Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 153

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Systemic risk
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Ryzyko systemowe oraz reputacyjne w działalności agencji ratingowych
100%
Artykuł zawiera analizę kanałów oddziaływania agencji ratingowych na ryzyko systemowe, jednocześnie stawiając pytanie badawcze, czy ryzyko reputacyjne jest wystarczającym mechanizmem dyscyplinującym agencje ratingowe i motywującym je do dbałości o wysoką jakość nadawanych ocen. Badania nad ryzykiem reputacyjnym w działalności agencji ratingowych pozwoliły na wyciągnięcie wniosku, iż agencje ratingowe zarządzają ryzykiem reputacyjnym. W okresie hossy postrzegają to ryzyko jako niskie i stąd ratingi są przeszacowywane. Trudno jest wówczas wykazać błędy w decyzjach dotyczących ratingów, a korzyści z wysokich ocen uzyskują zarówno emitenci, jak i inwestorzy. Dopiero w okresie bessy oceny stają się bardziej zróżnicowane i lepiej oddają poziom faktycznego ryzyka kredytowego, niekiedy go przeszacowując. W tym okresie prawdopodobieństwo niewypłacalności i tym samym konieczności skokowej redukcji oceny jest wyższe. Dowodzi to istnienia cykli reputacyjnych i poddaje pod wątpliwość tezę forsowaną przez agencje ratingi, iż ich ratingi są ocenami "through the cycle". Ze względu na możliwość dokonania niezależnej oceny ryzyka kredytowego papierów typu single name, w przypadku tych walorów ratingi najczęściej nie są przeszacowywane, natomiast reputacja agencji ratingowych zbudowana na rynku instrumentów single name transferowana jest na rynek instrumentów strukturyzowanych, na którym ryzyko jest niedoszacowane. Samoregulacja, w przypadku której wystarczającym argumentem za poprawą jakości procesów oraz oferowanych produktów dla instytucji kreującej informację, wykorzystywaną następnie w procesie decyzyjnym, powinno być ryzyko reputacyjne, nie zdaje zatem egzaminu. Dlatego w celu redukcji ryzyka systemowego, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Unii Europejskiej, zdecydowano się na objęcie agencji ratingowych odpowiedzialnością cywilną. Powstała również potrzeba zdefiniowania ram regulacyjnych dla agencji ratingowych oraz intensyfikacji nadzoru nad nimi.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Oportunizm podmiotów i instytucji jako stymulator ryzyka systemowego.
80%
Celem pracy jest analiza zależności między oportunizmem podmiotów i instytucji a wzrostem ryzyka systemowego. Zastosowano metodę badawczą, która obejmuje m.in. rozpoznanie istoty i rodzajów oportunizmu, analizę transferu ryzyka kredytowego, identyfikację stymulatorów hazardu moralnego i ryzyka systemowego. Ponadto przedstawiono sposoby ograniczania oportunizmu i jego negatywnych konsekwencji. Wskazano, że hazard moralny stosowany przez duże instytucje finansowe prowadzi do kryzysu zaufania. To przekłada się na wzrost ryzyka systemowego. Konieczna jest poprawa jakości środowiska instytucjonalnego. Postulowane jest wdrażanie mechanizmów i instrumentów, które powinny wymuszać ponoszenie konsekwencji swoich działań oraz ograniczać nadmiernie ryzykowne zachowania.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach zwraca się uwagę na nowy rodzaj ryzyka w sektorze finansowym - ryzyko systemowe. W opracowaniu przedstawiono najnowsze definicje ryzyka systemowego, sposoby identyfikacji instytucji finansowych systemowo ważnych i wyzwań polityki gospodarczej zmierzających do łagodzenia skutków zmaterializowania się tego ryzyka. Dyskusja na temat ryzyka systemowego nie może być ograniczona wyłącznie do identyfikacji instytucji systemowo ważnych i ustalenia dla nich dodatkowych wymogów kapitałowych. Wydaje się, że aktualny poziom wiedzy na temat przyczyn, skutków ryzyka systemowego nie pozwala jeszcze na precyzyjne określenie instrumentów polityki regulacyjnej w tym zakresie i wymaga podejmowania dalszych działań w kierunku rozpoznania istoty tego ryzyka. (abstrakt oryginalny)
Ryzyko systemowe to prawdopodobieństwo wystąpienia strat w wyniku zachwiania stabilności systemu finansowego. Ryzyko systemowe jest zjawiskiem złożonym, niedającym się zaadoptować do tradycyjnych ram definiowania ryzyka w systemie finansowym. Analiza tego ryzyka wymaga budowania instrumentów wielowymiarowych. Celem niniejszego opracowania była analiza poglądów na temat ryzyka systemowego oraz przegląd sposobów jego pomiaru. Analiza poglądów na temat ryzyka systemowego nie umożliwiła jednoznacznej jego interpretacji. Należy przyjąć, że wielka różnorodność czynników wpływających na wystąpienie tego ryzyka, liczne kanały szybkiej transmisji ryzyka na inne podmioty w systemie oraz poza system, a także zróżnicowane konsekwencje pozostają integralną charakterystyką tego ryzyka. Przegląd sposobów pomiaru ryzyka systemowego pokazuje