Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System wczesnego rozpoznawania (SWR)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Organizacja gospodarcza uzyskuje przewagę konkurencyjną poprzez realizowanie procesu przedsiębiorczości, polegającego m.in. na identyfikowaniu i interpretowaniu szans oraz zagrożeń związanych z prowadzoną działalnością. Zwiększa to zapotrzebowanie kadry kierowniczej na sygnały informujące o takich sytuacjach. Skłania to organizacje do rozwoju własnych systemów pozyskiwania informacji, pozwalających na wykrycie, sprawdzenie i wykorzystanie różnych powiązań między badanymi zjawiskami. O przydatności takich systemów nie decyduje ilość informacji możliwych do uzyskania, lecz ilość i rodzaj informacji potrzebna w danym momencie. Zapowiedzią większości przyszłych zmian są pewne symptomy (tzw. słabe sygnały), umożliwiające rozpoznanie ich nadejścia. Problemem jest właściwy dobór i identyfikacja sygnałów oraz odkrywanie istotnych zależności między nimi. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu uzasadnienie przydatności wykorzystania systemu wczesnego rozpoznania w ocenie ex ante powodzenia procesów łączenia przedsiębiorstw. W pracy postawiono tezę o zasadności włączenia innych, omawianych już w literaturze, sposobów zastosowania systemu w proces analizy powodzenia fuzji i przejęć jeszcze na etapie planowania. (fragment tekstu)
3
Content available remote The Concept of Creating and Operating the Early Recognition System
75%
Operating in a turbulent environment requires - both from academicians and practitioners - to seek, and perfect tools for an information support of the strategic management process. The information support is believed to limit uncertainty in decision making situations through better understanding their context. An answer to the needs of contemporary organizations, and at the same time an area of necessary scientific enquiry is information support of their strategic management, and the concept of early recognition. In the following article, the concept of an early recognition system has been presented in its important three research aspects : functional, processual, and structural. Moreover, empirical study results have been offered verifying the relationships among selected elements which make up the theorized model of an early recognition system. (original abstract)
4
75%
Celem artykułu jest prezentacja założeń metodycznych związanych z badaniem systemu wczesnego rozpoznania, które to założenia posłużą operacjonalizacji działań. W artykule zaprezentowana została wybrana wiedza teoretyczna dotycząca systemu wczesnego rozpoznania i strategia badawcza związana z jego badaniem w organizacji gospodarczej. (fragment tekstu)
Organizacje mogą odbierać płynące z otoczenia sygnały, a pozyskane w ten sposób informacje transformować w wiedzę na temat przyszłych scenariuszy rozwoju sytuacji wykorzystując ideę wczesnego rozpoznania. Identyfikacja szans i zagrożeń wymusza ciągłe przeobrażanie się, którego celem jest adaptacja do zmieniających się warunków funkcjonowania. Celem artykułu jest prezentacja dwóch perspektyw analizy wczesnego rozpoznania zmian otoczenia organizacji (systemowej i interakcyjnej) oraz problemów badawczych związanych z wymiarem interakcyjnym, jako obszarem słabo rozpoznanym w literaturze przedmiotu. (fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na konieczność tworzenia przez wszystkie typy organizacji gospodarczych systemów wczesnego ostrzegania i rozpoznawania szans i zagrożeń rozwojowych. Systemy takie są warunkiem szybkiej adaptacji do zmieniających się wewnętrznych i zewnętrznych warunków działania. Omówiono ich tworzenie i funkcjonowanie.
Współczesne organizacje funkcjonują w warunkach otoczenia turbulentnego, które charakteryzuje się dużą złożonością i zmiennością. Warunki te powodują, że przewidywanie zmian, jakie wyłaniają się z procesów nieciągłych, jest niezwykle trudne. Powszechna zgoda praktyków i teoretyków zarządzania co do wzrastającej turbulencji otoczenia organizacji wymaga poszukiwania nowych sposobów działania, które pozwolą menedżerom na choćby ograniczoną kontrolę nad otoczeniem. Ten nowy sposób działania to gromadzenie i przetwarzanie informacji niesionych przez tak zwane słabe sygnały w ramach systemów wczesnego rozpoznania. Przegląd badań z obszarów systemów wczesnego rozpoznania i niepewności otoczenia wskazuje, że im większa - w ocenie menedżerów - postrzegana strategiczna niepewność otoczenia, tym bardziej zaawansowany system. Zaawansowanie systemu rozumiane jest jako intensywność, z jaką realizowany jest cel wczesnego rozpoznania. Opierając się na istniejącej, głównie anglojęzycznej literaturze, jak również na badaniach własnych autora zrealizowanych na próbie polskich przedsiębiorstw innowacyjnych z sektora MiŚP, w artykule podejmowana jest próba empirycznej weryfikacji wpływu otoczenia postrzeganego jako niepewne na przedsiębiorstwa, ich skłonność do zaangażowania się we wczesne rozpoznanie, również intensywność działań związanych z percepcją i interpretacją słabych sygnałów. Według wiedzy autora prezentowane wyniki badania empirycznego są pierwszymi, które zajmują się problemem relacji pomiędzy postrzeganą strategiczną niepewnością a wczesnym rozpoznaniem w kontekście polskich przedsiębiorstw, i dostarczają dodatkowych dowodów prezentowanej teorii. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia idee procesu rozpoznania (recognition), priorytyzacji (prioritization) i mobilizacji (mobilization) (proces RPM), jak również ukazuje system wczesnego ostrzegania jako kluczowy element w procesie radzenia sobie ze zmiennym otoczeniem.(fragment tekstu)
