Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Systemy SAP
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiony przykład pokazał, że "nawigując" po Modelu Referencyjnym R/3 wiele można się dowiedzieć o proponowanym rozwiązaniu systemowym dopasowanym do sformułowanych wcześniej założeń. Jest to możliwe w chwili, gdy system nie jest jeszcze sparametryzowany - lub nawet, gdy nie przeprowadzono jego instalacji. Uzyskuje się tym samym znaczne przyspieszenie dojrzewania koncepcji wdrożenia w stosunku do jego rozwoju technicznego. Istotne może okazać się również spostrzeżenie, że takie "nawigowanie" bez założeń wynikających z jasnych celów biznesowych (formułowanych na etapie analizy strategii organizacji) nie doprowadzi do powstania koncepcji systemu informatycznego.W sytuacji, gdy takie założenia jednak istnieją, narzędzia analityczne R/3 stwarzają okazje do szybkiego rozpoznania funkcjonalności oprogramowania i tym samym - na oddziaływanie na przebieg rzeczywistych zmian organizacyjnych oraz późniejsze sprawne jego wdrażanie. W rezultacie istnieje szansa na stworzenie w rozsądnym czasie projektu systemu informatycznego z właściwym poziomem szczegółowości opisania jego składników oraz na ścisłe skoordynowanie projektu typu "Business Engineering" z harmonogramem jego wdrażania. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie problematyki związanej z wdrażaniem systemów informacyjnych. Opisane zostaną strategie i procedury postępowania oraz najczęstsze problemy pojawiające się podczas realizacji tego procesu. Teoretyczne podejście do omawianych zagadnień będzie następnie zweryfikowane przykładem pochodzącym z praktyki gospodarczej. Zostaną zaprezentowane problemy zaobserwowane w jednej z dużych polskich firm podczas wdrażania i eksploatacji zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem SAP R/3. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono proces wdrożenia systemu SAP w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. W Polsce coraz więcej instytucji odczuwa potrzebę wykorzystania nowoczesnych narzędzi wspomagających zarządzanej. Jednak mimo coraz lepszego przygotowania merytorycznego i sprzętowego, a także dostępności funduszy unijnych, ciągle jest niewiele jednostek administracyjnych, które zdecydowały się na ten krok.
Artykuł porusza temat usprawnienia działania współczesnej instytucji publicznej poprzez wdrożenie zarządzania procesowego, przy wsparciu narzędzi technicznych. Zaprezentowane zostały procesy, które wdrożono w obszarze administracyjnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz sposób ich realizacji przy wsparciu zintegrowanego systemu informatycznego SAP. Z analizy zmian dokonanych w zarządzaniu Zakładem wynika, że przyjęty model zarządzania przyniósł wymierne korzyści w postaci zmniejszenia nakładu czasu i ilości pracowników w realizacji zadań, usprawnieniu i ułatwieniu dostępu do informacji, ujednoliceniu wytwarzanej dokumentacji oraz zwiększeniu efektywności i oszczędności w trakcie realizacji zadań.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Dobre praktyki wdrażania systemu ERP - SAP
100%
Poniższy artykuł ma za zadanie omówić czym jest system ERP, że nie jest to tylko zintegrowany system informatyczny dla organizacji, ale jest to również narzędzie wspomagające i porządkujące procesy biznesowe w naszej organizacji. Opisuje jak wygląda proces wdrażania systemu ERP według zaleceń największego producenta systemu ERP niemieckiej firmy SAP. Pokaże jak uniknąć najczęstszych błędów podczas kolejnych faz wdrożenia systemu w organizacji. Opiszę dwie najpopularniejsze metodyki prowadzenia projektów wdrożeniowych - jak one wyglądają i czym się różnią. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie podstawą skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem jest wdrożenie zintegrowanych systemów informatycznych. Obecnie przedsiębiorstwa, które umiejętnie organizują i optymalizują procesy zarządzania w oparciu o wiedzę i wdrożone zintegrowane systemy mogą sprostać wymaganiom rynku i przeciwstawić konkurencji. Właściwe zarządzanie i skuteczny przepływ informacji ułatwia wprowadzanie zmian w przedsiębiorstwach. Najważniejsze jest, aby zmaksymalizować możliwości oferowane przez istniejące systemy informatyczne. W artykule przedstawiono analizę możliwości zintegrowanego systemu wspierającego ważne obszary zarządzania w przedsiębiorstwie oraz istotne korzyści z wdrożenia.(abstrakt oryginalny)
