Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Systemy inwestycyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Analiza techniczna jest w Polsce popularnym narzędziem wspomagającym decyzje inwestycyjne. Autor przedstawił podstawowe narzędzie analizy technicznej, jakimi są wszelkiego rodzaju średnie ruchome odnoszące się bezpośrednio do wykresów akcji lub innych wskaźników technicznych. Przeprowadził weryfikację efektywności stosowania średniej arytmetycznej, ważonej oraz wykładniczej w krótkim, średnim i długim okresie na podstawie inwestycji w akcje spółek wchodzących w skład indeksu WIG-20.
W niniejszym artykule, na podstawie danych empirycznych, dokonano próby identyfikacji stylów inwestycyjnych funduszy papierów dłużnych (fundusze inwestujące w obligacje oraz fundusze rynku pieniężnego) działających na rynku polskim w latach 2007-2012. Zastosowano klasyczną metodę Sharpe'a (1992) po uprzednim zmodyfikowaniu i dopasowaniu do warunków rynku polskiego głównych klas aktywów oraz reprezentujących je indeksów. W tym celu zastosowano indeks rynku obligacji rynku Bond Spot. Dodatkowo skonstruowano indeksy opierając się na stopach indeksu WIBID1W (alternatywnie stopę WIBID1M) oraz stopie procentowej długoterminowych obligacji skarbowych (LTIR). Dokonano także oceny uzyskanych wyników za pomocą metod ekonometrycznych, w szczególności weryfikując wpływ warunków ograniczających modelu Sharpe'a na uzyskane wyniki analizy.(fragment tekstu)
3
Content available remote Wzorce na rynkach finansowych,
100%
Niniejsze opracowanie poświęcone jest problemowi odkrywania wzorców na rynkach finansowych. Jest to zagadnienie wzbudzające gorące dyskusje metodologiczne oraz epistemologiczne. Dla praktyków oraz zwolenników eksploracji danych finansowych istnienie wzorców w danych finansowych jest zasadniczo oczywiste. Z kolei dla przeciwników możliwości identyfikacji wzorców rynkowych ich istnienie oznacza ekonomiczny "darmowy obiad". Tak przeciwstawne stanowiska są motywacją dla rozważań z praktycznego, akademickiego i technicznego punktu widzenia.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostaną przedstawione zależności między katastrem nieruchomości (KN) i księgami wieczystymi (KW) w zakresie czasu przepływu informacji przestrzennej i prawnej pomiędzy tymi systemami. Badania przeprowadzono w jednostkach prowadzących ewidencję gruntów i budynków (EGiB) oraz sądach prowadzących księgi wieczyste w latach 2002 oraz 2012. Na podstawie wyników badań związanych z przepływem informacji z KW do KN w roku 2002 stwierdzono istotne nieprawidłowości. Odnotowano wówczas wiele przypadków przechowywania w EGiB informacji nieaktualnych. Po wprowadzeniu zmian prawnych w KW i przesłaniu zawiadomienia o tym fakcie do KN czas wprowadzenia informacji do systemu w pewnych przypadkach przekraczał nawet 1200 dni. Na podstawie tych samych badań zaobserwowano również, że niektóre sądy wieczystoksięgowe nie aktualizowały treści ksiąg wieczystych mimo wpływu dostarczanych przez EGiB zawiadomień o zmianach. Badania przeprowadzone w roku 2012 miały na celu określenie aktualnego czasu wymiany danych przedmiotowych i podmiotowych między omawianymi systemami. Została dokonana kolejna analiza czasu aktualizacji informacji w celu weryfikacji, w jakim stopniu zmiany prawne i technologiczno-informatyczne w ostatnim dziesięcioleciu wpłynęły na poprawę współpracy pomiędzy systemami KN i KW. Na podstawie tych badań można także stwierdzić, że w Polsce przepływ informacji między KN oraz KW wciąż odbywa się w zróżnicowany sposób. Ich wyniki wskazują na istniejące nadal zakłócenia w aktualizacji danych ujawnianych w katastrze nieruchomości i księgach wieczystych. Postęp technologiczno-informatyczny w ostatnim dziesięcioleciu ułatwił wprawdzie dostęp do informacji zarówno w katastrze nieruchomości, jak i w księgach wieczystych prowadzonych obecnie również w formie elektronicznej, ale nie zapewnił automatycznej integracji danych przepływających pomiędzy systemami oraz ich zbędnej redundancji. Tylko stworzenie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN) spowoduje bieżącą aktualizację zmian danych w obu systemach. Podstawowym celem ZSIN jest bowiem zapewnienie dostępu do gromadzonych w rejestrach publicznych wiarygodnych i aktualnych informacji o nieruchomościach(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Przegląd systemów e-government w wybranych krajach
