Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Systemy budżetowania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Metody oceny utraty wartości aktywów są ściśle związane z systemu budżetowym przedsiębiorstwa. Wiarygodna wycena bilansowa aktywów i pasywów przedsiębiorstwa przedstawionych w sprawozdaniu finansowym warunkują przydatność informacji generowanych przez systemu finansowo-księgowy. Dlatego system budżetowy w przedsiębiorstwie musi spełniać pewne wymagania, zgodnie z zasadami rachunkowości. Celem niniejszej pracy jest analiza kryteriów jakościowych, które system budżetowy przedsiębiorstwa musi spełniać, a które są kluczowych dla wyceny aktywów, które przedsiębiorstwo posiada. W artykule przedstawiono jedną z wielu dziedzin, w których coraz bardziej integracja narzędzi rachunkowości, budżetowania i kontroli wraz z systemu finansowo-księgowego są widoczne, odzwierciedlając osiągnięcia i ekonomiczny potencjał przedsiębiorstwa.
Intuicyjne podejście do kształtowania przyszłości i podejmowania decyzji o prowadzonej działalności wydaje się być już niewystarczającym narzędziem. Małe firmy przekonują się zwykle o tym przechodząc okres trudności finansowych, a nierzadko kończąc działalność z powodu utraty płynności finansowej i bankructwa. Zdolność do przewidywania przyszłości to przede wszystkim umiejętność wykorzystania dostępnych narzędzi planistycznych i zarządczych. Czy możliwe jest zastosowanie budżetowania jako metody zarządzania w małych firmach to podstawowe pytanie postawione przez autorów. W oparciu o obserwację i zachowania przedsiębiorców wydaje się, że nie ma większych przeciwwskazań, co do możliwości wykorzystania tego rodzaju metody w małych firmach. Problemem jednak jest, jak daleko formalizować cały proces planowania i uzupełniać go o zaawansowane metody budżetowania w małych firmach, gdzie zwykle napotykamy na barierę systemów ewidencji finansowo-księgowej oraz ograniczonych możliwości kadrowych? Coraz większego znaczenia będzie nabierało posiadanie umiejętności w zakresie prognozowania przyszłego stanu finansowego przedsiębiorstwa. Zdolność przewidywania sytuacji i stanów otoczenia, które mogą w sposób negatywny wpływać na działalność przedsiębiorstwa, może w znacznym stopniu przyczyniać się do przedsięwzięcia kroków prewencyjnych mogących zapobiegać w całości lub w części skutkom takich zdarzeń. Jednakże takie postrzeganie znaczenia planowania w przedsiębiorstwie musi być skorelowane z wiedzą, potrzebą działań planowych oraz możliwościami, jakie niesie za sobą zwiększenie skuteczności i efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku. Pomimo wielu ograniczeń występujących w małych firmach, możliwości zastosowania budżetowania w małych formach wydają się ograniczać do niewielkiego zakresu ze względu na stopień zaawansowania i konieczność budowy odpowiedniego systemu ewidencji zdarzeń gospodarczych. Wybór metody budżetowania ma znaczenie z punktu widzenia realizacji celów działalności przedsiębiorstwa oraz kosztów związanych z wprowadzoną procedurą budżetowania. Koszty są podstawowym ograniczeniem w przypadku małych firm. Nie wszystkie techniki budżetowania mogą mieć zastosowanie w każdego rodzaju działalności gospodarczej. Próba wdrażania budżetowania nawet w ograniczonym zakresie może znacząco wpłynąć na skuteczność realizacji celów małych firm. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienie budżetu oraz funkcje jakie spełnia. Przybliżono rodzaje budżetów. Scharakteryzowano poszczególne etapy oraz metody budżetowania.
Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczące tradycyjnych i nowych koncepcji budżetowania, ich roli we współczesnych przedsiębiorstwach oraz potrzeb menedżerów w tym zakresie. (fragment wstępu)
Celem artykułu jest przedstawienie elementów zarządzania budżetem, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności orientowania budżetu na wyniki i rezultaty, a także zaprezentowanie głównych kierunków obecnie tworzonej reformy budżetowej we Francji. Dlaczego warto zwrócić uwagę na Francję? Na pewno jest to kraj o silnych tradycjach budżetowych i tendencjach etatystycznych. System finansów publicznych we Francji jest bardzo rozbudowany i zajmuje istotne miejsce w gospodarce, choćby ze względu na wydatki publiczne, których ponad połowa przeznaczana jest na cele społeczne i które tworzą ponad 40% PKB. Ponadto, na uwagę zasługuje fakt, że w styczniu 2004 r. nastąpiła inauguracja prac w ramach projektu twinningowego PHARE Jednolity system zarządzania finansami publicznymi, w którym partnerem dla polskiego Ministerstwa Finansów jest francuskie Ministerstwo Gospodarki, Finansów i Przemysłu. Celem programu jest dostarczenie polskiej administracji publicznej, odpowiedzialnej za zarządzanie środkami publicznymi skutecznych, i rzetelnych narzędzi do sterowania i monitoringu, jak również systemu informacji o finansach publicznych, poprzez rozwinięcie funkcji planowania, sprawozdawczości i monitoringu. (fragment tekstu)
6
Content available remote Determinanty doboru informatycznego systemu budżetowania
84%
Celem artykułu jest identyfikacja czynników i próba wyłonienia kryteriów, które należy brać pod uwagę w ramach zidentyfikowanych czynników istotnych z punktu widzenia doboru informatycznych systemów wspomagających budżetowanie. (fragment tekstu)
Umiejętność dobrego budżetowania staje się coraz częściej warunkiem koniecznym do przetrwania przedsiębiorstwa na rynku. W opracowaniu przyjęto, że budżet jest liczbowym wyrażeniem umowy między naczelnym kierownictwem a kierownikami działów, delegującym odpowiedzialność za cele budżetowe na poszczególne działy i ich kierowników. Aby uznać, że budżet spełnia swoją rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem, winny być spełnione następujące przesłanki: cele budżetowe służą realizacji strategii przedsiębiorstwa, występują bodźce finansowe gwarantujące zaangażowanie w osiągnięcie celów budżetowych, system raportowania sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji operatywnych i strategicznych. Diagnoza sytuacji w zakresie klasycznych metod budżetowania w przedsiębiorstwie upoważnia do stwierdzenia, że nie spełniają one w satysfakcjonującym stopniu powyższych warunków. Celem opracowania jest rozpoznanie sytuacji w zakresie możliwości zastąpienia klasycznego systemu budżetowania modelem beyond budgeting. (fragment tekstu)
8
Content available remote Przedprojektowy etap wdrażania systemu budżetowania
84%
W artykule tym opisany został jedynie etap prowadzenia prac przedprojektowych, a więc ten, w którym zidentyfikowana zostaje potrzeba, dla zaspokojenia której przygotowuje się projekt. Pojawienie się tej potrzeby wyzwala proces i sprawia, że prace nad projektem nabierają określonego tempa i kierunku.(fragment tekstu)
Od momentu opublikowania koncepcji rachunku kosztów działań, ten nowoczesny system rachunku kosztów znacznie ewoluował. Do najważniejszych motywów ewolucyjnych zmian zaliczyć należy trudności, jakie zostały napotkane przy próbach praktycznego wdrożenia tego systemu rachunku kosztów. W odpowiedzi na pojawiające się trudności przedstawiono nowe ujęcie rachunku kosztów działań - Time-Driven Activity Based Costing (TDABC). Do kluczowych usprawnień wprowadzonych wraz z TDABC należy zaliczyć możliwość pomiaru niewykorzystanej zdolności produkcyjnej oraz łatwość aktualizowania modelu ABC. Nowe ujęcie systemu rachunku kosztów opartego na działaniach implikuje w naturalny sposób konieczność wykształcenia się procedur budżetowania opartego o TDABC. Taki system budżetowania jest skutecznym instrumentem zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Budżetowanie kosztów powinno generować informacje użyteczne do podejmowania decyzji wewnątrz szpitala. Kierownictwo powinno wiedzieć również, w jaki sposób i na co ich szpitale chcą zużywać zasoby, którymi dysponują oraz, czy te zasoby są zużywane w sposób uzasadniony, tak by prawidłowo sterować kosztami. Stosowane w szpitalach rozwiązania w zakresie budżetowania opartego na rachunku kosztów pełnych nie uwzględniają w wystarczającym stopniu procesu decyzyjnego. Posiadają one szereg niedomagań, które ograniczają wykorzystanie informacji z budżetów w procesie podejmowania decyzji. Koncepcją która tworzy warunki do zarządzania