyków sędziowskiej rezygnacji z powodu sprzeciwu sumienia. W ocenie autora rezygnacja sędziego z urzędu - determinowana chęcią niepogwałcania własnego sumienia w procesie orzeczniczym - zasługuje na uznanie, będąc rozwiązaniem honorowym i uczciwym, choć lepsze byłoby umożliwienie sędziemu wyłączenia się z rozpoznania poszczególnych spraw angażujących egzekwowanie niemoralnego prawa. Nie sposób natomiast kategorycznie abstrakcyjnie przesądzić, czy rezygnacja z urzędu lub sędziowskie nieposłuszeństwo są bardziej skutecznymi sposobami niwelowania niesprawiedliwości prawa lub osłabiania opresyjnej władzy stojącej za instrumentalnym wykorzystywaniem systemu prawnego.(abstrakt oryginalny)
In line with the contemporary understanding of a state based on the rule of law, regulations are virtually the only available means through which the state can shape the behavior of citizens. At the same time, regulations create a framework and context for the performance of all private and public entities. Undisputedly, the social and economic development of modern states depends largely on the quality of adopted regulations. In recent years, the governments of the most developed Western countries have increased efforts to ensure the improvement of the quality of adopted laws within the framework of the concept of the so-called "Better Regulations."(fragment of text)
W najnowszej literaturze przedmiotu dość mocno jest forsowana wizja publicznoprawnego charakteru prawa pracy. Pojawiają się także głosy wskazujące na konieczność obrony prywatnoprawnego charakteru prawa pracy. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście należy mówić o potrzebie występowania w obronie prywatnoprawnego charakteru prawa pracy, a przede wszystkim czy w ogóle zasadne jest używanie swoistego zmilitaryzowanego języka, który sugerowałby potencjalną walkę i zwalczające się strony. Autorka wskazuje na istotę podziału systemu prawa na prawo prywatne i publiczne oraz podejmuje próbę ustalenia czym owo prawo pracy jest: czy prawem publicznym, czy prawem prywatnym. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote "Specustawy" w prawodawstwie polskim - zjawisko incydenltalne czy stałe?
80%
Problematyka istnienia "specustaw", obok aktów prawnych będących częścią systemu prawnego, jest przedmiotem licznych rozważań zarówno przez przedstawicieli nauki prawa, jak i praktyków. W niniejszym opracowaniu starałem się kompleksowo omówić istotę i rolę "specustaw" w polskim systemie prawa. Rozważania ujęte w przedmiotowym opracowaniu mają na celu wykazanie, czy akty normatywne nazywane "specustawami" są pożądanym i koniecznym zjawiskiem w polskim systemie prawa. Ponadto omawiane opracowanie ma za zadanie wskazać przesłanki i motywy, którymi kierował się polski ustawodawca, uchwalając wskazane akty normatywne. Jako że omawiana problematyka jest tematem aktualnym i złożonym, w swoim opracowaniu korzystałem z licznych opracowań naukowych oraz informacyjnych. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Spanish Legal System: Between Statutory Legal Systems and Case Law
80%
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie, że prawo hiszpańskie jest paradygmatycznym przykładem podejścia pośredniego między stosowaniem prawa w sposób tradycyjny (czyli kontynentalny) a modelem anglosaskim. Do dwóch głównych czynników, które spowodowały głęboką transformację hiszpańskiego systemu prawnego, należą: stanowisko Sądu Konstytucyjnego i jego aktywna postawa w tworzeniu prawa, a także doktryna precyzyjnie opracowana przez ten sąd na podstawie zasady równości w stosowaniu prawa. Zmiany te ukazują, że wyraźne tradycyjne rozróżnienie pomiędzy prawem cywilnym a systemem common law nie ma już racji bytu. (abstrakt oryginalny)
