Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 110

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System-based approach
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Kształtowanie sieci infrastruktury transportu jest jednym z najważniejszych zadań polityki transportowej Wspólnoty. Infrastruktura transportu pełni wielorakie funkcje, a jakość i spójność połączeń transportowych decyduje o poziomie konkurencyjności Unii Europejskiej (UE)-stąd inwestycjom infrastrukturalnym nadawana jest tak wysoka ranga. Określenie transeuropejskie sieci (TEN) zaczęło być używane w ramach Wspólnoty pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, przy okazji tworzenia założeń funkcjonowania jednolitego rynku. Podstawy prawne dla TEN dał Traktat z Maastricht (1993 rok), a ich ugruntowanie nastąpiło w kolejnych traktatach, tj. amsterdamskim (1997 rok) i nicejskim (2000 rok). UE uznała za bazową dla swojego rozwoju infrastrukturę trzech działów: transportu (TEN-T), energetyki (TEN-E) i telekomunikacji (c-TEN). Jest to podejście systemowe, w wyniku którego UE przyjęła wspólną politykę w sprawie rozwoju TEN. Pozwoli to na dobór narzędzi właściwych dla poszczególnych działów transeuropejskich sieci. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia i porównuje dwa nowoczesne podejścia do koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu: systemowe CSR 2.0 Vissera oraz tworzenia wartości ekonomiczno- społecznej Portera i Kramera. W artykule porównano obie koncepcje, podkreślając ich podobieństwa i różnice. Przeanalizowano i oceniono również, w jakim stopniu działania podejmowane przez czołówkę polskich przedsiębiorstw znajdujących się w Rankingu Odpowiedzialnych Firm (ROF) mieszczą się w ramach nowoczesnego podejścia do CSR, a na ile można w nich odnaleźć elementy CSR tradycyjnego, nazywanego czasem wizerunkowym. Przeprowadzona w artykule ocena pokazuje, że organizacje zajmujące pierwszych 12 pozycji rankingu spełniają kryteria nowoczesnego podejścia do CSR - w ich inicjatywach można dostrzec zarówno podejście systemowe CSR 2.0, jak i umiejętność tworzenia wartości ekonomiczno- społecznej. Natomiast wśród przedsiębiorstw będących bliżej końca rankingu dominuje raczej CSR klasyczny, wizerunkowy, podporządkowany w dużej mierze celom public relations.(abstrakt oryginalny)
Wzrost oczekiwań klientów, połączony z rozwojem naukowym, przekładającym się na doskonalenie i dostępność zaawansowanych technologii produkcji i usług powodują konieczność dostosowywania się usługodawców do nowych wymagań. Nieustanne wprowadzanie innowacji, połączone z podnoszeniem jakości to elementy budowanej przewagi konkurencyjnej, traktowanej jako uzyskanie możliwości dostarczenia potencjalnemu klientowi coraz to nowszych, lepszych jakościowo, satysfakcjonujących go produktów (w tym usług)2. W warunkach takich, przetrwanie na rynku związane jest z koniecznością poszukiwania, a następnie wdrożenia rozwiązań pozwalających "uzależnić" od siebie klienta, poprzez zapewnienie mu produktów i usług spełniających wszystkie jego potrzeby, w tym również te które nie zostały przez niego zidentyfikowane. Wzrost znaczenia usług dla gospodarki oraz wzrost liczby firm usługowych na rynku, świadczących tę samą lub podobną usługę powodują, że firmy usługowe stając przed problemem bycia lepszym od konkurencji poszukują sposobu na doskonalsze zaspokajanie potrzeb swoich klientów. Poszukiwane są metody i kierunki tego doskonalenia. Przekonanie o ważności jakości w realizowanych procesach usługowych wynika z problemów na jakie napotyka wielu usługodawców podejmujących starania zmierzające do usatysfakcjonowania nabywców (usługobiorców), oraz podejmujących działania służące utrzymaniu się ich na rynku. W nowocześnie zarządzanym, dbającym o przyszłość przedsiębiorstwie pełne, na dobrym poziomie jakościowym zaspokojenie potrzeb klientów jest wyzwaniem zarówno dla kierownictwa, jak i wszystkich jego pracowników. (fragment tekstu)