Planując wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania, niewątpliwie trzeba zapytać o cel. Należy ocenić, jakie aspekty działania przedsiębiorstwa ograniczają jego rozwój lub uniemożliwiają poprawę efektywności operacyjnej. O wiele łatwiej podjąć wówczas decyzję, czy potrzeba wspomagania systemami informatycznymi procesów w przedsiębiorstwie jest konieczna. W niniejszym opracowaniu podjęto próbę przedstawienia czynników decydujących o skuteczności wdrożenia. Jest to studium przypadku przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej, wdrażającego zintegrowany system zarządzania SAP R/4. (fragment tekstu)
W artykule na przykładzie jednego z największych dostawców podzespołów w branży motoryzacyjnej zaprezentowano dosta wy typu JIT (Just in Time) oraz JIS (Just in Sequence) realizowane przy wykorzystaniu systemu SAP ERP. System JIS opiera się na układaniu podzespołów na środkach transportu, tak aby odpowiadały kolejnością dostaw na linie produkcyjne. JIS eliminuje czas po trzebny na przeładunek produktów dostarczanych z magazynu na linię produkcyjną klienta docelowego. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych metod produkcji i dostaw wymagająca równie zaawansowanej logistycznej obsługi klienta. Obie koncepcje, tj. JIS i J IT skracają czas do s tawy i zwiększają zaufanie do dobrze zaplanowanych i niezawodnych procesów logistycznych. Co więcej aby osiągnąć najwyższy poziom satysfakcji klienta, głównym celem systemów JIT i JIS jest ciągła poprawa łańcucha dostaw w odniesieniu do kosztów, jakości oraz czasu dostawy. W odniesieniu do dostępnych danych można stwierdzić, że ponad 3 000 przedsiębiorstw w branży motoryzacyjnej na całym świecie działa w oparciu o system SAP, produkując tym samym 77 000 pojazdów każdego dnia. Systemy ERP w znacznym stopniu wpływają na jakość i efektywność procesów logistycznych. Umożliwiają planowanie, koordynację, nadzór nad przepływem ładunków, finansów oraz informacji w całym łańcuchu dostaw.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu na początku omówiono specyfikę uczelni publicznej. Następnie zaś przedstawiono wyzwania projektowe, stojące przed CI jako jednostką koordynującą procesy informatyzacji PW, oraz założenia organizacji prac na tle podejścia rekomendowanego przez metodykę Prince2. Na koniec spróbowano uporządkować doświadczenia z dwóch ukończonych już projektów wdrażania narzędzi SAP, poszukując rozwiązań, które przyczynią się do zwiększenia skuteczności realizacji kolejnych projektów. (fragment tekstu)
SAP - Systemy, Aplikacje, Programy Informatyczne - ma co najmniej pięciokrotnie wyższe obroty niż bezpośredni konkurenci np. Peoplesoft. W 1997 r. firma osiągnęła 6 mld marek obrotów. Ma 13 tys. pracowników na całym świecie, przedstawicielstwa niemal na każdym kontynencie i akcje przynoszące ponad 40-procentowy zysk rocznie, należące do stałej czołówki niemieckiego indeksu giełdowego (DAX).
11
Content available remote Zarządzanie cyklem życia aplikacji - na przykładzie SAP Solution Manager
84%
Niemal każde duże przedsiębiorstwo do usprawnienia zarządzania korzysta z wielu narzędzi informatycznych. W odniesieniu do produktów informatycznych, tak jak do wszystkich innych, można stosować koncepcję cyklu życia. Aplikacje zmieniają się stosunkowo często, ze względu na konieczność dostosowywania oprogramowania do zmiennych potrzeb użytkowników oraz z powodu konieczności eliminowania błędów. Wraz ze wzrostem stopnia skomplikowania rozwiązań informatycznych, wykorzystywanych do wspierania procesów biznesowych w przedsiębiorstwach, pojawiła się potrzeba sprawnego zarządzania używanymi rozwiązaniami, w tym w szczególności opracowanie metod i technik, pozwalających na szybkie i sprawne przeprowadzanie zmian. Jako przykładowym rozwiązaniem tego problemu posłużono się narzędziem o nazwie Solution Manager, produkowanym przez renomowanego dostawcę oprogramowania dla biznesu - firmę SAP AG. Ze względu na duży stopień skomplikowania zagadnień związanych z implementacją i utrzymaniem rozwiązań SAP w przedsiębiorstwach, opracowano i stworzono oprogramowanie wspierające zarządzanie cyklem życia aplikacji. SAP Solution Manager realizuje wiele funkcji z zakresu zarządzania cyklem życia aplikacji, a dodatkowo jego niewątpliwą zaletą jest cena - jest dostarczany nieodpłatnie organizacjom korzystającym z rozwiązań z grupy Business Suite. (fragment tekstu)
Stworzenie dobrze prosperującego biznesu nie zawsze wymaga zaskakującego pomysłu. Czasem wystarczą szeroko otwarte oczy, trochę odwagi i dar przekonywania, tak jak w przypadku Michała Jankowskiego, właściciela i prezesa poznańskiego BCC (Business Consulting Center).
