Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 449

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System transportowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
1
100%
Inteligentne Systemy Transportowe (IST) zdobywają coraz większą popularność na całym świecie, w tym również w krajach Unii Europejskiej (UE). W maju 2009 roku w Warszawie odbyła się II edycja Polskiego Kongresu IST (ang. Intelligent Transport Systems - ITS) pod hasłem "Inteligentny Transport - wizja i rzeczywistość". Kolejna edycja kongresu odbędzie się w maju 2010 roku. IST powstają w wyniku zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w sektorze transportu. Tego rodzaju zastosowania są opracowywane dla różnych rodzajów transportu (drogowy, kolejowy, lotniczy, wodny) oraz z myślą o wzajemnych powiązaniach między nimi. IST mogą mieć bardzo pozytywne skutki, jeśli chodzi o efektywność, ekologiczność i bezpieczeństwo transportu . Najważniejszym obecnie problemem jest zapewnienie możliwości wykorzystania TIK w łatwiejszym przejściu z IST na energooszczędną i niskoemisyjną gospodarkę. W tym celu potrzebne są głównie innowacyjne rozwiązania, jak na przykład technologia przetwarzania siatkowego . (abstrakt autora)
2
Content available remote Kierunki rozwoju telematycznych systemów transportowych w Polsce
100%
Postęp naukowo-techniczny oraz rozwój informatyki i telekomunikacji spowodował wzrost zainteresowania telematyką w różnych gałęziach gospodarki, w tym w transporcie. Telematyka transportu obejmuje swoim zakresem systemy, które pozwalają wpływać na zachowania uczestników ruchu oraz na działanie systemów technicznych montowanych w środkach transportu lub na trasie przebiegu ruchu. W krajach Unii Europejskiej badania naukowe i wdrożenia ich wyników w transporcie są traktowane jako priorytetowy kierunek polityki proinnowacyjnej. W Polsce natomiast problematyka ta nie jest wciąż dostatecznie dostrzegana. Realizowane są przede wszystkim badania służące rozwiązywaniu problemów ruchu oraz usprawnianiu procesów budowy i utrzymania infrastruktury transportowej. Próbuje się rozwiązywać takie chroniczne bolączki ruchu, jak rozbudowa infrastruktury, ograniczona wytrzymałość i nośność nawierzchni, zła geometria. A przecież dostosowanie potencjału infrastruktury transportowej do potrzeb gospodarczych i społecznych wymaga stosowania wielu nowych działań, obejmujących nie tylko tradycyjną budowę nowych obiektów, ale nadanie nowych właściwości istniejącej infrastrukturze przez realizację koncepcji inteligentnych systemów transportowych (ITS). (fragment tekstu)
Efektywność jako kategoria ekonomiczna ma istotne znaczenie w procesach funkcjonowania i rozwoju transportu, ponieważ ten sektor wykazuje wyjątkową wrażliwość na zmienność cen(głównie paliw), co powoduje istotne trudności w zrównoważonym rozwoju, wymagającym efektywnej alokacji zasobów.Zarządzanie organizacją procesów transportowych w warunkach ostrej konkurencji rynkowej powoduje, że znaczenie efektywności podejmowanych działań jest coraz większe.
