Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 250

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Szara strefa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Motywacja: Szara strefa ciągle pozostaje problemem niewystarczająco zbadanym, a mającym bardzo duży i negatywny wpływ na funkcjonowanie gospodarki. Stanowi problem nie tylko dla budżetu państw, ale także jedno z zagrożeń dla legalnie działających przedsiębiorstw. Cel: Celem głównym artykułu jest identyfikacja szarej strefy z uwzględnieniem przyczyn jej rozwoju. Jako cel szczegółowy przyjęto wskazanie metod walki z szarą strefą w zakresie ograniczania skali nierejestrowanych transakcji. Materiały i metody: W artykule wykorzystano analizę źródeł wtórnych, a także literatury przedmiotu. Wyniki: Na podstawie przeprowadzonej analizy można uznać, że problem istnienia szarej strefy w gospodarce jest ciągle aktualny. Jedną z metod walki z szarą strefą, szczególnie w obszarze skali nierejestrowanych transakcji, są działania promujące rozwój obrotu bezgotówkowego. Zwrócono także uwagę na możliwość blokowania rozwoju obrotu bezgotówkowego przez przedsiębiorstwa działające w szarej strefie. Problem ten wymaga jednak pogłębionych, kompleksowych badań w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Szara strefa w Europie
100%
Jednym z ważniejszych problemów występujących w gospodarkach krajów europejskich jest istnienie szarej strefy. Jej udział w PKB w najsłabiej rozwiniętych gospodarczo krajach Europy Wschodniej jest ponad trzykrotnie wyższy niż w najbogatszych krajach Europy Zachodniej. Ważnym aspektem funkcjonowania szarej strefy są oszustwa podatkowe lub też unikanie podatków w granicach prawa. Przedsiębiorstwami, które przede wszystkim prowadzą działania mające na celu unikania podatków, są korporacje transnarodowe. Wykorzystują w tym celu raje podatkowe oraz stosują ceny transferowe. (abstrakt oryginalny)
Zjawisko szarej strefy dotyczy wielu aspektów życia gospodarczego, ale przede wszystkim jest związane z tzw. pracą na czarno, czyli wykonywaną bez odprowadzania podatków i obowiązkowych składek. Badania szarej strefy są trudne, a dodatkowo przeprowadzane są dość rzadko, co ma związek głównie z tym, że respondenci niechętnie wypowiadają się na ten temat. W Polsce obserwowane jest powolne ograniczanie tego zjawiska, co wiąże się ze wzrostem zamożności społeczeństwa. Poziom szarej strefy w poszczególnych regionach jest mocno zróżnicowany. Z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2007 r. wynika, że około 1,3 mln osób wykonywało pracę nierejestrowaną. W okresie od stycznia do września 2004 r. (wg badań GUS) około 1,31 mln osób pracowało na czarno, czyli o ponad 100 tys. mniej niż w podobnym okresie sześć lat wcześniej. (fragment tekstu)
5
Content available remote Tìnʹova ekonomìka âk ob'êkt naukovogo doslìdžennâ
100%
Przedstawiono naukowe podejście do definiowania szarej strefy oraz zbadano czynniki wpływające na wielkość tej strefy.
Dyskusja na temat przyczyn powstawania oraz skutków występowania szarej strefy (gospodarki nieformalnej) jest dosyć często podejmowana w trakcie debaty ekonomistów i publicystów. Najczęściej ten temat poruszany jest w trakcie rozmów o polityce podatkowej - występowanie szarej strefy jest koronnym argumentem przemawiającym za obniżką obciążeń podatkowych, uważa się bowiem, że to one są głównym powodem pozostawania części transakcji gospodarczych poza oficjalnym obiegiem. Celem tego tekstu jest krótkie zaprezentowanie problemu, jakim jest tzw. szara strefa oraz przedstawienie dylematów, jakie stoją przed polityką gospodarczą, której jednym z celów powinno być ograniczanie nieoficjalnego obiegu gospodarczego. (fragment tekstu)
8
100%
Szara strefa występuje w każdej dziedzinie gospodarki i nie da się jej wyeliminować, można jedynie starać się ją ograniczać. Aby zbadać wielkość szarej strefy w różnych aspektach życia ekonomicznego, politycznego itp. badacze powinni stosować jednocześnie kilka metod badawczych. Być może wtedy dogłębnie uda się odpowiedzieć na nurtujące nas pytania związane z gospodarką nieoficjalną. (fragment tekstu)
9
Content available remote Ekonomìko-pravovì zahodi detìnìzacìï pìdpriêmnicʹkoï dìâlʹnostì
100%
Przedstawiono ekonomiczne i prawne środki mające na celu ograniczenie szarej strefy w biznesie.