Celem publikacji jest analiza wybranych obszarów działalności marketingowej przedsiębiorstw usługowych, sprzyjających budowaniu wartości dla klienta, a w konsekwencji wartości przedsiębiorstwa. Podstawę rozważań stanowią wyniki badań dotyczących identyfikacji zakresu i siły wpływu poszczególnych działań i instrumentów marketingu na wzrost rynkowej wartości firmy, realizowanych przez zespół Katedry Marketingu AE w Krakowie. Z materiału empirycznego zebranego metodą badań ankietowych wyodrębniono informacje pochodzące od 232 podmiotów gospodarczych, które określiły podstawowy profil swojej działalności jako usługowy, reprezentujących ponad 25 branż. Połowa tych przedsiębiorstw działa na rynku ogólnopolskim, 1/3 na rynkach lokalnych, a pozostałe na rynku międzynarodowym. Jedna czwarta tych podmiotów kieruje swoje działania zarówno do klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych, zaś 2/3 nastawiona jest zdecydowanie na obsługę klientów instytucjonalnych. Opinie udzielone przez przedstawicieli tych podmiotów skonfrontowano z informacjami zebranymi w sumie od 545 przedsiębiorstw reprezentujących wszystkie profile działalności w ponad 30. branżach. Dokonując takiego zestawienia hipotetycznie założono, iż specyfika działalności usługowej w zasadniczy sposób wpływa na różnice w postrzeganiu znaczenia poszczególnych działań marketingowych w kształtowaniu wartości oraz wykorzystywaniu różnych rozwiązań (składników) tych działań. W prowadzonym postępowaniu badawczym starano się określić zakres wykorzystywania i przypisywanego znaczenia poszczególnym działaniom marketingowym w takich obszarach tematycznych, jak: cele przedsiębiorstwa, segmentacja rynku, strategia produktu, marki, cen, dystrybucji, promocji, relacje z klientami, sposoby analizy (kontroli) działalności marketingowej. (fragment tekstu)
10
Content available remote Koncepcja badania zaawansowania systemu wczesnego rozpoznania
63%
Efektywne funkcjonowanie współczesnych organizacji w warunkach turbulentnego otoczenia nie może obyć się bez badania zmian w nim zachodzących. Szczególnie istotne jest wyprzedzanie kryzysów, poprzez identyfikację potencjalnych szans i zagrożeń, co jest możliwe dzięki detekcji i interpretacji słabych sygnałów, które informują o mających się pojawić zaskoczeniach strategicznych. Zadania te powinny realizować funkcjonujące w organizacjach systemy wczesnego rozpoznania, które nie są jednak w praktyce gospodarczej szeroko implementowane. Rozwój tego narzędzia zasilającego informacyjnie proces zarządzania strategicznego może wydatnie poprawić stopień poinformowania organizacji, w szczególności kadry zarządzającej wyższego szczebla. Konieczne jest zatem ich doskonalenie, które wiąże się z badaniem stopnia zaawansowania istniejących rozwiązań. Artykuł podejmuje rozważania dotyczące problemu badania stopnia zaawansowania funkcjonującego w organizacji systemu wczesnego rozpoznania. (fragment tekstu)
The problem of early recognition systems is still insufficiently explored by researchers on the grounds of the management studies, and the overview of the literature of the subject reveals the scarcity of empirical papers which would attempt to identify and describe systems occurring in organizations. With regard to the above, it is necessary to intensify works in this area so that in subsequent research of the organizational phenomenon that early recognition is, it could be possible, on the one hand, to learn more about their structure and functioning in an organization, and on the other hand, to improve research instruments enabling their measurement. This paper's aim is to present the findings of the research attempting to identify the early recognition system with regard to its four aspects: the functional, the process, the instrumental and the structural one. (original abstract)
Celem artykułu było zaprezentowanie podstawowych pojęć związanych z systemami wczesnego rozpoznawania (SWR). Zilustrowanye one zostały dwiema koncepcjami budowy i funkcjonowania tego typu systemów : koncepcją Riesera i koncepcją Kirscha i Trux wykorzystującą metodę analizy portfolio.
W artykule przedstawiono rozważania na temat użyteczności analizy wskaźnikowej znajdującej zastosowanie w budowie Systemów Wczesnego Ostrzegania i Rozpoznania dla identyfikacji potencjalnych szans rozwojowych przedsiębiorstwa. Omówiono podstawowe kwestie dotyczące analizy wskaźnikowej oraz Systemu Wczesnego Rozpoznania, a następnie w oparciu o klasyczny model Z-Score Altmana, na podstawie wyników 19 spółek giełdowych z sektora spożywczego przeprowadzono badania ilustrujące problem postawiony w artykule. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było wskazanie potencjalnych możliwości przekazywania przez Zarządy Majątku Narodowego przekształconym przedsiębiorstwom, nowych idei w zakresie zarządzania, na przykładzie operacyjnego Systemu Wczesnego Rozpoznania oraz określenie wzajemnego warunkowania się strategicznego i operacyjnego kontekstu zarządzania.
Przedmiotem opracowania są systemy wczesnego rozpoznania. Autor klasyfikuje te systemy, porządkuje podstawowe pojęcia związane z funkcjonowaniem indykatorowych systemów wczesnego rozpoznania i ocenia możliwości zastosowania ich w strategicznym wczesnym rozpoznaniu. Zwraca uwagę na ograniczenia tych systemów w części dotyczącej niemierzalnej informacji z otoczenia przedsiębiorstwa, oraz pewnej "sztywności" procedury ich konstruowania, problemów z określaniem wartości normatywnej i granic tolerancji dla indykatorów, a także wątpliwości co do możliwości stosowania danych operacyjnych w sterowaniu realizacją strategii.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.