Ciągle aktualne podejście systemowe może być wykorzystane w projektowaniu współczesnych systemów zarządzania. Główną cechą takiego podejścia jest rozwój myślenia syntetyzującego, które prowadzi do lepszego zrozumienia złożonych systemów niż podejście analityczne. Stosuje się metody zarządzania w postaci modelowania cybernetycznego oraz myślenia systemowego. Poprzez zastosowanie tego narzędzia mamy możliwość zrozumienia przedsiębiorstwa jako jednolitego systemu oraz potraktowania i zorganizowania procesu działania przedsiębiorstwa jako całości. Przegląd koncepcji systemowych w zarządzaniu służy przygotowaniu podstaw teoretycznych, które zostaną wykorzystane do zbudowania systemu zasad wspierających zarządzanie strategiczne innowacjami w małych i średnich przedsiębiorstwach informatycznych. (fragment tekstu)
Koncepcje zaczerpnięte z podejścia systemowego, a w szczególności studia nad systemami złożonymi, były już wykorzystywane do opisu i wyjaśnienia przyczyn narastania nierówności na różnych poziomach hierarchii systemów społecznych, od jednostek po nierówności w skali globalnej. Biorąc pod uwagę wyniki badań nad nierównością społeczną i ekonomiczną, można zadać następujące pytanie: w jaki sposób podejście systemowe, obejmujące studia nad systemami złożonymi może być pomocne w badaniu nierówności społecznych i ekonomicznych w skali globalnej? Jako punkt wyjścia badań zostały przedstawione dwa przypuszczenia. Po pierwsze, nierówności społeczno-ekonomiczne w skali globalnej stanowią nieodłączną cechę współczesnego globalnego społeczeństwa i dotyczą regionów, krajów, grup społecznych i jednostek. Po drugie, podejście systemowe, w tym w szczególności badania systemów złożonych, mogą być wykorzystane w badaniu tych nierówności. Dotyczy to zwłaszcza wykorzystania systemów hierarchicznych oraz prawa potęgowego (prawa skalowania). (abstrakt oryginalny)
Podstawowymi celami Unii Europejskiej, wyra¿onymi w jej politycznych dokumentach strategicznych, jest stworzenie wspólnego systemu zarządzania energią o cechach zrównoważenia w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększonego bezpieczeństwa dostaw energii dla Europy. Zasadniczą rolę do odegrania ma tu ogólnoeuropejska infrastruktura energetyczna. Ustanowiona w roku 2001 Rada Doradcza Europejskich Akademii Nauk (EASAC) zapewnia niezależne doradztwo decydentom w obszarze podejmowania kluczowych rozstrzygnięć politycznych. Artykuł podsumowuje problemy integracji systemów, sformułowane w raportach publikowanych przez EASAC w ostatnich latach i formułuje wnioski związane z wyzwaniami w obszarze analiz, projektowania i eksploatacji zintegrowanych systemów energetycznych oraz przyjmowania ścieżek realizacyjnych. Konieczne jest lepsze zrozumienie dynamiki działania, stanów przejściowych oraz tego, jak funkcjonuje system jako całość. Stosowane podejście systemowe musi uwzględnić społeczny odbiór integracji nowych technologii.(abstrakt oryginalny)
Autorka omówiła temat w trzech punktach. W pierwszym przedstawiła organizację, jako szczególny typ systemu, którego otoczenie tworzą elementy nie wchodzące w jego skład, ale oddziaływujące na stan systemu (podejście systemowe). W drugim punkcie omówiła podejścia w definiowaniu otoczenia (otoczenia dalsze i bliższe, koncepcja stakeholders, model rynków, marketing relacji). W ostatnim punkcie autorka przedstawiła dwa nowe podejścia charakteryzujące rolę otocznie w organizacji: ekologię populacji oraz teorię instytucjonalną.