10
Content available remote Doslìdžennâ sutnostì tìnʹovoï ekonomìki ta ïï strukturi
100%
Przedstawiono i udowodniono negatywne i pozytywne aspekty szarej strefy oraz zaproponowano sposoby jej ograniczenia.
12
Content available remote The Level of Shadow Economy in Warmińsko-Mazurski and Kujawsko-Pomorski Regions
100%
This paper offers the appraisal of the shadow economy in two regions in Poland: Kujawsko-Pomorskie and Warmińsko-Mazurskie. The MIMIC approach was applied. In the begging of analyzed period the higher level of shadow economy was perceived in Kujawsko-Pomorski region. Than the situation was changed. The slowly increased of shadow economy was observed in Warmińsko-Mazurski region but in Kujawsko- Pomorski region gradually the level of shadow economy declined. (original abstract)
Mianem szarej strefy (lub gospodarki nieformalnej) określa się tę część gospodarki, która odbywa się w sposób niezarejestrowany i często nielegalny, bez opłacania należnych podatków i opłat na rzecz państwa. Elementami szarej gospodarki są zarówno praca "na czarno" nieopodatkowanego pracownika, jak funkcjonowanie uchylającej się od płacenia podatków firmy, nielegalna sprzedaż towarów lub wykonywane odpłatnie, ale bez zgłoszenia do odpowiednich organów i spełnienia wymogów podatkowych, usługi.Powszechny dostęp do Internetu spowodował przeniesienie się na wirtualny rynek działalności biznesowej, szczególnie handlu, który rozwija się na platformach aukcyjnych i elektronicznych pasażach. Z możliwości sprzedaży w Internecie korzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby prywatne, które najczęściej nie zgłaszają dochodu uzyskanego z tego tytułu do urzędu skarbowego, w ten sposób funkcjonując w szarej strefie. W roku 2013 osoby prywatne sprzedały na Allegro.pl blisko 47 mln towarów o wartości prawie 5 mld PLN.(abstrakt oryginalny)
The grey area exists in all countries of the world. It is visible in various areas of activity, which means that it is widespread. It is a sign of the weak state institutional structures and overregulation of the economy. Traces of it are also visible on the real estate market. This paper argues that the size of the shadow economy in the real estate market is significantly undervalued. For this purpose, areas of its occurrence which had not been included in previous estimates were indicated, prepared by the Central Statistical Office and the Gdansk Institute for Market Economics. Two ways of tracking the grey zone were used: press reports and case studies. (original abstract)
W artykule przedstawiono związek między wymiarami kultury a rozmiarem szarej strefy w państwach członkowskich Unii Europejskiej. W celu zaprezentowania części teoretycznej wykorzystano krytyczną analizę źródeł naukowych, natomiast analiza statystyczna umożliwiła określenie zależności między szarą strefą a wymiarami kultury. Zgodnie z wynikami badań występuje silna stochastycznie zależność między kulturą danego kraju a rozmiarem szarej strefy. Kraje o wysokiej pobłażliwości, dystansie do władz, kolektywizmu i unikania niepewności charakteryzują się wysokim poziomem szarej strefy. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowany związek między stawką podatku a wpływami podatkowymi może być wskazówką w realizacji polityki podatkowej, mającą pomóc uniknąć ewentualnych negatywnych następstw dotyczących aktywności gospodarczej. Postrzeganie systemu podatkowego jedynie jako źródła pozyskania dla budżetu państwa niezbędnych środków zdeterminowanych potencjalnie nieograniczonymi przecież wydatkami, a przez to podnoszenie stawek i ciężarów podatkowych, musi w dłuższym horyzoncie czasu przyczynić się do "kurczenia się" gospodarki, a tym samym ograniczenia wpływów podatkowych, co jest zamierzeniem odwrotnym do pierwotnie zakładanego. Tworząc system podatkowy, władza publiczna musi kierować się zasadą dostosowania poziomu ciężarów fiskalnych do możliwości danej gospodarki. Nadrzędnym celem jest tu bowiem szybki i nieskrępowany nadmiernymi podatkami rozwój przedsiębiorczości i uzyskanie przewagi konkurencyjnej w globalizującej się gospodarce światowej. Implementacja wniosków wynikających z analizy krzywej