W zaawansowanych systemach transportowych, aby efektywnie wykorzystać niezliczoną ilość danych i odpowiednich informacji musimy dążyć do ich zmniejszenia wykorzystując odpowiednie metody, teorie i algorytmy syntezy informacji znane z innych mniej lub bardziej pokrewnych dziedzin nauki. Szeroki zbiór różnorodnych narzędzi bazujących na technologii informatycznej, komunikacji bezprzewodowej i elektronice pojazdowej, umożliwia sprawne i efektywne zarządzanie infrastrukturą transportową oraz sprawną obsługę podróżnych. W takich systemach funkcjonowanie transportu jest w wysokim stopniu wspierane zintegrowanymi rozwiązaniami pomiarowymi (czujniki, sensory), telekomunikacyjnymi, informatycznymi i informacyjnymi, a także automatycznego sterowania. Aby działać wydajnie zaawansowany transportowy system informacji musi być zasilany szerokim zestawem danych oraz informacji, w związku z powyższym jednym z komponentów tego założonego procesu jest synteza danych.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Koncepcje kształtowania systemu transportowego współczesnych metropolii
80%
Celem artykułu jest zaprezentowanie koncepcji kształtowania systemu transportowego współczesnych metropolii. W pierwszej kolejności tych, które od połowy XIX w. do chwili obecnej kształtowały strukturę i funkcjonowanie miast i ich strefy podmiejskiej - wraz ze skutkami, jakie to przyniosło. Natomiast w drugiej kolejności tych, które już teraz zaczynają zmieniać współczesne metropolie i jednocześnie stanowią przyszłość transportu na ich terenie. Wprowadzenie do tych najważniejszych części artykułu stanowi krótki opis uwarunkowań globalnych, przede wszystkim o charakterze demograficznym.(fragment tekstu)
Wspólna europejska przestrzeń transportu (WEPT, ang. CETA ) jest obecnie tylko pewną docelową wizją rozwoju jednolitego systemu transportowego UE. Jest to koncepcja ze sfery polityki transportowej i gospodarczej tego ugrupowania, zakładająca konieczność budowy pełnej spójności systemów transportowych krajów członkowskich w wymiarze ekonomicznym i technicznym, a także prawno-regulacyjnym i terytorialnym. Koncepcja ta stwarza zatem przesłanki do budowy ładu transportowego Europy, opartego na zintegrowanych według ww. kryteriów systemach transportowych poszczególnych krajów. Ten nowy, zintegrowany europejski system transportowy, wyznaczający ramy przestrzenne WEPT, funkcjonować powinien według zasad zrównoważonego rozwoju, tzn. w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska naturalnego, zapewniając jednocześnie optymalizację wykorzystania zasobów. Oznacza to, że system ten musi: 1) podlegać jednolitym standardom regulacji, a w tym reżimowi regulacji publicznej oraz 2) posiadać względnie jednolity w kategoriach operacyjno-technicznych poziom rozwoju sfery realnej sektora transportu (stan rozwoju podstawowych składników infrastruktury itp.). Osiągnięcie tego drugiego standardu, ze względu na skalę istniejących różnic, jest jednak trudno wykonalne w perspektywie najbliższych 30 lat. Przedmiotem zainteresowania autora jest analiza obecnie funkcjonującego mechanizmu regulacji sektora transportu w UE oraz jego ocena w kategoriach zdolności i skuteczności realizacji celu, jakim jest budowa WEPT. Analiza ta koncentruje się przy tym nie tylko na aspektach stricte transportowych, tj. dotyczących systemu transportowego UE, ale również logistycznych, odnoszących się do europejskiego systemu logistycznego. Oznacza to, iż wymogi logistyki, a w tym standardy logistycznego zarządzania łańcuchami i sieciami dostaw, wchodzą także w zakres badań. Celem opracowania jest określenie szans i możliwości, jakie tworzy system regulacji w zakresie budowy WEPT oraz wskazanie, jak powinien być on kształtowany, by wspierał realizację tej koncepcji w sposób sprawny i efektywny w kategoriach czasu i kosztów. Autor podejmuje próbę udowodnienia, że taki optymalny w tych kategoriach system regulacji musi być oparty na odpowiedniej kompozycji narzędzi regulacyjnych ze sfery transportu i logistyki.(abstrakt autora)