Należy wskazać, że niemiecki system prawa opiera się na prawie skodyfikowanym. W systemie tym brak stare decisis oraz precedensów w ogóle, co do zasady nie budzi to wątpliwości. Rola precedensu w procesie decyzyjnym sądów jest względna i zależy od tego, czy sprawa może zostać rozstrzygnięta zgodnie z brzmieniem ustawy. Wówczas precedensy nie będą odgrywać żadnej roli lub będzie ona marginalna. W przypadku, gdy brak jest odpowiedniego prawa ustawowego lub jeśli ustawowe prawo wymaga interpretacji, rola precedensów wzrasta. Należy podkreślić, że stare decisis w sensie formalnie wiążącego precedensu odnosi się tylko do orzeczeń Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Natomiast precedensy wyższych sądów, choć nie są formalnie wiążące, mają istotne znaczenie dla codziennej praktyki prawniczej w Niemczech. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Ochrona praworządności w Unii Europejskiej - węzłowe problemy
80%
Zmiany w systemie sądownictwa dokonywane w Polsce na przestrzeni ostatnich lat oraz będące ich konsekwencją postępowanie w sprawie praworządności wszczęte przez Komisję Europejską w styczniu 2016 roku stały się przyczynkiem do dyskusji naukowej w ramach międzynarodowej konferencji naukowej pt.: "Protecting European Union Values: Breaches of Article 2 TEU and their Consequences" zorganizowanej przez Katedrę Prawa Europejskiego WPiA UW we współpracy z Instytutem Maksa Plancka w Heidelbergu. Na tle zaprezentowanych podczas konferencji wystąpień w artykule zdefiniowano pojęcie praworządności, jako jednej z fundamentalnych wartości unijnych, a także dokonano analizy dotychczasowych naruszeń praworządności w innych państwach członkowskich. Podjęto także próbę oceny mechanizmów ochrony praworządności wynikających z traktatów (m.in. art. 7 TUE oraz art. 258 TFUE) i zaproponowano uzupełnienie ich o zdecentralizowany mechanizm ochrony praworządności polegający na zaangażowaniu całego systemu prawnego UE, w tym sądów krajowych w ochronę unijnych wartości, jaki zakładają koncepcja "Rule of Law Argument" oraz horyzontalny test Solange.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie ma na celu określenie roli kategorii systemu w postrzeganiu istoty prawa oraz jego wykładni i stosowaniu. Stąd, po zasygnalizowaniu kwestii pojęciowo-konstrukcyjnych, przedmiotem analiz stały się podstawowe wymiary systemowości prawa (systematyka aktu normatywnego oraz struktura pionowa i pozioma systemu), które pozwalają na dostrzeżenie roli reguł systemowych w wykładni prawa dokonywanej w procesie decyzyjnym stosowania prawa. Ustalenia co do powyższych zagadnień zostały następnie skonfrontowane z przedmiotowymi podziałami systemu prawa, ze szczególnym uwzględnieniem w jego ramach pozycji prawa administracyjnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi porównanie wybranych aspektów sędziowskiego kierownictwa postępowaniem dowodowym przed sądem pierwszej instancji w polskim i belgijskim systemie prawa procesowego. Opracowanie porusza problematykę zapewnienia przez sędziego sprawnego kierowania postępowaniem dowodowym, które należy do jednej z naczelnych zasad postępowania cywilnego w obu omawianych systemach. Wiodąca rola sądu w prowadzeniu postępowania dowodowego przejawia się w nadzorowaniu prawidłowości zgłaszanych przez strony dowodów, weryfikacji ich pod kątem dopuszczalności i przydatności, w interpretacji i ocenie przedstawionych dowodów, a wreszcie - w możliwości podejmowania w tym zakresie działań z urzędu. Zarówno w polskiej, jak i belgijskiej procedurze cywilnej obowiązek prezentowania materiału dowodowego spoczywa na stronach, jednak to sąd, będąc zarządcą postępowania dowodowego, czuwa jednocześnie nad przestrzeganiem w procesie cywilnym zasad dyspozycyjności, kontradyktoryjności oraz koncentracji materiału dowodowego. Przewidziana w obu systemach prawnych możliwość dopuszczania dowodów z urzędu, w systemie belgijskim doznaje pewnych, wyrażonych wprost w przepisach, ograniczeń. W systemie polskim natomiast bardziej sformalizowany charakter nadano aktywności stron w przedstawianiu dowodów. Zasadnicze różnice występują także w zakresie nadużycia prawa procesowego. Choć instytucja ta w obu krajach doczekała się definicji ustawowej, obwarowana jest sankcją grzywny oraz nakłada na sąd zbliżone obowiązki względem stron postępowania, to w Polsce - w przeciwieństwie do systemu belgijskiego - nie przewidziano możliwości dochodzenia w tym samym postępowaniu odszkodowania z tytułu nadużycia prawa procesowego przez przeciwnika. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzona w artykule analiza regulacji prawnych obrazuje ogólną koncepcję danin publicznych w polskim systemie prawa, która rodzi następujące wnioski. Daniny publiczne stanowią instytucję prawa publicznego, kategorię konstytucyjną i kategorię finansowo-prawną. Niemniej należy je postrzegać w szerszym kontekście jako uniwersalny instrument, który może być przedmiotem szczegółowej regulacji, może wpływać lub może być świadomie wykorzystywany przez prawodawcę do realizacji celów różnych gałęzi prawa (przykład stanowią przepisy z zakresu ochrony środowiska). Niewątpliwie kwestie danin publicznych są zaliczane przez ustawodawcę do kategorii spraw o szczególnym znaczeniu dla państwa. Pojęcie danin publicznych funkcjonuje w przepisach różnych aktów prawnych w kontekście zbiorczej kategorii obejmującej różnego rodzaju daniny publiczne. Definicja zakresowa danin publicznych zawiera przykładowe wyliczenie danin. Brak jest jednak w polskim systemie prawa definicji klasycznej danin publicznych. O ile cechy danin publicznych są możliwe do odtworzenia na podstawie analizy różnych aktów prawnych, o tyle bezcenna byłaby definicja porządkująca wszystkie cechy danin. (abstrakt oryginalny)
In today's dynamic world, where global challenges bring new, often previously unknown aspects, there is an urgent need to adapt the legal framework to contemporary realities. In this context, the European Union, as one of the most complex and integrated legal systems in the world, must constantly evolve to respond effectively to the challenges posed by modern society. One of the key elements of this adaptation is the implementation of soft law standards in the legal and constitutional framework of the European Union. The concept of soft law refers to norms and principles that, although not binding in the traditional sense, influence the shaping of legal practice and constitute an important tool for the interpretation and implementation of hard legal norms. In the context of the European Union, whose structure is based on a complex legal system covering both Community and national law, understanding and proper application of soft law becomes a key issue to maintain unity and effectiveness of action. This article will focus on analyzing the importance of implementing soft law standards in the context of the legal and constitutional system of the European Union. Both theoretical and practical aspects will be considered, showing how norms of this type influence the shaping and development of European law. Moreover, the article will attempt to assess the effectiveness of these standards in the context of the changing political and social realities that the European Union must currently face. (original abstract)
13
Content available remote Nadzór nad rynkiem finansowym : wybrane problemy nadzoru transgranicznego
80%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie pewnych problemów, głównie prawnych, odnoszących się przede wszystkim do nadzoru nad firmami inwestycyjnymi, a w pewnym zakresie również i bankami. Chodzi w szczególności o te ograniczenia polskiego systemu prawnego, które mogą utrudniać, lub wręcz uniemożliwiać sprawną realizację funkcji nadzorczych poza granicami Polski. Ze względu na zakres tego artykułu a jednocześnie tematykę wymagającą pogłębionej analizy (również prawno porównawczą) możliwe jest jedynie zasygnalizowanie pewnych wybranych problemów, uznawanych przez autora subiektywnie za istotne. Można przyjąć, że znacząca część tych problemów dotyka również systemy prawne innych państw unijnych. W konsekwencji główną tezą tego tekstu, czy słuszną - Czytelnik sam oceni, jest teza iż przyjęta na rynkach finansowych Unii zasada nadzoru państwa siedziby instytucji finansowej jest albo błędna albo w niepokojąco znaczącym zakresie niedopracowana. (fragment tekstu)
14
Content available remote Rozwój zasady proporcjonalności w europejskim prawie wspólnotowym
80%
Artykuł jest próbą ukazania kolejnych etapów rozwoju zasady proporcjonalności w europejskim prawie wspólnotowym. Zasada proporcjonalności służy kontroli sposobu wykonania kompetencji przez Wspólnotę Europejską zarówno w stosunku państw członkowskich, jak i jednostek.