ugruntowane kierunki poszukiwania metod pomiarowych oraz same metody. Należy zwrócić uwagę, że z punktu widzenia powszechności wykorzystania metod na uwagę zasługują metody ekonometryczne oraz metody bazujące na badaniu adekwatności infrastruktury instytucjonalnej systemu. Nie oznacza to, że są to metody pozbawione wad i oddające dokładnie wielkość ryzyka systemowego. Wręcz odwrotnie - każda grupa metod jest "wąsko wyspecjalizowana" w badaniu określonego przejawu ryzyka systemowego. Metody ekonometryczne badają wstrząsy systemowe i kanały przenoszenia się zaburzeń na rynkach, z kolei metody badające elementy instytucjonalne systemu dają tylko pośrednio obraz ryzyka systemowego poprzez badanie przestrzegania norm ostrożnościowych o charakterze mikro lub makro przez instytucje działające w systemie. (fragment tekstu)
5
Content available remote Nadzór finansowy w Unii Europejskiej
80%
Unia Europejska tworząc na swym obszarze jednolity rynek finansowy wzbudziła nowe ryzyka. Wynikały one między innymi z działalności na rynku finansowym, prowadzonej w sposób nieskrępowany na terenie całej UE (przejawiającej się przede wszystkim swobodą transferu płatności i kapitału). Kryzys, który miał miejsce w latach 2007-2009 obnażył wiele słabości i luk w nadzorze finansowym Unii Europejskiej. Pokazał, że ryzyka nie zostały w porę wykryte, a nadzór nie był skuteczny. Dlatego też, aby przeciwdziałać takim sytuacją w przyszłości, powstała nowa koncepcja/struktura europejskiego nadzoru finansowego. Zadaniem jej jest działanie w sposób skoordynowany i skuteczny, wykrywający w porę zagrożenia tak aby skutecznie na nie reagować. W artykule podjęto próbę przedstawienia znaczenia nadzoru finansowego w kontekście funkcjonowania Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie i porównanie działalności europejskich globalnych banków systemowo ważnych według kryteriów ich identyfikacji oraz wskazanie skali ryzyka systemowego wynikającego z ich istnienia i funkcjonowania dla europejskiego systemu finansowego oraz krajów macierzystych. Analiza przeprowadzona w artykule umożliwia sformułowanie ogólnych wniosków i rekomendacji w kierunku ograniczania działalności i większej transparentności europejskich G-SIBs. Mimo zmniejszenia skali działalności największych europejskich banków, na który wpływ miały wprowadzone w UE regulacje dotyczące wyższych wymogów kapitałowych, procedury resolution oraz jednolitego mechanizmu nadzoru w ramach unii bankowej, to nadal generują one ogromne ryzyko dla europejskiego systemu finansowego oraz dla przeciętnego podatnika. Zdaniem autora istotne jest jeszcze zwiększenie ograniczeń i transparentności dotyczących działalności inwestycyjnej tego typu banków.(abstrakt oryginalny)
Objective: The objective of this article is to study the correlations between the most important European insurers and their participation in systemic risk in the insurance sector. We compare systemic risk in different market regimes.Research Design & Methods: We use statistical clustering methods for time units (weeks) to which we assign conditional variances obtained from the estimated Copula- Dynamic Conditional Correlations-Generalised Auto-Regressive Conditional Heteroskedasticity model (C-DCC-GARCH). In each of the identified market regimes we determine the Conditional Value at Risk CoVaR systemic risk measure.Findings: In this article we show a positive correlation of all the insurance companies under consideration. During global market crises the correlation appears stronger than in 'normal times.' This confirms that the insurance sector generates systemic risk in the presence of turbulences on financial markets, since the value level of the compared index CoVar is much higher in these conditions.Implications & Recommendations: Our research confirms the insurance sector's contribution to Systemic Risk. Thus, it is important to develop an analysis of systemic risk with a particular attention to the evolution of risk in time and the institutions' interconnectedness in the context of contagion using also some new modelling tools.Contribution & Value Added: A novel approach of this article is the analysis of dependencies in the insurance sector using the C-DCC-GARCH model with taxonomic methods. (original abstract)