Rozwój złożoności i zasięgu struktur i procesów współczesnego świata istotnie oddziałuje na trwanie i rozwój zanurzonych w nim przedsiębiorstw i innych organizacji. Panowanie nad owym oddziaływaniem jest utrudniane przez znaczne tempo zachodzących zmian. Źródeł utrudnień należy upatrywać zarówno w ograniczeniach możliwości dostatecznej identyfikacji i poznania samych struktur i procesów, jak i w ograniczoności instrumentów odgradzania się od nich i mitygowania skutków przez nie powodowanych. Określanie efektywnych sposobów zwiększania szans na trwanie i rozwój może stać się łatwiejsze, dzięki wszechstronnemu wglądowi w to, co najbardziej fundamentalne w naturze stanów i zmian oraz w naturze organizacji i jej otoczenia. W artykule proponuje się wgląd przez pryzmat podejścia systemowego. (fragment tekstu)
Pozytywne myślenie nakazuje doszukiwać się pozytywów nawet w sytuacjach niekorzystnych, a do takich należą problemy związane ze zbyt dużą zmiennością. Zmienność jest objawem losowości zjawisk przebiegających w systemie i oznacza, że pewna część wyników obserwowanych procesów wymyka się spod kontroli zarządzającego systemem. Czy są więc jakiekolwiek podstawy do optymizmu? (fragment tekstu)
Research background: The differences in the legal structures, tax rates, and cultural-linguistic issues of various countries have always been a significant concern for SMEs in their exporting activities and internationalization processes. However, since firm-level characteristics might provide some advantages or disadvantages in their operations, their perceptions of export impediments might vary across size, age, and sector groups.Purpose of the article: This paper investigates the perceptions of export impediments by 408 larger-smaller, older-younger, and manufacturing-nonmanufacturing Czech, Slovakian and Hungarian SMEs in a country-based perspective.Methods: The researchers use the random sampling method to create research samples and employ an internet-mediated questionnaire to collect the research data. The researchers use both Independent Sample T-test and ANOVA analyses to find differences between size, age, and sector groups.Findings & value added: While the differences exist between the perceptions of Slovakian larger-smaller and manufacturing-nonmanufacturing SMEs regarding cultural differences, the perceptions of legal and tax-related export impediments by SMEs do not differ depending on their age, size, and sector. This paper contributes to the literature by confirming various perceptions of SMEs in different countries and different characteristics regarding export obstacles and providing an entity-specific and international scope that policymakers and SMEs can benefit from. Awareness of the policymakers regarding the results of this paper that includes differences and similarities in SMEs' perceptions of export barriers might make them have close interactions with SMEs to reduce SMEs' concerns regarding their export risks. On the other hand, SMEs that are aware of the results of this paper can be more interested in having a broader network that includes close relationships not only with intermediary firms, but also with governments to overcome the export impediments. (original abstract)
Transformacja systemowa uczyniła jednostki samorządu terytorialnego, w tym przede wszystkim gminy, podmiotami odpowiedzialnymi za zaspokajanie potrzeb społecznych poprzez wykonywanie usług publicznych. Materialną podstawę ich realizacji stanowi mienie komunalne. Współczesne uwarunkowania ekonomiczno-prawne spowodowały konieczność reorientacji procesów gospodarowania majątkiem publicznym. W poszukiwaniu nowych, jak najbardziej efektywnych, rozwiązań władze publiczne coraz częściej dostrzegają potrzebę pełnej i świadomej koordynacji działań, decyzji oraz przedsięwzięć organizatorskich podejmowanych na rzecz racjonalizacji procesu zarządzania majątkiem dla osiągnięcia określonych celów. Niezbędność koordynacji działań wynika głównie z potrzeby systemowego traktowania procesów zarządzania majątkiem publicznym. W takim przypadku skoordynowanie decyzji podejmowanych przez władze miasta jest niezbędne w każdym złożonym działaniu, gdyż warunkuje realizację zasady oszczędności i uzyskiwania efektu synergii. Współpraca i wzajemne oddziaływanie poszczególnych elementów w procesie zarządzania gospodarką finansową miasta prowadzi do większej ich efektywności, niż gdyby każdą z nich zarządzać w oderwaniu od innych. (fragment tekstu)