84%
Rozwój nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz internetu umożliwia szybszą komunikację i wymianę danych w społeczeństwie. Nowoczesna informatyzacja ma na celu wzrost efektywności i jakości pracy, przejrzystości i jawności działania oraz ograniczenie kosztów funkcjonowania. Rozwój informatyzacji ma także wpływ na rozwój administracji publicznej. Obecnie administracja publiczna musi być gotowa na stawienie czoła współczesnym problemom, tak aby można było ją określać jako nowoczesną. Najważniejszym zadaniem, przed jakim stoi, jest rozwój usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną. Ich udostępnianie powinno służyć realnej poprawie w kontaktach obywatela z urzędem oraz pomagać w przyspieszeniu procedur związanych z załatwianiem spraw urzędowych. Za to odpowiedzialne są właśnie systemy e-governement. Celem artykułu jest ukazanie różnych rozwiązań systemów e-government funkcjonujących w wybranych krajach na świecie. Ze względu na ograniczoną objętość artykułu przedstawiono osiem wybranych krajów cechujących się wysokim wskaźnikiem E-government Development Index (EGDIE-government Development Index). Są to kolejno: Australia, Dania, Hiszpania, Holandia, Korea Południowa, Singapur, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Dla każdego kraju wskazano dokumenty prawne, na których podstawie możliwy był rozwój systemów e-government, opisano główny portal e-administracji oraz wskazano istniejące portale poboczne, a także podano wartości wskaźnika EGDI z lat 2012 i 2014. Nie wszystkie systemy informacji publicznej są takie same. Występują tu następujące kategorie: system scentralizowany, zdecentralizowany, sieciowy, nakierowany na euczestnictwo, nakierowany na e-usługi. I tak na przykład system amerykański jest systemem zdecentralizowanym, gdzie obok jednego głównego portalu są także inne, skierowane do różnych grup odbiorców (strony dla obywateli, przedsiębiorców), natomiast e-administracja w Hiszpanii jest systemem scentralizowanym, a więc istnieją portale skierowane do wszystkich obywateli hiszpańskich, nie ma podziału na konkretne grupy odbiorców. Niniejsze opracowanie, przedstawiające różne rozwiązania systemów e-government na świecie, może stanowić teoretyczną podstawę dla innych, nowo powstających modeli. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje ogólne zagadnienia związane z audytem bezpieczeństwa sys­temów informatycznych takie jak potrzeba ochrony informacji w firmie. Oraz akty prawne, które regulują te zagadnienia. Omówione zostają źródła i rodzaje zagrożeń syste­mów wraz z najczęściej spotykanymi sposobami zabezpieczeń. Autor wymienia funk­cjonujące w naszej rzeczywistości standardy ułatwiające przegląd systemów informa­tycznych oraz przedstawia zarys typowego audytu bezpieczeństwa.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Metajęzykowe problemy modelowania baz danych
84%
Analiza, projektowanie i modelowanie systemów informacyjnych odbywa się w sposób iteracyjny. Zleceniodawcy i informatycy w kolejnych odsłonach uzgadniają co i jak ma być zrobione. Relacje te można przedstawić dla celów analitycznych i szkoleniowych jako kejs w formie dialogów między dwoma stronami lub jako podsumowanie3. Realizowane jest to w języku naturalnym (etnicznym). Problemy, które się pojawiają, związane są z ograniczeniami przekazu werbalnego4 (nieprecyzyjność, niejednoznaczność i generalizacja).(fragment tekstu)
8
Content available remote Business Information Systems in Industry: The Supplier Perspective
84%