Laffera nie jest sprawą ani łatwą, ani prostą, zwłaszcza że trudno oczekiwać od całej zbiorowości podatników jednakowych zachowań, a praktyczne wyznaczenie granicy ciężarów podatkowych jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. W tym kontekście nie bez znaczenia jest zachowanie równowagi (a dokładniej - próba jej ustalenia) pomiędzy efektywnością a sprawiedliwością opodatkowania. System podatkowy musi być na tyle racjonalnie skonstruowany na podstawie zasad podatkowych, aby wywołane przezeń zachowania podmiotów życia gospodarczego były pożądane i by nie powodował nadmiernych i negatywnych zakłóceń mechanizmu rynkowego poprzez jego wypaczanie. Z tego względu nowoczesny, dobry system podatkowy powinien stymulować przedsiębiorczość i wzrost gospodarczy, a jednocześnie ograniczać i eliminować zjawiska, które są społecznie i ekonomicznie szkodliwe (np. wysokie bezrobocie, recesję, szarą strefę w gospodarce). (fragment tekstu)
Analiza możliwości zmniejszania atrakcyjności zatrudnienia nierejestrowanego wymaga w pierwszej kolejności zdefiniowania opisywanego zjawiska. Kolejnym niezbędnym krokiem jest analiza przyczyn oraz skutków występowania zatrudnienia nierejestrowanego. W artykule przeprowadzono również przegląd celów i sposobów prowadzenia polityki wobec występowania zatrudnienia nierejestrowanego. Artykuł wieńczy zestawienie rekomendacji w zakresie możliwości zmniejszania atrakcyjności zatrudnienia nierejestrowanego. Źródłem informacji były pozycje książkowe, czasopisma, raporty publikowane w języku polskim i angielskim. (abstrakt oryginalny)
Prowadzenie działalności gospodarczej lub samo zamieszkiwanie na danym obszarze pociąga za sobą konieczność ponoszenia ciężarów w postaci różnego rodzaju danin publicznych na rzecz państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innego związku publicznoprawnego. Nie zawsze jednak wszyscy zobowiązani wywiązują się należycie z tych obowiązków, funkcjonując w szarej strefie. Tezą opracowania jest stwierdzenie, że wśród podmiotów publicznych najbardziej odczuwają stratę (w postaci uszczerbku dochodów) w związku z istnieniem szarej strefy JST, w tym gminy, które z tego powodu mogą dysponować mniejszą pulą środków finansowych na realizację nałożonych na nie zadań. Weryfikacji tej tezy podporządkowano cel opracowania, którym jest identyfikacja problemów związanych z: 1) szacowaniem rozmiarów szarej strefy w Polsce i ubytków dochodów publicznych w związku z jej istnieniem, 2) określeniem, z jakiego tytułu podmioty publiczne tracą dochody na skutek działania szarej strefy, i określeniem rzędu ich wielkości, 3) istnieniem szarej strefy w kontekście nauki Kościoła Katolickiego oraz 4) rodzajami niezbędnych działań, które należy podjąć, aby ubytek dochodów publicznych związany z istnieniem szarej strefy ograniczyć. Celom opracowania podporządkowano układ artykułu, w którym szczególną uwagę zwrócono na uszczerbek dochodów JST w związku z istnieniem szarej strefy(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Migration into the shadow : unregistered work in Poland
75%
The paper focuses on the causes, dynamics and consequences of the existence and development of the informal labour market in Poland. It is based on recent research findings, including a nation-wide survey on unregistered work conducted in 2009 by the Polish Central Statistical Office (GUS). The author makes an attempt to provide an overview of basic issues related to the informal labour market in Poland and its social and economic implications. (original abstract)
Celem opracowania jest przedstawienie wybranych aspektów funkcjonowania tzw. szarej strefy (grey economy, shadow economy) na poziomie przedsiębiorstw, w szczególności analiza zróżnicowania zachowań szarostrefowych w zależności od charakteru ich otoczenia. Takie charakterystyki otoczenia jak lokalizacja (wielkie aglomeracje, średnie miasta, obszary słabo zurbanizowane), intensywność współpracy z otoczeniem, rozmiary rynku (lokalny, regionalny, globalny) oddziałują na zachowania przedsiębiorców, w tym również w dziedzinie specyfiki i zakresu działalności w szarej strefie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.