Stosowanie instrumentów makroostrożnościowych jest obecnie przedmiotem poważnej debaty, podejmowanej przez banki centralne i inne instytucje odpowiedzialne za stabilność finansową. Inaczej niż instrumenty mikroostrożnościowe, których skutki pozostają ograniczone, instrumenty makro-ostrożnościowe mają inny charakter i mogą wpłynąć na stabilność systemu finansowego. Z uwagi na wpływ na cykl finansowy i strukturę finansową instytucji finansowych, instrumenty te powinny być stosowane przy zachowaniu wielkiej ostrożności, oparciu o dostateczną wiedzę z zakresu makroekonomii i finansów. Jednak doświadczenia banków centralnych w tym zakresie są niewielkie a jedynie nieliczne gospodarki wschodzące mają doświadczenie w stosowaniu tego typu instrumentów. W artykule przedstawiono analizę tych instrumentów polityki makroostrożnościowej i podjęto próbę empirycznego dowiedzenia, że instrumenty te mogą być stosowane jedynie w szczególnych sytuacjach ekonomicznych i finansowych. Wyniki uzyskane z wykorzystaniem dwuwymiarowego (bivariate) modelu panelowego rzeczywiście potwierdzają większą skuteczność tych instrumentów w łagodzeniu skutków euforii związanej z cyklami finansowymi i gospodarczymi. W tym sensie luka produktowa, opisująca cykl gospodarczy oraz Z-score, są zmiennymi pośredniczącymi w procesie podejmowania decyzji o aktywacji instrumentów kapitałowych. Ponadto, wskaźnik płynności oraz zmiany rentowności banku są dwoma wskaźnikami wczesnego ostrzegania wskazującymi na potrzebę aktywacji instrumentów płynnościowych. (abstrakt oryginalny)
The complex connections, spillovers and feedbacks of the global financial crisis remind how important it is to improve the analysis of risk modeling. This article introduces a new framework for mitigating systemic risk by using a risk-adjusted balance sheet approach. In this regard, the analysis of individual banks in Poland shows potential risk which could threaten all the financial system. Traditional banking models do not adequately measure risk position of financial institutions and cannot be used to understand risk within and between balance sheets in the financial sector. A fundamental subject is that accounting balance sheets do not indicate risk exposures, which are forward-looking. The paper concludes new directions for measuring systemic risk by using Merton's model. It shows how risk management tools can be applied in new ways to measure and analyze systemic risk in the Polish banking system. (original abstract)
10
Content available remote Financial Networks as a Source of Systemic Instability
61%
Systemic risk is a fundamental constituent of contemporary financial systems. For the past decades a growing number of abrupt upsets in financial systems could be observed. Due to previous experiences, politicians and regulators prefer to identify the offenders outside the system or to blame one of the entities inside the system. However, nowadays many disasters in anthropogenic systems cannot be perceived that way. They are often results of inappropriate interactions rather than external or internal impulses. This requires a paradigm shift in thinking about systemic risk. A component-oriented perspective should be nowadays replaced with a network-oriented view. Closer insight into the concept of systemic risk can refer to the model of the system composed of a huge number of interconnected components. In such a system, systemic risk is usually considered to have a 'cascading', 'domino' or 'contagion' effect, resulting from strong connections. An initial failure could have disastrous effects and cause extreme damage as the number of network nodes goes to infinity. Strongly interconnected, complex dynamic systems cannot be understood by the simple sum of their components' properties, in contrast to loosely coupled systems. What makes the behaviour of complex financial systems particularly unpredictable is that systemic failures may occur even if everybody involved is highly skilled, highly motivated and behaving properly. (original abstract)
11
Content available remote Globalne banki systemowo istotne i ich znaczenie dla polskiego sektora finansowego
61%
The purpose of the article: The aim of this paper is to demonstrate relevance of global systemically important banks (G-SIBs) in the context of Polish financial sector. This aspect is often overlooked, as there are no G-SIBs based in Poland. Methodology: Abovementioned aim is fulfilled by aims of providing an overview of the international characteristics and regulation of G-SIBs, describing the interrelations between these entities and institutions operating in the Polish market, and by showing how these connections can change the financial sector in Poland both directly and indirectly. The analysis is based on international standards on G-SIBs published by the Financial Stability Board and the Basel Committee on Banking Supervision, as well as on EU legal acts implementing these documents. Additional sources on the "indirect" functioning of G-SIBs in Poland encompass annual reports of the entities linked to them, management reports on their activities, as well as articles and Internet data. Results of the research: G-SIBs influence Polish financial sector in several different ways. First, G-SIB-oriented regulation and supervision has an impact on Polish entities that are linked to them. Second, even indirect presence of G-SIBs is economically significant.(original abstract)
