Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Szczyt komunikacyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Piąta konferencja ministerialna WTO, która obradowała w Cancun (Meksyk) w dn. 10-14 września br., zakończyła się niepowodzeniem. Tym samym załamały się prowadzone prawie od dwóch lat na forum WTO rokowania w sprawie liberalizacji handlu światowego. To pierwszy przypadek w historii GATT/WTO, gdy kraje biedne zdecydowanie przeciwstawiły się stanowisku państw bogatych, w efekcie czego udało im się zablokować negocjacje. Takie zakończenie Konferencji było sporym zaskoczeniem dla obserwatorów i przedstawicieli uczestniczących państw. Jakkolwiek bowiem przed szczytem WTO delegaci osiągnęli jedynie bardzo ramowe porozumienie, to wydawało się, że większość uczestników jest otwarta na kompromisy i uda się zakończyć obrady konsensusem, tak by przejść później do roboczego ustalenia szczegółów liberalizacji handlu światowego. (fragment tekstu)
W dniach 16-17 października 2003 r. w Brukseli odbył się szczyt Rady Europejskiej. Było to pierwsze spotkanie szefów państw i rządów krajów UE i państw przystępujących od czasu rozpoczęcia 4 października 2003 r. obrad konferencji międzyrządowej (Intergovernmental Conference - IGC). Podczas spotkania skupiono się na następujących zagadnieniach: pracach nad traktatem konstytucyjnym, poprawie sytuacji gospodarczej w Europie, wzmocnieniu bezpieczeństwa i sprawiedliwości, a także na stosunkach zewnętrznych. (fragment tekstu)
W dniach 19-20 czerwca 2003 r. w kurorcie Porto Arras na półwyspie Chalkidiki pod Salonikami odbył się szczyt Rady Europejskiej wieńczący półroczne przewodnictwo Grecji w pracach Unii Europejskiej. Prezydencję tę od samego początku uważano nie tylko za swoisty test sprawności działania administracji greckiej, lecz także papierek lakmusowy integracji europejskiej, jako metody wspólnego rozwiązywania problemów Europy. Wydaje się, że tak jak oczekiwano raczej umiarkowanie skutecznego przewodnictwa Grecji oraz faktycznego przyspieszenia procesu pogłębiania integracji, tak oczekiwania te w zasadzie nie spełniły się. Grecy zdołali nie tylko, po raz pierwszy w historii, zorganizować aż cztery spotkania Rady Europejskiej w ciągu jednego półrocza, lecz umożliwili również zakończenie prac Konwentu Europejskiego oraz doprowadzili do podpisania Traktatu akcesyjnego z dziesięcioma państwami przystępującymi do Unii. Tymczasem wyniki dyskusji nad projektem Traktatu konstytucyjnego i debata prowadzona między krajami Piętnastki wskazuje na zbliżające się trudne czasy dla Unii - faktycznie jest już coraz mniej obszarów działania, w których państwa członkowskie skłonne są oddawać swoje suwerenne uprawnienia, a w części wcześniej ustanowionych polityk unijnych nie widać koniecznego postępu. (fragment tekstu)
Przedstawiono model równomiernego rozdziału masowych potoków komunikacyjnych przez stopniowanie czasu rozpoczynania pracy osób dojeżających.
W ostatnich latach w Polsce wydatnie zwiększyła się liczba samochodów. Większość aglomeracji stanęła przed problemem tzw. szczytów komunikacyjnych, a dla tysięcy aut zaczęło brakować miejsc do parkowania. Problem ten szczególnie mocno dał o sobie znać w Warszawie.
Zjawisko kongestii wiąże się ściśle z ruchem samochodowym. Początkowo sądzono, iż zapewnienie większej przepustowości dróg, bądź budowy obwodnic trwale rozwiąże ten problem, okazuje się jednak, iż poprawa jest tylko czasowa - po czym znów kongestia narasta. Autor w artykule wskazuje na kilka rozwiązań w tej dziedzinie.
Rowerowe dostawy kurierskie są jednymi z bardziej efektywnych usług przewozu przesyłek o małych gabarytach - głównie dokumentów - realizowanych na obszarze dużych miast i aglomeracji. Pozwalają na uniknięcie problemów z zakorkowanymi ulicami w godzinach szczytu, przez co większość usług jest realizowanych zgodnie z określonym w zamówieniu terminem dostawy. W niniejszym artykule dokonano analizy efektywności tego typu dostaw w oparciu o dane wybranej firmy. W artykule wykorzystano rzeczywiste dane liczbowe otrzymane od wyżej wymienionej firmy, tj. rodzaj i liczba przewożonych ładunków, liczba reklamacji, czas dostaw, itd. Pozwoliły one na określenie udziału i znaczenia danego rodzaju przesyłek oraz na ocenę efektywności realizowanych usług przewozowych. Rezultatem prac jest ocena jakości i efektywności dostaw przesyłek na obszarze aglomeracji miejskich za pomocą przewozów rowerowych. Wykonana analiza pozwoliła na określenie efektywności rowerowych dostaw kurierskich. Jest to usługa odbiegająca od usług oferowanych przez wielu przewoźników kurierskich. Z uwagi na łatwość poruszania się po obszarze miejskim i małą wrażliwość na korki dostawy rowerowe są usługą wyróżniającą się wysoką efektywnością i stosunkowo krótkim czasem dostaw - zwłaszcza w godzinach szczytu.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.