Od czasu rewolucji przemysłowej gospodarka światowa ma do czynienia ze zmianami w sposobach prowadzenia biznesu. Najnowszym etapem rewolucji przemysłowej jest tzw. czwarta rewolucja przemysłowa (ang. Industry 4.0). To nowe podejście wprowadza ogromne zmiany sposobu prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym pojawiają się pytania dotyczące tejże rewolucji, która cały czas trwa. Faktem jest, że niektóre firmy już działają w środowisku 4.0, ale większość z nich to duże firmy z kulturą i zasobami, pozwalającymi uwzględnić założenia czwartej rewolucji przemysłowej. Co jednak dzieje się z mniejszymi firmami działającymi na rynku? Niniejsze opracowanie ma na celu zbadanie założeń czwartej rewolucji w przemysłowym regionie Portugalii: Tâmega e Sousa. W celu opracowania tych badań przyjęto nieformalną metodologię wywiadu. Przeprowadzono wywiady z dwoma dostawcami IT działającymi w przemyśle wytwórczym i usługowym. Zidentyfikowano, że firmy są wciąż daleko od cyberfizycznej produkcji. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią organizację firmy i informacji. Kolejnym krokiem (bardziej istotnym w sektorze usług, ale także wskazanym w produkcji) powinna być integracja informacji. Firmy posiadają ogromne ilości danych, ale systemy informacyjne nie są jeszcze zintegrowane i sparametryzowane w celu dostarczenia odpowiednich i terminowych informacji. W trakcie badań zbadana została również rola systemów informacyjnych w zarządzaniu jako narzędzia do wprowadzenia czwartej rewolucji przemysłowej. (abstrakt oryginalny)
Personalizacja to proces mający różne cele i oddziałujący odmiennie na zróżnicowane elementy systemu. Przedstawiono diagnozę zakresu i zasad personalizacji rozwiązań systemowych. Zawarto charakterystykę aktualnych rozwiązań personalizujących oraz postulowane kierunki jego rozbudowy, wzrost złożoności systemów informacyjnych zarządzania dla małych i średnich przedsiębiorstw, oraz ich ewolucji w kierunku rozwiązań informacyjno-desyzyjnych rosnąć będzie rola mechanizmów personalizujących w tychże systemach.
10
Content available remote Czynniki determinujące efektywność systemu informacyjnego rachunkowości
84%
Niezwykle ważnym elementem składowym podmiotów gospodarczych jest system informacyjny rachunkowości. Jego podstawowe zadanie polega na tworzeniu liczbowych podstaw do podejmowania decyzji, dzięki którym przedsiębiorstwa są w stanie nie tylko utrzymać się na rynku, ale również osiągać coraz lepsze wyniki. Funkcjonowanie rachunkowości wymaga jednak ponoszenia znacznych kosztów. W artykule poddano charakterystyce czynniki wpływające na koszty prowadzenia rachunkowości. Znajomość tych czynników jest podstawowym warunkiem zastosowania racjonalnego podejścia do organizacji rachunkowości w przedsiębiorstwach, którego wymiernym rezultatem powinno być zarówno ograniczanie kosztów dostarczania informacji, jak i zwiększanie ogólnej efektywności gospodarowania. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Bariery informacyjne w przedsiębiorstwie
84%
Artykuł prezentuje nowe spojrzenie na funkcjonowanie firmy. Podyktowane ono jest otoczeniem zewnętrznym, które w obecnych czasach stało się bardzo turbulentne i trudne do przeanalizowania. Zarówno w teorii ekonomii, jak i w naukach o zarządzaniu tworzy się nowe teorie przedsiębiorstwa, które kładą nacisk na elastyczność organizacji i umiejętność wykorzystywania okazji. O przewadze konkurencyjnej firmy stanowi kapitał intelektualny oraz umiejętność szybkiego przystosowania się do ciągle zmieniających się warunków. Kluczowym zasobem firmy stał się sprawnie działający system informacyjny, który pozwala na sprawne przeprowadzenie procesów biznesowych i osiągnięcie przewagi nad rywalami. Systemy informacyjne oczywiście nie działają w sposób optymalny w każdej firmie z racji istnienia przeróżnych barier inf.. Artykuł prezentuje kilka propozycji klasyfikacji tychże barier oraz autorski wykaz najważniejszych barier inf. wraz z krótką prezentacją poszczególnych z nich. (abstrakt oryginalny)
Omówiono uwarunkowania przedmiotowo-podmiotowe inwestowania, systemowe ujęcie inwestycji, formalnoprawne uregulowania zobowiązań w procesie inwestycyjnym. Przedstawiono założenia modelu integracji wykonawców przedsięwzięcia inwestycyjnego, a także zarządzanie jego realizacją.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.