W pracy na przykładzie innowacyjnego systemu SAP przedstawiono możliwości do realizacji wybranego procesu z zakresu gospodarki materiałowej. Moduł gospodarki materiałowej pozwala na gromadzenie aktualnych danych podstawowych: indeksów materiałów, usług, rekordów dostawców, które są jednolite i spójne dla całej grupy. Opisano, jedną z wielu możliwości modułu MM, ZATWIERDZANIE REZERWACJI I ZGŁOSZEŃ ZAPOTRZEBOWANIA. Przedstawiono etapy jakie można zrealizować: zatwierdzanie rezerwacji, wyszukanie rezerwacji do zatwierdzenia, raportowanie rezerwacji, zatwierdzanie zgłoszeń zapotrzebowania, wyszukanie zgłoszenia do zatwierdzenia, raportowanie zgłoszeń zapotrzebowania. Omówiono strukturę organizacyjną systemu i korzyści wynikające z wdrożenia w przedsiębiorstwie. Pozwala to w rezultacie na większą przejrzystość procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, na dostęp, w czasie rzeczywistym, do spójnych informacji zarządczych, co w konsekwencji przyspiesza podejmowanie decyzji.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano stosowane podejścia do wdrażania systemu SAP ERP w logistyce i produkcji oraz najczęściej popełniane błędy w trakcie projektu wdrożeniowego. W informatyce istnieje pewna niespójność definicji systemu zintegrowanego i systemu ERP. Dostawcy rozwiązań ERP nie zauważają bowiem, że pojęcie systemu zintegrowanego jest szersze od pojęcia samego ERP. Systemem zintegrowanym może być bowiem oprogramowanie realizujące kompleksowo procesy biznesowe organizacji, która z logistyką i produkcją wiele wspólnego mieć nie musi. Z drugiej strony, wg rozumienia problemu przez autora, omawianie tematów wdrożenia ERP bez wdrożenia jądra systemu czyli MRP nie powinno być właściwie uznawane za wdrożenie systemu zintegrowanego. (...) W dalszej części pracy, opisana zostanie koncepcja SAP jako systemu zintegrowanego wraz ze wskazaniem mocnych stron rozwiązania. W rozdziale 3 opisane zostaną proponowane przez SAP zasady wdrożenia systemu. W kolejnych punktach wskazywane będą elementy, na które należy zwrócić uwagę szczególnie w momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu procesu wdrożenia, jeżeli chcemy, aby ten proces był udany. (fragment tekstu)
W artykule na przykładzie systemu SAP ERP (wersja 6.04) przedstawiono możliwości zastosowania systemu informatycznego do realizacji wybranych procesów gospodarczych związanych z logistyką dystrybucji. Opisano typowy proces sprzedaży i dystrybucji, uwzględniający pięć etapów: przetwarzania zapytania ofertowego klienta, tworzenia oferty, tworzenia zlecenia sprzedaży, organizacji i harmonogramowania wysyłki oraz fakturowania i płatności. Omówiono kluczowe poziomy organizacyjne stosowane do odwzorowania struktury organizacyjnej w logistyce dystrybucji oraz opisano tworzenie zlecenia sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
SAP jest jednym z najbardziej popularnych systemów oprogramowania ERP. Stanowiący jego część moduł QM pozwala na skuteczne zarządzanie jakością nawet przy skomplikowanych strukturach organizacyjnych. Notyfikacje jakościowe są jedną z bardzo ciekawych i niosących duży potencjał funkcjonalności SAP QM. Narzędzie to pozwala na zarządzanie szerokim zakresem zdarzeń jakościowych na wszystkich etapach działalności firmy. Pozwala również na zbieranie i analizowanie dużej ilości informacji. Korzystanie z tej funkcji upraszcza i integruje procesy zarządzania jakością w firmie.