Zagadnienia rozpatrywane w niniejszym opracowaniu dotyczą oceny jakości działania złozonych systemów transportowych z zastosowaniem elementów logiki rozmytej. Przedstawiono metodę oceny oraz ogólny model oceny jakości działania systemów. Na tej podstawie opracowano rozmyty model oceny, w którym zakres zmienności analizowanych cech systemu pokryty jest liczbami rozmytymi, natomiast ich ostre wartości stanowią dane wejściowe do modelu. Następnie przedstawiono rozmytą reprezentację: wartości cech opisujących system oraz wyznaczonych na ich podstawie wektorów jakości działania systemu.(abstrakt oryginalny)
Dr Jędrzej Gadziński naukowo był związany z Wydziałem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej oraz Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od 2009 r. Wcześniej, od roku 2004 był studentem dwóch kierunków realizowanych na WNGiG - gospodarki przestrzennej (specjalność rozwój regionalny) i geografii (specjalność kształtowanie środowiska przyrodniczego). Od roku 2009 pobierał naukę w ramach studiów doktoranckich i pracował na stanowisku asystenta w ówczesnym Zakładzie Polityki Regionalnej i Integracji Europejskiej (obecnie Zakład Geografii Ekonomicznej). Rozprawę doktorską pt. "Funkcjonowanie lokalnego systemu transportowego na tle współczesnych procesów urbanizacyjnych w aglomeracji poznańskiej" przygotował pod kierunkiem prof. dr. hab. Tadeusza Stryjakiewicza w 2013 r. Dysertacja została doceniona i wyróżniona m.in. w konkursie organizowanym przez Miasto Poznań na najlepszą pracę doktorską w 2013 r. W kolejnych latach dr Jędrzej Gadziński kontynuował działalność naukową. Był autorem i współautorem blisko 60 publikacji, w tym 27 artykułów w czasopismach naukowych (m.in. tak renomowanych jak chociażby Journal of Transport Geography), autorem dwóch monografii i 23 rozdziałów w monografiach naukowych. Jędrzej Gadziński działał także na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego, w trakcie swojej działalności przygotował kilkanaście raportów, opracowań i ekspertyz z zakresu transportu i mobilności. Dr Gadziński za swoją działalność otrzymał wiele nagród, był m.in. stypendystą Fundacji im. dr. J. Kulczyka. (fragment tekstu)
W trakcie procesu transformacji systemu społeczno-gospodarczego w Polsce zachodziły też zmiany w funkcjonowaniu transportu regionalnego. Postępowała adaptacja własnościowa transportowych operatorów publicznych transportu samochodowego, deregulacja, liberalizacja, decentralizacja kompetencji i finansowania przewozów pasażerskich oraz restrukturyzacja i regionalizacja transportu kolejowego'. Działania te były podejmowane na różnych poziomach władzy publicznej, a ich przebieg, często nieskoordynowany, rzutował na jakość dokonywanych zmian2. Przykładem takiego sposobu działania jest pasażerski transport regionalny, realizowany zarówno w segmencie przewozów autobusowych, jak i w przewozach wykonywanych koleją. (fragment tekstu)
Transport jest zasadniczym elementem funkcjonowania nowoczesnej go-spodarki. Od transportu wymaga się sprostania oczekiwaniom w zakresie zwiększającej się mobilności, terminowości realizacji usług oraz poziomu ich jakości. Wobec ciągle rosnących oczekiwań, system transportu wymaga optymalizacji w celu sprostania wymogom rozszerzenia Unii Europejskiej i zrównoważonego rozwoju. Nowoczesny system transportu musi być systemem zrównoważonym z punktu widzenia ekonomicznego, społecznego oraz ochrony środowiska. Integracja jako pojęcie wieloznaczne obejmuje scalanie, zespalanie, łączenie kilku elementów w całość. Integracja jest procesem długotrwałym wymagającym tworzenia jednolitej struktury prawnej, organizacyjnej, technicznej i ekonomicznej tak, aby wyniki tego procesu przynosiły korzyści wszystkim integrującym się elementom. Zagadnienia integracji systemów transportowych można rozpatrywać w kilku płaszczyznach: w obrębie ugrupowań gospodarczych oraz innych organizacji i podmiotów międzynarodowych zainteresowanych powstaniem zintegrowanego międzynarodowego systemu transportowego. Podstawą tworzenia zintegrowanego systemu transportowego krajów tworzących Unię Europejską jest wspólna polityka transportowa, której postawy prawne zawarto w Traktacie Rzymskim EWG. (fragment tekstu)