12
Content available remote Charakterystyka modelu Leavitta w kontekście funkcjonowania banków
75%
Problematyka funkcjonowania organizacji stanowi obszar cieszący się dużą popularnością wśród przedstawicieli świata nauki. Z tego względu w literaturze przedmiotu można odnaleźć wiele różnorakich definicji terminu "organizacja". Sformułowania te na ogół odpowiadają jednemu z klasycznych bądź nowoczesnych podejść do opisywanego zagadnienia. Rozwiązanie zaproponowane przez H.J. Leavitta (zwane "modelem Leavitta" lub "diamentem Leavitta") - stanowiące główny przedmiot zainteresowania artykułu - jest przykładem systemowego ujęcia organizacji. Celem opracowania jest scharakteryzowanie wskazanego konceptu w kontekście funkcjonowania banków. Rozważania podejmowane w artykule mają charakter przeglądowy i analityczny. Opierają się przede wszystkim na licznych pozycjach literaturowych oraz wiedzy i własnych przemyśleniach autorki. (abstrakt oryginalny)
The optimal decision regarding the place of production is an essential, sometimes determining factor of its effectiveness. The main drawback in substantiating the optimal location of production is the lack of a system approach to accounting in the analysis of potential sales markets. Orientation, when justifying the optimal location of production, only to some particular sales market (and orientation to specific sales markets is necessary both in terms of taking into account the costs of moving the benefit from the place of production to the places of consumption, and in terms of production capacity, since it depends unit cost of production) is erroneous because it does not take into account many other competitive options. The article develops a system approach to rationale optimal locations and production capacity, based on a comparison of combinations of locally optimal places, the total production capacity of which is equal to the total (system) demand. The variant of combinations of locally optimal places with minimal total costs is systemically optimal. The result of solving the problem will be information about 4 parameters of the production of benefit: "where?" (in what places), "how much?" (in each of these places), "how?" (with what technology in each of these places), "for whom?" (sales markets for each of these places). The system approach proposed in the article to rationale the optimal location of the production of a single benefit can be adapted to a more complex situation, when the optimal location of the production of several benefits is justified at the same time. Further research is promising in the direction of a clearer determination of the boundaries of the space of possible location of production, as well as in the direction of studying the possibility of aggregating potential sales markets. (original abstract)
Niniejszy artykuł poświęcono poszukiwaniu ogólnej teorii rachunkowości z perspektywy podejścia systemowego. Przeprowadzone rozważania wskazują, że ogólna teoria rachunkowości staje się możliwa, jeśli za jej podstawę wziąć systemową teorię organizacji (w postaci sformułowanej przez autora). Czyniąc tak, sformułowano zbiór bazowych twierdzeń ogólnej teorii rachunkowości. Jedna z predykcji opartych na tych twierdzeniach wskazuje na możliwość istnienia i sformułowania uogólnionych ram konceptualnych sprawozdawczości finansowej. Podejście systemowe unaocznia i podkreśla konieczność społecznego aspektu rachunkowości i w pełni uzasadnia jej lokację w naukach społecznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zagadnienia dotyczące problematyki efektywności systemów logistycznych. Omówione zostały główne cele logistyczne przedsiębiorstwa i ich związek z oceną efektów logistyki, podejście systemowe w logistyce, definicje efektywności oraz najważniejsze jej mierniki. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeanalizowanie koncepcji systemu prawnego wskazanego w pracy Marii A. Kapustiny. W przekonaniu autora koncepcja ta wzbogaca dotychczasowe podejście do zagadnienia o element kulturowy. W polskiej nauce prawa nadal dominuje pojmowanie systemu prawa wyłącznie w kategoriach systemu norm, wobec tego również z punktu widzenia polskiej literatury prawniczej propozycje M.A. Kapustiny wydają się interesujące. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono główne nurty w koncepcjach badania preferencji, szczególną uwagę poświęcając badaniom nad ich zmiennością. Przeanalizowano współczesne modele pomiaru i przewidywania preferencji i wyodrębniono słabe punkty tych modeli. W wyniku przeprowadzonych badań nad literaturą tematu określono wymagania, którym powinny odpowiadać modele pomiaru i przewidywania preferencji. Głównym celem artykułu jest prezentacja modelu autorskiego pomiaru i przewidywania zmian preferencji konsumentów odpowiadającego postawionym wymaganiom. W procesie tworzenia modelu wykorzystano podejście systemowe. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Systemowe podejście do organizacji
75%
Poniższe opracowanie prezentuje jedno z ujęć organizacji, a mianowicie - podejście systemowe. Polega ono na traktowaniu organizacji jako systemu otwartego, jako struktury, która posiada wejścia i wyjścia i złożona jest z mniejszych podsystemów. Wśród tych podsystemów wyróżnić możemy np.: podsystem społeczny, techniczno-technologiczny, ekonomiczny czy regulacji. Podlegają one ciągłym interakcjom zarówno ze sobą nawzajem, jak i z innymi systemami z otoczenia zewnętrznego, tworząc dynamiczną i zmienną rzeczywistość [http://mfiles.pl/pl/index.php/Podejście_systemowe, dostęp 13.11.2014]. "Podejście systemowe, w tym i podejście procesowe, to również dwa podstawowe ujęcia organizacji w teorii systemów zarządzania jakością. Ch.I. Barnard postrzega organizację jako system otwarty, ciągle współdziałający z otoczeniem. Jako system ma ona do spełnienia wiele różnych funkcji, składa się z podsystemów wzajemnie na siebie oddziałujących i wzajemnie od siebie zależnych. Działa w otoczeniu, które również składa się z różnych podsystemów. Na klasycznej teorii Ch. Barnarda wzoruje się m.in. jeden z przedstawicieli teorii modernistycznej - L. von Bertalanffy [Bielski 2002], który sformułował tzw. ogólną teorię systemów. Ujmuje on system jako: "układ (rzecz) o wzajemnie powiązanych częściach. Każdą z tych części pojmuje się jako oddziałującą na inne i zależną od całości. (...) istotę systemu można dostrzec tylko po rozpatrzeniu go jako całości" [Hatch 2002, s. 50]. Dostrzegamy tu podobieństwo podejścia do teorii strukturalno-funkcjonalnej R.K. Mertona, który podkreślał, iż całość systemu to coś więcej niż suma jego części. Model systemów otwartych polega na pobieraniu przez organizację z otoczenia tzw. czynników wejściowych, które ulegają przekształceniu wewnątrz organizacji i stają się tzw. wyjściami [Bielski 2002]. Jest to też podstawowa struktura procesu: wejście - wyjście w normach zarządzania jakością. Tak więc organizację, w której wdrożony zostaje system zarządzania jakością, należy postrzegać jako system, tworzący określoną strukturę, jak i scalający procesy definiujące organizacyjną rzeczywistość" [Jakonis 2010]. Na początku opracowania przedstawiona zostanie charakterystyka pojęcia organizacji i systemu. Następnie zaprezentowane zostaną przykłady teorii korespondujących z systemowym podejściem do organizacji, jak np. podejście reprezentowane przez T. Parsonsa, A. Giddensa, F. Croziera, G. Morgana, Cz. Sikorskiego czy P. Senge.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja oraz wyjaśnienie wzajemnych powiązań pomiędzy poziomem przeciążeń informacyjno-komunikacyjnych a etapem rozwoju organizacji. W warstwie teoretycznej opracowania wykorzystano model rozwoju organizacji według L. E. Greinera oraz zaprezentowano typologię organizacyjnych stanów obciążeń informacyjno-komunikacyjnych. W warstwie empirycznej opracowania zaprezentowano wyniki pilotażowego badania jakościowego, przeprowadzonego metodą studiów przypadków w pięciu przedsiębiorstwach. Dla każdej z badanych organizacji określono jej fazę rozwojową oraz zidentyfikowano towarzyszący jej stan obciążeń komunikacyjno-informacyjnych, jak również konsekwencje tego stanu dla działalności organizacji.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest scharakteryzowanie powstałego rynku nieruchomości komunalnych, po ponad 50 latach jego nieistnienia. Do opisu tego rynku zastosowano podejście systemowe, polegające na uchwyceniu i zlokalizowaniu wszystkich relacji i zależności występujących między poszczególnymi elementami. Zagadnienie jest omawiana na przykładzie gminy Wrocław. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.