W związku z ewoluowaniem sposobu funkcjonowania przedsiębiorstw w kierunku organizacji informacyjnych oraz z rosnącą wagą logistyki, szerokie zastosowanie w przedsiębiorstwach znajdują systemy informatyczne zarządzania, ułatwiające w znacznym stopniu działania logistyczne. Wśród nich najważniejszą klasę stanowią systemy ERP. W artykule podjęto temat oceny systemów informatycznych zarządzania pod względem wspierania przez nie działań dystrybucyjnych i zarządzania odbiorcami oraz zarządzania potrzebami materiałowymi. W analizie skoncentrowano się na systemach wspierających funkcjonowanie logistyki w małych i średnich przedsiębiorstwach. Ocenie poddano systemy wytwarzane w Polsce,a jako punkt odniesienia ujęto system SAP ERP. Do oceny porównawczej zastosowano hierarchiczny proces decyzyjny AHP, umożliwiający wielokryterialne porównania parami poszczególnych systemów. W wyniku przeprowadzonej oceny porównawczej stwierdzono, że spośród rozpatrywanych systemów polskich producentów najlepszy pod względem rozpatrywanych kryteriów jest system Comarch Optima, który pod pewnymi względami dorównuje światowemu potentatowi, czyli systemowi SAP ERP.(abstrakt oryginalny)
This paper presents the findings of investigation on the accounting information change (AIS) in an agriculture company following the change in its business model and organisational structure due to government policy. This study adopted the Burns and Scapens' framework that identified three dichotomies -- namely, evolutionary vs revolutionary, progressive vs regressive and formal vs informal in facilitating the understanding of change. Using an interview approach, this study found that the AIS structure has experienced a major transformation due to which the existing SAP system was upgraded and integrated with five new systems. The nature of change in the upgraded SAP is evolutionary in nature. In terms of a progressive or regressive change, the upgrading process of SAP seems to be a progressive one rather than regressive. Finally, the company adopted the top down approach, which is an indication that the company has adopted a formal change. Several strategic allocations such as sufficient resources and funds, the use of external and internal experts, top management participation and also education and training were provided to ensure the success of AIS change. The findings of this study can serve as a guideline for business practices and also contribute to academic knowledge and literature. (original abstract)
Artykuł podejmuje problematyką wykorzystania systemów informatycznych w zarządzaniu przedsiębiorstwem na zasadach controllingu. Każdy controller wykorzystuje w swej pracy narzędzia informatyczne, od których zależy komfort i skuteczności jego działań. Wykorzystanie systemów klasy ERP zapewnia dostęp do narzędzi wsparcia controllingu zintegrowanych z obsługą logistyki i rachunkowości finansowej przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Systemy informatyczne wspomagające zarządzanie w przedsiębiorstwach przeszły już długą ewolucję. Dzisiaj są dojrzałymi rozwiązaniami, bez których zachowanie konkurencyjnej pozycji na rynku jest nierealne. Podczas wyboru rozwiązania ERP dla firm w wielu przypadkach pomijana jest prywatność. W dzisiejszym świecie biznesu podjęcie należytych środków w celu zabezpieczenia informacji prywatnych jest nie tylko bardzo wskazaną i pożądaną biznesowo rzeczą, jest to także wymagane przez prawo. W przypadku systemów ERP dotyczy to również obszarów, gdzie pojawia się temat dużej wagi - danych osobowych. Bezpieczeństwo danych w systemach informatycznych to wspomniana ochrona danych osobowych, na którą zwraca się coraz większą uwagę. Problem reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeszcze nie wszyscy użytkownicy i dostawcy systemów zwracają na to odpowiednią uwagę. (...) Powszechnie wiadomo, że przepisy zobowiązują do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych osobowych firmę lub instytucję korzystającą z systemu, a nie dostawcę oprogramowania. Ochrona danych osobowych to temat coraz częściej ostatnio poruszany, dostrzegany. Stał się priorytetem, gdyż obowiązek ten wynika z prawa i lista wymogów jest w miarę dobrze określona w przepisach. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.