12
Content available remote Inteligentne systemy transportowe jako obszar polityki Unii Europejskiej
80%
Wprowadzenie Wraz z rozwojem gospodarki opartej na wiedzy powstają nowe obszary aktywności w poszczególnych sektorach gospodarki, w tym w transporcie. W jego rozwoju ważną rolę odgrywają nowe technologie informacyjne. Wywołują one zmiany jakościowe i w konkurencyjności przedsiębiorstw przystosowujących się do nowych uwarunkowań. Relacja między transportem a nowoczesnymi technologiami informacyjnymi jest złożona. Nie zawsze są one chętnie adaptowane, napotykają bariery finansowe lub trudności organizacyjne. Decyzje przedsiębiorstw o zastosowaniu nowego systemu wynikają najczęściej z chęci dalszego funkcjonowania na danym rynku oraz woli wyprzedzenia konkurencji. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w transporcie pomaga sprostać rosnącym wymaganiom klientów. Zapotrzebowanie użytkowników transportu i osób zarządzających transportem na rozwiązania usprawniające przemieszczanie i organizowanie procesów przewozowych jest duże. Nowoczesne rozwiązania informacyjne i komunikacyjne, nie tylko usprawniają procesy transportowe, ale mają zasadniczy wpływ na integrację rynku transportowego Unii Europejskiej oraz stopień jego konkurencyjności, dlatego tak ważne jest, aby były one znormalizowane i spójne przestrzennie. Oprócz integracji i konkurencyjności rozwój technik informacyjnych i komunikacyjnych w transporcie sprzyja podnoszeniu interoperacyjności systemów transportowych oraz rozwojowi przewozów kombinowanych i multimodalnych1 . Nowe technologie związane z przesyłem informacji i komunikacją są jednym ze środków w dążeniu do osiągnięcia celów europejskiej polityki transportowej w zakresie zapewnienia odpowiednich standardów bezpieczeństwa, optymalnego wykorzystania infrastruktury, poprawy dostępności w regionach peryferyjnych, podniesienia efektywności środków transportu, zmniejszenia natężenia ruchu, poprawy standardu świadczonych usług oraz wzrostu konkurencyjności poszczególnych gałęzi transportu.(abstrakt autora)
Badania stanowiskowe i drogowe samochodów skrzyniowych i naczep nowego systemu transportowego PIMR potwierdziły możliwość zbudowania uniwersalnej wersji sprzęgu kulowego dla naczep o DMC 12t. Zbudowano 5 nowych kompletów sprzęgów i zaczepów kulowych o średnicy kuli 60 mm , trzy sprzęgi zamontowano w naczepach badawczych PIMR, a dwa komplety wykonano dla potrzeb badań homologacyjnych, które są planowane w 2011 roku. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie rozważań na temat potencjalnych problemów transportu publicznego wynikających z lokalizacji Stadionu Narodowego w centrum Warszawy. Wybór takiej lokalizacji nie jest do końca zgodny z koncepcją logistyki miejskiej, według której inwestycje wywołujące nadmierny ruch i powinny zostać zlokalizowane poza centrum miast, a nawet na przedmieściach. Warszawa już teraz zmaga się z wielkimi problemami transportu publicznego. Jak zatem dodatkowo Stadion Narodowy wpłynie na sytuację transportową mieszkańców?(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koncepcję modułowego systemu badawczego przeznaczonego do badania właściwości jezdnych samochodów pożarniczych charakteryzujących się wysoko położonym środkiem masy. System składa się z zestawy czujników do pomiaru parametrów ruchu pojazdu podczas jazdy, elektronicznego układu pomiarowosterującego i dedykowanego oprogramowania komputerowego. Uzyskiwane wyniki pomiarów charakteryzujące zachowanie samochodu w ruchu podczas standardowych testów drogowych pozwalają na ocenę jego bezpieczeństwa i przydatności do zastosowań specjalnych.(abstrakt oryginalny)