In order to create a basis for further considerations, it is necessary to explain the basic concept of a communication event. There is no such definition in the doctrine; it must be sought in other sources. An example of such a place is, of course, the PWN Polish language dictionary (PWN, 2021) , according to which an event is "something that happened". Communication, in turn, is the movement of means of transport between distant places, e.g. roads (PWN, 2021) . By combining these two definitions, it can be stated that a traffic event is a situation that occurred on the road in which at least one vehicle was involved - it does not have to be a motorized vehicle, and the effect of such an event is destruction of property, damage to health, and sometimes even the death of the person involved in the incident (ZPE, 2022) . Of course, for such an event to occur, there must be additional factors apart from the road itself, such as a person and a vehicle.(original abstract)
W warunkach gospodarki rynkowej system prawny odgrywa wobec gospodarki dwoistą rolę. Z jednej strony rola prawa polega na kształtowaniu (modyfikowaniu) stosunków gospodarczych w sposób umożliwiający realizację określanych przez władzę publiczną celów społecznych, odmiennych od tych, jakie wypływają z motywacji wynikającej z funkcjonowania samoregulujących mechanizmów rynkowych. Z drugiej strony prawo pełni rolę wtórną (służebną) względem gospodarki, zabezpieczając swobodę funkcjonowania samoregulujących mechanizmów rynkowych, a tym samym chroniąc istotę gospodarki rynkowej. Jeden z elementów ochrony gospodarki rynkowej stanowi ochrona wolnej i uczciwej konkurencji, tradycyjnie będąca celem prawa antymonopolowego (prawa konkurencji). (fragment tekstu)
17
Content available remote Wpływ regulacji prawnych na rozwój informatyki ekonomicznej
80%
Celem artykułu jest wykazanie, że zachodzą ścisłe związki między zmianami w systemie prawa a rozwojem informatyki ekonomicznej, przedstawienie rozwiązań prawnych sprzyjających temu rozwojowi, propozycji kierunków zmian, które powinny sprzyjać rozwojowi informatyki ekonomicznej w przyszłości. Punktem wyjścia jest wskazanie roli informatyki ekonomicznej w systemach społeczno-gospodarczych.(fragment tekstu)
Prosta spółka akcyjna jest stosunkowo nową instytucją polskiego prawa, a równocześnie budzącą spore wątpliwości jeszcze na etapie prac legislacyjnych. Jednocześnie upływ przeszło roku od dnia jej wprowadzenia do polskiego systemu prawnego pozwala na podjęcie pierwszej próby oceny, czy sprawdziła się ona w praktyce i czy podniesione zastrzeżenia okazały się słuszne. Zawarta w artykule analiza wskazuje, iż spółka ta trafiła w pewne oczekiwania przedsiębiorców, gdyż stosunkowo szybko zdobyła popularność. Jednocześnie przedsiębiorcy, inaczej niż zakładano, traktują tę spółkę jako formę uniwersalną, nieukierunkowaną na podmioty innowacyjne.(abstrakt oryginalny)
W artykule przestawiono problematykę gwarancji konstytucyjnych, które związane są z zagadnieniami dotyczącymi ochrony stanu środowiska naturalnego. Autorzy w niniejszej publikacji zwracają uwagę, że samo dobro wspólne, jakie stanowi środowisko naturalne jest nie tylko wartością, z której każdy ma prawo korzystać, ale również może implikować nałożeniem pewnych obowiązków, obciążeń i ograniczeń swobód obywatelskich. Autorzy dokonują analizy konstytucyjnych gwarancji ochrony środowiska w świetle kar pieniężnych, które zostały nałożone przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska wskutek łamania przepisów o ochronie środowiska. Podstawową metodą badawczą jest analiza ilości wykrytych naruszeń przepisów o ochronie środowiska w latach 2018-2020 przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, obowiązujących aktów prawnych dotyczących ochrony środowiska, a także publikacji zwartych i artykułów naukowych. W publikacji przedstawiono znaczenie prawa ochrony środowiska w polskim systemie prawnym, co implikuje nadanie uprawnień organom do nakładania sankcji oraz ograniczenie swobód obywatelskich. (abstrakt autora)
CEL NAUKOWY: Celem opracowania jest analiza ujęcia językowej granicy wykładni na gruncie derywacyjnej koncepcji wykładni prawa. CEL NAUKOWY: Celem opracowania jest analiza ujęcia językowej granicy wykładni na gruncie derywacyjnej koncepcji wykładni prawa. PROCES WYWODU: W pierwszej części krytycznie analizowane są sformułowane w koncepcji derywacyjnej dyrektywy dotyczące ograniczenia możliwości przekraczania granicy językowej. Wskazuje się teoretyczne i praktyczne trudności z nimi związane. Druga część poświęcona jest wskazaniu kierunku modyfikacji tych dyrektyw. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: W rezultacie analizy uznaje się, że dotychczasowe ujęcie jest kontrowersyjne teoretycznie i prowadzi do tak znacznego ograniczenia możliwości odrzucania wyników wykładni językowej, że w zasadzie traci ono swoją praktyczną doniosłość. W związku z tym szkicuje się kierunek proponowanej modyfikacji modelu derywacyjnego, która zmierza do jego uelastycznienia i większej stosowalności w praktyce wykładni. Zgodnie z nią przekroczenie granicy językowej zależy od proporcji między stopniem uzasadnienia aksjologicznego a stopniem zmiany znaczenia wyrażenia językowego. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Jeżeli koncepcja derywacyjna ma mieć potencjał do wypracowania na jej gruncie polskiej zintegrowanej koncepcji wykładni prawa, to wydaje się, że należy uelastycznić model wykładni i zrezygnować ze "sztywnych", formalistycznych ograniczeń odrzucania znaczenia językowego. Zamiast tego kwestia granicy językowej powinna być rozpatrywana jako problem dopuszczalnego stopnia modyfikacji znaczenia językowego przy odwołaniu do argumentów aksjologicznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.