12
61%
Ryzyko systemowe może być rozumiane jako możliwość wystąpienia wielu jednoczesnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu dużych instytucji finansowych. Kwestia jego definiowania oraz pomiaru nabrała szczególnego znaczenia w okresie ostatniego kryzysu finansowego lat 2007-2009. Złożoność i zmienność ram teoretycznych i sposobu pomiaru ryzyka systemowego powoduje, że niezwykle trudne jest określenie i kwantyfikowanie czynników ryzyka systemowego w sektorze bankowym . Dodatkowo w swej istocie ryzyko to ma naturę zdarzenia rzadkiego i tym samym nie mają zastosowania miary klasyczne. Uzupełniając to spostrzeżenie o fakt braku danych oraz ich niską częstotliwość, można dojść do wniosku o konieczności zastosowania metod symulacyjnych, których zaletą jest możliwość projektowania różnych scenariuszy wydarzeń. Celem artykułu jest przeprowadzenie symulacji mierników ryzyka systemowego zdefiniowanych jako odległość między różnymi stanami wartości wskaźników a ich wartościami wzorcowymi i antywzorcowymi. W związku z tak sformułowanym celem postawiono hipotezę badawczą, iż wraz ze wzrostem poziomu ryzyka systemowego obserwowana jest większa wrażliwość wartości oczekiwanych wskaźników niż ich wariancji. Jako narzędzie w procesie weryfikacji hipotezy badawczej w zaprojektowanym eksperymencie użyta została symulacja Monte Carlo z korektą Imana-Conovera. (abstrakt oryginalny)
Po upadku Lehman Brothers dostrzeżono i doceniono rangę tego co nazywamy ryzykiem systemowym. W artykule wyjaśniono definicję ryzyka systemowego, omówiono sposoby jego oceny oraz możliwości radzenia sobie w tym problemem.
Artykuł ma na celu identyfikację wstrząsów na rynku finansowym (boomów i załamań giełdowych), za pomocą metody filtrów częstotliwościowych, oraz ich wpływu na gospodarkę realną. Badanie zostało przeprowadzone w trzech kategoriach aktywów: akcjach, obligacjach oraz instrumentach pochodnych, na wybranych rynkach europejskich o zróżnicowanym poziomie rozwoju - w Polsce, Ukrainie, Rosji i Niemczech w latach 1991-2016. W rzeczywistości materializacja ryzyka systemowego w gospodarce realnej, jaka ma miejsce w efekcie powstawania baniek na rynku finansowym, przysparza wielu problemów, stąd pomysł na badanie empiryczne, stanowiące próbę oszacowania asymetrycznych wzrostów cen aktywów w odniesieniu do ich wartości fundamentalnej. Tym samym zostały postawione dwie hipotezy badawcze: H1: Im bardziej rozwinięty rynek finansowy, tym rzadziej występują na nim wstrząsy finansowe. H2: Epizody boomów/załamań na rynku zbywalnych instrumentów finansowych są wydarzeniami o niskiej częstotliwości występowania, ale o istotnych negatywnych konsekwencjach dla gospodarki realnej. Analiza dowiodła, że powstanie baniek jest często wynikiem funkcjonowania i rozwoju rynku finansowego, a przebieg tego zjawiska jest uzależniony od rodzaju aktywa finansowego. Najbardziej skłonnym do powstania boomów/załamań jest rynek akcji, co powinno zwrócić szczególną uwagę regulatorów makroostrożnościowych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest podjęcie badania na temat przyczyn ryzyka systemowego. Autor podkreśla, że odkrycie mechanizmów rynkowych, jakie wywołują ryzyko systemowe, jest niewątpliwie ważne w skali całej gospodarki, niemniej jednak jest to zadanie trudne. Znalezienie przyczyn wzrostu ryzyka systemowego w ostatnich latach powinno stanowić źródło pomocy w stworzeniu systemów wczesnego ostrzegania w momencie potrzeby ustabilizowania rynków finansowych. Niniejszy artykuł ma charakter przeglądowy na temat problematyki czynników wzrostu niestabilności finansowej. Autor zauważa, że czynnikiem sprawczym generowania ryzyka systemowego są innowacje niepoddane odpowiedniej kontroli. Wspomniana problematyka została poprzedzona przeglądem literaturowym teorii ryzyka systemowego, a następnie rozwinięta o charakterystykę innowacji, ze szczególnym uwzględnieniem ich skutków dla systemu finansowego gospodarki. (abstrakt oryginalny)
We measure a systemic risk faced by European banking sectors using the CoVaR measure. We propose the conditional value-at-risk for measuring a spillover risk which demonstrates the bilateral relation between the tail risks of two financial institutions. The aim of the study is to estimate the contribution systemic risk of the bank i in the analyzed banking sector of a country in conditions of its insolvency. The study included commercial banks from 8 emerging markets from Europe, which gave a total of 40 banks, traded on the public market, which provided a market valuation of the bank's capital. The conclusions are that the CoVaR seems to be a better measure for systemic risk in the banking sector than the VaR, which is more individual. And banks in developing countries in Europe do not provide significant risk for the banking sector as a whole. But it must be taken into account that some individuals that may find objectionable. Our results hence tend to a practical use of the CoVaR for supervisory purposes.(original abstract)