kosztami szpitala jest budżetowanie w przekroju działań dostosowane do specyfiki działalności medycznej. Umożliwia ono lepsze dopasowanie zasobów do realnych potrzeb szpitala oraz identyfikację i eliminację tych działań, które nie tworzą wartości, a przeciwnie, generują nadmierne koszty. Podstawowym etapem systemu budżetowania kosztów ABB jest analiza działań, której szczegółowe rozwiązania zaprezentowano na bazie wybranych czynności wykonywanych w procesie leczenia pacjentów w szpitalu onkologicznym. Analiza ta polega na opracowaniu modelu najważniejszych procesów i działań, ustaleniu ich hierarchii oraz filtrowaniu w oparciu o wspólne atrybuty poziomu i nośnika działania. Przy tworzeniu modelu działań można wykorzystać wiele różnych nośników kosztów działań i zasobów. Dzięki zaprezentowanej analizie działań opartej na dwóch etapach ich filtrowania, można zaplanować nie tylko koszt danej procedury medycznej, ale również koszt procesu leczenia pacjenta z określoną jednostką chorobową, który przebiega przez wiele centrów działań. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Economic Relations Between Personal and Corporate Income Tax
84%
The main goal of this article is to discuss the mutual economic relations between personal and corporate income taxes. The article consists of three parts. The first is an introduction to these taxes and taxation. The second is the analysis in which the objective of the taxation is discussed. This part represents the trends in research on taxation and clarifies the aspects of taxes that should be considered in an optimal tax system construction. These include solutions which stimulate taxpayer behavior, the economically and socially oriented objectives of taxation, and guides needed for tax equalization. The conclusions are focused on the tax rates in personal and corporate income tax and their influence on economic behavior of firms and individuals. The authors show different points of view on tax rate equalization and discuss its consequences. (original abstract)
Budżetowanie jest tradycyjnie zaliczane do podsystemu rachunkowości zarządczej. Celem artykułu jest wskazanie znaczenia systemów budżetowania niezbędnych do sporządzenia sprawozdań finansowych, a więc wykorzystywanych w obszarze rachunkowości finansowej. W artykule zaprezentowano przykład ujęcia kosztów i przychodów z realizacji usług długoterminowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wskazuje związki między pomiarem dokonań a koncepcją beyond budgeting. W szczególności zwrócono uwagę na problemy pomiaru dokonań w organizacjach hierarchicznych w różnych obszarach funkcjonalnych. Na tej podstawie omówiono podejście do zarządzania beyond budgeting, uwzględniając jednocześnie sieciową postać struktury organizacyjnej. Ostatecznie wyjaśniono niektóre implikacje tego podejścia z punktu widzenia pomiaru dokonań. (abstrakt oryginalny)
System budżetowy rad narodowych stanowi integralną część obowiązującego systemu budżetowego państwa i wraz z nim jest podporządkowany ogólnemu systemowi zarządzania i kierowania gospodarką narodową. Stąd też podstawową funkcją systemu budżetowego rad narodowych, uwzględniającego pewną specyfikę i odrębność - w stosunku do budżetu centralnego - rozwiązań jest zapewnienie radom odpowiednich warunków umożliwiających samodzielne kształtowanie budżetu oraz finansowanie tej części zadań państwa, która została im powierzona do realizacji. Należy zatem na wstępie zauważyć, że bez generalnych zmian i nowego usytuowania rad w zakresie ogólnego zarządzania gospodarką narodową, szukanie rozwiązań dla zwiększenia samodzielności rad narodowych tylko w systemie budżetowym może dać ograniczone efekty. System budżetów terenowych, będący integralną częścią budżetu państwa, jest podporządkowany ogólnym normom wykonywania budżetu, z równoczesnym zapewnieniem organom terenowym niezbędnej samodzielności w prowadzeniu gospodarki budżetowej. Podstawowym aktem normującym zasady gospodarki finansowej terenowych organów administracji państwowej jest ustawa z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe. (fragment tekstu)
Przedmiotem pracy jest analiza porównawcza systemów terenowego planowania społeczno-gospodarczego i budżetowego w zakresie ochrony zdrowia w Polsce i Czechosłowacji. Autor omawia sposoby ujmowania zadań organów terenowych w tym zakresie oraz analizuje procedurę planowania terenowego w Polsce i Czechosłowacji, ze szczególnym uwzględnieniem metod ustalenia zapotrzebowania finansowego w budżetach terenowych. Badania te doprowadziły do zestawienia różnic w uprawnieniach planistycznych organów terenowych w zakresie ochrony zdrowia w obu badanych krajach. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.