Unia Europejska wprowadzając w swoich krajach członkowskich Program Spójności Ekonomicznej i Socjalnej uruchomiła Fundusze Strukturalne (ERDF, ESF, CF). Głównym celem polityki UE w tym zakresie jest stopniowe zmniejszanie różnic w dysproporcjach ekonomicznych i społecznych (szczególnie we wskaźnikach wzrostu) pomiędzy krajami członkowskimi oraz pomiędzy poszczególnymi regionami. Grecja jako państwo członkowskie UE została szczególnie wsparta z Funduszy Strukturalnych środkami finansowymi w kwocie 50 mld euro na lata 2000-2006. Większość z tych środków finansowych została skierowana na rozwój jednego z najważniejszych działów gospodarki, jakim jest transport. Głównym oczekiwaniem wobec sektora transportowego jest znalezienie kompromisu pomiędzy polityką integracyjną UE a długoterminową wewnętrzną polityką rządu greckiego oraz określenie priorytetów UE w zakresie modernizacji infrastruktury transportowej Grecji i włączenia jej do Europejskiej Sieci Transportowej (TEN). (fragment tekstu)
17
Content available remote Dynamika systemowa w modelowaniu systemu transportowego
80%
System transportowy jest systemem celowym. Podstawowym, ogólnym celem jego działania jest przemieszczanie osób i (lub) ładunków ukierunkowane na zaspokajanie ilościowe i jakościowe potrzeb przewozowych, wynikających z funkcjonowania systemów społecznego i ekonomicznego określonego obszaru. Cel nadrzędny jest poddawany dezagregacji, czyli podziałowi na cele cząstkowe, umożliwiające realizację celu podstawowego . Określeniem treści i hierarchii celów systemu transportowego oraz oddziaływaniem na ich realizację zajmuje się polityka transportowa .(fragment tekstu)
Praca poświęcona jest wielokryterialnej ocenie perspektywicznych wariantów systemu transportowego dla dużej aglomeracji miejskiej z uwzględnieniem aktualnej sytuacji paliwowo-energetycznej Polski. Analiz dokonano dla dla aglomeracji krakowskiej i stanowią one kontynuacje prac Moryla [5], Moryla i Przybyło [6] oraz Dytczaka i Przybyło [3]. Rozpatrywane są 4 warianty pozwalające na usprawnienie obecnie funkcjonującego, nieefektywnego systemu komunikacyjnego. W obliczeniach wykorzystano metodę DEMATEL (ang. DEcision MAking Trial and Evaluation Laboratory) z uwzględnieniem niektórych ustaleń z oryginalnej pracy [5], w której wykorzystano metodę AHP.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Teoria systemów jako instrumentarium badań ekonomicznych w transporcie
80%
Teoria systemów, ogólna teoria systemów to słowa kluczowe, które zainspirowały mnie - młodego magistra inżyniera, elektronika i informatyka, rozpatrującego wszystkie zagadnienia w ujęciu ilościowym - w chwili spotkania z profesorem Krzysztofem Chwesiukiem, notabene w Zakopanem. Jako młody człowiek, piszący już w latach 80. programy komputerowe (także w celach komercyjnych) odważyłem się nierozważnie na jednej z konferencji naukowych zadać intuicyjne pytanie jednej z ważnych postaci transportu, związane z ujęciem całościowym przedstawianych wyników badań. Moja ciekawość została skarcona przez prowadzącego sesję słowami: "kim pan jest, że pan zadaje pytania ... ważnej osobie". Zmieszany, w poczuciu zdziwienia próbowałem jakoś argumentować. Z pomocą pospieszył nieznany mi wcześniej osobiście dr hab. inż. Krzysztof Chwesiuk, który wstał i donośnym głosem stwierdził, że jego interesuje dokładnie ten sam problem i powtórzył moje pytanie, dodatkowo rozszerzając je właśnie o ujęcie systemowe.(fragment tekstu)
Zapewnienie efektywnego funkcjonowania systemów transportowych obszarów peryferyjnych w miastach bywa niejednokrotnie trudne, na co składa się wiele przyczyn. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań dotyczących poziomu zrównoważenia, w tym funkcjonalności, transportu w peryferyjnej dzielnicy przemysłowej Opola Metalchem, jak też ocena planów władz miasta co do zmian w systemie transportowym dzielnicy. Zdiagnozowane zostały główne elementy systemu transportowego oraz problemy związane z funkcjami, jakie na badanym obszarze powinien on pełnić. Następnie omówiono plany władz miasta dotyczące zmian w zagospodarowaniu dzielnicy, w tym przekształceń systemu transportowego. Ostatnia część opracowania zawiera ocenę planowanych działań władz Opola. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.