17
Content available remote Region Of Southern Africa: International Trade And Global Value Chains
61%
Integration of Southern Africa has resulted in changes in trade structures and production process across borders. The aim of this article is to present transformations taking place in the structure of trade exchange of the Southern African states (Botswana, Lesotho, Namibia, Swaziland, and South Africa) that are members of the Southern African Customs Union (SACU), and the position of South Africa in global value chains. South Africa seems to be the group of the most advanced countries in analyzed region. The analysis takes advantage of both the conventional methods of comprehensive study on international trade and the modern indicators and measures examining similarity, concentration or the position of South Africa in global value chains in general and sectoral terms.(original abstract)
Research background: The globalization trend has inevitably enhanced the connectivity of global financial markets, making the cyclicality of financial activities and the spread of market imbalances have received widespread attention, especially after the global financial crisis. Purpose of the article: To reduce the negative effects of the contagiousness of the financial cycles, it is necessary to study the persistence of financial cycles and carve out the total connectedness, spillover paths, and sources of risks on a global scale. In addition, understanding the relationship between the financial cycle and economic development is an important way to prevent financial crises. Methods: This paper adopts the nonlinear smoothing transition autoregressive (STAR) model to extract cyclical and phase characteristics of financial cycles based on 24 countries during 1971Q1?2015Q4, covering developed and developing countries, the Americas, Europe, and Asia regions. In addition, the frequency connectedness approach is used to measure the connectedness of financial cycles and the relationship between the global financial cycle and the global economy. Findings & value added: The analysis reveals that aggregate financial cycles persist for 13.3 years for smoothed and 8.7 years for unsmoothed on average. The national financial cycles are asynchronous and exhibit more prolonged expansions and faster contractions. The connectedness of financial cycles is highly correlated with systemic crises and contributes to the persistence and harmfulness of shocks. It is mainly driven by short-term components and exhibits more pronounced interconnectedness within regions than across regions. During the financial crisis, the global financial cycle movements precede and are longer than the business fluctuations. Based on the study, some policy implications are presented. This paper emphasizes the impact of systemic crises on the persistence of financial cycles and their connectedness, which contributes to refining research related to the coping mechanisms of financial crises.(original abstract)
19
Content available remote Modelowanie ryzyka sektorowego przy zastosowaniu metody harmonicznej
61%
Ryzyko sektorowe jest jednym z rodzajów ryzyka systematycznego. Jego identyfikacja i pomiar stanowi ważne ogniwo w procesie zarządzania ryzykiem podmiotów gospodarczych. Dlatego autor podjął się próby pomiaru i modelowania ryzyka sektorowego działów przetwórstwa przemysłowego. Na podstawie wyników analizy sytuacji ekonomiczno- finansowej, przy zastosowaniu metody harmonicznej zbudował modele wyjaśniające kształtowanie się kondycji działów przetwórstwa przemysłowego. W dalszej kolejności wykorzystał je do oceny ryzyka sektorowego w poszczególnych działach. Przeprowadzone analizy pozwoliły na otrzymanie modeli, które w wysokim stopniu wyjaśniały zmienność kondycji działów przetwórstwa przemysłowego i przez to pozwoliły na precyzyjniejszą ocenę ryzyka.(abstrakt oryginalny)
The aim of the paper is to discuss the emerging theory of systemically important financial institutions (SIFIs), and the role these big entities are playing. The author briefly describes the gradually process of defining the crucial concepts: "systemic risk" and "systemically importance" which enables to find a feasible way of SIFIs' measurement and SIFIs' selection. Then a set of regulatory measures on SIFIs in preparation (within the framework of the Basel III) is presented and the dual role of SIFIs is defined.(original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.